Metodické poznámkyYüklə 21,58 Kb.
tarix14.05.2018
ölçüsü21,58 Kb.

26. prosince 2012 VY_32_INOVACE_130314_Ceska_proza_od_roku_1945_do_normalizace_Pracovni_list

Česká próza od roku 1945 do normalizace

Metodické poznámky:

Žáci hrají v cca 4členných skupinách, společně se snaží sestavit uzavřený kruh. Na jedné „kartičce domina“ je vždy jméno autora a název díla jiného autora. Vedle názvu díla je třeba položit kartičku se jménem autora díla. Doporučujeme karty okopírovat a zvětšit, popř. též zalaminovat.


Do hry jsme zařadili díla, která vznikla ve zmíněném období, jsme si vědomi toho, že někteří autoři bývají probírání až v souvislosti s normalizací, např. Bohumil Hrabal, v případě potřeby je možné domino upravit.
Jsme si vědomi, že tato aktivita sama o sobě nikterak nezvyšuje čtenářský zájem žáků, souhlasíme s tvrzením, že učit se „telefonní seznamy“ autorů a jejich děl je kontraproduktivní, z tohoto důvodu jsme se snažili vybrat opravdu stěžejní díla našich autorů, je vhodné i v rámci hry (nebo jako reflexi hry) o vybraných dílech s žáky diskutovat. Aktivní čtenáře vedeme k tomu, aby ostatní žáky seznámili s knihou, kterou z níže uvedených četli apod.
Je možné si také vybraný úryvek či povídku některých autorů přečíst. Z autorů, jimž není věnováno příliš pozornosti a kteří psali nádherné povídky, doporučuji vybrat např. dílo Aškenazyho. Jeho povídky (Dětské etudy) jsou velmi poetické a mají co říci nejen dětem, ale též dospívajícím, např. povídka Duha o dětské touze vidět i za hranici možného (druhá strana duhy) a rodičovské odvaze snít dětský sen se svým potomkem. V povídce Rozhovor o smrti se zase autor zabývá dětským rozhovorem o smrti a o odvaze hovořit o ní, avšak opět s dětskou upřímností, až naivitou. Pod vlivem válečných událostí napsal Aškenazy krátkou povídku s filosofickým podtextem Vajíčko.
Jiří Mucha

Navzdory básník zpívá

Jan Drda

Rudá záře nad Kladnem

Jiří Weil

Němá barikáda

Antonín Zápotocký

Zbabělci

František Kožík

Ostře sledované vlaky

Jarmila Loukotková

Největší z pierotů

Miloš Václav Kratochvíl

Kladivo na čarodějnice

Josef Škvorecký

Evropa tančila valčíkVáclav Kaplický

Válka pokračuje

Iva Hercíková

Život s hvězdou

Ludvík Aškenazy

Pět holek na krku

Bohumil Hrabal

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Vladimír Neff

Dětské etudy

Arnošt Lustig

Sňatky z rozumu

Výše uvedené kartičky domina obsahují jméno autora vždy jen jednou, existuje tedy pouze jedno řešení složení domina. Chceme-li hru zatraktivnit, přidáme i následující kartičky, které opět obsahují Lustigovo i Škvoreckého jméno i jejich díla. Domino lze nyní složit tak, že je možné vytvořit uzavřený kruh (pak je třeba následují kartičky vložit mezi dílo Zbabělci a jméno Josef Škvorecký z výše uvedených kartiček), může se však také stát, že žáci nebudou moci uzavřený kruh poskládat, neboť díla zkombinují jinak (nikoliv nesprávně, ale jinak), můžeme pak hodnotit skupinu, které se opravdu podaří složit uzavřený kru se všemi kartičkami).

Adolf Branald

Sedmiramenný svícen

Arnošt Lustig

Lazaretní vlak

Ladislav Fuks

Dita Saxová

Josef Škvorecký

Spalovač mrtvol

Použité zdroje:
  1. HAMAN, Aleš. Česká literatura po roce 1945 z ptačí perspektivy: pro studenty 4. ročníků středních škol. Praha: Fortuna, 1990. ISBN 80-852-9804-X.

  2. LEHÁR, Jan, Alexandr STICH, Jaroslava JANÁČKOVÁ a Jiří HOLÝ. Česká literatura od počátků k dnešku. 2. doplněné vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. ISBN 80-7106-308-8.

  3. MARTINKOVÁ, Věra, Pavla ZIEGOVÁ, Daniela FOCHOVÁ a Lenka CHYTILOVÁ. Literatura 4: Dějiny literatury. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1994. ISBN 80-85573-34-2.

  4. POLÁŠKOVÁ, Taťána, Dagmar MILOTOVÁ a Zuzana DVOŘÁKOVÁ. Literatura: přehled středoškolského učiva : [včetně současné literatury. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 207 s. Maturita. ISBN 80-902-5716-X.

  5. SOLEIMAN POUR HASHEMI, Michaela. Literatura v souvislostech. Praha: Klett, 2007. ISBN 80-86906-77-9.

  6. Učení s chalupou 1 - literatura - 4. ročník - Česká literatura 2. pol. 20. stol. [online]. 2004 [cit. 2012-26-12]. Dostupné z: http://www.ucenischalupou1.chytrak.cz/4_2.htmAutorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka.

Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace.

Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám,
registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809.
Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə