Вакцины против Эболы для Гвинеи и всего мира



Yüklə 19,86 Kb.
tarix25.03.2018
ölçüsü19,86 Kb.
#33275


Vakcina nuo Ebola ligos Gvinėjai ir visam pasauliui


2017 m. gegužės mėn.

Vadovaujant PSO daugiau kaip 11 000 žmonių Gvinėjoje dalyvavo bandymuose kuriant pirmą pasaulyje vakciną nuo Ebola hemoraginės karštligės (HK). Šių inovatyvių tyrimų, kurie buvo baigti 2016 m. sausio mėnesį, rezultatas – efektyvios vakcinos nuo Ebola HK sukūrimas. Generalinė PSO direktorė dr. Margaret Čan lankėsi Konakri mieste, vietinėse bendruomenėse, kurios dalyvavo minėtuose tyrimuose.

Pateikiame susistemintą informaciją šia tema.

1. Generalinė direktorė lanko vakcinos nuo Ebola HK tyrimų dalyvių šeimas


PSO / S. Hawkey


PSO generalinė direktorė dr. Margaret Čan Gvinėjoje aplankė kelias šeimas, vakcinos nuo Ebola HK bandymų dalyves. Ji padėkojo šeimoms už dalyvavimą šiuose inovatyviuose tyrimuose, kurių rezultatas – pirmos pasaulyje efektyvios vakcinos nuo Ebola viruso sukeltos ligos sukūrimas. Išreikšdama PSO palankumą ji perdavė šeimoms maišus ryžių.

2. Silla ir jo didžiulė šeima, joje 70 asmenų, dalyvavo vakcinos nuo Ebola HK bandymuose


PSO / S. Hawkey


Abubakar Silla, 79-erių metų vyras, 2014-2015 m. Vakarų Afrikos regione vykusio Ebola protrūkio metu prarado keturis savo šeimos narius. Kai Ebola palietė jo šeimą, kuri gyveno Gvinėjoje, Konakri mieste, tankiai apgyvendintoje Diksin komunoje, vietinė bendruomenė ėmė šalintis jo šeimos. ,,Iki Ebolos HK protrūkio čia visi bendravo tarpusavyje. Bet vėliau mums net uždraudė išeiti iš namų“, – sakė jis. Žmonės, bijodami užsikrėsti, liovėsi naudotis atviroje vietoje šalia jų namų esančiu vandens šuliniu, o vaikams draudė išeiti iš kiemo, kur įprastai jie žaisdavo.

A. Silla ir jo didžiulė šeima (70 asmenų) dalyvavo vakcinos nuo Ebola viruso bandymuose, kuriems vadovavo PSO. Bandymai tęsėsi nuo 2015 m. kovo mėnesio iki 2016 m. sausio mėnesio, jų metu buvo sukurta pirmoji aukštos kokybės vakcina nuo Ebola viruso.

A. Silla laiko savo vakcinacijos pažymėjimą, sėdėdamas šalia PSO generalinės direktorės dr. Margaret Čan, kuri Konakrio mieste aplankė kelias šeimas, dalyvavusias vakcinos bandymuose. Ji padėkojo šeimoms už dalyvavimą šiuose bandymuose.

3. Šeimos, paliestos Ebola viruso, patyrė stigmatizaciją


PSO / S. Hawkey


Seku Minkaylu (centre), Konakri miesto Matam rajono vadovas, artimai bendradarbiavo su PSO darbuotojų grupe, siekdamas įtikinti žmones dalyvauti vakcinos nuo Ebola HK bandymuose. ,,Mes laimingi ir jaučiame palengvėjimą, kad ši vakcina apsaugo mus“, - sakė jis.

Matam rajone nuo Ebola HK mirė 10 žmonių, įskaitant gydytoją, ir žmonės baiminosi naujos, iki šiol savo aplinkoje nesutiktos ligos. ,,Žmonės buvo įsibaiminę, jie nevykdė vyriausybės ir sveikatos apsaugos darbuotojų nurodymų. Jie vengė net Raudonojo Kryžiaus pagalbos. Jie slėpė mirusiųjų nuo Ebola HK kūnus, nes šeimos, paliestos Ebola viruso, buvo žiauriai stigmatizuojamos.“

S. Minkaylu ir jo kolegos iš rajono administracijos dažnai būdavo pirmieji, kurie kontaktuodavo su šeimomis po to, kai tapdavo žinoma apie naują ligos atvejį.

4. Operatyvus gydymas išgelbėjo jai gyvybę


PSO / S. Hawkey


Nana Silla, 32-jų metų, turi dvi dukras – Mabinti (kairėje) ir Liusi (apačioje). 2015m. balandžio mėnesį ji buvo infekuota Ebola virusu ir dvi savaites gydėsi Ebola HK gydymo centre, Nonga mieste, Gvinėjoje. Ji nežino, kaip užsikrėtė, bet sako, kad tai nutiko, kai ji dirbo slauge.

Šiandien ji tiki, kad operatyviai suteikta medicininė pagalba išgelbėjo jai gyvybę ir galvoja, kad bandoma vakcina padėjo apsaugoti dukras, kitus artimus šeimos narius ir kaimynus nuo infekcijos pirmosiomis dienomis po jos susirgimo. ,,Mes nežinojome, kas ir kada taps kita šios ligos auka. Bijojome visi, todėl labai džiaugiamės vakcinos atsiradimu“,- sakė ji.


5. Pacientų ligos istorijos skubos tvarka buvo rašomos ant klasės lentų


PSO / S. Cumberland


Ebola protrūkio įkarščio metu Gvinėjoje, Nongo mieste, Ebola gydymo centre trūko vietų, todėl tekdavo palikti žmones mirti lauke, tiesiai ant akmenuotos žemės. Po dvejų metų buvęs Ebola gydymo centras atrodo apleistas. Tik karštas vėjas plaiksto dideles baltas palapines, mirtina tyla karaliauja laikiname pastate ir koridoriuose, apribotuose plastikinėmis užtvaromis, kurios buvo naudojamos ligonių srautams nukreipti. Pacientų ligos istorijos ir darbuotojų sąrašai, skubiai surašyti ant mokyklinių lentų, liko nuo to laiko, kai čia buvo prarasta tiek daug gyvybių. ,,Vieną naktį mirė 28 žmonės. Mane iki šiol kankina košmarai, aš mačiau tiek daug mirusiųjų“, - sako gydytojas Mohammedas Keita, centro, kuriame dirbo 250 darbuotojų, vadovas.

Keita pasakoja, kad kartą naktį į centrą atėjo nėščia moteris. Ji jau kentė nuo kraujavimo ir buvo labai silpna. Gelbėti ją buvo pernelyg vėlu. Prieš mirtį ji pagimdė mergytę. ,,Šis kūdikis buvo Dievo palaimintas,- sakė jis, rodydamas mergytės nuotrauką, kabančią ant sienos,- atlikti Ebola HK testo rezultatai buvo teigiami ir mes manėme, kad jai lemta mirti. Vėliau, po kelių dienų, jos testų rezultatai šiai ligai tapo neigiami. Mes visi ją globojom, pavadinome ją Nubija, vienos centro darbuotojos vardu“.

Kai baigėsi Ebola HK protrūkis, šis gydymo centras padeda žmonėms sergantiems kitomis infekcinėmis ligomis, įskaitant tymus, geltonąjį drugį ir kitas ligas, galinčias sukelti epidemijas.

6. Moteris, išgijusi nuo Ebola HK, įsivaikina dėl Ebola viruso našlaičiu tapusį vaiką


PSO / S. Hawkey


Fatumata Binta sėdi savo mažame kambarėlyje Konakri mieste, Koronti rajone, rankoje ji tvirtai laiko šūsnį popierinių sertifikatų apsaugotų plastiku. Kiekviename iš šių brangių sertifikatų užrašytas vieno iš jos vaikų vardas: Dženab, Hassamata, Abubakar ir Nfamussa. Visi jie buvo infekuoti Ebola virusu ir liko gyvi. Fatumata ir jos vyras taip pat sirgo. Jos vyras, kuris susirgo pirmasis, neišgyveno.

Fatumatai ir jos vaikams liga buvo nustatyta pirmosiomis susirgimo dienomis, ir jie buvo gydomi Donka gydymo centre. 2015 m. balandžio mėnesį, dieną, kai jie buvo išrašyti iš Donka Ebola gydymo centro, Fatumata ir keturi jos mažamečiai vaikai gavo ,,išgyvenusiųjų“ sertifikatus, pasirašytus gydytojo, liudijančius, kad jie yra sveiki ir užkrato neplatina.

Po dviejų metų Fatumata sako, kad išskyrus artimus šeimos žmones, kiti su ja elgiasi taip lyg ji vis dar sirgtų Ebola. ,,Aš anksčiau prekiavau produktais,- sako ji.- Bet žmonės liovėsi juos pirkti iš manęs“. Fatumata Binta, kuri pavaizduota nuotraukoje su savo dukra, kurios vardas taip pat Fatumata, įsivaikino dėl Ebola viruso našlaičiu tapusį vaiką.

7. Ar tikrai tai apsaugos jo šeimą nuo Ebola HK?


PSO / S. Hawkey


Abubakar Mafudia Silla (arba Abubakaras - jaunesnysis) atvedė savo seserį Mmah į gydymo centrą Nongo mieste, Gvinėjoje, kai jai pasireiškė Ebola HK simptomai. Laiku pradėtas gydymas išgelbėjo jai gyvybę.

,,Visi labai baiminosi Ebolos, bet aš negalėjau palikti savo sesers, ji gi mirtų“, - sako jis, pasakodamas, kaip jo sprendimas vykti su seserimi greitosios pagalbos mašina papiktino jo šeimą. Nuo to laiko, nors jis pats ir nesusirgo, Abubakaras - jaunesnysis kenčia nuo stigmatizacijos, nes buvo kontakte su Ebola HK virusu, ir jam sunku susirasti pastovų darbą.

Visa tai lėmė Abubakaro - jaunesniojo sprendimą dalyvauti vakcinos nuo Ebola HK bandymuose. Pradžioje jis nenorėjo dalyvauti. Tai buvo eksperimentinė vakcina. Kas bus, jei nuo jo užsikrės jo šeima? Ar jos sudėtyje yra Ebola virusas? Ar ji tikrai apsaugos jo šeimą nuo Ebola HK? Bet dabar tyrimų rezultatai rodo, kad tai buvo teisingas sprendimas.
Plačiau: http://www.who.int/ru/index.html
Informaciją parengė:

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Klaipėdos departamento

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus

Medicininio karantino poskyrio



Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Subotkevičienė
Yüklə 19,86 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə