Obustronne przerzuty z pierwotnego raka sutka do mięśni gałki ocznejYüklə 4,02 Kb.
tarix11.01.2018
ölçüsü4,02 Kb.

Obustronne przerzuty z pierwotnego raka sutka do mięśni gałki ocznej
Bilateral extraocular muscle metastasis from primary breast cancer

E. L. Peckham, Do; G. Giblen, MD; A. K. Kim, MD; and M.D. Sirdofsky, MD, Washington, DC


52-letnia chora pochodzenia azjatyckiego, z przerzutami z raka sutka zgłosiła się z powodu postępującej od dwóch tygodni utraty wzroku. Badanie lewego oka ujawniło ograniczenie spojrzenia we wszystkich kierunkach, zapadnięcie gałki ocznej (wydaje mi się,że jest pomyłka w oryginale i chodzi o wytrzeszcz), opadanie powieki, ślepą?? źrenicę, oraz brak reakcji na światło. Ostrość wzroku w prawym oku była 20/200 z ograniczonym odwodzeniem gałki ocznej i spojrzeniem w dół. Badania tarczycowe oraz płynu mózgowo-rdzeniowego były prawidłowe. Badanie neuroobrazowe i histologiczne uwidoczniono na zdjęciach. Tylko 9% przerzutów do oczodołu zajmuje mięśnie gałki ocznej, z tych 17% jest obustronnych.1 W diagnostyce różnicowej istotne są objawy oczne w przebiegu chorób tarczycy, ze względu na podobny obraz RM.2
Fot. 1. Barwienie hematoksyliną-eozyną. Preparat z biopsji lewego mięśnia prostego przyśrodkowego uwidacznia słabo zróżnicowanego raka z małymi komórkami o cechach złośliwości w single file formation??? Komórki o cechach złośliwości (strzałki) naciekają pomiędzy komórkami mięśniowymi (groty strzałek).
Fot. 2. Obraz RM, T1-zależny, w płaszczyźnie poprzecznej, po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Badanie RM oczodołów uwidacznia obustronne pogrubienie wszystkich mięśni gałki ocznej z zaoszczędzeniem przednich zakończeń ścięgnistych??? Tkanka mózgowa była prawidłowa i nie stwierdzano wzmocnienia sygnału opon po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Rozlane pogrubienie brzuśców mięśni ocznych ( strzałki proste) z zaoszczędzeniem przyczepów ścięgnistych (groty strzałek).


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə