Světci a jejich kult ve středověku
Mezinárodní konference v klášteře Teplá
Pořádá: Ústav dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, Centrum medievistických studií UK a AV ČR, Kanonie premonstrátů Teplá, Katedra pomocných věd historických a archivnictví na Filosofické fakultě UK v Praze, Fondation Maison des sciences de l'homme / Program Mellon, Paris
Program
Ubytování večer středa 7. září 2005
Čtvrtek 8. září – 9.00 zahájení
9.10 Dějiny kanonizací a historického bádání o svatých I
Godding (Brusel) – Bollandisté a historie výzkumu kultu svatých
Petráček (Praha) – Pohled sv. Tomáše Akvinského na kult svatých
Dmitriev (Moskva) – Pojetí a význam svatořečení v ruské a rusínské ortodoxní kultuře
v 15. a 16. století
Diskuse
11.00 Dějiny kanonizací a historického bádání o svatých II
Volkmar (Lipsko) – Svatořečení Benna Míšeňského v roce 1524
Wolf (Řím) – Kanonizační proces v současnosti
Diskuse
12. 30 oběd
14.00 Hroznata I
Charouz (Želiv) – Duchovní rozměr Hroznatovy osobnosti
Kubín (Praha) – Hroznatův kult ve středověku
Kuthan (Praha) – Stavební růst kláštera Teplá za bl. Hroznaty
Diskuse a přestávka
15.30 Hroznata II
Hlinomaz (Teplá) – Hroznata v tepelské knihovně
Doležalová (Praha) - Jméno Hroznata v pozdním středověku
Vaníček (Praha) - Spiritualizace étosu šlechty - miles christianus, militia Dei.
Diskuse
17.00 Prohlídka kláštera
18.00 Nešpory ze svátku Narození PM v opatském chrámu
18.30 Večeře
19.30 Prohlídka klášterní knihovny (rukopisy)
Pátek 9. září
9. 00 Svatí premonstráti
Ehlers–Kisseler (Rottenburg) – Kult svatých u premonstrátů ve středověku
Leinsle (Řezno) – Premonstrátská hagiografie ve Frísku (sv. Friedrich a sv. Siard)
Sucháň (Strahov) – Sv. Gerlak z Valkenburku
Krings – Sv. Ludvík z Arnsteinu a sv. Christine Hahne
Diskuse a přestávka
11.30 Evropští světci I
Scholz (Praha) – Tvoří markrabě zemi? Sv. Leopold.
Flachenecker (Würzburg) – Světci v Bavorsku (sv. Willibald a sv. Walburga)
Weiss (Bayreuth) – Světci ve Francích – biskupství Bamberg (císařský pár Jindřich a
Kunhuta, biskup Otto)
Bünz (Lipsko) – Sv. Bernward z Hildesheimu
diskuse
13. 30 Oběd
15. 30 Evropští světci II
Tylus (Krakov) - Kult sv. Kateřiny Sienské ve Flandrech v 15. století
Charvátová (Praha) – Cisterciáčtí světci v Čechách ve 13. a 14. století
Pátková (Praha) – Sv. Eligius a cechovní patroni
Studničková (Praha) – Kult sv. Zikmunda v Čechách
Diskuse
18. 00 Nešpory votivní o bl. Hroznatovi
18.30 Večeře
19.30 Koncert duchovní hudby v opatském kostele
Sobota 10. září
9.00 Světci v Čechách I
Třeštík (Praha) – Čeští dynastičtí světci (sv. Václav a Ludmila)
Sommer (Praha) – Sv. Prokop
Žemlička (Praha) – Svatogotthardská úcta v přemyslovských Čechách
Diskuse a přestávka
11.00 Světci v Čechách II
Halama (Praha) – Utrakvistická úcta k českým světcům
Bravermannová (Praha) – Osudy ostatků českých patronů
Royt (Praha) – Ikonografie nekanonizovaných českých světců
Diskuse
Závěr
13. 00 Oběd
14. 30 Poutní pontifikální mše
Ubytování zajišťuje kanonie premonstrátů v Teplé v klášterním hotelu. Přihlaste se, prosím, na adrese: sekretariat@klastertepla.cz
Spojení do Teplé vlakem z Prahy hlavního nádraží do Mariánských Lázní, zde přestup do stanice Teplá.
http://www.ktf.cuni.cz/texty/Konference.doc
Dostları ilə paylaş: |