Eri ok ok pmdYüklə 0,9 Mb.
Pdf görüntüsü
səhifə1/22
tarix14.12.2017
ölçüsü0,9 Mb.
#15682
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


BOTUES: SOT NEWS

CYAN     

MAGENTA 

    

YELLOW    

BLACK

Çmimi 20 lekë, 1 euro, 1 USD, Tel: 2382 019 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri  E-mail: gazeta@sot.com.al

20

Lekë
E S


S

S

SShtunë 

htunë 


htunë 

htunë 


htunë 30 M

30 M


30 M

30 M


30 Mars 

ars 


ars 

ars 


ars 201

201


201

201


2013

3

33

3

Taulant Balla përplaset nëgjyq me dhëndrin dhe të

birin e Berishës, dorëzon

provat e aferave në gjykatë

Saga gjyqësore e familjes kryeministrore me

deputetët socialistët vijon në dyert e gjykatave.

Dy deputetët më aktivë të Partisë Socialiste, Taul-

ant Balla dhe Sajmir Tahiri...

Topalli në konflikt me

Berishën për dekretet e

Topit, kryeparlamentarja

bllokadë kandidaturave

për interesa klanore

Ilir Meta divorc me

Berishën: LSI e vetme në

zgjedhje, rol përcaktues

për qeverisjen e ardhshme

Kur na ndajnë më pak se 100 ditë nga zgjedh-

jet e ardhshme parlamentare, kryetari i Lëvizjes

Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka dhënë sinja-

lin e dytë të distancimit nga qeveria...

Koço Danaj: Të mos

votosh Rezolutën

Çame, do të thotë

të ringjallësh

Napoleon Zervën

Rokada në grupin e PS, digjen

gjysma e deputetëve, ja kush

zhvendoset në listë për 23 Qershorin

Faqe 4

Faqe 7


Faqe 3

Faqe 2


Faqe 5

Parlamenti Evropian deklaron

ndërprerjen e marrëdhënieve

me qeverinë Berisha,

akuza mazhorancës për

sabotimin e takimit në Tiranë

Eduard Kukan: Nuk bashkëpunojmë më me Berishën, po presim qeverinë e re pas zgjedhjeve të 23 Qershorit

Kryetarja e KQZ, Lefterie Lleshi, është për-

plasur dje me përfaqësuesin ligjor të PD në KQZ,

Njazi Kosovrasti. Ai ka kërkuar fjalën për të dhënë

mendimin e tij lidhur me auditin për testin e

numërimit elektronik...

Faqe 8

Përçahet mazhorancanë KQZ, Lleshi përplaset

me Kosovrastin, replika

për të drejtën e fjalës

Faqe 19


     LLAZAR MYZEQARI

Trashëgimia kulturore

është paja e një

kombi, po shohim

skena tronditëse

nga papërgjegjshmëria

e MTKRS

Faqe 16-18O

PINI

O

N

Në vonesë të erës

evropiane, menjëherë fryn

era sundimtare e lindjes

Mendësisia katundare,

sëmundja e politikës

bashkëkohore shqiptare

Nga Shenasi RAMA

Nga Besi BEKTESHI

Çfarë kërkon AK, fitore

djathtas pa Berishën, apo

fitore majtas pa Ramën?

Nga Noel HAJDINI

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur he-

timet për nxjerrje të sekretit hetimor ndaj grupit të

hetimit që po heton Arben Prrenjasin, si dhe ndaj

gazetarëve të aktualitetit...

Faqe 9


Shpërndanë dosjen e hetimit

të monstrës Arben

Prrenjasi, Llalla urdhëron

hetimin e prokurorëve

dhe policëve gjyqësorë

Marsi 1997, "damka

e zezë" e krimit

shtetëror të shkaktuar

prej sundimit

të Sali Berishës

Faqe 13

Minatorët e Bulqizës"përleshen"me urinë,

koncensionet mafioze

kanë vrarë afro 40

prej tyre në 8 vite

Faqe 12

Zbardhen prapaskenat e bllokimit të de-kreteve të Presidentit, Bujar Nishani, në Kuven-

din e Shqipërisë, për dy gjykatat më të rëndë-

sishme në vend, Gjykatën...

Faqe 6 E 

 E 


 E 

 E 


 E S

S

SS

Shtunë 


htunë 

htunë 


htunë 

htunë 30 M

30 M

30 M


30 M

30 Mars 2013

ars 2013

ars 2013


ars 2013

ars 2013


2

GAZETA SOT

www.sot.com.alp o l i t i k e

LSI thirrje për

votimin e tre ligjeve

FRD: Qeveria nuk

mbron dot një monument

AK mbledh

Këshillin Kombëtar

Kryetari i Lëvizjes Social-

iste për Integrim, Ilir Meta, u ka

bërë dje thirrje PD dhe PS të

votojnë ligjet e integrimit. "Është

për të ardhur keq kur dëgjon

edhe ndonjë deklaratë se nuk

miratohet ky ligj për Gjykatën e

Lartë apo se nuk duhet të

ndërtohet Gjykata Administra-

tive sepse ajo mund të jetë një

thertore tjetër për biznesin. Kjo

është njësoj sikur të themi se

nuk duhet të ndërtohet një

autostradë e re Tiranë-

Rrogozhinë, që qytetarët të ecin

më shpejt, sepse do të ndodhin

aksidente. Është koha që të

Rinia e Frymës se Re

Demokratike proteston ndaj

vjedhjes dhe dëmtimit të

monumentit të ri të Pavarësisë

të inauguruar me rastin e 100

vjetorit. Sipas të rinjve të FRD-

së, kurajo për të vënë dorë për

qëllime fitimi mbi këtë simbol

domethënës për të gjithë

shqiptarët, që ndodhet në mes

të Tiranës, tregon gjendjen

kritike të sigurisë publike dhe

nivelin e larte të varfërisë në

vend. Rinia e Frymës se Re

Demokratike tha më tej se

situata është alarmante kur

monumentet dhunohen pranë

Aleanca Kuq e Zi

mblodhi të Premten

Këshillin Kombëtar në

prag të protestës së 7 Prilli

ku u diskutua programi

dhe strategjia për këtë

organizim. Në mbledhjen e

Këshillit Kombëtar ishte i

pranishëm kryetari i

Aleancës Kuq e Zi Kresh-

gjithë të marrin përgjegjësi reale

dhe të kontribuojnë për një

fushatë sa më pozitive", tha ai.

Meta tha më tej se LSI do të

arrijë një rezultat spektakolar

në zgjedhjet e ardhshme. "Ne

me punën tonë, qetësinë tonë,

me sigurinë tonë dhe mesazhin

tonë konstruktiv do të arrijmë

rezultat spektakolar, siç e

arritëm më 8 maj në Tiranë që

kanë qenë zgjedhjet ndoshta

nga më të ashprat politike, se

nuk ishin zgjedhje lokale ato,

ku LSI-ja arriti në qytetin e

Tiranës nga 13 mijë vota në 23

mijë vota", tha ai.

nik Spahiu i cili tha se më

7 prill kuqezinjtë do të

kërkojnë burgimin e

Berishës dhe jo dhunimin

fizik te tij dhe për këtë

arsye kryetari Spahiu i

bëri thirrje Policisë së

Shtetit dhe Gardës së

Republikës të mos pajisen

me armët e shërbimit.

Ministrisë së Brendshme.

"Është grabitur monumenti,

janë dëmtuar nënshkrimet e

etërve themelues të shtetit dhe

e gjithë kjo ka ndodhur 100

metra larg nga Ministria e

Brendshme, e cila çdo ditë

mbush ekranet pro qeveritare

me suksese hipotetike të

parandalimit apo zbulimit të

krimeve", thuhet në deklaratën

për mediat. Fryma e Re

Demokratike, disa ditë më

parë, ka hedhur akuzua të

forca në drejtim të Ministrisë

së Brendshme sa i takon

rendit dhe sigurisë.

Ilir Meta divorc me

Berishën: LSI e vetme në

zgjedhje, rol përcaktues

për qeverisjen e ardhshme

Adriatik DOÇI

K

ur na ndajnë më pakse 100 ditë nga

zgjedhjet e ardhshme

parlamentare, krye-

tari i Lëvizjes Socialiste për Inte-

grim, Ilir Meta, ka dhënë sinjalin e

dytë të distancimit nga qeveria Ber-

isha si dhe për strategjinë për të

bllokuar çdo vendim të rëndë-

sishëm të kësaj mazhorance të ar-

nuar. Kreu i LSI, Ilir Meta, ka dek-

laruar se forca që ai drejton do të

garojë e vetme në zgjedhjet e 23 Qer-

shorit dhe se do të jetë përcaktuese

për qeverisjen e ardhshme. Kreu i

LSI, i cili ka pacaktuar fituesin e të

gjitha zgjedhjeve gjatë viteve të fun-

dit, i ka dhënë përgjigje edhe ftesës

së kryeministrit Berisha, i cili i

kërkoi që koalicioni PD-LSI të funk-

sionojë edhe në zgjedhje. Edhe pse

gjithçka do të zyrtarizohet nga for-

umet e LSI, Meta paralajmëroi dje

për herë të par se LSI do të garojë e

vetme në zgjedhje. Sipas tij, Lëviz-

ja Socialiste për Integrim pas

zgjedhjeve e 23 qershorit do të ketë

një peshë shumë më të madhe në

qeverisjen e ardhshme, në Parla-

mentin e ardhshëm. "Lidhur me

çështjen e koalicioneve, kjo është

një çështje që do të vendoset nga

forumet e LSI-së dhe normalisht

nga Konventa e saj, por duhet të

kemi parasysh se nuk votohet për

koalicionet, votohet për partitë. Pra

kudo që të jetë LSI-ja, votohet për

LSI-në, apo votohet për PD-në apo

për PS-në apo për PBDNJ-në, pra

nuk votohet për koalicionet. Ndaj

edhe ne jemi shumë të qetë, sepse

jemi të angazhuar se të gjithë vo-

tuesit tanë të jenë të qartë për këtë

gjë dhe në kohën e duhur do të mer-

ret edhe vendimi i duhur. Por një gjë

është e padiskutueshme, LSI-ja ven-

dos shumë më tepër se sot në qever-

isen e ardhshme në Parlamentin e

ardhshëm. Kjo është një gjë e mirë

për vendin sepse LSI është një forcë

politike me këmbë në tokë, nuk ësh-

të një forcë e prirur për aventura, për

konflikt dhe është një forcë e an-

gazhuar për të zgjidhur problemet

kryesore që kanë qytetarët tanë",

tha Meta. Këtë deklaratë Meta e bëri

gjatë një takimi në Njësinë Bash-

kiake nr. 2 në Tiranë. Duke anali-

zuar funksionimin e strukturave Z.

Meta deklaroi se janë të gjitha

mundësitë për të arritur një rezultat

historik. "Do ta arrijmë patjetër, në

mënyrë që të jemi edhe më përcak-

tues për të ndihmuar të ardhmen e

vendit dhe të çdo qytetari shqiptar

që të jetë më e sigurt. E ardhmja e

tyre tronditet sa herë që politikanët

për arsye të fushatave dalin nga re-

aliteti dhe për hir të stresit që kanë

për zgjedhjet dhe të rezultatit të tyre

janë gati të bëjnë çdo lloj deklarata

apo të nxisin çdo lloj fryme konf-

liktuale", vijoi Kryetari i Lëvizjes

Socialiste për Integrim, Ilir Meta.

Akuza Ramës

dhe Berishës

Kreu i LSI, Ilir Meta, ka shigjet-

uar dje kryesocialistin Rama dhe

kryeministrin Berisha. Kreu i LSI

tha se ndërsa të tjerët u drejtohen

yjeve me programet e tyre, LSI ësh-

të me këmbë në tokë. "Të gjithë sh-

Meta: Rama dhe Berisha flasin me yjet, e kanë humbur lidhjen me realitetin

qiptarët duan të ecin më shpejt dhe

njëkohësisht sepse ne në dallim nga

të tjerët nuk i drejtohemi yjeve por

u drejtohemi njerëzve. Unë kam be-

sim të plotë se ata e mirëkuptojnë

plotësisht mesazhin dhe an-

gazhimin tonë dhe e kanë të qartë

se ne nuk bëjmë fushatë me ta por

se ne i ndjejmë realisht problemet e

tyre dhe jemi të angazhuar për t'i

zgjidhur ato", u shpreh z. Meta.

Topi akuzon Berishën për

rrënimin e kalasë së Ali Pashës

Fryma e Re Demokratike

zhvilloi dje një takim me banorë

të qytetit të Tepelenës, në vazhdim

të prezantimit para qytetarëve të

programit të saj politik. "Dëshira

për të ardhur në këtë qytet është

mjaft e madhe, por gjithçka

zbehet nga rruga skandaloze, e

cila së bashku me disa segmente

të tjera në vend nuk kanë vë-

mendjen e duhur të qeverisë.

Kryeministri thotë se ka bërë

mijëra kilometra rrugë, ndërkohë

që gropat sa vijën e shtohen", tha

kreu i FRD, Bamir Topi. Ai akuzoi

kryeministrin Berisha për

katandisjen e rrugëve. "A e dini

se kryeministri shkon pothuajse

një herë në javë në vilën e tij të

luksit dhe përdor, po rrugën e

luksit, pra helikopterin, ndërsa

për qytetarët është një tjetër

panoramë, rrugë me gropa, në një

park kombëtar si ai i Dajtit ku

duhet të lulëzonte turizmi", tha

Topi. Më tej ai u ndal në misionin

e FRD-së që sipas z. Topi është

përfaqësimi i denjë i çdo qytetari

përmes strukturave të shtrira në

të gjithë vendin. "Këto struktura

do të japin edhe mendimin e tyre

në Kuvendin Kombëtar, i cili do të

mbahet në 1 vjetorin e krijimit të

FRD", vijoi ai. Duke ironizuar

faktin që kryeministri flet për

kokën e Ali Pashës ndërkohë që

gurët e kalasë së tij, këtu në

Tepelenë po i marrin për të

ndërtuar shtëpi z. Topi bëri

përgjegjës qeverinë që nuk është

në gjendje të mbrojë kalanë me

vlera historike. "Qytetarët kanë

frikë të shprehen në një atmos-

ferë e cila mbjell vetëm terror, ne i

kuptojmë dhe i përkrahim, por në

datën 23 qershor të gjithë duhet të

ndëshkojnë me votë këtë qeveri të

korruptuar", përfundoi Topi.

NJOFTIM


Gazeta "SOT" kërkon gazetarë me eksperiencë në sek-

torët; Politikë, Sociale dhe Kronikë. Të interesuarit mund të

nisin një CV në adresën gazetasot@yahoo.com ose të kon-

taktojnë në numrin 067 20 72 263.

Ndërsa nënkryetari i FRD Daut

Gumeni u tha qytetarëve të

Tepelenës se ndjehet i lumtur kur

ndodhet mes tepelenasve, por

njëkohësisht ndjehet i hidhëruar

sepse ky qytet është harruar nga

qeveritarët. "FRD ka në një

projekt të ri, ndaj ata që besojnë

vërtetë se ndryshimi mund të vijë

dhe ne të integrohemi në BE,

duhet të bëhen pjesë e kësaj force

dhe të mundin frikën", përfundoi

ai. Namik Çaushi, kryetari i FRD

në Tepelenë foli për problematikat

që kanë qytetarët dhe u bëri thirrje

atyre të mbështesin me votë FRD-

në si alternativë e vetme për

ndryshimin  situatës së mjeruar.

Sondazhet

D

uke folur mbisondazhet e fundit,

Meta tha se LSI do të ketë një re-

zultat spektakolar më 23 qershor

dhe sondazhet sipas tij i pagua-

jnë të tjerët sepse e dinë shumë

mirë peshën reale të LSI-së.  "Ju

e shikoni që ne jemi shumë të

qetë, të tjerët janë në halle. Të

gjithë përpiqen të paguajnë

sondazhe. Të gjithë kanë hal-

lin se si të nxjerrin sa më posh-

të LSI-në sepse e dinë që LSI-ja

është e vetmja forcë reale, përveç

dy të tjerave, që do të imponojë

Parlamentin e ardhshëm dhe që

qeverisjen e ardhshme.Kur na ndajnë më pak se

100 ditë nga zgjedhjet e

ardhshme parlamentare,

kryetari i Lëvizjes So-

cialiste për Integrim, Ilir

Meta, ka dhënë sinjalin e

dytë të distancimit nga

qeveria Berisha si dhe

për strategjinë për të

bllokuar çdo vendim të

rëndësishëm të kësaj

mazhoranca të arnuar...Yüklə 0,9 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə