Lik bir ivme ile harekete başlar. Aynı andaYüklə 8,66 Kb.
tarix18.05.2018
ölçüsü8,66 Kb.
#44464

FİZ 105 7. ÖDEV 05. 12. 2004
1. Düz bir yol üzerindeki trafik ışığı yeşil yandığı anda beklemekte olan bir otomobil 4 m/s2 lik bir ivme ile harekete başlar. Aynı anda 8 m/s hızla geriden gelen bir kamyon ışığın yeşil yandığını görüp, hızını değiştirmeden otomobili geçer. Otomobil ve kamyonun kütleleri, sırasıyla, mO = 1000 kg ve mK = 1000 kg ise, t = 3 s olduğunda “otomobil- kamyon” sisteminin

  1. kütle merkezi trafik lambasından hangi uzaklıktadır?

  2. kütle merkezinin hızı kaçtır?

(Hallyday, Ch.9, 14P).2. Namludan çıkış hızı 20 m/s olan küçük bir küre, yatayla 60o açı yapacak şekilde fırlatılıyor. Yörüngesinin en üst noktasına ulaştığında, bu küre iki eşit parçaya ayrılıyor. Parçalardan birinin hızı, patlamadan hemen sonra, sıfır oluyor ve yere düşüyor. Diğer parçanın düştüğü yer ileatıldığı nokta arasındaki uzaklık nedir? Araziyi düz kabul ediniz. (Hallyday, Ch.9, 15P). (Cevap: 53 m ).


3. Kütlesi 4.5 kg olan bir köpek kıyıdan 6.1 m uzaklıkta bulunan bir salın üstünde bulunuyor. Daha sonra köpek salın üstünde kıyıya doğru 2.4 m yürüyüp duruyor. Salın kütlesi 18 kg olup, su ile arasındaki sürtünme kuvveti ihmal ediliyor. Hareketin sonunda köpek kıyıdan ne kadar uzaktadır? (İpucu: Köpek sola doğru hareketlendiğinde, sal sağa doğru hareketlenir. Fakat, “Sal + Köpek” Sisteminin kütle merkezi hareket etmez. Nedenini açıklayınız).(Hallyday, Ch.9, 19P). (Cevap: 4.2 m ).


4. Bir mermi dururken patlayarak üç parçaya ayrılıyor. İki parçanın kütleleri aynıdır ve patlamadan sonra bu iki parça birbirlerine dik olarak 30 m /s hızla hareket etmektedir. üçüncü parçanın kütlesi diğer parçaların kütlesinin üç katıdır. Patlamadan sonra bu parçalanın hızını (“yön” ve “büyüklük”) bulunuz. (Hallyday, Ch.9, 39P). (Cevap: 14 m/s; diğer parçaların hareket yönü ile 135o açı yapacak şekilde).


5. Ağırlığı W olan uzun bir vagon sürtünmesiz olarak yatay doğrultuda hareket ediyor. Vagon başlangıçta sağa doğru vo hızı ile hareket ederken ağırlığı w olan bir adam vagonun üstünde hareketsiz duruyor. Daha sonra adam sola doğru vagona göre u hızı ile koşmaya başlıyor. Vagonun hızında oluşan değişimi bulunuz. (Hallyday, Ch.9, 32E).
Yüklə 8,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə