Basina ve kamuoyunaYüklə 9,82 Kb.
tarix06.05.2018
ölçüsü9,82 Kb.
#42327

06.07.2015

BASINA VE KAMUOYUNA

YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ!

KADIN KATLİAMLARI SON BULANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ!

Her güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle başlıyoruz. Kadınlar katlediliyor, Ankara da, İstanbul’da, Diyarbakır’da, Trabzon’da, Konya’da İzmir’e, Antalya’da… Her yaşta, her meslekte ve her eğitim grubunda. Sadece kadın oldukları için, olmaz dedikleri için, ayrılmak istedikleri için, eril zihniyetin dayatmalarına direndikleri, kadın bedeni ve ruhu üzerinde erkeğin kurmak istediği tahakkümü kabul etmedikleri için kadınlar vahşice katledilmektedir.ÜYEMİZ SEVGİ PEKTAŞ 4 AY ÖNCE BOŞANDIĞI ESKİ EŞİ TARAFINDAN 13 KURŞUNLA VAHŞİCE KATLEDİLMİŞTİR.

28 Haziran 2015 tarihinde devlet, eril zihniyeti ve kurumları ile Sevgi PEKTAŞ’ın boşandığı erkek tarafından katledilmesine her türlü olanağı hazırlamıştır. Kadın erkek eşitliğini fıtrata aykırı bulan cumhurbaşkanı, kadının kariyerini annelikle sınırlayan AKP iktidarı, kadın katillerine iyi hal adı altında tahrik indirimi uygulayan yargı ve cinayetleri magazinleştiren medya diğer kadın katliamlarında olduğu gibi Sevgi’nin de katledilmesinden sorumludur.

Neredeyse günde 5 kadının yakınları tarafından katledildiği ülkemiz gerçekliğini bilen Sevgi olaydan yaklaşık 10 gün önce savcılığa can güvenliği olmadığı için başvuruda bulunmuş, ama Sevgi’nin korunması sağlanamadığı için adeta cinayete davetiye çıkartılmıştır.

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN ÖLÜMDEN SONRA TAYİN!

Sevgi yine can güvenliğim yok gerekçesi ile Şubat ayında Malatya’ya tayin talebinde bulunmuş, Adıyaman ve Malatya Defterdarlıklarının muvafakat vermesine rağmen, Maliye Bakanlığı tayin talebini aylarca bekleterek 4/C’lilerin tayinlerde yolluk verilip verilmemesini araştırmakla meşgulken süreç Sevgi’nin ölümünü hazırlamıştır. Sevgi katledildikten 2 gün sonra tayini çıkartan, Maliye Bakanlığı iyi bilmelidir ki Sevgi’nin katledilmesinden birinci derecede sorumludur. Can güvenliği talebiyle istenilen tayin zamanında yapılmış olsaydı Sevgi’nin yaşam seyrinin farklı olacağı ortadadır.

Kamuda güvencesiz çalışma dayatması, kamuda yaşanan emek cehennemi canlarımızı alıyor. Temel hak olan yaşama hakkı tehdit altında iken, bunu güvenceye almak yerine, üç kuruş yolluğun derdine düşen Maliye Bakanlığı ve esnek, güvencesiz, kuralsız çalışmayı temel politika haline getiren AKP Sevgi’nin ölümünden sorumludur.

AKP’nin hükümette olduğu 13 yıl boyunca kadına yönelik şiddetle ve kadın cinayetleri ile mücadele alanındaki politikasızlık, toplumun geri geleneklerinin arkasına saklanarak kadın cinayetlerini hem yaygınlaştırmış, hem de meşru hale getirmiştir. Basında haberlerin veriliş şekli toplum nezdinde kadın ölümlerini sıradanlaştırmakta ve haklı gösterme çabası içine girmekte, yargı verdiği erk(i)eği koruyan kararlar ile kadın cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır.

Sevgi’nin katili sadece tetiği çeken değil, Sevgi’nin koruma talebi dilekçesini görmezden gelen Besni Savcılığı, tayinini ölümünden sonra yapan Maliye Bakanlığı, kadın katliamlarını meşrulaştıran politikalar yaratan AKP, katilleri koruyan yargıdır.

Sendikamız üyesi Adıyaman Besni Mal müdürlüğünde 4/C statüsünde güvencesiz olarak çalışırken kadın cinayetine kurban verdiğimiz, yoldaşımız, kız kardeşimiz Sevgi PEKTAŞ’IN katledilmesinin üzüntüsünü yaşıyoruz, bu üzüntü aynı zamanda bizim isyanımızdır. Kadın cinayetleri son bulana, özgür, eşit güvenli bir yaşamı oluşturana kadar mücadelemiz her alanda olduğu gibi Sevgi’nin de üyesi olduğu sendikamızda da devam edecektir.

Sevgi Pektaş’ın davasının takipçisi olacağımızı, tetiği çeken katilin en ağır cezayı alana, göz göre göre Sevgi’nin ölümüne davetiye çıkartan tüm kurumlardan hesap sorana kadar, mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Hayatlarımızın ellerimizden alınmasına ve bir kişi daha eksilmeye tahammülümüzün kalmadığını siz değerli basın emekçileri kanalı ile kamuoyu ile paylaşıyoruz.Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet

Kadınlar Kadın katliamlarına karşı İsyanda

Yaşasın Kadın Mücadelemiz

Jın Jiyan Azadi

MERKEZ YÖNETİM KURULU
Yüklə 9,82 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə