Ekonomikos ir verslumo ilgalaikis planas 11 (III gimn.) Klasei



Yüklə 123 Kb.
tarix15.08.2018
ölçüsü123 Kb.
#62573


Šis ilgalaikis planas yra tik pavyzdys, kaip galima būtų planuoti ekonomikos ir verslumo mokymą 11 (III gimn.) klasėje pagal atnaujintą Vidurinio ugdymo ekonomikos ir verslumo bendrąją programą (patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. V – 269).

EKONOMIKOS IR VERSLUMO ILGALAIKIS PLANAS 11 (III GIMN.) KLASEI
2 pamokos per savaitę, 50 pamokų per metus

TIKSLAS. Sąmoningai pasirinkus ekonomikos dalyką, plėtoti savo žinias ir gilinti supratimą apie Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius ekonominius procesus, ugdytis verslumo kompetenciją, asmeninių finansų valdymo gebėjimus, tikslingai mokytis ir planuoti savo gyvenimą bei karjerą, formuotis kritinį požiūrį į nuolat besikeičiančias ekonomines sąlygas tikrinantis savo žinias praktikos metu.
PAGRINDINIAI METŲ MOKYMO IR MOKYMOSI UŽDAVINIAI:

Siekdami numatyto tikslo, mokiniai:



      • plėsdami ekonomines žinias ir gilindami supratimą, geriau suvokia ekonominius procesus, kritiškai vertina ekonominę šalies bei pasaulio situaciją, verslo plėtros tendencijas ir perspektyvas, geba ekonomikos žinias taikyti gyvenime;

      • domisi finansų rinkų produktais, plėtoja finansinio raštingumo įgūdžius, t. y. išmano apie finansines galimybes bei finansinę riziką, kritiškai vertina finansines paslaugas ir jas rinkdamiesi pagrindžia savo sprendimus;

      • praktinių užsiėmimų metu planuodami savo idėjų įgyvendinimą, realizuodami jas, analizuodami veiklos rezultatus bei prisiimdami atsakomybę, plėtoja verslumo kompetenciją, ugdosi nuolatinio tobulėjimo ir kaitos nuostatas;

      • verslo simuliacijos integracija į mokomąją medžiagą, kurios metu yra apjungiamos įvairių verslo sričių teorinės žinios.


PAMOKŲ SKAIČIUS: 2 pamokos per savaitę, 50 pamokų per mokslo metus 11 (III gimn.) klasėje.

MOKYMO IR MOKYMOSI PRIEMONĖS:

Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos bendrosios programos ir bendrojo išsilavinimo standartai. XI–XII klasės. Vilnius: Švietimo plėtotės centras, 2002.

Rastenienė Aušra. Mikroekonomika: paskaitų ciklas /Aušra Rastenienė ; Vilniaus vadybos akademija. Vilnius : Vilniaus vadybos akademija, 2005. 199, [1] p.:  iliustr.

Paliulytė, Regina.: Makroekonomika: paskaitų ciklas /Regina Paliulytė; Vilniaus vadybos aukštoji mokykla. Vilnius : Vilniaus vadybos aukštoji mokykla, 2005. 186, [1] p. :  iliustr.

J. Čičinskas N. Klebanskaja. Ekonomika ir verslas. Užduočių knyga. Vilnius, 2001.

K. Lipskis. Ekonomikos praktikumas IX–XII kl. Vilnius, 2005.

V. Makutėnas, D. Makutėnienė. Ekonomika 11–12, pirmoji knyga. Kaunas, 2004.

D. Poškienė, G. Railienė, M. Keršys. Ekonomika XI–XII klasėms. I, II dalys. Vilnius, 2006.



www.vz.lt, www.lb.lt, www.vmi.lt, www.ldb.lt, www.stat.gov.lt, www.virtualiklase.lt, www.verslas.in, www.bznstart.lt

MOKYMOSI PASIEKIMŲ IR PAŽANGOS VERTINIMAS IR ĮVERTINIMAS. Taikoma bendra mokyklos arba mokytojo parengta vertinimo sistema, remiamasi Mokinių pažangos ir pasiekimų vertinimo samprata (patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. ISAK – 256). Nuolat taikomas formuojamasis vertinimas atsižvelgiant į pamokos uždavinius. Kiekvieno skyriaus pabaigoje taikomas apibendrinamasis vertinimas panaudojant diagnostines užduotis, kurios parengiamos atsižvelgiant į Bendrosiose programose numatytus pasiekimus, pasiekimų lygius, žinių ir gebėjimų santykį. Atsiskaitymo darbai, projektai, mokymosi pažanga ugdymo(si) proceso metu bus vertinama taikant Bloomo taksonomiją, neformalųjį ir kaupiamąjį vertinimus.

UGDYMO DIFERENCIJAVIMAS IR INDIVIDUALIZAVIMAS. Skiriami trys mokinių žinių ir supratimo, gebėjimų vertinimo lygiai: patenkinamas, pagrindinis ir aukštesnysis. Planuojant vertinimą, atsižvelgiama į tai, kad mokinių pasiekimų lygis yra skirtingas, todėl pateikiama įvairaus sunkumo užduočių pamokoje, skiriant namų darbus, kurie būtų orientuoti kūrybinę veiklą. Pamokų metu bus ugdomas verslumas įtraukiant verslo simuliaciją, kuri paremta 4 etapais: įmonės įkūrimas, vystymas, pertvarkymas ir likvidavimas. Mokiniai varžosi tarpusavyje dėl pelningiausios kompanijos vardo. Komandai, kuri uždirbs daugiausiai pelno – skiriamas paskatinimas (pažymėjimas, pažymys, pagirimas).

MOKYMO IR MOKYMOSI PRIEMONĖS:

Vidurinio ugdymo ekonomikos bendroji programa (patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. V – 269).

VšĮ „Jaunimo verslumo ugdymo cetras“. Verslo įžvalga. Inovatyvios pratybos. Vilnius, 2009

R. Kuodis, J. Keršulienė. Ekonomika ir verslas. 1dalis. Vilnius, 2009.

J. Čičinskas N. Klebanskaja. Ekonomika ir verslas. Vilnius, 2001.

J. Čičinskas N. Klebanskaja. Ekonomika ir verslas. Užduočių knyga. Vilnius, 2001.

K. Lipskis. Ekonomikos praktikumas IX–XII kl. Vilnius, 2005.

V. Makutėnas, D. Makutėnienė. Ekonomika 11–12, pirmoji knyga. Kaunas, 2004.

D. Poškienė, G. Railienė, M. Keršys. Ekonomika XI–XII klasėms. I, II dalys. Vilnius, 2006.


MOKYMO IR MOKYMOSI TURINYS:


Pamoka

Pamokos turinys

Gebėjimai pagal programą „Ekonomika ir verslumas“

Pastabos

1 pamoka

Supažindinama su pamokų programa ir vertinimo kriterijais. Ko tikimąsi iš ekonomikos kurso? Kokie bus keliami reikalavimai?

14.2.1. „Ekonomikos ir verslumo“ ugdymo bendrojo lavinimo mokykloje tikslas – sąmoningai pasirinkus ekonomikos dalyką, plėtoti savo žinias ir gilinti supratimą apie Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius ekonominius procesus, ugdytis verslumo kompetencijas, tikslingai mokytis, formuotis mokslo žiniomis paremtą požiūrį į nuolatinį besikeičiančias ekonomines sąlygas.

Pokalbis

2 pamoka

Ekonomika. Mikroekonomika. Makroekonomika.

Pamokų metu vyksta diskusija.




1.4. Analizuoti, interpretuoti, vertinti žodinę ir nežodinę (nuotraukos, schemos, lentelės, pranešimai spaudoje, grafikai ir kt.) informaciją.

Pokalbis, diskusija,

pratybos, aiškinimas.



3 pamoka

Poreikiai. Maslow‘o piramidė. Motyvacija.



Pokalbis, diskusija,



pratybos, aiškinimas.

4 pamoka

Ištekliai: materialieji ir žmogiškieji. Stygius ir pasirinkimai.




5 pamoka

Kaštai. Alternatyvieji kaštai. Prekės. Paslaugos.








6-9 pamoka

Simuliacijos I metai. Aptarimas.

Aktyviai dalyvaujant praktinėje veikloje, projektuose ugdymo turinys integruojamas su technologijomis: projektinių idėjų paieška, informacijos, skirtos projektinėms užduotims, medžiagoms pažinti ar technologiniams procesams atlikti, paieška, kaupimas, taikymas ir pateikimas, medžiagų pritaikymas projektinėms užduotims atlikti, projektinių užduočių rezultatų pristatymas.

Komandinis darbas.

10 pamoka

Sukurtos reklamos ar logotipo (mokytojo pasirinkimui) pristatymas.

Analizuojama kaip menai naudojami rinkodaroje ir kokį poveikį tai daro vartotojui (įmonės reklama, logotipas, pavadinimas.




11 pamoka

Patikrinamasis darbas/testas/užduotys įvertinimui.







12 pamoka

Pamoka mokytojo nuožiūrai identifikuotoms žinių spragoms papildyti.






13 pamoka

Ekonomikos apytakos modelis. Pagrindiniai ekonomikos klausimai. Ekonomikos sistemos.







14 pamoka

Paklausa. Vartotojai. Pajamos.







15 pamoka

Elastingumas.

1.5. Analizuoti ir prognozuoti vartotojų reakciją į kainų pokytį, remiantis paklausos elastingumu kainoms, ir gamintojų reakciją į kainų pokytį, remiantis pasiūlos elastingumu kainoms.




16 pamoka

Pasiūla. Rinkos pusiausvyra.







17-19 pamoka

Simuliacijos II metai. Aptarimas.

Ekonomikos ir verslumo ugdymas organizuojamas kaip vientisas teorijos ir praktikos pažinimo procesas. Ekonomikos žinių ir procesų suvokimas įgyjamas, nagrinėjant ir vertinant realius savo aplinkos verslo pavyzdžius, kasdien šalyje ir pasaulyje vykstančius įvykius, darančius poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, šalies ir pasaulio ekonomikai. Organizuojant ugdymo procesą, taikomi įvairūs aktyvaus mokymo ir mokymosi metodai: situacijos modeliavimas, kompiuterinis modeliavimas, verslo žaidimai, tiriamasis darbas, diskusijos, darbas grupėse ir kt.

Komandinis darbas.

20

pamoka

Patikrinamasis darbas.

Vertinant mokinių pasiekimus „Ekonomikos ir verslumo“ dalyko pamokose, remiamasi žinių, supratimo, gebėjimų ir nuostatų vertinimo rodikliais.




21 pamoka

Pamoka mokytojo nuožiūrai identifikuotoms žinių spragoms papildyti.







22 pamoka

Rinka. Rinkos nesėkmės.







23 pamoka

Verslas ir verslininkystė. Verslumas.

Verslo organizavimo ir verslumo gebėjimų ugdymo veiklos srityje aprašomi įmonės kūrimo, verslo organizavimo principai, verslo įmonių svarba žmogaus ir visuomenės gyvenime, akcentuojant planavimo svarbą bei verslumo ugdymosi galimybes.




24 pamoka

Verslo organizavimo formos.

3.1. Vertinti verslumo svarbą asmeniniam gyvenimui, visuomenei ir verslui.




25 pamoka

Tobuloji konkurencija. Monopolinė konkurencija. Oligopolinė konkurencija. Monopolija.







26 pamoka

Valstybės biudžetas. Mokesčiai.

Domisi finansų rinkų produktais, finansų rinkose vykstančiais pokyčiais, plėtoja finansinio raštingumo įgūdžius, t. y. išmano apie finansines galimybes bei finansinę riziką, geba argumentuotai pasirinkti finansines paslaugas.




27 pamokos

Pinigai ir jų funkcijos, savybės.







28 pamokos

Bankai.

4.12. Nagrinėti centrinio banko monetarinės (pinigų) politikos priemonių efektyvumą.




29-31 pamoka

Simuliacija III metai. Aptarimas.

Ne visada galima įvertinti, ar mokinių atsakymas yra teisingas. Tad vertinant svarbu atkreipti dėmesį į ekonominių procesų supratimą, mokinio gebėjimus aiškiai įvertinti daromų pasirinkimų alternatyviąsias sąnaudas, taikyti ekonomikos žinias, kai jis grindžia savo nuomonę, argumentuoja vieną ar kitą savo, įmonės, šalies ekonominį sprendimą.

Komandinis darbas

32 pamoka

Patikrinamasis darbas.







33 pamoka

Pamoka mokytojo nuožiūra identifikuotoms žinių spragoms papildyti.







34 pamoka

Nedarbas

4.10. Vertinti nedarbo lygio mažinimo ir užimtumo didinimo poveikį šalies ekonomikai.




35 pamoka

Infliacija. Defliacija.

4.9. Diskutuoti apie infliacijos ir defliacijos atsiradimo priežastis, mąstą, infliacijos ir defliacijos padarinius valstybei bei visuomenei ir infliacijos mažinimo priemones.




36 pamoka

BVP







37 pamoka

Tarptautinė prekyba

5.1. Nagrinėti ir palyginti tarptautinės prekybos teikiamą naudą ir patiriamus nuostolius.




38 pamoka

Investicijos

3.3. Išsirinkus geriausią verslo organizavimo alternatyvą, modeliuoti verslo įmonės įkūrimą, valdymą ir likvidavimą. Diskutuoti apie verslo paskolas ir investavimo į verslą galimybes.




39-41 pamoka

Simuliacija IV metai. Aptarimas

1.4. Vertinti, kaip įvairūs paklausos ir pasiūlos veiksniai keis rinkos pusiausvyros kainą ir kiekį. Analizuoti, interpretuoti, vertinti žodinę ir nežodinę (nuotraukos, schemos, lentelės, pranešimai spaudoje, grafikai ir kt.) informaciją.

Komandinis darbas

42 pamoka

Patikrinamasis darbas.







43 pamoka

Pamoka skirta mokytojo nuožiūrai identifikuotoms žinių spragoms papildyti.







44 pamoka

Bankrotai.







45 pamoka

Įmonių likvidavimas.







46-47 pamoka

Projekto: „Didieji pasaulio ekonomistai“ pristatymas.

(A. Smitas – Adam Smith, Viljamas Petis, Fransua Kenė, Alfredas Maršalas, J. M. Keinsas – John Maynard Keynes ir t.t.).









48 pamoka

Komandinis darbas ir jo svarba. Konkurencija.

3.2. Analizuoti vadovo indėlį į verslą.

3.4. Diskutuoti apie žmogiškųjų išteklių valdymą. Analizuoti ir vertinti bendradarbiavimo ir komandinio darbo galią verslui.






49 pamoka

Žinių patikrinimas.

Verslumo dalyke kreipiamas dėmesys į kalbos ir rašto kultūrą, taisyklingai vartojami ekonomikos, finansų ir verslo terminai bei sąvokos, mokoma aktyviai klausytis, diskutuoti ir pagrįsti savo nuomonę, pasirinkimą (dirbti komandose




50 pamoka

Pamoka mokytojo nuožiūrai identifikuotoms žinių spragoms papildyti.








Parengė Vardas Pavardė, XXX gimnazijos ekonomikos mokytoja kartu su VšĮ „Jaunimo verslumo ugdymo centras“
Yüklə 123 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə