Senatu rzeczypospolitej polskiej



Yüklə 6,55 Kb.
tarix17.04.2018
ölçüsü6,55 Kb.
#38777

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 20 września 2013 r.



w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2013 r. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:






w art. 1 w pkt 2, w § 1 wyrazy „w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach” zastępuje się wyrazami „w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami,”.






MARSZAŁEK SENATU


Bogdan BORUSEWICZ

Uzasadnienie
Uchwała w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego została podjęta przez Senat na 39. posiedzeniu w dniu 20 września 2013 r. Senat proponuje wprowadzenie do ustawy jednej poprawki.

W art. 1 w pkt 2 zawarta jest zmiana art. 245 § 1, w którym wskazano, że zatrzymujący może zastrzec, iż będzie obecny przy rozmowie zatrzymanego z adwokatem w „wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach”. Tak rozbudowane sformułowanie miało podkreślić wyjątkowość zdarzenia, jakim będzie obecność zatrzymującego w tej sytuacji.

W toku prac nad ustawą podniesiono krytyczne opinie wobec zastosowanego wyrażenia zaznaczając, że stanowi ono swoisty pleonazm językowy, gdyż szczególnie uzasadniony wypadek jest wypadkiem wyjątkowym.

Jako wzór wyrażeń wystarczających wskazano „szczególnie uzasadniony wypadek” (tak jak w art. 73 § 2, art. 214 § 1, art. 238 § 1, art. 310 § 2, 317 § 2) lub „wyjątkowy wypadek” (za art. 156 § 5, art. 390 § 2). Łącznie (tak jak zapisano w art. 245 § 1) terminy te w Kodeksie postępowania karnego nie występują.



W tych okolicznościach Senat proponuje rozwiązanie alternatywne. Wynika ono z dostrzeżenia przez Senat potrzeby podkreślenia rzadkości przypadków, w których zatrzymujący będzie mógł być obecny przy rozmowie adwokata z zatrzymanym, a także z przyznania słuszności podnoszącym powyższą uwagę krytyczną.

Uchwalona przez Senat poprawka wywodzi się z treści Kodeksu karnego, który w art. 69 § 3 posługuje się jeszcze inną niż Kodeks postępowania karnego formułą, dającą się skutecznie zastosować w niniejszej ustawie.
Yüklə 6,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə