Önümüzdeki Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece, mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandilidir. Berat: rütbe, nişan, ferman, boçtan, cezadan, günahlardan kurtuluş demektir. Dini terim olarak iseYüklə 34,5 Kb.
tarix26.09.2018
ölçüsü34,5 Kb.
#70771

الحمد لله الحمد لله نحمده ونستعينه ونستغفره ونتوب اليه والصّلاة والسّلام على رسولنا محمّد وعلى اله وصحبه اجمعين ونعوذ بالله من شرور انفسنا ومن سيّئات اعمالنا من يهد الله فلا مضلّ له ومن يضلل فلا هادى له نشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريك له ونشهد ان سيّدنا محمدا عبده ورسوله اللهم صلى على سيدنا محمد وعلى ال سيدنا محمد امّا بعد فياعباد الله اوصيكم بتقوي الله وطاعته انّ الله مع الذين اتقوا والّذين هم محسنون اعوذ بالله من الشّيطان الرّجيم بسم الله الرّحمن الرّحيم قل ياعبادي الذين اسرفوا على انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله ان الله يغفر الذنوب جميعا انه هو الغفور الرحيم صدق الله العظيم وقال رسول الله (صلى الله عليه وسلم) اذا كانت ليلة النصف من شعبان فقوموا ليلها وصوموا يومها فان الله ينزل فيها لغروب الشمس الى سماء الدنيا فيقول الا من مستغفر فاغفر له الامن مسترزق فارزقه الامن مبتلى فاعافيه الا كذا الا كذا حتى يطلع الفجر صدق رسول الله فيما قال او كما قال.


BERAT KANDİLİ
Değerli Müminler!

Önümüzdeki Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece, mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandilidir. Berat: rütbe, nişan, ferman, boçtan, cezadan, günahlardan kurtuluş demektir. Dini terim olarak ise; günahlardan arınmak, Allah’ın affına ve rahmetine kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak anlamlarına gelmektedir. Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve rahmet sahibi Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahî lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bu tür gün ve geceler, dini ve toplumsal hayatımızda ilahî af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır. Bu geceler, kulluk şuuruyla kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Yaratan’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.


Muhterem Müslümanlar!

Berat gecesinin faziletini İslam alimleri şöyle belirtmişler: Her önemli iş bu gecede ayrılır. Bir sene süresince meydana gelecek olaylar, rızıklar, eceller, hastalıklar, depremler, ve savaşlar gibi önemli işlerin hükme bağlanıp, Allah’ın izniyle bu vazifeleri yerine getirecek meleklere teslim edilir. Bu gece Peygamberimiz (s.av)’e ümmeti hakkında umumi şefaat hakkının verildiği gecedir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde; “Şüphesiz biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik.” Ayeti Kerimede zikredilen geceye “berat gecesidir” diyen müfessirlere göre Kur’an-ı Kerim bu gecede topluca dünya semasına indirilmiş, Kadir gecesinde ayet ayet Rasulullah (s.av)’a nazil olmaya başlamıştır. Bu itibarla Kur’an’la şereflenen bu gece pek kıymetli ve pek faziletli bir gecedir. Bu gece yapılan ibadetlerin, kılınan namazların, okunan Kur’an-ı Kerim’lerin, edilen dua ve niyazların fazilet ve bereketi çok büyüktür. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (s.av) şöyle buyurmaktadır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gecede dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan onada istediğini vereyim.” Hz Aişe validemiz (r.a) Rasulullah (s.a.v) Efendimiz’in Berat gecesinde namaz kıldığını uzun süre secdede kaldığını, kendisinin Rasulullah’ı, secdede iken vefat ettiğini zanettiğini belirtmektedir. Bu itibarla, Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın; “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” müjdesinin farkına varmalıdır. Bunun gereği olarak Müslüman, kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.


Aziz Cemaat!

Kutsal geceler; iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi Allah’ın rızası doğlultusunda planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için şüphesiz büyük fırsattır. Bu tür vesilelerle, günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme gayretinde olalım. Unutmayalım ki tövbe, kendini bulma ve bilmenin, gölünü arındırmanın en güzel yoludur. Zira Yüce Mevla, ameli her ne olursa olsun istisnasız herkesi tövbeye davet etmektedir. Bu sebepledir ki Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) sürekli tövbe istiğfarda bulunurdu. Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeli, günahlardan arınmak için Yüce Mevla’ya yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız.


Değerli Cemaat!

Bu kandil vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bu çerçevede ana-baba akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkanklarımız nisbetinde yardım elimizi uzatarak, paylaşımı hayatımıza yansıtalım. Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kaplere, bu gecenin şifa olmasını diler; hutbemi Sevgili Peygamberimiz’in Berat gecesini ibadetle geçirirken kıldığı namazın secdesinde yapmış olduğu şu güzel dua ile bitirmek istiyorum: “Allah’ım azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine sana iltica ediyorum. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim. Sen seni övdüğün gibi yücesin.”

Yüklə 34,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə