Name
City, County
William T. Early............................................................................................................... Harlan, Shelby
Dan W. Pluim............................................................................................................ Orange City, Sioux
Kathy M. Skinner .............................................................................................................. Nevada, Story
Ann
Kuhter.........................................................................................................................Toledo, Tama
Richard
Vander
Mey ...................................... ...................................................................Toledo, Tama
James E. Winemiller Sr...................................................................................................Bedford, Taylor
Marion E. James...............................................................................................................Creston, Union
Crystal
Cronk ......................................................................................................Keosauqua, Van Buren
Sam K. Erhardt...........................................................................................................Ottumwa, Wapello
Lloyd
E.
Keith ............................................................................................................Ottumwa, Wapello
Daniel P. Kitchen ............................................................................................ Washington, Washington
Verle
W.
Norris .............................................................................................................Corydon, Wayne
Bruce E. Cornell......................................................................................................Fort Dodge, Webster
Stephen G. Kersten..................................................................................................Fort Dodge, Webster
William J. Thatcher.................................................................................................Fort Dodge, Webster
Daron F. Fritz ..................................................................................................... Lake Mills, Winnebago
Sherry
J.
Nichols ....................................................................................................Decorah, Winneshiek
Steven C. Schrader .................................................................................................Decorah, Winneshiek
Stephanie S. Forker Parry ....................................................................................Sioux City, Woodbury
Patrick
Tott ...........................................................................................................Sioux City, Woodbury
Doug A. Krull.............................................................................................................Northwood, Worth
William A. Long .....................................................................................................Eagle Grove, Wright
112
IOWA OFFICIAL REGISTER
DISTRICT COURT ADMINISTRATORS
District 1
District 2
District 3
District 4
Linda Nilges
Black Hawk County Courthouse
315 East Fifth Street
Waterloo, Iowa 50702
(319) 833-3332
Scott Hand
701 Central Avenue
Fourth Floor
Fort Dodge, Iowa 50501
(515) 576-6336
Leesa McNeil
Woodbury
County Courthouse
Seventh and Douglas, Room 210
Sioux City, Iowa 51101
(712) 279-6035
Kent Wirth
P.O. Box 935
227 South Sixth Street, 4th Floor
Council Bluffs, Iowa 51501
(712) 328-5733
District 5
District 6
District 7
District 8
Elizabeth Baldwin
Polk County Courthouse
500 Mulberry Street, Room 411
Des Moines, Iowa 50309
(515) 286-3198
Carroll Edmondson
Linn County Courthouse
P.O. Box 5488
Cedar Rapids, Iowa 52406-5488
(319) 398-3920 ext.100
Howard Thomas
Scott County Courthouse
416 West Fourth Street
Davenport, Iowa 52801
(563) 326-8783
Deborah Dice
211 East Fourth, P.O. Box 1319
Ottumwa, Iowa 52501
(641) 684-6502
CLIENT SECURITY COMMISSION
Court Rule 39.1
Office of Professional Regulation, Judicial Branch Building,
Des Moines 50319; (515)725-8029
Name
City
Term Ending Date
Craig Foss, Chair............................................Fairfield.............................................December 31, 2009
Lance D. Ehmcke ...........................................Sioux City .........................................December 31, 2010
Timothy C. Lynch ..........................................Decorah.............................................December 31, 2011
Martha
Mertz-LaFollette................................Knoxville ..........................................December 31, 2009
Mary
Ann
Weideman.....................................Iowa City ..........................................December 31, 2010
Lay
members:
Sondra
Holmstrom .........................................Fort Dodge........................................December 31, 2010
Jamie
Ward.....................................................West Des Moines..............................December 31, 2011
COMMISSION ON CONTINUING
LEGAL EDUCATION
Court Rule 41.2
Office of Professional Regulation, Judicial Branch Building,
Des Moines 50319; (515)725-8029
Name
City
Term Ending Date
David L. Christensen, Chair...........................Ellston ........................................................June 30, 2010
Laurie
Dore.....................................................Des
Moines ................................................June 30, 2011
Gary
R.
Faust..................................................Council Bluffs............................................June 30, 2012
Myron
Gookin ................................................Fairfield......................................................June 30, 2012
Loan
Hensley..................................................Sioux City ..................................................June 30, 2012
Debra L. Hulett...............................................Des Moines ................................................June 30, 2011
113
JUDICIAL BRANCH