Od kilku lat przy Pałacu w Nakomiadach działa manufaktura pieców kaflowych



Yüklə 26,5 Kb.
tarix20.09.2018
ölçüsü26,5 Kb.
#70156

Piotr Ciszek

Manufaktura w Nakomiadach




Manufaktura pieców kaflowych – Nakomiady

Od kilku lat przy Pałacu w Nakomiadach działa manufaktura pieców kaflowych. Wytwarzane są w niej repliki XVIII wiecznych pieców z terenu dawnych Prus i Pomorza.

Uruchomienie Manufaktury Pałac Nakomiady związane było z remontem samego pałacu. Całkowicie zniszczony obiekt, oprócz prac czysto budowlanych, potrzebował pełnej renowacji wnętrz, a co za tym idzie i 24 pieców. Ponieważ zakup oryginalnych XVIII w. pieców okazał się niemożliwy, postanowiono wykonać je samodzielnie.

Było to dość trudne zadanie. Zanim powstał pierwszy kafel, trzeba było wyszkolić osoby, które zająć się miały modelowaniem, formowaniem, a także zdobieniem. Trzon Manufaktury stanowią osoby z okolicznych wsi, które po szkoleniu u formierzy i ceramików, zaczęły pod bacznym okiem właściciela pałacu, budowę pierwszego pieca. Wybrańcem został barokowy piec elbląski składający się z ok. 300 kafli, w 27 typach. Po kilku miesiącach stanął pierwszy model pieca, a zaraz po nim rozpoczęły się działania przy następnych modelach. Do chwili obecnej przygotowanych jest 5 pieców, tj. piec elbląski, piec gdański z Domu Uphagena z kantoru kupieckiego, piec gdański z Domu Uphagena z jadalni, piec cylindryczny z pałacu w Grazymach i piec gdański ze zbiorów Muzeum w Malborku.

Wszystkie piece wykonywane są wyłącznie ręcznie, a wszystkie zdobienia zgodne są z oryginałami. Manufaktura oferuje w/w także na sprzedaż innym odbiorcom zdobiąc je według życzenia klienta, jak to miało miejsce w XVIII w.

W Manufakturze wyrabiane są także miniatury pieców z pałaców i dworów dawnych Prus Wschodnich. Do każdego dołączana jest historia miejsca, z którego pochodzi piec, a także historia rodziny będącej właścicielem pieca i majątku. Jest to forma promowania historii regionu i przebogatych zasobów architektury, o których wiele osób nic nie wie.



Samą wytwórnie można również zwiedzać i przyjrzeć się procesowi produkcji, a także zdobienia pieców, a także XVIII w. kobaltowych płytek ściennych z oryginalnymi wzorami, tzw. „holendrów”.

www.nakomiady.pl
Yüklə 26,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə