Jaké škodliviny vznikají pálením komunálního odpadu především plastů?



Yüklə 19,44 Kb.
tarix21.05.2018
ölçüsü19,44 Kb.
#45104

Jaké škodliviny vznikají pálením komunálního odpadu především plastů?

Domácí kamna, krby a kotle nelze vybavit drahou technologií na čištění spalin a tak záleží na každém z nás, kolik jedů vypustíme do vzduchu. Při spalování odpadů vzniká řada nebezpečných látek, které unikají do ovzduší - k těm známějším patří dioxiny, polyaromatické uhlovodíky, formaldehyd, kyselina chlorovodíková, benzen či styreny. Při spalování vzniká také zápach obtěžující Vás i Vaše sousedy.

Doporučuje se pálit jen čisté dřevo.
Čím škodí pálení odpadů?

Při pálení odpadů vzniká mnoho toxických látek. Dioxiny a furany jsou nejen rakovinotvorné, ale poškozují také hormonální a imunitní systém a ovlivňují nervovou soustavu. V místnostech, kde se topí, byly naměřeny jejich vyšší koncentrace. Formaldehyd je rakovinotvorný a spolu s ostatními aldehydy a kyselinou chlorovodíkovou dráždí oči a plíce. Benzen je látka rakovinotvorná. Styren je karcinogenní, jeho vlivem dochází při vysokých hladinách k poškození očí a sliznice, dlouhodobá expozice ovlivňuje nervový systém a je příčinou bolestí hlavy, únavy, slabosti a deprese. Množství škodlivých látek se odvíjí od toho, co spalujete (viz dále).


Koho pálením odpadu nejvíce poškodíte?

Nejen sami sebe a své děti, ale také své nejbližší okolí. Na jedy ve vzduchu jsou citlivější děti, těhotné ženy, starší osoby a lidé trpící astmatickým či jiným respiračním onemocněním. Mějme k nim ohled.


Jaké škodliviny při domácím spalovaní odpadů vznikají?

Následující přehled shrnuje, jaké druhy zplodin při nedokonalém domácím spalování odpadů v kamnech mohou vznikat a kdy a čím jsou škodlivé. Množství látek závisí na tom, co spalujete.


Druh odpadu:

Celobarevné letáky a časopisy, nápojové kartony (tetrapak)

  • Co vzniká - těžké kovy

  • Čím tyto zplodiny škodí - toxické, do různé míry rakovinotvoné. Mohou způsobovat vrozené vady.


PVC, staré palety, dřevo z demolice, rozbitý nábytek, chemicky ošetřené dřevo, dřevotříska, nápojové kartony

  • Co vzniká - dioxiny, furany a další chlororganické látky

  • Čím tyto zplodiny škodí - rakovinotvorné, dlouhodobé působení vede k poškození imunitního a nervového systému, změnám hormonálního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Dlouhodobě se hromadí v těle.

PVC

  • Co vzniká - fosgen

  • Čím tyto zplodiny škodí - vysoké koncentrace: poleptání plic a smrt; nižší koncentrace: nemoci dýchacích cest.

Plasty

  • Co vzniká - ftaláty

  • Čím tyto zplodiny škodí - poškozují ledviny a játra, způsobují vrozené vady. Některé jsou rakovinotvorné

Polypropylen (PP), polyethylen (PE), PET, pryž (guma)

  • Co vzniká - polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU)

  • Čím tyto zplodiny škodí - obsaženy hlavně v tmavém kouři a sazích. Rakovinotvorné, toxické a mutagenní vlastnosti. Dlouhodobě se hromadí v těle.

Dřevotříska, koberce, tapety

  • Co vzniká - formaldehyd a další aldehydy

  • Čím tyto zplodiny škodí - rakovinotvorné a mutagenní účinky, dráždí oči a plíce, působí alergie.

Polystyren (PS)

  • Co vzniká - styren

  • Čím tyto zplodiny škodí - rakovinotvorný, ve vyšších koncentracích poškozuje oči a sliznice. Dlouhodobé vystavení jeho vlivu ovlivňuje nervový systém a způsobuje bolesti hlavy, únavu, slabost a deprese.


Pryž (guma)

  • Co vzniká - oxidy síry

  • Čím tyto zplodiny škodí - dráždí dýchací cesty. Ve vyšších koncentracích způsobují poškození plic.

Umělé textilie

  • Co vzniká - čpavek

  • Čím tyto zplodiny škodí - dráždí oči, sliznice nosu, působí nevolnosti a bolesti hlavy

  • Co vzniká - kyanovodík

  • Čím tyto zplodiny škodí - škrábání v krku, zarudnutí spojivek, bolesti hlavy a závratě


Víte že?

  • Spalováním celobarevných letáků a časopisů se do ovzduší mohou uvolnit těžké kovy z barev, které způsobují vrozené vady a rakovinu. Letáky a časopisy patří do tříděné sběru - do kontejnerů na papír. Nálepkou na schránce se můžete bránit proti vhazování reklamních letáků do schránky.

  • Pálením rozbitého nábytku nebo natřených prken či chemicky ošetřeného dřeva vyprodukujete asi 50 - 500krát více dioxinů než při topení čistým palivovým dřívím (starý nábytek je vhodnější dát či prodat do bazaru)

  • Nebezpečné odpady (jako jsou baterie, barvy, léky) spálením nezničíte, ale jedovaté látky, které obsahují, se dostanou do vzduchu a následně do půdy. Sběr nebezpečného odpadu zajišťuje každá obec/město - nebezpečný odpad můžete odevzdat v Lesonicích ve skladu za obecním úřadem.



Pálení plastů sousedem a právní obrana proti tomuto jednání

DOTAZ:


Soused pálí plasty, čím způsobuje zápach linoucí se po celé ulici. Jak tomu mohu zabránit?
ODPOVĚĎ:

Máte hned několik možností: Za dodržení podmínek §6 občanského zákoníku je možné se proti tomuto neoprávněnému zásahu vašich práv bránit svépomocí. To znamená, že můžete jít a oheň uhasit.
Občanský zákoník v §5 dále poskytuje každému možnost, aby v případě, že došlo k zřejmému zásahu do pokojného stavu, se domáhal ochrany u příslušného orgánu státní správy. Tím je váš obecní úřad. Můžete u něj žádat nápravu. Ten v rámci správního řízení zakáže sousedovi dopouštět se takového jednání, které obtěžuje okolí. Občanský zákoník dává za povinnost každému zdržet se při výkonu vlastnických práv všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.
V krajním případě (pokud by se problém opakoval nebo soused nereagoval na zákaz vydaný obecním úřadem) se můžete svých práv domoci soudně.
V případě pálení plastů je také možné obrátit se na orgán, který je dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, příslušný vykonávat státní správu v oblasti nakládání s odpady. Tímto orgánem může být dle zákona o odpadech inspekce v součinnosti s Policií ČR, obecní úřady obcí s rozšířenou působností nebo obecní úřady.









Yüklə 19,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə