Predmet: matematika Zap.št ure: 33 Učna tema



Yüklə 30,28 Kb.
tarix04.02.2018
ölçüsü30,28 Kb.
#24201

Datum: 11.11.2008 Razred: 8.a,b,c/I.in III. nivo Učitelj: Lidija Šuštar Šola: OŠ Vodice






Predmet: matematika Zap.št. ure: 33




Učna tema: VEČKOTNIKI




Učna enota: Večkotniki




Učni cilji:

  • Opredeliti oglišče, stranico ter sosednji oglišči in sosednji stranici večkotnika,

  • Označiti oglišča in stranice, ter določiti orientacijo

  • Ločiti med izbočenimi in vdrtimi večkotniki,

  • III.nivo- opredeliti izbočeni in vdrti večkotnik,

  • klasificirati večkotnike glede na število stranic,.

  • *uporabljati e-gradivo spletno stran e-um





Učna metoda: סrazgovor, סrazlaga, סraziskovanjeס, risanje in konstruiranje,

ס praktično delo,סdelo z žepnim računalom, סdelo z učbenikom,…




Učna oblika: סfrontalna, סindividualna, סdelo v dvojicah, סsodelovalno učenje, סskupinsko delo,…




Učila, uč. pripomočki, viri: računalniški program e- um, delovni listi, učbenik Presečišče 8, mizarski meter


POTEK DELA














UČITELJ

I. UVOD


1. Učencem predstavim potek dela naslednjih ur. Novo poglavje Večkotniki bomo spoznali s pomočjo e- gradiva na spletni strani e-um.

2. Motivacija:

Učencem razdelim mizarske metre in podam navodila za izdelavo modelov za večkotnike.

II. OBRAVNAVA NOVE SNOVI


1. Učence vodim do spletne strani e-um:

Devetletka, 8. razred, geometrija, Večkotniki


2. Opredelitev večkotnika

a) Posredujem navodila za delo 1. naloge.

b)Vodim razgovor o:

- stranicah, ogliščih


- o številu stranic, oglišč, kotov
c) Posredujem navodila za delo 2. naloge.

3. Delitev večkotnikov

a) po številu stranic

Predstavim delo 3. naloge.


Povzamemo na splošno:

Večkotnik, ki je omejen z n stranicami,

imenujemo n – kotnik.

Vodim samostojno delo za 4. nalogo.

b) konveksnost, konkavnost

Posredujem navodila za 5. nalogo, kjer

ugotavljajo razliko med danimi liki, ki se

razlikujejo v konveksnosti in konkavnosti.


Vodim delo za 6. nalogo, kjer preverijo razumevanje konveksnosti in konkavnosti

in 7. naloge, kjer ugotovijo, da lahko še na drugi način opredelijo kdaj je večkotnik konveksen in kdaj konkaven.


III. ZAKLJUČEK



  1. Ponovimo novo obravnavano snov.

  2. Posredujem navodila za domačo nalogo

e-gradivo Dodatne naloge.

3. Pogovorimo se o načinu dela z uporabo

računalnika.



UČENEC
Učenci povedo koliko predznanja imajo pri delu z računalnikom.

V dvojicah sestavijo najprej že znane like:

trikotnike, štirikotnike

Nato sestavijo še druge like in jih poskušajo poimenovati.

Odprejo spletno stran.

*Opravijo 1. nalogo na aktivni sliki, narišejo v zvezek ter napišejo poimenovanje:

Ravninski lik, omejen s samimi daljicami, imenujemo večkotnik ali poligon.

-Povedo, da daljice, ki omejujejo večkotnik, imenujemo stranice, krajišča daljic pa oglišča večkotnika.

Določimo lahko: sosednji stranici,

sosednji oglišči

( označijo na sliki )

- Ugotovijo in zapišejo:

Večkotnik ima enako število:


    • stranic,

    • oglišč,

    • notranjih kotov in

    • zunanjih kotov.


*Opravijo 2. nalogo na aktivni sliki in preverijo svojo rešitev z danimi možnimi rešitvami ( Poglej sem)

* Rešijo 3. nalogo:

Narisane like poimenujejo in preverijo

rešitev ( Potrdi, Prikaži odgovor)
Zapišejo povzetek še v zvezek.
*Samostojno preberejo kako:

- označujemo oglišča in stranice

- določamo orientacijo večkotnikov

Ponovijo tako, da dane like prerišejo v zvezek, označijo oglišča in stranice z dano orientacijo.



Rešitev preverijo na Poglej rešitev in napačne rešitve popravijo.
*Rešijo 5. nalogo:

- Opazujejo narisana petkotnika in ugotovijo, da je prvi izbočeni, drugi pa vdrti. Preverijo ugotovitev ( Poglej).

- Preberejo poimenovanje.

- Prerišejo sliki in zapišejo poimenovanje v

zvezek:


Večkotnik je konveksen (izbočen), če dve njegovi poljubni notranji točki povezuje daljica, ki leži vsa v njegovi notranjosti.

Večkotnik je konkaven (vdrti), če obstaja vsaj ena daljica, ki ima krajišči v večkotniku, daljica pa ne leži vsa v njem.


*Rešijo samostojno 6. nalogo in preverijo rešitev ( Rešitev).

* Pri 7. nalogi ugotovijo, da pri konkavnem večkotniku nosilka ene stranice razdeli večkotnik na dva dela.



Razumevanje preverijo na aktivni sliki in preverijo rešitev ( Poglej sem).

-Povedo, kaj so to uro novega spoznali.

-Razdelijo delovne liste za domačo nalogo.
- Povedo, kakšno mnenje imajo o načinu

dela s spletno stranjo e-um.



Yüklə 30,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə