Özet: Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda görev yapan …’in ek mal bildiriminde bir limited şirketine 50 sermaye hissedarı olarak ortak olduğunu beyan etmesi nedeniyleYüklə 12,53 Kb.
tarix11.09.2018
ölçüsü12,53 Kb.
#68076

ÖZET: Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda görev yapan …’in ek mal bildiriminde bir limited şirketine % 50 sermaye hissedarı olarak ortak olduğunu beyan etmesi nedeniyle, söz konusu personelin limited şirketine belirtilen oranda sermaye hissedarı olarak ortak olmasının memuriyetine engel teşkil edip etmeyeceği hk.(22/07/2011-15035)


Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 28 inci maddesinin birinci fıkrasında; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 16 maddesinde; “Ticaret şirketleriyle, amacına varmak için ticari bir işletme işleten vakıflar, dernekler ve kendi kuruluş kanunları gereğince özel hukuk hükümlerine göre yönetilmek veya ticari şekilde işletilmek üzere Devlet, il özel idaresi, belediye ve köy ile diğer kamu tüzel kişileri tarafından kurulan kurum ve kuruluşlar  da tacir sayılırlar.” denilmekte, aynı Kanunun 124 üncü maddesinde; “(1) Ticaret şirketleri; kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketlerden ibarettir.(2) Bu Kanunda, kollektif ile komandit şirket şahıs; anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket sermaye şirketi sayılır.” ve 125 maddesinde de;” Ticaret şirketleri tüzel kişiliği haizdir.” hükmü yer almakta olup, bu hükümlerden anlaşılacağı üzere limited şirket tüzel kişi tacir sayılmakla birlikte sermaye hissedarları bu sıfatlarından dolayı tacir sayılmamaktadır.

Ayrıca, 6102 sayılı Kanunun 623 üncü maddesinin birinci fıkrasında; “Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde, şirket ana sözleşmesinde şirketi idare ve temsil edecek kişiler arasında sayılmaması kaydıyla söz konusu personelin limited şirketine belirtilen oranda ortak olmasında yasal açıdan bir sakınca olmadığı değerlendirilmektedir.
Kataloq: Root -> dosyalar -> gorusler -> personel mez il gorusler
personel mez il gorusler -> Özet: Dolu kadroya vekalet eden memura ödenecek vekalet aylığı ile zam ve tazminatlar hakkında.
personel mez il gorusler -> Özet: Memurun günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti verilmeksizin ne kadar süre çalıştırılabileceği ve bu çalışma karşılığında verilecek izinler hk.
personel mez il gorusler -> Özet: Ölü doğum yapan memur ile eşine doğum sebebiyle aylıksız izin verilip verilemeyeceği hk.
personel mez il gorusler -> Özet: Halen Sivas ILI nüfusuna kayıtlı olan ancak evlenmeden önce Burdur ILI nüfusuna kayıtlı olan eş sebebiyle Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğe ekli 1 sayılı Cetvelde III üncü hizmet bölgesi olarak
personel mez il gorusler -> Özet: İşsizlik ödeneği alan eşi için Devlet memuruna aile yardımı ödeneği ödenip ödenemeyeceği hususunda.
personel mez il gorusler -> Yıllık izni bulunan Devlet memuruna mazeret izni verilmesi hakkında
personel mez il gorusler -> Özet: Boşanma halinde eş ve çocuk için ödenen aile yardımı ödeneği hk.

Yüklə 12,53 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə