Polis akdademesi başkanliğI ÖĞretiM Üyeleri akademik kiyafetleri hakkinda yönetmeliKYüklə 14,49 Kb.
tarix05.10.2017
ölçüsü14,49 Kb.
#3398

POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞINDA GÖREVLİ ÖĞRETİM ELEMANLARI

AKADEMİK KIYAFETLERİ HAKKINDA YÖNERGE

Onay Tarihi :16.09.2004

Onay Makamı :Emniyet Genel Müdürü

Amaç

Madde1- Polis Akademisi Başkanlığı öğretim elamanlarının akademik kıyafetlerinin renkleri, şekilleri ve nerede kullanılacağını belirlemektir.
Kapsam

Madde 2- Bu Yönerge, 25/4/2001 tarihli ve 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi bünyesinde oluşturulan Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü ve Polis Meslek Yüksek Okullarında görevli öğretim elemanlarını kapsar.
Hukuki Dayanak

Madde 3- Bu Yönerge, 25/4/2001 tarihli ve 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile 7/3/1994 tarihli ve 21870 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.
Akademik Kıyafet

Madde 4- Polis Akademisi Başkanlığı öğretim üyelerine mahsus akademik kıyafet üstlük ve atkıdan ibarettir. Bunların şekil ve renkleri Ek-1 ve 2’de gösterilmiştir.

Üstlük lacivert, yakası ise kremdir. Atkının bir yüzü lacivert diğer yüzü bej rengindedir ve bej tarafı görünür şekilde sol omuza asılır. Atkının görünür bej yüzünde öğretim üyesi Polis Akademisinin hangi bağlı biriminde görevli ise Emniyet Teşkilatında Kullanılacak Tanıtıcı Bayraklar Hakkında Yönetmelikte belirtilen Polis Akademisini tanıtıcı arma ve flamalara uygun olarak arma işlenir.(Ek:13.09.2010/Genel Müdür Onaylı) Polis Akademisi Başkanı’nın üstlüğü krem, yaka ve atkısı lacivert renklidir. Atkının bir yüzü lacivert diğer yüzü krem rengindedir ve lacivert tarafı görünür şekilde sol omuza asılır.

(Değişik:13.09.2010/Genel Müdür Onaylı) Kıyafetin kol ağızlarında Polis Akademisi Başkanı için dört, profesörler için üç, doçentler için iki ve yardımcı doçentler için bir sıra olmak üzere sırma motifler işlenir.

Öğretim Üyesi olmayan Emniyet Hizmetleri Sınıfından olanlar hariç diğer öğretim elemanları, kol ağızlarında sırma motif olmayan atkısız kıyafet giyerler. Polis Meslek Yüksekokulu Müdürleri kol ağızlarında sırma motif olmayan, çalıştığı birimin armasının bulunduğu düz atkılı akademik kıyafet giyerler.

Polis Akademisi Başkanının Ek-3 ve 4’te, Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanının Ek- 5 ve 6’da, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürlerinin Ek-7 ve 8’de akademik kıyafetinin şekli ve rengi gösterilmiştir.
Akademik Kıyafet ile Kullanılacak Kıyafetler

Madde 5- Akademik Kıyafet erkeklerde buna uygun renkte takım elbise, beyaz yakalı gömlek, uygun renkte kravat ve siyah ayakkabı ile giyilir. Bayan öğretim üyeleri ise genel hükümlere göre akademik kıyafete uygun giyinirler.
Kıyafetin Kullanım Alanları

Madde 6- Akademik kıyafet Polis Akademisi Başkanlığının akademik tören ve toplantılarında giyilir.

Başkanlıkta ve bağlı birimlerinde yapılacak her türlü akademik törende, doçentlik ve doktora sınavlarında, açılış derslerinde akademik kıyafet giyilmesi mecburidir. Başkanlıktan emekli olanlar davet edildikleri akademik törenlere akademik kıyafet ile katılabilirler.Fakülte, enstitü ve meslek yüksek okullarının yönetim kurullarınca, ikinci fıkra dışında kalan akademik mahiyetteki toplantılar için de akademik kıyafet giyme mecburiyeti getirilebilir.
Yeni Birimlerin Kıyafetleri

Madde 7- Bu Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra kurulacak Fakülte ve Yüksek Okulların akademik kıyafetlerinin biçim ve renkleri bu Yönergeye uygun olarak oluşturulur.
Yürürlük

Madde 8- Bu Yönerge onaylandığı tarihte yürürlüğe girer.
Yürütme

Madde 9- Bu Yönerge hükümlerini Emniyet Genel Müdürü yürütür.

O L U R

16 / 09 / 2004


Gökhan AYDINER

Vali

Emniyet Genel Müdürü

(Değişik:13.09.2010/Genel Müdür Onaylı)

(Değişik:13.09.2010/Genel Müdür Onaylı)
Yüklə 14,49 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə