Mavzu: Ovqat hazm qilish organlari sistemasi. Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad



Yüklə 0,83 Mb.
səhifə1/4
tarix15.06.2023
ölçüsü0,83 Mb.
#117288
  1   2   3   4
Ovqat hazm qilish organlari sistemasi


Sinf:8
Mavzu:Ovqat hazm qilish organlari sistemasi.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:O’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan DTS asosida tushunсhalar berish.Tayanch kompetensiyalarni shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarning tibbiy-gigienik bilimlarini oshirish .Ekologik va estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarning bilim,malaka,ko’nikmalarini interfaol usullar yordamida yanada oshirish,ularda mustaqil fikrlay olish,o’z fikrini himoya qila olish va o’zaro muloqat qilish ko’nikmasini shakllantirish,nutq madaniyatini rivojlantirish.
Tayanch kompetensiyalar:
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi;
O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi;
Kommunikativ kompetensiya;
Matematik savodxonlik kompetensiyasi.
Fanga oid kompetensiyalar: FK-1; FK-2 ;FK-3.
Dars turi:Yangi bilim beruvchi.
Dars shakli:Noan’anaviy( individual va kichik guruhlarda ishlash)
Darsda qo’llaniladigan metodlar:
a)O’tilgan mavzuni so’rash jarayonida-“Idrok xaritasi”,”Biologik talqinlar”usulidan;
b)Yangi mavzuni mustahkamlash jaroyonida-“Tushunchalar tahlili”, “O’z qobiqlarimizni to’ldiramiz” usulidan foydalaniladi.
Dars didaktikasi:
a)jihozi:darslik,yozuv taxtasi,mavzuga oid ko’rgazma va tarqatma materiallarning barelyef modeli.
b)texnik vosita:kompyuter,videoproektor, ekran,multimedia darslik.

Darsning blok-sxemasi



T/R

Darsning bosqichlari



Vaqt taqsimoti

1.

Tashkiliy qism.



4 daqiqa

2.

Guruhlarga topshiriqlar berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash.



8 daqiqa

3.

Yangi mavzu bayoni(elektron darslik orqali 4 daqiqa)
Axborotli kichik ma’ruza 11 daqiqa).



15 daqiqa

4.

Interfaol usullar yordamida yangi mavzuni mustahkamlash.



15 daqiqa



5.

Dars yakuni:
1.Baholash.
2.Uyga vazifa berish.



3 daqiqa









Yüklə 0,83 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə