1-sinf Matematika Fanidan Sonli ifodalar Mavzusida dars ishlanmasi Sana Mavzusi



Yüklə 1,33 Mb.
tarix19.12.2023
ölçüsü1,33 Mb.
#153206
1 sinf Matematika fanidan Sonli ifodalar mavzusida dars ishlanma


O`qituvchi:





____________ viloyati __________ tumani
Xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi
____-umumiy o’rta ta’lim maktabi
Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
_____________________________ning
1-sinf
Matematika
Fanidan
Sonli ifodalar
Mavzusida dars ishlanmasi



Sana__________________________
Mavzusi: Sonli ifodalar
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda Sonli ifodalar mavzusiga oid bilimlarini shakllantirish
b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda dars berish jarayonida birodarlik, hozirjavoblik , topqirlik fazilatlarini tarbiyalash .
d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish .
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish va o‘z fikrini himoya qila olish;
Milliy va umummadaniy kompetensiya:
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:
murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalana olish.
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , “ Nima o’zgardi? ”o’yini.
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia ilovasi.
Darsning borishi.

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tgan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa



I.Tashkiliy qism.
O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash .
O’tgan mavzu yuzasidan o’quvchilarning bilimlari turli xil o’yinb va metodlar yordamida asosan savol javob yordamida mustahkamlanadi. O’quvchilarda o’rganishi qiyin bo’lgan mavzu qisimlar tez va tushunarli qilib yana yodga olinib ketiladi
18 – 5 – 3=10 11 + 5 – 5=11
9 + 5 – 13=1 20 – 5 + 5=10
III.Yangi mavzu bayoni

Qiymatlarni topamiz.
5 + 2 – 3 = 7– 3=4 5 – 2 + 3 =3 + 3 =6
Poliz ekinlari nechta?

Tarvuzlar qovoqlardan 2 ta ko‘p
Qovoqlar jo‘xorilardan 1 ta kam

15

15

15

15

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash. O`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi va ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi.
V. Dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rajbatlantirish.
O’quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o’qituvchi tomonidan rajbatlantirilib boriladi.
VI.Uyga vazifa berish:
Hisoblaymiz.
16 – 4 – 10=2 6 + 9 + 5=20
8 + 9 – 7=10 12 – 4 + 7=1
O`IBDO`:______________________________
Yüklə 1,33 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə