Chemické a biologicke zbrane Kaštan Marek Banská Bystrica 2010 Obsah



Yüklə 56,98 Kb.
tarix21.05.2018
ölçüsü56,98 Kb.
#45077


Chemické a biologicke zbrane

Kaštan Marek

Banská Bystrica 2010

Obsah
Úvod..................................................................................................................1

Všeobecná charakteristika.................................................................................2



Biologická zbraň............................................................................................2

Vplyv biologických zbraní na ľudské telo.................................................2



Chemické zbrane............................................................................................3

Účinok chemických zbraní na organizmus................................................3

Vlastná práca (Biologická zbraň)......................................................................5

Materiál pre výrobu biologických zbraní.......................................................5



Vstupné brány infekcií....................................................................................6

História...........................................................................................................6

Súčastnosť.......................................................................................................8

Vlastná práca (Chemická zbraň)........................................................................9

Dusivé.............................................................................................................9

Pľuzgierujúce..................................................................................................9



Dráždivé..........................................................................................................10

Nervovo paralytické.........................................................................................11



História............................................................................................................12 Diskusia..............................................................................................................14

Záver...................................................................................................................15




Úvod

Tému chemické a biologické zbrane som si vybral v prvom rade preto že ma táto téma

zaujíma . V dnešnej dobe sú to najsilnejšie, najničivejšie a najnebezpečnejšie zbrane . Všeobecne sa preto zaraďujú spolu s jadrovými zbraňami k zbraniam hromadného ničenia.

Chcel by som vás oboznámiť nielen o ich výrobe,vlastnostiach a účinkoch ale aj o ich histórii.

Tiež by som vás rad oboznamil s možnými hrozbami ktoré v sebe skrývajú. Je takmer nemožné povedať, ktorá zbraň hromadného ničenia je najhrozivejšia. Je takmer nemožné povedať, ktorá zbraň hromadného ničenia je najhrozivejšia. Jadrové zbrane sú rozhodne najsilnejšie, ale je ťažké získať príslušný materiál a výroba bomby je ťažká a finančne náročná. Oveľa jednoduchšie je vyrobiť „špinavú bombu“ -výbušninu obalenú rádioaktívnym materiálom , ktorá však málokedy spôsobí rozsiahle škody na životoch. Väčšina chemických zbraní je založená na jednoduchej technologií, ale ak majú byť účinné musia pôsobiť vo veľkom množstve. Biologické látky sú smrteľnejšie ako chemické a je možno ľahšie ich získať, ale nieje ľahké premeniť v zbrane.  Je známe, že každý ľudský vynález sa môže obrátiť proti jeho tvorcovi. A o zbraniach to platí dvojnásobne. Zatiaľ, čo v praveku slúžili na zaobstaranie potravy a ochrany pred divou zverou.Už praľudia pri love zvierat používali primitívne oštepy, ktoré vznikli z opracovaných pästných klinov, na ktoré sa pomocou kože pripevnili drevené rúčky. V súčasnosti je to presne naopak. Ľudia sa chytajú zbraní a zabíjajú sa nimi navzájom, zdokonaľujú ich a zvyšujú ich účinnosť každým dňom, neberúc ohľad na ľudský život. No rozvoj zbraní sa podĺa mňa ešte len začína.

Všeobecná charakteristika
Biologická zbraň : Biologická zbraň je zbraň založená na princípe organizmu (najčastejšie patogénu) alebo ním produkovanej látky (najčastejšie toxínu), ktorých cieľom je najčastejšie priamo človek, u ktorého má vyvolať chorobný stav (infekčné ochorenie či otravu ktorej priamym následkom je významné oslabenie či smrť).

V širšom slova zmysle sa za biologické zbrane môžu považovať aj mikroorganizmy , ktoré rýchlo znehodnocujú fosílne palivá, patogény likvidujúce plodiny a dobytok a vyvolávajúce tak hladomor etc.

Biologické zbrane sa počítajú medzi zbrane hromadného ničenia a ich vývoj, výroba a skladovanie sú celosvetovo zakázané.

Vplyv biologických zbraní na ľudské telo :

Látka a typ - príznaky

- liečba 


Snet, antrax (baktérie) - horúčka, kašeľ, únava, problémy s dýchaním, konečný šok - antibiotiká, podporná liečba 
Mor (baktérie) - vysoká horúčka, zimnica, zlyhanie dýchania, obehový kolaps

- rovnaká ako v prvom prípade 


Botulin (toxín) - slabosť, sucho v ústach, zvracanie, problémy s hovorením

- intenzívna lekárska starostlivosť, dýchací prístroj, včas pomôže aj protijed



Chemické zbrane :Chemické zbrane sú zbrane, ktoré na objekt útoku pôsobia anorganickými či organickými zlúčeninami, ktorých účelom je pôsobiť buď dráždivo alebo toxicky na rôzne organizmy(rastliny, zvieratá, ľudí). Pôsobenie na organizmy je rôzne – od cieleného poškodzovanie určitých častí tela (blokovanie enzýmu cholinesterózy v synapsách neuronom u nervovo paralytických látkach) až po pôsobenie systémovo (látka je toxická pre celé telo, napr. yperit).

Najväčšia potvrdená prítomnosť chemických zbraní je v Rusku, USA, Indii, Egypte a Sudáne. Program vývoja prebieha v Líbii, Číne, Iraku a Iráne.  Irak prvý krát použil jedovatý bojový plyn proti Iránu a Kurdom a od roku 1998 uskutočňuje rozsiahle chemické a biologické poznatky bez kontroly. Irán po chemických útokoch zo strany Iraku v 80. rokoch začal vyvíjať chemické a biologické zbrane a s ruskou pomocou buduje jadrovú elektráreň. 


Väčšina chemických zbraní je bezfarebná až jantárovo hnedá tekutina bez zápachu alebo vône horkých mandlí. Najčastejší kontakt je s pokožkou alebo vdýchnutím, pričom smrteľná dávka je rozdielna a pôsobí okamžite. Po nakazení treba presunúť obeť zo zamorenej oblasti, odstrániť šaty, umyť pokožku mydlovým roztokom, udržiavať dýchanie a krvný obeh, vyhľadať protilátku a zaistiť lekársku starostlivosť. Pri niektorých chemických zbraniach však neexistuje žiadna účinná protilátka. 

Účinok chemických zbraní na organizmus:

Látka a typ - smrteľná dávka (mg)

- účinky

Tabun (nervová látka) - vdýchnutie: 400 mg , pokožkou: 1,000 mg

- stiahnutý hrudník, strata kontroly nad telesnými funkciami 
Sarin (nervová látka) - vdýchnutie: 70 mg , pokožkou: 1700 mg -ako v predchádzajúcom prípade 
Kyanovodík (krvná látka) - vdýchnutie: 2000 mg - zmätenie, závrate, zrýchlené dýchanie a tep 
Fogen (dusiaca otravná látka) - vdýchnutie: 3200 mg - podráždenie očí a dýchacích ciest, dusenie 

Vlastná práca (Biologická zbraň):


Materiál pre výrobu biologických zbraní:


Na výrobu biologickej zbrani sa môže samozrejme použiť akýkoľvek patogén spôsobujúci dostatočne závažné infekčné ochorenie. U každého patogénu sa vždy zvažovali nasledujúce kritéria:

a) Ako závažné ochorenie vyvoláva? (klasická chrípka, ktorá sa do týždňa ľahko vylieči sama, by nebola dobrou biologickou zbraňou, zatiaľ čo niektoré smrtiace mutácie chrípkového vírusu by poslúžili veľmi dobre).

b) Ako ľahko sa šíri v prostredí? (patogén musí byť dostatočne odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia).

c) Ako ľahko sa následne patogen prenáša z človeka na človeka? (a umožňuje tím vznik a trvanie epidémie)

d) Ako ľahko sa dá chrániť vlastnú armádu či obyvateľstvo očkovaním?

e) Ako nákladná je jeho výroba a skladovanie, prípadne ako dlho vydrží.

Ohľadne na tato kritéria sa najviac zvažovalo a skúmalo použitie čiernych kiahní, anthraxu a eboly .



Vstupné brány infekcií :

Do ľudského organizmu sa dostáva infekčný agens tráviacim traktom, dýchacím traktom, cez ranu (malý kožný defekt – antrax) alebo uštipnutím hmyzu(malária), neporušenými spojivkami(riketsiózy). Inkubačná doba je obdobie, ktoré uplynie od nákazy do objavenia prvých príznakov choroby. Každá choroba ma inú inkubačnú dobu. 



História:

Primitívne biologické zbrane boli používané už v hlbokej minulosti. Mongoli vrhali katapulty mŕtvoly do obliehaných miest, aby podporili vznik epidémií. Husiti vraj bombardovali Karlštejn s výkalmi. Američania a Angličania predávali indiánom prikrývky infikované kiahňami. Červená armáda je podozrievaná z použitia biologických zbraní v druhej svetovej vojne (hovorí sa hlavne o tularémiu alebo tzv. zajačie choroby, ide však o značne špekulatívne úvahy). Japonsko biologické zbrane v Číne preukázateľne používalo. 
V 20. storočia už biologické zbrane vyrábal celý rad štátov. Zároveň zosilneli obavy, že by sa prípadná biologická vojna mohla vymknúť kontrole a prerásť hranice pôvodného konfliktu, čo viedlo k tomu, že začali byť vyvíjané usilovnej snahy po absolútnom zákaze týchto zbraní. 
Vývoj, výroba a skladovanie biologických zbraní je od 26. marca 1975 zakázaný podľa dohovoru o biologických zbraniach (podpísaná v Moskve 10. apríla 1972). Po zákaze podľa dohovoru o biologických zbraniach pokračoval vo výskume a výrobe biologických zbraní hlavne Sovietsky zväz. Za sovietsky program biologických zbraní bola zodpovedná tzv. 15. správa KGB, ktorá v čase vrcholiacej studenej vojny kontrolovala nesmierne rozsiahlu sieť výskumných a výrobných zariadení organizovaných a pred západnými rozviedka skrytých prevažne pod oficiálnu záštitou štátneho podniku Biopreparát. Predpokladá sa, že po zrútení Sovietskeho zväzu bol celý program (až na niekoľko výskumných zariadení) pozastavený a dôkazy o jeho existencii zničené. Na jeho minulú slávu tak možno usudzovať len zo svedectiev vedcov, ktorí v ňom pracovali a neskôr emigrovali na západ (ako je Kanatjan Alibekov a iní) alebo nepriamo pomocou západnými rozviedka zaznamenaných incidentov (ako je Sverdlovskský incident a rad ďalších dôkazov). 
Z ďalších štátov, ktoré sú podozrivé z organizácie programov výskumu a výroby biologických zbraní, nemožno opomenúť Irak, Irán, KĽDR, Čínu a Líbyu. Porušovanie sa má za preukázané aj v prípade Rhodesie (dnes Zimbabwe) zo strany tamojšej vlády proti búriacim sa černochom (minimálne Anthrax). Ďalšie nedokázateľné a nepodložené tvrdenia obviňujú z porušovania tejto konvencie USA a súčasnú Ruskú federáciu. 
O biologickej zbrane sa zaujímali nielen vlády, ale aj súkromné organizácie, najmä sekty. Medzi najzaujímavejšie príklady patrí sekta Rajneeshees, ktorej členovia v roku 1984 v meste Dallas v štáte Oregon kontaminoval šalátové bary baktériami salmonely, aby ovplyvnili výsledok miestnych volieb, a sekta Óm šinrikjó (Najvyššia pravda), ktorá pred svojím úspešným útokom Sarin v Tokijskej metra podnikla niekoľko neúspešných pokusov o útok


pomocou biologických zbraní. 



V súčasnosti hrozí použitia biologických zbraní zo strany medzinárodných teroristov, ktorí môžu ľahko použiť stále dostupnejších biotechnológií, aby vyrobili dostatočné množstvo účinnej biologickej zbrane a použili ju na dosiahnutie svojich cieľov - hovoríme o tzv bioterorizmu.

Súčasnosť:

Svet má umelú bunku. Prichádza revolúcia vo vede!!!

Americkí výskumníci po rokoch úsilia oznámili, že vyšľachtili baktériu s umelou DNA. Môže ísť o jeden z najdôležitejších objavov v dejinách.

M
ožno je to hra na boha. A možno sa jedná o jeden z najdôležitejších objavov v dejinách ľudstva. Už teraz ho napríklad porovnávajú s priemyselnou revolúciou. Tím vedcov okolo slávneho amerického biológa a genetika Craiga Ventera totiž tvrdí, že sa mu podarilo vložiť do bunky cudziu DNA a spôsobiť, aby plnila v nej zakódované príkazy a ešte sa aj dokázala plnohodnotne rozmnožovať.

V preklade: vedci takto vytvorili nový (aj keď len ako kópiu) druh, teda v istom zmysle stvorili nový, umelý život. Potrebovali na to desať rokov a približne štyridsať miliónov amerických dolárov.



Aj tento objav – tak ako všetky ostatné – sa však dá zneužiť. Problémom by mohlo byť prípadné sociálne inžinierstvo vykonávané takýmto prostredníctvom na ľuďoch, ale aj zneužitie vyšľachtených baktérií armádou. „V budúcnosti by to mohlo viesť k najsilnejším biologickým zbraniam, aké si len dokážeme predstaviť.
Vlastná práca (Chemická zbraň):

Dusivé:



Pôsobia na organizmus dusivo a to buď odstavením pľúc z činnosti ich opuchom a následným udusením (fosgén, chlór), alebo zablokovaním prenosu kyslíka zo vzduchu do krvi (oxid uhoľnatý) alebo z krvi do tkanív (kyanovodík). Fosgén aj kyanovodík sú používané v priemysle vo veľkých množstvách pri výrobe plastov, je tu teda nebezpečenstvo havarijných únikov. Do tela sa dostávajú cez pľúca, kyanovodík preniká aj cez kožu. Oxid uhoľnatý nie je otravná látka, ale je veľmi zákerný (ľahší ako vzduch, bez farby i zápachu) a výrazne toxický.
Zástupcovia : kyanovodík, fosgén, difosgen, trifosgen, oxid uhoľnatý, chlór, chlórpikrín, chlorkyan

Pľuzgierujúce:


Pôsobia na organizmus tzv. všeobecne otravne, po zasiahnutí a preniknutí do organizmu ho poškodzujú celý. Typický znak zasiahnutia je poškodenie pokožky v mieste zasiahnutia, vytvorenie pľuzgierov a následná nekróza tkaniva v zasiahnutom mieste. Zasiahnuté miesta sa dlho (týždne až mesiace) a zle hoja, navyše látka a jej metabolity v tele pôsobí celkovo toxicky a tým ešte predlžujú rekonvalescenciu, popr. vyvolávajú ďalšie komplikácie (zlyhanie obličiek, pečene apod).
Zástupcovia: rôzne druhy yperitu, lewisit, fosgenoxim

Dráždivé:

Pôsobia zvyčajne len dráždivo - hlavným cieľom nie je zasiahnutú osobu zabiť, ale vyradiť z činnosti. Vysoké koncentrácie lakrymátoru však môžu vyvolať astmatický záchvat a smrť zasiahnutého. Do tejto kategórie patria tzv "slzné plyny". Obvykle pri zasiahnutí pôsobia na sliznice veľmi dráždivo, vyvolávajú kašeľ, slzenie a ostrú bolesť v očiach, prípadne ešte tlak či bodavé bolesti v hrudníku, ktorá zasiahnutú osobu dočasne môže oslepiť a vyradiť ju z činnosti. Tieto látky zvyčajne používa polícia na potláčaní odporu davu alebo sa používajú ako náplň do osobných ochranných prostriedkov (rôzne obranné spreje a pod). V prvej svetovej vojne boli s obľubou používajú samostatne alebo v zmesi s toxickými látkami, napríklad fosgén. Princípom takejto kombinácie bol fakt, že lakrymátory (rozptýlené sú to malé pevné čiastočky alebo aerosóly) ľahko prechádza filtrom z aktívneho uhlia, ak tie nie sú vybavené protidymovou vložkou. Dobové ochranné masky, zvyčajne tvorené impregnovaným plátnom, zameraným na chemickú reakciu s jednou, maximálne niekoľkých toxickými látkami, neboli schopné ich efektívne zachytiť. To u zasiahnutých spôsobilo kašeľ, silné dráždenie a vojaci si masky často strhávali, čím sa zbavili ochrany proti druhej, už toxické frakcii, čo spôsobilo ich otravu alebo smrť.
Zástupcovia:
Lakrimátory:
CS
- tzv "slzný plyn", látka CR, kapsaicín (náplň tzv "pepřáku"), CN (chloracetofenon), CA (brombenzylkyanid)
Sternity:
adamsit, Clark I, Clark II



Nervovo paralytické:


Pôsobia na nervovú sústavu človeka tým, že blokujú cholínesterázy v neurónoch, čím vyraďujú nervovú sústavu z činnosti. Zvyčajne majú kumulatívne vlastnosti (do určitej koncentrácie v tele zasiahnutý takmer nič nepociťuje ,organizmus je ešte schopný samoregulácie) a až po jej prekročení sa rýchlo rozvíjajú príznaky zasiahnutia a nastáva rýchlo smrť. Do tela sa dostávajú všetkými vstupnými bránami cez pľúca, sliznice a kožu. Z tela sa zle odstraňujú a vydržia pôsobiť v organizme pomerne dlhú dobu. Antidotom proti väčšine nervovo paralytických látok prvej generácie je atropín ako antagonista ich účinkov. Látky používané v terapii intoxikácii organofosfáty sú zvyčajne syntetické reaktivátory cholínesterázy. Existoval kombinovaný liek Trimedoxim Atropín (TMB 4 compositum) vyrábaný pred rokmi českou firmou Liečivá, teraz sa už nevyrába. Je obmedzene dostupný obidoxim chlorid (obchodný názov Toxogonin) a ďalej priamo ľudské cholínesterázy (Serum cholinesterázy P Behring). Existuje aj profylaktická technika, spočívajúca na predpoklade skorého použitia nervovo paralytických zbraní a preventívnym podaní analógov cholínesterázy priamo do krvného obehu. Pri následnej intoxikácii nervovo paralytickými jedom dôjde k prednostnej reakcii s látkou v krvi, ktorá je tak povediac "viac po ruke"-teda skôr ako môžu byť jedom zasiahnuté nervy. Toto umožňuje dotknutému jedincovi prežiť zasiahnutí až niekoľkonásobnú smrteľnou dávkou nervovo paralytickými jedom bez väčších následkov. Vedľajšie účinky týchto preparátov však neumožňujú ich používanie po dlhšiu dobu.
Zástupcovia: Sarin, Soman, tabun, látka VX, IVA, novičok



História:

1899 -Medzinárodná mierová konferencia v Haagu vedie k uzavretiu dohody zakazuje používanie projektilov naplnených jedovatým plynom. 
1915 -Prvé plošné použitie chemických zbraní v I. svetovej vojne v bitke v blízkosti belgického mesta Ieper. 
1918 -Do konca I. svetovej vojny spôsobilo použitie 100.000 ton toxických chemikálií v priebehu bojov smrť 90.000 vojakov a zapríčinilo u viac ako milióna ľudí vážne ochorenia. 
1925 -Je uzavretý Ženevský protokol zakazujúce použitie ako bakteriologických, tak chemických zbraní. Avšak sa nepodarilo zabrániť štátom v ďalšej výrobe, používanie a skladovanie chemických zbraní. 
1972 -Štáty zúčastňujúce sa v Ženeve medzinárodnej konferencie uzatvárajú Dohovor o zákaze biologických a bakteriologických zbraní (Biological and Toxin Weapons Convention) a zaväzujú sa pokračovať v rokovaniu o dohovore, ktorá by zakázala chemické zbrane ako také. 
1984 - 1989 -Irak používa chemické zbrane proti Iránu (v roku 1988) a proti vlastným kurdským občanom v meste Halabja. 
1992 -Vyjednávači sa v Ženeve dohodli na texte Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní ao ich likvidácii (Convention on the prohibition of Develpment, Production, Stockpiling, and Use of Chemical Weapons and on Their Destruction - Chemical Weapons Convention, CWC) . 
1993 -Na medzinárodnej konferencii v Paríži konanej 13. - 15. januára je slávnostne otvorená na podpis CWC - 130 štátov Dohovor podpisuje. Vo februári je zriadená Prípravná komisia so sídlom v holandskom Haagu za účelom podnikania krokov smerujúcich k vstupu zmluvy do platnosti. 
1995 -Japonská sekta Aum Shinrikyo rozptýlila v tokijskom metre látku Sarin, ktorá spôsobila zdravotné problémy 5.000 ľudí a desať ich usmrtila. 
1997 -Dohovor o zákaze chemických zbraní nadobúda účinnosť pre 87 zmluvných štátov. Organizácia založená na základe CWC s cieľom zabezpečiť naplneniu jej cieľov (Organizácia pre zákaz chemických zbraní - OPCW) začína svoju činnosť vo svojom novovybudovanom sídle v holandskom Haagu. 
2002 -K 1. júni je zmluvnou stranou CWC už 145 štátov predstavujúcich 90% svetovej populácie, 92% pevninského povrchu a 98% chemického priemyslu. Od vzniku Organizácia do tejto doby bolo za asistencie OPCW zničených takmer 10% zásob chemických zbraní, ktoré jej boli deklarované. 
2003 -Členom Organizácie sa stáva 151 štátov, ďalších 25 Dohovor podpísalo, ale zatiaľ neratifikovalo.V dňoch 28. apríla - 9. mája sa koná Prvá hodnotiaca konferencia, ktorej úlohou je predovšetkým na základe zhodnotenia súčasného stavu formálnej implementácia navrhnutie ďalších krokov potrebných k úplnému dosiahnutiu cieľov CWC.

Diskusia:

Blíži sa apokalypsa?

Svetové mocnosti neustále zbroja . Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí malo 1. januára tohto roku Rusko 3909 bojových hlavíc a USA 5576. Keby bol zlomok z toho vystrelený, znamenalo by to koniec života na Zemi. Síce sa obydve krajiny zaviazali že počet jadrových hlavíc znížia, v porovnaní z ich počtom to nič neznamená. To sa nezmieňujem kolko hlavíc ma Francúzsko,Izrael, Pakistán,Čína,India či Veľká Británia. Podľa mojho názoru by malo dôjsť k radikálnej redukcíí zbraní hromandého ničenia na totálne minimum

a následne k zákazu ich produkcii.



Záver:

Informoval som vás o vlastnostiach a účinkoch chemických a biologických zbraní. Takisto som sa zmienil ale aj o ich histórii ale aj nových senzáciach. Podľa môjho názoru sa v dnešnej dobe vyrába príliš veľa smrtiacich zbraní, ktore nemôžu byť nikdy využité. Zameral by som sa na redukciu zbraní hromadného ničenia resp. na využitie potenciálu jadrovej energie .

Dúfam že narastajúce vedomosti ľudstva nebudú zneužívané na výrobu a vývoj neustále ničivejších zbraní, ale budu využité pre náš prospech. Zameral by som sa tiež na výrobu zbraní, ktoré by nemali pre človeka trvalé následky (napr. zvukové zbrane). Môžeme len dúfať že najbližšie generácie budú natoľko múdre , že si uvedomia nebezpečenstvo ktoré zbrane hromadného ničenia predstavujú a že v budúcnosti nedôjde k nijakej „apocalypse“.

Veď v porovnaní s nimi ekologické problémy sú len maličkosť .







Zoznam použitej literatúry:

Internet:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Biologická_zbraň

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chemické_zbraně

http://veda.sme.sk/c/4272234/chemicka-vojna-v-syrskych-pompejach.html

http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/fyzika-a-astronomia/8616/zbrane-hromadneho- nicenia

http://magazin.specialista.info/view.php?cisloclanku=2006013101



http://www.tahaky-referaty.sk/Biologick%E9-zbrane/18239/

http://referaty.hladas.sk/referat.php/biologicke-zbrane/23/20742
Yüklə 56,98 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə