Sana: 201 y. Mavzu: umumiy ko’paytuvchini qavsdan tashqariga chiqarish darsning maqsadi



Yüklə 0,65 Mb.
səhifə1/16
tarix14.03.2023
ölçüsü0,65 Mb.
#102494
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
7-sinf-algebra-3-d187d0bed180d0b0d0ba


Sana: «___» _____________ 201__ y.


Mavzu: UMUMIY KO’PAYTUVCHINI QAVSDAN TASHQARIGA CHIQARISH


Darsning maqsadi:. Ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratish haqida ma’lumot berish. Misollar bilan tushuntirish. Misol va masalalar yechish.


Darsning ta’limiy ahamiyati: O’quvchilarni algebra faniga qiziqtirish, mavzu to’g’risida tushyncha berish, bilim va malakasini oshirish.
Darsning tarbiyaviy ahamiyati: O’quvchilarni mustaqillikka o’rgatish, erkin fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Darsning kasbga yo’naltiruvchi maqsadi: O’quvchilarga algebraic amallar orqali hisobga, arxitektura-qurilishga oid ilk tushuncha va bilimlarni singdirish.
Darsning uslubi: savol-javob, munozara.
Darsning ko’rgazmali qurollari: darslik, doska, bo’r, tarqatma materiallar, jadvallar


Darsning borishi:


Umumiy ko’paytuvchini qavsdan tashqariga chiqarish
Ko’phadni ikkita yoki bir nechta ko’phadlar ko’paytmasi shaklida ifodalash ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratish (yoyish) deyiladi.
1-masala. ab + ac – ad ifodaning a = 43, b = 26, c = 17, d = 23 bo’lganda son qiymatini toping.
Hisoblashlarni quyidagicha olib boramiz:
43 ∙ 26 + 43 ∙ 17 - 43 ∙ 23 = 43 ∙ (26 + 17 - 23) = 43 ∙ 20 = 860.


Agar ko’phadning barcha (son yoki harfiy) hadlari umumiy ko’paytuvchiga ega bo’lsa, u holda shu ko’paytuvchini qavsdan tashqariga chiqarish mumkin.
Qavs ichida berilgan ko’phadni shu umumiy ko’paytuvchiga bo’lish natijasida hosil qilingan ko’phad qoladi.

Shunday qilib, ko’phadni umumiy ko’paytuvchini qavsdan tashqariga chiqarish yo’li bilan ko’paytuvchilarga ajratish uchun:


1) shu umumiy ko’paytuvchini topish;
2) uni qavsdan tashqariga chiqarish kerak.

330. Sonlarni tub ko’paytuvchilarga ajrating: 70, 121, 240, 168, 225.


331. Kasrlarni qisqartiring:
332. Ko’paytirishning taqsimot qonunini qo’llang va hsoblang:
1) 3)
2) 4)
333. Ko’paytmani ko’phad shaklida yozing:
1) 3)
2) 4)
334. A bekatdan B bekatga tomon motorli qayiq 20 km/soat tezlik bilan jo’nadi. Oradan ikki soat o’tgandan keyin A dan B ga tomon ikkinchi motorli qayiq 24 km/soat tezlik bilan yo’lga chiqdi. Ikkala qayiq ham B ga bir vaqtda yetib keldi. A dan B gacha bo’lgan masofani toping.
335. Hisoblang:
1) 3)
2) 4)
Umumiy ko’paytuvchini qavsdan tashqariga chiqaring: (336 - 344):
336. 1) 2) 3) 4)
337. 1) 2)
3) 4)

Yüklə 0,65 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə