Mahkemesine davaci : davali : dava değERİ : tlYüklə 8,55 Kb.
tarix27.03.2018
ölçüsü8,55 Kb.
#35419

……………………….. MAHKEMESİNE

DAVACI :

DAVALI :

DAVA DEĞERİ : ….. TL (Belirsiz Alacak Davası )

KONU : Davalı Bankanın 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında kartel faizi uygulamak suretiyle tarafıma vermiş olduğu zararın 3 katının fazlaya dair haklarım saklı kalmak kaydıyla şimdilik …… TL’sinin tarafıma ödetilmesi talebidir.


AÇIKLAMALAR :

 1. Rekabet Kurulu tarafından 12 bankanın 8 Mart 2013 tarihinde kredi ve kredi kartı konularında birlikte fiyat tespit etmek amacıyla kartel oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu tespit sonucu verilen para cezası kararı Danıştay tarafından da onanmıştır. Söz konusu 12 bankanın içinde davalı banka da bulunmaktadır.

 2. Davalı bankadan …….. tarihinde kredi kullanmış olmakla kartel faizi sebebiyle zarara uğramış bulunmaktayım. Söz konusu fiil olmasaydı kredi maliyetim daha az olabilecekti.

 3. 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 57. maddesinde, "Her kim bu kanuna aykırı olan eylem, karar, sözleşme veya anlaşma ile rekabeti engeller, bozar ya da kısıtlarsa yahut belirli bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu kötüye kullanırsa, bundan zarar görenlerin her türlü zararını tazmine mecburdur" ifadesi yer almaktadır.Yine aynı kanunun 58. maddesinde ise "Rekabetin engellenmesi, bozulması veya kısıtlanması sonucu bundan zarar görenler, ödedikleri bedelle, rekabet sınırlanmasaydı ödemekte olacakları bedel arasındaki farkı zarar olarak talep edebilir. Rekabetin sınırlanmasından etkilenen rakip teşebbüsler, bütün zararlarının tazminini rekabeti sınırlayan teşebbüs ya da teşebbüslerden talep edebilir. Zararın belirlenmesinde, zarar gören teşebbüslerin elde etmeyi umdukları bütün kârlar, geçmiş yıllara ait bilançolar da dikkate alınarak hesaplanır.
  Ortaya çıkan zarar, tarafların anlaşması ya da kararı veya ağır ihmalinin olduğu hallerden kaynaklanmaktaysa, hâkim, zarar görenlerin talebi üzerine, uğranılan maddi zararın ya da zarara neden olanların elde ettiği veya elde etmesi muhtemel olan kârların üç katı oranında tazminata hükmedebilir.”
  Maddeleri gereği kartel faizi sebebiyle meydana gelen zararımın 3 katının tarafıma ödetilmesşnş sayın mahkemenizden talep etme zorunluluğu doğmuştur.

DELİLLER :

 1. İlgili Rekabet Kurulu Kararı

 2. İlgili Danıştay Kararı

 3. Bilirkişi İncelemesi

 4. 4054 Sayılı Kanun, HMK ve her türlü yasal delil

NETİCE VE TALEP :

Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle;

Davalı Bankanın 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında kartel faizi uygulamak suretiyle tarafıma vermiş olduğu zararın 3 katının fazlaya dair haklarım saklı kalmak kaydıyla şimdilik …… TL’sinin tarafıma ödetilmesine ve yargılama giderlerinin davalının üzerine bırakılmasını arz ve talep ederim.

Davacı
Yüklə 8,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə