Naša banda je slovenská world music skupina, ktorá vznikla V roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou V chápaní tohto žánruYüklə 19,69 Kb.
tarix21.04.2018
ölçüsü19,69 Kb.

Naša BANDA je slovenská world music skupina, ktorá vznikla v roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní tohto žánru. Základným hudobným zdrojom je pre nás slovenská ľudová hudba, ktorú s pôžitkom miesime s inonárodným a inožánrovým materiálom. Dôležité je pre nás dôverné poznanie ľudovej hudobnej tradície. Nezaujíma nás len melódia a text piesne, ale aj lokálne podoby nárečia, spôsob vedenia viachlasu, či cifrovanie, harmonizovanie a rytmizovanie ľudových muzikantov. Banda pri svojej produkcii používa akustické nástroje a sample akustických nástrojov. Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.
K ďalším doterajším najvýznamnejším vystúpeniam patria: festival Pohoda Trenčín, Lodenica Piešťany, NAY tanečný dom, Folklórny festival Východná, séria koncertov v nórskom Trondheime. Za úspech skupina považuje napríklad účasť na prestížnom festivale world music v Rudolstadte v Nemecku, viackrát na Folklových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v Česku a world music festivale Mikołajki folkowe v poľskom Lubline. Vydarené boli aj koncerty v talianskych mestách Brendola, Viggiano a Magliano, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni a v Krakove.
Členovia skupiny:

Samo Smetana (husle, mandolína, buzuki, tamburína, spev)

Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, perkusie, spev)

Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev)

Peter Obuch (kontrabas, spev)

Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev)

Eva Brunovská (spev, keyboard)


Spolupráca
Skupina príležitostne spolupracuje so ženskou speváckou skupinou Trnki z Banskej Bystrice a s gajdošom Jurajom Dufekom. Keďže hudba Bandy je ako stvorená na tanec, často spolupracuje aj s tanečnými skupinami Partia a CreDance. Banda koncertne intenzívne spolupracovala aj s folkovou speváčkou Zuzanou Homolovou.
CD
Banda jedna (Pavian records, 2011)
– 8. miesto vo World Music Chards Europe (X/2011)
– nominácia v kategórii World Music/Folk v Radio_Head Awards (2011)
– pieseň Janči, Janči (na CD Fazuľa) získala cenu Spolku hudobného folklóru na Grand Prix Svetozára Stračinu
HraBanda (Pavian records, 2014)
– 4. miesto v Global Village Top 40 Albums For February 2015
– 14. miesto vo World Music Chards Europe (I/2015)
– Album týždňa v Rádiu_FM (RTVS) (VI/2014)
– Album  týdne v Radiu Vltava (ČRo) (IX/2014)
– pieseň Nadeja 2 týždne na 1. mieste a týždeň na 2. mieste čs. hitparády Osmička Rádia_FM (RTVS) (VI/2014)
– pieseň Vývoda medzi 20 najhranejšími piesňami v 30. týždni Radia Proglas (ČR) (VI/2014)
– 1. miesto pieseň Nadeja v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud (7,8,9,10/2015)

– 4. miesto pieseň Javor v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud (8,9,10/2015)

– 1. miesto pieseň  Zozuľa v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud (1/2017)

Film
–„Tanec medzi črepinami“ (réžia Marek Ťapák, 2012) recenzia
Z tohto filmu vznikol klip k piesni Šmerc.
– historický seriál televízie JOJ “1980” (réžia Peter Begányi, 2017) – titulná pieseň s hosťujúcim spevákom skupiny Korben Dallas Jurajom Benetinom
Organizácia koncertov
Keby všetky bandy sveta je cyklus dvojkoncertov, ktoré Banda organizuje pravidelne (dvakrát do roka) v DK Zrkadlový háj v Petržalke. Koncert má vždy dve časti – prvá v podaní Bandy a v druhej vždy predstavujeme nejakú skupinu alebo muzikanta zo žánru worldðno. V Bande nás najviac tešia pesničky, ktoré si zahráme spoločne. Výsledkom takéhoto spoločného muzicírovania sú totiž neraz milé hudobné lakoty.
Ohlasy v tlači, recenzie
názory.týždeň

…Banda (nielen slovenskému) folklóru veľmi dobre rozumie a práve preto na ňom dokáže s veľkým citom stavať svoju vlastnú hudbu… (more…)

17. July 2015
ostravan.cz

…Svěží pojetí slovenského folklóru zapříčinilo velmi vřelé přijetí publikem, v němž se skvěli i světoví odborníci na world music. Banda a krásný vokál Evy Brunovské jednoduše zaujal… (more…)

16. July 2015
HUDBA.SK

Priaznivci world music už určite zaregistrovali kapelu Banda, ktorá patrí k exportným artiklom tohto žánru na Slovensku. Minulý rok vydala druhý album hraBanda, s ktorým sa medzičasom výborne umiestnila v prestížnom rebríčku World Music Charts Europe.(more…)

20. February 2015
world-music.cz

O slovenské scéně world music toho moc nevíme. Tamní skupiny v Čechách koncertují zřídka a média je také nijak zvlášť neregistrují. K naší škodě: především bratislavská Banda si naši zvýšenou pozornost zaslouží. Novým albem hraBanda totiž znovu a velmi nadčasově mění povědomí o slovenské tradiční lidové hudbě uzavřené údajně do převážně folkloristických forem. (more…)

11. February 2015
HUDBA.SK

Hudobná skupina Banda so svojím albumom hraBanda opäť zaujala európskych odborníkov na world music. V aktuálnom vydaní rebríčka World Music Charts Europe patrí nahrávke 14. miesto. Podarí sa kapele prekonať úspech z roku 2011, kedy ich debut Jedna dosiahol až na ôsmu priečku? (more…)

7. January 2015
Musicframes.nl

The group Banda is based in Slovakia, Bratislava at the river Danube near the Austrian and Hungarian border. Also on their second album ‘hraBanda’ the group plays traditional folk, fresh arranged. In an acoustic environment we hear the Slovak history: innovative and detailed. (more…)

3. October 2014
Hudba_FM

Druhý album skupiny Banda je o kúsok zrelší ako ich debut, ktorý to dotiahol až do prvej desiatky rebríčka WMCE. Tentoraz sú v ponuke ešte sladšie čerešne. (more…)

4. September 2014
Gatki z Chartki 6/2014

Zespól Banda powstal w 2003 roku i od poczatku prezentuje slowacka muzyke etniczna w nowoczesnych opracovaniach.   (more…)

30. June 2014
kultura.sme.sk

Už je ich šesť a dnes krstia svoj druhý album. Skupina Banda sviežo prekračuje tradičnú ľudovú hudbu. (more…)

19. May 2014
Nový populár 3/2014

…Nebudem to naťahovať, hraBanda je parádny, radostný album stopäťpercentných muzikantov a spevákov, tvorivo hravých a hoci vysoko vzdelaných v otázkach folklórnej muziky, na sto honov vzdialených akademizmu i umelo filharmonicky či inak leštenému lepkavému worldpopu. (more…)31. March 2014


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə