Masarykova univerzita fakulta informatiky



Yüklə 242,27 Kb.
səhifə1/8
tarix05.01.2018
ölçüsü242,27 Kb.
#19711
  1   2   3   4   5   6   7   8


MASARYKOVA UNIVERZITA

FAKULTA INFORMATIKYlogo_fi

Modelovanie osobnosti
DIPLOMOVÁ PRÁCA

Vladimíra Vallušová

Brno, 2014

Prehlásenie

Prehlasujem, že táto diplomová práca je mojím pôvodným autorským dielom, ktoré som vypracovala samostatne. Všetky zdroje, pramene a literatúru, ktoré som pri práci používala alebo z nich čerpala, riadne citujem s uvedením odkazu na príslušný zdroj.

.................................

podpis












Poďakovanie
Na tomto mieste by som chcela vyjadriť veľké ďakujem vedúcemu tejto práce, Doc. RNDr. Ivanovi Kopečkovi, CSc., za jeho pomoc, cenné rady, príjemné a kvalitné vedenie počas celej tvorby tejto práce.

Poďakovať chcem všetkým, ktorí ma počas písania práce povzbudzovali a podporovali. Vyjadriť ďakujem by som sa chcela hlavne mojim milým rodičom, ktorí mi počas celého štúdia a písania práce vytvárali dokonalú rodinnú atmosféru na veľkú vzdialenosť.


Zhrnutie

V tejto práci sa zaoberám problematikou tvorby modelu osobnosti v informatike. Úvodná časť je venovaná modelom z psychológie kde popisujem použité prístupy k modelovaniu osobnosti, v ktorých rozoberám psychickú štruktúru človeka. Na prístupy k tvorbe modelov z psychológie nadväzujú modely osobnosti z informatiky. Ďalej sa venujem emóciám a náladám, ktoré sú súčasťou človeka a v informatike súčasťou modelu osobnosti. V závere práce aplikujem všetky nadobudnuté poznatky na vlastný model.




Kľúčové slová

Osobnosť, model, model osobnosti, modelovanie osobnosti, nálady, emócie,




OBSAH


OBSAH 5

ZOZNAM ILUSTRÁCIÍ 6

ZOZNAM TABULIEK 6

1.ÚVOD 7


1DÔVODY VÝBERU TÉMY PRÁCE 8

2CIEĽ PRÁCE 10

1.ASPEKTY MODELOVANIA OSOBNOSTI 11

3MODELOVANIE OSOBNOSTI V PSYCHOLÓGII 11

1.1.1VEĽKÁ PÄŤKA (B5) A LEXIKÁLNY PRÍSTUP K OSOBNOSTI 12

1.1.2PÄŤFAKTOROVÝ MODEL OSOBNOSTI (FFM) 13

1.1.3PEN MODEL 15

1.1.4MODEL OSOBNOSTI PODĽA CLONINGERA (7 FAKTOROVÝ MODEL) 16

1.1.5CATTELOV 16-FAKTORVÝ MODEL 20

1.1.6OSOBNOSTNÝ TEST MTBI 22

4MODELOVANIE OSOBNOSTI V INFORMATIKE 26

1.1.7KONEČNÉ AUTOMATY – MODELOVANIE POMOCOU AGENTA 27

1.1.8KONEČNÝ AUTOMAT –DIALÓGOVÝ AUTOMAT 29

1.1.93D MODELOVANIE 30

1.1.10MODEL OSOBNOSTI Z POZOROVANIA KOMUNIKÁCIE 31

1.1.11INTERAKCIA ČLOVEK-POČÍTAČ 32

2.EMÓCIE A NÁLADY 34

5AFFECTIVE COMPUTING 35

2.1.1ASPEKTY MODELOVANIA EMÓCIÍ 37

2.1.2FORMÁLNY MODEL EMÓCIÍ 38

2.1.3OCC MODEL EMÓCIÍ 39

2.1.4BAYESIAN BELIEF NETWORKS (BBN) 40

2.1.5ALMA 44

6NÁLADY 45

3.MODEL OSOBNOSTI (VLASTNÝ NÁVRH) 48

7ZÁKLADNÝ MODEL OSOBNOSTI 48

51

8PREHĽADNÝ MODEL ZOZNAMU OSOBNOSTI 52



9 DEFINÍCIE JEDNOTLIVÝCH PRVKOV V MODELI OSOBNOSTI 53

10MODEL OSOBNOSTI - definície 56

11SEKUNDÁRNE ZLOŽKY MODELU 57

12MODELOVANIE ABSTRAKTNÉHO ČLOVEKA 58

13PRÍKLAD MODELOVANIA 59

14FUNKCIE 61

ZÁVER 64

ZOZNAM BIBLIOGRAFICKÝCH ODKAZOV 66





ZOZNAM ILUSTRÁCIÍ



ZOZNAM TABULIEK


  1. ÚVOD


Pribúdanie nových informačných technológii prináša aj nové úvahy o tom ako tieto technológie najlepšie využiť v prospech človeka. Do pozornosti sa dávajú ľudské potreby a snaha informačných technológií tieto potreby naplniť. K dosiahnutiu očakávaných ľudských potrieb musí informatika často zasahovať do iných odborov. Príkladom je aj táto práca kde informatika úzko spolupracuje s oborom psychológie.

Prácu je možno rozdeliť do dvoch základných logických časti. Teoretická a praktická časť. Prvá, teoretická časť je súhrnom doterajších prístupov k modelovaniu osobnosti. Modelovanie osobnosti v informatike je založené na poznatkoch získaných psychológmi preto aj tieto prístupy sú rozdelené podľa oboru, ktorý sa nimi zaoberal. Veľká časť je venovaná prístupom k modelovaniu z pohľadu psychológov. Tieto prístupy sú veľmi dôležité k budúcemu modelovaniu osobnosti v informatike a preto aj v tejto práci majú vysokú prioritu a je im venovaná značná časť práce. Úzko na modely z psychológie nadväzujú modely informatiky. Získané informácie a poznatky od psychológov často prispievajú v informatike k tvorbe veľmi reálnych podôb človeka.

Praktická časť je posledná a obsahuje model vlastného návrhu na základe získaných poznatkov z teórie. V tejto časti je možné vidieť pôvodný zámer a postupné vzdialenie a vylúčenie jednotlivých zložiek v dôsledku zložitosti ľudských procesov. Vylúčením náročných zložiek ľudskej osobnosti, vzniká zjednodušený model osobnosti.

1DÔVODY VÝBERU TÉMY PRÁCE


Existencia človeka je od nepamäti predmetom neustáleho bádania. Ani po nespočítateľných výskumoch, objavoch a štúdiách, ľudstvo stále nepozná celú pravdu o svojom počiatku. To nás privádza k otázke: "Môže človek porozumieť svojmu správaniu sa a dôvodom svojich rozhodnutí a pritom nepoznať svoj pôvod?"

Téma tejto práce bola pre mňa od úplného začiatku veľkou výzvou. Výzva k snahe porozumieť ľudskej osobnosti a toto porozumenie využiť v obore ako je informatika. Chápanie ľudského správania a informačné technológie boli pre mňa už v detstve veľkým lákadlom. Od vtedy sa toho veľa zmenilo, ale môj záujem pretrváva. S možnosťami využitia moderných technológii je dokonca ešte väčší, čomu napomáhajú neustále dôkazy ako produkty informatiky pomáhajú uľahčovať ľudský život.

Slova pomáhať a uľahčiť sa stali základom pre začiatok tvorby práce, neskôr so silou týchto slov počítam ako s hnacím nástrojom počas celého procesu tvorby a očakávam úspešný koniec. Tieto slova som volila po možnosti predovšetkým vidieť a v druhom rade počuť, ako je človek – osobnosť, v niektorých životných situáciách veľmi slabý. Inšpiráciou k výberu sa stali rodiny s deťmi, ktoré trpia Downovým syndrómom. Takéto deti preukazujú rôzne druhy neštandardného správania. Ich výchova je veľmi náročná a preto mi ihneď napadol spôsob ako im pomôcť. Aplikácia pripravená pre celé dospievanie takéhoto dieťaťa. Pomáha rodičom predvídať jeho budúce správanie a poskytne možnosť, ako sa v jednotlivých situáciách zachovať a ako na ne primerane reagovať.

V rámci vzdelávania vidím najväčší nedostatok na pozíciách, kde ľudia pracujú s ľuďmi a ich prístup k ostatným. Neučiť sa ovládať svoj temperament a správne ho využívať vo vzťahu k ostatným sa môže veľmi rýchlo stať úzkym miestom. Aplikácia v podobe výchovného poradcu, ktorý simuluje rôzne situácie a rôzne správania sa, môže sa stať silným nástrojom v komunikácii s ľuďmi a možnosťou im pomôcť.


Yüklə 242,27 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə