42-umumiy o‘rta ta`lim maktabi bоshlang’ich sinf o’qituvchisi Iskandarova Mohira Bahrom qizining 1-sinf o’qish fanidan bir sоatlik ochiq Mavzu: Bahor kelgach



Yüklə 25,31 Kb.
tarix22.03.2024
ölçüsü25,31 Kb.
#180820
1- Bahor kelgach




Xorazm viloyati Shovot tuman
Xalq ta`limi bo‘limiga qarashli
42-umumiy o‘rta ta`lim maktabi
bоshlang’ich sinf o’qituvchisi
Iskandarova Mohira Bahrom qizining 1-sinf o’qish fanidan bir sоatlik ochiq



Mavzu: Bahor kelgach
(Tursunboy Adashboyev)
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga bahor fasli haqida ma’lumot berish.”Bahor kelgach” matni bilan tanishtirish.
FK1: matnni ongli,ifodali o’qiy olish.
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda tabiatga muhabbat,kuzatuvchanlik hislatlarini tarbiyalash.Tabiat bilan do’stona munosabatda bo’lishga odatlantirish.
TK4: matnda tasvirlangan go’zallik va ezgulikka intilish.
Rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni ifodali o’qish,mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini,lug’at ustida ishlash malakalarini rivojlantirish.
FK2: matndagi so’z ma’nolarini izohlay olish.
Dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantirish.
Dars metodlari: tushuntirish,savol-javob, zanjir usuli, aql mashqi
Dars jihozi: rag’bat gulchalari,bahor fasli tasvirlangan rasmli ko’rgazmalar,multimediya ilovalari.
Darsning borishi:
1) Tashkiliy qism:Salomlashish,o’quvchilarni darsga hozirlash.
Navbatchi axborotini tinglash.O’quvchilarni 3 guruhga bo’lish.


1-guruh:Bilimdonlar.
Shiori: Darsda faol qatnashamiz
Barcha fandan bilimdonmiz.
2-guruh:Donolar.
Shiori: Qancha bo’lsa savollar
Tez topamiz donolar.
3-guruh:Topqirlar.
Shiori:Epchil chaqqon chopqirlarmiz
Aqli raso topqirlarmiz.

II. Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

  1. Amir Temur bobomizning uzugida qanday so’zlar yozilgan edi?

  2. Al-Xorazmiy kim bo’lgan ekan?

  3. Alisher Navoiy haqida nimalarni bilib oldingiz?

  4. Ibn Sino nimalarga qiziqqan ekan?

  5. Ulug’bek bobmiz kim bo’lgan?

  6. Bobur Mirzo haqida nimalarni bilib oldingiz?




1-guruh:

2-guruh:

3-guruh:

Yüklə 25,31 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə