Regulamin przyznawania stypendiów doktorskich I habilitacyjnych w utp



Yüklə 23,3 Kb.
tarix08.04.2018
ölçüsü23,3 Kb.
#36788

2016/2017 Zał.1 do uchwały senatu nr 4/391

Z dnia 29 czerwca 2016 r.




REGULAMIN PRZYZNAWANIA STYPENDIÓW DOKTORANCKICH UCZESTNIKOM STACJONARNYCH STUDIÓW DOKTORANCKICH W UTP

  1. Przepisy ogólne

  1. Regulamin określa zasady przyznawania i wypłacania stypendium doktoranckiego uczestnikom stacjonarnych studiów doktoranckich.

  2. O stypendium doktoranckie nie mogą ubiegać się uczestnicy stacjonarnych studiów doktoranckich w innej dyscyplinie o ile nie zrzekną się tego prawa w innej jednostce ani absolwenci stacjonarnych studiów doktoranckich.

  3. Minimalne stypendium, o którym mowa w ust. 1, nie może być niższe niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.

  4. Stypendia doktoranckie są finansowane w szczególności w ramach środków, o których mowa w art. 98 ust.1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i są wypłacane ze środków przyznanych jednostce organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie.

  5. Stypendium jest przyznawane niezależnie od otrzymywanych przez doktoranta:

  1. świadczeń ze środków funduszu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów,
    o których mowa w art. 199 ust. 1 pkt. 1-4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo
    o szkolnictwie wyższym,

  2. środków w ramach pomocy materialnej, o której mowa w art. 199a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,

  3. stypendiów naukowych, o których mowa w art. 199b ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,

  4. stypendium za wybitne osiągnięcia, o którym mowa w:

    1. art. 199 ust.1 pkt. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,

    2. art. 37a ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U.2010.96.618 ze zmianami),

    3. art. 70a ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U.2010.96.619 ze zmianami),

  5. stypendium doktorskiego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r.
    o stopniach naukowych oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U.2003.65.595 ze zmianami).

  1. Załącznikiem do niniejszego regulaminu jest wzór wniosku o stypendium.

  2. Dokumentacja wniosków gromadzona i przetwarzana jest w dziekanacie jednostki prowadzącej studia doktoranckie.




  1. Warunki i tryb przyznawania stypendiów doktoranckich

  1. Doktorant ubiegający się o przyznanie stypendium doktoranckiego składa wniosek (załącznik nr 1.1 – uczestnicy studiów doktoranckich I roku i załącznik 1.2 – uczestnicy studiów doktoranckich na II, III i IV roku) w dziekanacie jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie, do 15. listopada.

  2. Wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego zawiera:

  1. dane osobowe doktoranta: imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz wskazanie roku studiów doktoranckich,

  2. postępy w pracy naukowej,

  3. informacje potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w pkt. 5 albo 6.

  1. Wniosek złożony po terminie określonym w pkt. 1 pozostawia się bez rozpatrzenia.

  2. Za przygotowanie i złożenie wniosku w terminie odpowiada doktorant.

  3. Stypendium doktoranckie może być przyznane doktorantowi, który terminowo realizuje program studiów doktoranckich oraz wykazuje się zaangażowaniem:

  1. w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych,

albo

  1. w realizacji badań naukowych prowadzonych przez wydział.

  1. Stypendium na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane doktorantowi, który osiągnął bardzo dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym.

    1. za bardzo dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym uważa się uzyskanie co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania w danej dyscyplinie,

    2. w uzasadnionych przypadkach dziekan może zmienić wymagany próg przyznawania stypendiów doktoranckich dla doktorantów I roku.

  1. Stypendium na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich może być przyznane doktorantowi, który w roku akademickim poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego:

  1. uzyskał bardzo dobre albo dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów doktoranckich,

  2. wykazał się postępami w pracy naukowej i w przygotowaniu rozprawy doktorskiej.

  1. Przy ustalaniu prawa do stypendium doktoranckiego na drugim i kolejnych latach studiów sporządza się listy rankingowe z podziałem na lata i dyscypliny studiów na podstawie sumy punktów uzyskanych według części A i B kryteriów oceny doktoranta stanowiący załącznik do regulaminu.

  2. Jeżeli w roku poprzedzającym złożenie wniosku doktorant nie posiada osiągnięć w realizacji badań naukowych i jednocześnie nie prowadził zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych, nie spełnia warunków formalnych do otrzymania stypendium.

  3. Stypendia przyznawane są jednorazowo na okres 12 miesięcy, z wyjątkiem ostatniego roku studiów, które przyznaje się do 30 czerwca, tj. do końca regulaminowego czasu trwania studiów.

  4. W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich rektor uczelni może przyznać doktorantowi stypendium doktoranckie w tym okresie.

  5. Doktorant realizujący studia doktoranckie może złożyć wniosek o przyznanie zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych. Tryb przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego określa jego regulamin.




  1. Komisja Doktorancka

  1. Wnioski o stypendium opiniuje komisja doktorancka jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie.

  2. Komisję na wniosek dziekana złożony w terminie do 30 października powołuje rektor.

  3. W skład komisji wchodzi co najmniej pięciu członków powołanych spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostce prowadzącej studia doktoranckie, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, w tym kierownik studiów doktoranckich, który pełni funkcję przewodniczącego komisji, oraz przedstawiciel doktorantów wskazany przez URSD.

  4. Do kompetencji Komisji należy w szczególności:

  1. sprawdzenie poprawności złożonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym w tym liczby przyznanych punktów

  2. przygotowanie:

  • listy doktorantów, którzy złożyli wnioski o stypendium,

  • listy rankingowej doktorantów ubiegających się o stypendium,

  • listy doktorantów rekomendowanych do otrzymania stypendium doktoranckiego.

  1. Liczbę i wysokość stypendium doktoranckiego dla każdego rozpoczynającego się 4-letniego cyklu kształcenia ustala dziekan, biorąc pod uwagę sytuację finansową swojej jednostki.

  2. Przewodniczący Komisji jest odpowiedzialny za zapewnienie podczas prac Komisji bezstronności i przejrzystości oceny wniosków.

  3. Opiekun naukowy albo promotor nie bierze udziału w ocenie wniosku swojego doktoranta,
    a w przypadku, gdy jest nim przewodniczący Komisji, decyzje podejmuje i podpisuje zastępca przewodniczącego Komisji wybrany na pierwszym posiedzeniu.

  4. Z prac Komisji sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie obecni na posiedzeniu, przy czym obrady Komisji są ważne przy obecności co najmniej 3 członków,
    w tym przewodniczącego lub jego zastępcy oraz przedstawiciela doktorantów.

  5. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje dziekan.

  6. Stypendium doktoranckie przyznaje rektor po przedstawieniu listy rankingowej doktorantów rekomendowanych do otrzymania stypendiów wraz z decyzją dziekana o liczbie i wysokości przyznanych stypendiów.

  7. Od decyzji o nieprzyznaniu stypendium doktoranckiego doktorantowi przysługuje prawo wniesienia do rektora wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania (art. 127 § 3 kpa w związku z art. 207 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).

  1. Wypłata stypendium

  1. Stypendium doktoranckie wypłaca się w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany przez doktoranta.

  2. Stypendium wypłacane jest za każdy miesiąc, również w okresach niezdolności do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych z powodu choroby, opieki nad dzieckiem albo korzystania z urlopu macierzyńskiego, przez okres odpowiadający okresowi wypłaty zasiłków
    z ubezpieczenia społecznego.

  3. Doktorant ma prawo do otrzymywania stypendium doktoranckiego w okresie regulaminowego czasu trwania studiów.

  4. Doktorantowi otrzymującemu stypendium doktoranckie, który ukończył studia w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu tych studiów oraz uzyskał wyróżniającą ocenę rozprawy doktorskiej, za okres pozostały do terminu ukończenia studiów doktoranckich wypłaca się środki finansowe w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty otrzymanego miesięcznie stypendium oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres studiów doktoranckich, nie większej jednak niż sześć miesięcy.

  1. Utrata prawa do stypendium

  1. W przypadku skreślenia doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu,
    w którym decyzja o skreśleniu stała się prawomocna.

  2. W przypadku ujawnienia we wniosku nieprawdziwych danych mających wpływ na uzyskanie prawa do stypendium, rektor uchyla decyzję o jego przyznaniu i kieruje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec doktoranta.

  3. Stypendium pobrane na podstawie nieprawdziwych danych lub oświadczeń stanowi świadczenie nienależne w rozumieniu art. 410 Kodeksu cywilnego i podlega zwrotowi na zasadach określonych przez przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

  4. Stypendium wypłacone za następny miesiąc(e), w którym doktorant utracił prawo do jego pobierania podlega(ją) zwrotowi na rachunek UTP na podstawie decyzji kierownika studiów.

  5. W przypadku zaprzestania lub zawieszenia otrzymywania stypendium doktoranckiego przez doktoranta, stypendium do końca roku akademickiego, na który zostało przyznane otrzymywać będzie doktorant (doktoranci) znajdujący się na kolejnym miejscu listy rankingowej w ramach przyznanego przez dziekana limitu liczby stypendiów.

  1. Postanowienia końcowe

  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyzje podejmuje rektor
    w porozumieniu z kierownikiem studiów doktoranckich oraz z Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów.



Yüklə 23,3 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə