KiBRİTÇİ kizYüklə 52,5 Kb.
tarix08.08.2018
ölçüsü52,5 Kb.
#61320

KİBRİTÇİ KIZ

Bir yılbaşı gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soğuk vardı. Yoldan geçenler paltolarının yakasını kaldırmışlar, atkılarına bürünmüşler, hızlı hızlı yürüyorlardı. Kimi evine geç kalmış, acele ediyor, kimi bir eğlence yerine gidiyordu.

Çocuklar koşuyorlar, birbirlerine kartopu atıyorlardı. Gecenin zevkini en çok onlar çıkarıyorlardı. Kahkahalarla gülüyorlar, sevinçle haykırıyorlardı.

Yalnız bir çocuk vardı ki gelip geçenler onun farkında değillerdi. Ufak bir kız çoçuğu. Başı açık, elbisesi yama içinde, yoksul bir kızcağız. Bir kapının önüne büzülmüş, çıplak ayaklarını altına almıştı. Soğuktan morarmış tir tir titriyordu. Üşüyordu hem de çok üşüyordu.Üzerinde oturduğu taş basamakta buz gibiydi.

Yavrucağız da sanki donmuş, bir buz parçasına dönmüştü. Geniş bir mukavva kutunun içine sıralanmış kibrit kutularına bakarken gözleri yaşarıyordu. Evet, bu bir kibritçi kızdı. O gün bir tek kutu kibrit bile satamamıştı. Satsa, bir kaç kuruş para kazansa, kalkıp evine gider, annesiyle birlikte hiç olmazsa bir kase sıcak çorba içerdi. Gidemiyordu, çünkü o gün hiç kibrit satamadığını annesine söylemekten çekiniyordu. Soğuktan, üzüntüsünden titreyen kısık,incecik sesiyle "Kibrit var, kibrit"diye bağırıyordu. Sokaktan geçenlerin hiçbiri başını çevirip bakmıyordu...

Ah hiç olmazsa ayaklarında terlikleri olsaydı! Biraz önce, sokak sokak dolaşırken, hızla geçen bir arabanın önünden kaçmış, kaçarken terlikleri ayağından fırlamıştı.Karşı kaldırıma geçtikten sonra, dönüp bakmış hınzır bir çocuğun terlikleri kapıp kaçtığını görmüştü. Arkasından seslenmişti ama, çocuk alaylı alaylı seslenerek koşa koşa uzaklaşmıştı.

Kibritçi kız bunun üzerine, bir kapının girintisine sığınmış, oracığa kıvrılıp oturmuştu.
Parmakları donmuş, sızlamaya başlamıştı. İçi titriyordu,çok üşüyordu.içinde bulunduğu durumu düşünerek ağlamaya başlamıştı sessiz sessiz.Gözlerinden düşen damlalar bile üşüyordu.Sokaktan geçen insanlara baktı.Onlar üşümüyorladı ,gülüp oynayarak evlerine gidiyorlardı.Onların çocukları ise kartopu oynuyor,kahkalarla gülüyorlar, birbirlerini kovalıyorlardı.Neden benim annem ve babam da okuyup beni rahat ettirmediler ve neden beni de okutmadılar diye düşündü.Belki okuyup başarılı olsaydı bu durumda olmazdı.Şimdi sıcacık bir evde yaşıyor olabilirdi.Ama şimdi sokaklarda kibrit satmaya çalışan ,fakirlikten,açlıktan,soğuktan acı çeken birisiydi. Üzüntü ve acı tüm bedenini kaplamıştı.Kızcağız bu acıya dayanamadı, kutulardan birini açıp bir kibrit çıkardı. Parmakları uyuşmuştu, kibrit çöpünü elinde güçlükle tutuyordu. Eli titreye titreye çöpü duvara sürttü. Kibrit birden alev aldı; tatlı, yumuşacık, turuncu bir alev.

Zavallı kız, kibriti bir elinden öbür eline geçirerek, parmaklarını ısıttı. İçi de ısınmıştı. Sanki gürül gürül yanan bir ocağın karşısındaydı. Gözleri aleve dikilmiş, düşlere,hayallere dalmıştı: Güzel bir odada, büyük bir ocağın karşısında oturuyordu. Arkasında kalın bir yünlü hırka, ayaklarında kürklü terlikler vardı. Isınmış, terlemeye bile başlamıştı... Derken kibrit sönüverdi. Kibritin sönmesiyle, o tatlı düşlerde sona ermişti. Kızcağızın parmakları yeniden donmaya, sızlamaya başlamıştı.

Bir kibrit daha yaktı. Bu sırada soğuk bir rüzgar esti. Kız kibrit sönmesin diye, duvardan yana döndü. Öbür elini aleve siper etti. Aleve bakarken, karşısındaki duvar sanki eridi, birden açıldı, içerisi göründü. Tekrar hayallere dalmıştı.İçeride geniş bir oda vardı. Kar gibi bembeyaz örtü yayılmış bir masanın üzerine tabak tabak yiyecekler dizilmişti. Sofrada gümüş şamdanlarda mumlar yanıyor, odayı gündüz gibi aydınlatıyordu. Kızcağızın gözleri sofranın ortasında, büyük bir tabağa konulmuş, nar gibi kıpkırmızı kaz kızartmasına dikilmişti. Ağzı sulandı. Elini oraya doğru uzattı. Kibrit yana yana sonuna gelmişti, parmağını yakıyordu. Kızcağız çöpü yere atıverdi. Atmasıyla birlikte, yılbaşı sofrası siliniverdi, gözlerinin önüne taş duvar yeniden dikildi.

Üçüncü kibrit daha fazla düşler yarattı:Bir yaz gecesi...Kibritçi Kız kırda bir ağacın altına oturmuş, yıldızlara bakıyor. Gece olduğu halde hava sıcak. Altındaki toprak, gündüz güneşten ısınmış, fırın gibi yanıyor... Küçük kız gözlerini yıldızlardan ayıramıyordu. Uzaktan uzağa gece kuşları ötüyor, kurbağalar bağrışıyordu.

Derken bir yıldız kaydı, gökyüzüne geniş bir yay çizerek uzaklaştı, söndü. Kızcağız: 'işte, biri daha öldü' diye mırıldandı. Bir gün, ninesi söylemişti: Her yıldız düştükçe yeryüzünden biri ölürmüş... Ninesini bir daha görebilmek için bir kibrit daha çaktı. Her kibrit yakışında yeni yeni hayallere dalıyordu.Soğuktan kaskatı kesilmiş, beyni durmuştu. O şimdi sokak ortasında olduğunu unutmuş, düşler dünyasına dalmıştı. Kibritin alevinde yine ninesini görüyor, onun sesini işitir gibi oluyordu. İşte ninesi geliyordu. Lapa lapa yağan karların arasından bir melek gibi iniyordu... Geldi, geldi...Kollarını açtı, torununu kucakladı, aldı göklere doğru götürdü...

Ertesi sabah, yoldan geçenler, bir evin basamağında donmuş kalmış kızcağızın ölüsünü buldular. Yanı başında bir sürü boş kibrit kutusu vardı.

-Zavallı kız ısınmak için bütün kibritlerini yakmış dediler... Hiç kime onun ne acılar çektiğini, kendileri sıcacık evlerindeyken kızcağızın ne kadar üşüdüğünü , karnının ne kadar aç olduğunu ve güzel yamalıksız elbiseler istediğini bilmiyorlardı.Kızcağız da okula gitmek,okumak ve bu yoksulluktan kurtulmak istemişti.Ama olmamıştı.Kibrit satarak para kazanacak ve hayallerindeki gibi yaşamayı düşünüyordu.Bu soğuk yılbaşı gecesinde yaktığı kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü oradakiler hiç bilmediler.Zavallı kızcağız.

Evet çocuklarım bizler sıcacık evlerimizde ve sınıfımızda ne kadar da rahatız.Elimizdekilerin kıymetini bilelim ,şükredelim ve yarınlarımız için çalışalım çocuklarım.

BİR GÖKYÜZÜ DÜŞÜN MAVİ OLSUN

BİR SEVGİ DÜŞÜN SONSUZ OLSUN

VE , BİR DÜNYA DÜŞÜN …………….
KİBRİTÇİ KIZ DEĞERLENDİRME SORULARI

1-Kibritçi Kız , kibritleri ne zaman satmaya çalışmaktadır?

…………………………………………………………………………………………………………………………
2-Hava nasıldı? Yoldan geçenler ne yapıyorlardı?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


3-Gecenin zevkini çıkaranlar kimdi? Ne yapıyorlardı?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


4-İnsanların farkına varmadıkları kızcağız ne durumdaydı?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


5-Kibritçi Kız neden üşüyordu?

…………………………………………………………………………………………………………………………


6-Kibritçi Kız’ın ayaklarının çok üşümesinin nedeni neymiş?

………………………………………………………………………………………………………………………..


7-Senin ayakların onunkiler kadar üşüyor mu?

…………………………………………………………………………………………………………………………


8-Kibritçi kız neden kibrit satıyormuş?Bir kutu bile satsa ne yapacakmış?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


9-Çok üşüyen kızcağız ne yaptı?

………………………………………………………………………………………………………………………..


10-Her kibrit yakışında ne oluyordu?

…………………………………………………………………………………………………………………………


11-En son kibrit yakışında kimi gördü ve ne oldu?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


12-Sabah olduğunda yoldan geçenler ne ile karşılaştılar?

…………………………………………………………………………………………………………………………


KİBRİTÇİ KIZ İSİMLİ HİKAYENİN ÇOKTAN SEÇMELİ DEĞERLENDİRME SORULARI

1-Olayın geçtiği zaman aşağıdakilerden hangisidir?

A.Şubat gecesinde B.Bir Pazar gecesinde C.Yılbaşı gecesinde
2-Aşağıdakilerden hangisi yoldan geçenlerin yaptıklarından değildir?

A.Yavaş yavaş yürümeleri B.Atkılarına sarılmaları C.Paltolarının yakalarını kaldırmaları


3-Hikayeye göre gecenin zevkini çıkaran kimlermiş?

A.Kibritçi Kız B.Oynayan çocuklar C.Eğlenceye gidenler


4-Hiç kimsenin fark etmediği Kibritçi Kız’ın özellikleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

A.Başının açık olması B.Elbiselerinin yamalı olması C.Ayakkabılarının eski olması


5-Kibritçi Kız , neden tir tir titriyormuş?

A.Çok üşüdüğü için. B.Koktuğu için C.Acıktığı için


6-Kibritçi Kız, eve neden gidemiyordu?

A.Ayakları çok üşüdüğünden B.Hiç kibrit satamadığından C.Çok korktuğundan


7-Kibritçi Kız’ın ayakları neden çıplaktı?

A.Bir çocuk alıp kaçmıştı B.Ayakkabı alacak parası yoktu C.Kibrit alabilmek için satmıştı


8-Kızcağızın en çok istediği neymiş?

A.Bir ayakkabı B.Kaban ve şapka C.Sıcacık bir ev


9.Çok üşüyen kız ne yaptı?

A.Kibritlerden birini yaktı. B.Eve gitti C.Ellerini uvuşturarak ısınmaya çalıştı


10.Her kibrit yakışında neler oluyordu?

A.Kızcağız biraz olsun ısınıyordu. B.Çok güzel hayallere dalıyordu. C.Ortalık aydınlanıyor ve üşümüyordu

Yüklə 52,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə