Caballus tooted ja nende kautamine



Yüklə 10,22 Kb.
tarix04.02.2018
ölçüsü10,22 Kb.
#24429



Nõuandeid algajatele aednikele.

Orgaaniline väetis parandab mulla struktuuri, lisab vajalikke mineraale ja toitaineid. Orgaanilise väetisega kasvatatud köögiviljataimed on tugevamad , tervemad ja võrratult maitsvamad kui keemiliste väetistega kasvatatud taimed.



  • Muld on keskond milles taimed kasvavad ja millest nad imavad vett ja omastavad toitaineid. Taimede kogum kinnitub mulda. Mõnes üksikus aias on looduslikult hea muld, mis annab peale kerget parandamist ja kohendamist hea tulemuse, enamasti tuleb aiamulda tublisti parandada- lisada sinna orgaanilist materjali, näiteks Caballuse komposti. Sellega saab muuta mulla struktuuri ja toitainesisaldust. Muld peab olema õhuline, sõmerjas ja pude ning pidevalt niiske. Parima kevadise istutusmulla koogiviljataimedele saate ,kui sügisel kaevate peenra läbi, eemaldate sealt umbrohujuured ja katate pinna orgaanilise Caballuse väetise või orgaanilise Caballuse kompostiga..

  • Mulla tüübid:

    1. Savimuld. Mulda on raske töödelda ja kaevata. Mulda pihus kokku surudes säilitab ta vormi mille ta kokku surudes omandas. Muld on enamasti totainete rikas ja säilitab hästi niiskust. Mulla omaduste parandamiseks peab lisama rohkesti liiva ja Caballuse kompost või kasvupinnas. Selle tuelmusel muutub muld kergesti töödeldavaks, vett läbilaskvaks ja taimede juured saavad savisest pinnasest toitaineid kergemini kätte.

    2. Liivmuld . Muld on kuiv ja laseb vett vabalt läbi. Peotäis mulda voolab sõrmede vahelt läbi. Mulda on kerge kaevata ja töödelda, kuid on toitainevaene ja vajab pidevat kastmist. Igal kevadel laotada pinnasele Caballuse komposti ja sügisel külvata pinnasele Caballuse väetisegraanulit. Sellega paraneb märgatavalt mulla struktuur.

    3. Turbamuld. Sisaldab rikkalikult orgaanilist materjali ja säilitab hästi niiskust. Mulda pihku võttes tundub see mure, värvus tumepruun ja pigistades nõrgub õrnalt vett.Väga viljaks, kuid võib sageli olla liiga märg. Pinnasesse segada vähesel määral liiva ja Caballuse väetisegraanulit.

    4. Lubjane pinnas. Tükiline ja õhuke mullakiht, mis sisaldab palju kive ja laseb vee kergesti läbi. Küllaltki vaese toitainete sisaldusega, aluseline. Ei sobi hapulembelistele taimedele. Järjekindel Caballuse komposti lisamine parandab mulla viljakust struktuuri ning tõstab mulla happelisust. Sügisel külvata pinnasele Caballuse komposti.

    5. Leetmuld. Sarnaneb liivmullaga, kuid säilitab rohkem niiskust. Enamasti küllaltki viljakas, kuid kuivab kiiresti. Pidev Caballuse komposti lisamine paranab niiskusmahtuvust suuresti.




  • Mulla happelisus PH Väga kasulik on teada oma aias oleva mulla PH sisaldust, ehk happelisust, sest sellest sõltub mida te saate oma aias kasvatada. Happelisuse määramiseks peaks ostma aianduspoodidest testeri. Mulla PH kõigub 1 ja 14 vahel. 1on väga happeline ja 14 on väga lubjarikas. Mulla PH 7 on neutraalne ja sobib peaaegu kõikide taimede kasvatamiseks.

  • Maheaiandus. Tähendab koostööd loodusega, see ei saasta keskkonda ja ei riku inimese tervist. Tervislikku ja maitsvat toitu on võimalik kasvatada ainult ilma kemikaalideta. Selleks sobivad hästi kõik Caballuse tooted. Lomulikult kaasnevad maheaiandusega ka taimekahjurid kuid heal toitainerikkal, piisavalt niiskel pinnal kasvavad taimed on tugevad ja vastupidavad. Kahjurite tõrjeks võib kasutada kahjurite igapäevast käsitsi kokku korjamist ja Caballus Tabaccot, mille leotis hoiab mitmed kahjurid (lehetäid, traatussi, naksurid) eemal. Soovitused maheaiapidajatele:

    1. rikastage mulda pidevalt orgaanilise materjaliga

    2. kasutage looduslikke kahjuritõrje vahendeid ja soodustage looduslikke taimkahjurite vaenlaste levikut.

    3. Mida mitmekesisem on taimekooslus, seda tervemad on selle liikmed ja seda kauem see kestab.

    4. Umbrohu tõrjeks istutage kultuurtaimed tihedalt ja multšige pinnas 10 cm paksuse kihiga. Samuti võite paigaldda taimede ümber peale umbrohu eemaldamist geotekstiil ja sinna peale asetada multš.



  • Suvelillede ja köögiviljade külvamine. Kaevake peenar läbi , eemaldage kõik umbrohujuured, puistage pinnasele Caballuse orgaanilise väetise graanuleid või laotage pinnasele õhuke kiht ca 3 cm Caballuse komposti. Rehitsege pinnas siledaks, vedage reha tagumise otsaga pinnasele madalad vaod ja puistage vakku seemned. Katke seemned mullaga ja kastke peenrad pärast külvi ja kuivade ilmadega. Tärganud taimi harvendage selliselt, et tõmmate nõrgemad taimed välja.

  • Semnete eel külvamiseks ja istutamiseks sobib hästi Caballuse istutusmuld (kurk/tomat). Toode on sõelutud 4 mm sõelaga. Külvi kasti külvata seemned vastavalt seemne pakil olevale juhendile ja seejärel katta õhukese istutusmulla kihiga. Külvikasti hoida soojas ja valgusküllases kohas. Noored taimed istutada kasvuhoonesse või peenrale kui temperatuur on juba piisav koos mullapalliga. Mullapalli ümber suruda pind kinni ja kasta.




  • Taimede istutamine. Kaevake taime jaoks peenrasse paraja suurusega auk, lisage augupõhja 1/3 Caballuse komposti või paar Caballuse orgaanilise väetise graanulit (vasatvalt taime suurusele, kuni 100grammi)ja istutge taim selliselt, et taime ümbrisev mullapall jääb pinnasega samasse tasapinda. Suruge muld taime ümber õrnalt kokku. Kastke taim ja seda ümbritsev pinnas, vajadusel lisage tugikepp

  • Taimede multšimine. Kaevake läbi viljapuude või põõsaste ümbrus, eemaldage sealt umbrohi, tasandage ja paigaldage ca 10 cm paksune Caballuse multši kiht. Parima tulemuse annab kui paigaldate ümber puu või põõsa geotekstiili ja sinna peale multši kiht. Multš sobib väga hästi ka maasikate ja vaarikate alusetele pindadele. Hoiab ära umbrohu tekke, eraldab pinnasesse kaua aega toittaineid ja mineraale ning hoiab ära viljade määrdumise.

Yüklə 10,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə