Dok. Kodu YÖN. Tl. 03 AĞiz diŞ ve çene radyolojiSİ RÖntgenYüklə 14,23 Kb.
tarix17.11.2017
ölçüsü14,23 Kb.


Dok. Kodu

 YÖN.TL.03


AĞIZ DİŞ VE ÇENE RADYOLOJİSİ RÖNTGEN

Yürürlüğe Gir. Tar.

 Temmuz 2015


ÇALIŞMA TALİMATI

Revizyon No

 00


Revizyon Tarihi

 

Sayfa No

/2


1. AMAÇ

Talimatın amacı; Ağız Diş Çene Radyolojisi Röntgen Birimi’nde yürütülen faaliyetlerin tanımlanmasıdır.2. UYGULAMA ALANI (KAPSAM)

SÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Röntgen Birimi’nde verilen hizmet süreçlerini kapsar.3. SORUMLULUKLAR

SÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Röntgen Birimi’nde görev yapan röntgen teknisyenlerini ve akademik personeli kapsar.4. TANIMLAR

5. UYGULAMA

5.1. EKSTRA-ORAL RÖNTGEN

5.1.1.Hastalar, çeşitli röntgen istekleri ile diğer kliniklerden röntgen istekleri yapılarak veya ilk kez muayene oluyor ise sistem üzerinde istenilen filmler kaydedilerek Radyoloji Kliniği’ne yönlendirilir. Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği’nden bilgisayar otomasyon sistemine diş tabibinin uygun gördüğü tetkik isteği kaydedilir.

5.1.2.Röntgen bekleme odasında röntgen çekimi için bekleyen ve bilgisayar sisteminde sırası ile kayıt edilen hastalar röntgen teknisyenleri tarafından çağırılarak çekim odasına alınır. Uygun pozisyon verilerek çekimi yapılır.

5.1.3.Çekimi tamamlanan hastanın ilgili hekime yönlendirilir.5.2. DİŞ RÖNTGENİ (İNTRA-ORAL)

5.2.1.Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği’nden bilgisayar otomasyon sistemine diş tabibinin uygun gördüğü tetkik isteği kaydedilir.

5.2.2.Hasta çekim odasına alınır. Radyasyon uygulamasına başlamadan önce ihtiyaç olan materyalin el ve göz muayenesi yapılarak hastaya giydirilir. Kontrol esnasında şüpheye düşüldüyse materyal kesinlikle kullanılmaz ve klinik sorumlu hocasına bildirilir.

5.2.3.Radyasyon uygulaması sonlandırıldıktan sonra kullanılan materyal muhafaza edildiği yere uygun şekilde konulur. Koruyucu materyallerin çizilmeye, kırılmaya, çatlamaya ve delinmeye karşı kullanımı, muhafaza ve temizliği esnasında azami dikkat gösterilir.

5.2.4. İhtiyaç halinde bu materyallerin gerekli hassasiyet gösterilerek temizliği yapılır. Koruyucu materyaller (kurşun önlük, tiroit koruyucu) hasta güvenliği için kullanılır. Kullanımdan önce mutlaka gerekli kontrolleri yapılır. Hastanın durumuna ( hamilelik vb.) ve istenilen tetkike göre ihtiyaç olan koruyucu materyal uygun şekilde kullanılır. Altı ayda bir koruyucu materyal kontrol edilir. Kontrol sonuçları kayıt altına alınır.

5.2.5.Uygun pozisyon verilerek çekimi yapılır.

5.2.6.Çekimi tamamlanan hastanın röntgenleri hasta çekim odasından ayrılır.

5.2.7.Hasta tekrar ilgili kliniğe yönlendirilir.5.3. Her gün röntgen çekimine başlamadan önce;

5.3.1.Röntgen odası zemin temizliği,

5.3.2.Kullanılan röntgen cihazı ve eklerinin kullanılabilirliği ve temizliğinin kontrolü,

5.3.3.Röntgen cihazının çekime hazırlanması işlemleri yapılır.5.4. Tekrarlanan işlemler:

5.4.1.Radyoloji birim sorumlusu tarafından “Tekrarlanan İşlem Kayıt Formu” doldurulur. Doldurulmuş formlar aylık olarak ay sonunda kalite yönetim temsilcisine teslim edilir.

5.4.2.Bu form radyoloji birim sorumlusu ve kalite yönetim temsilcisi tarafından aylık olarak incelenerek en çok tekrarlanan sebebe yönelik düzeltici işlem başlatılır.

5.5.Çekim odasındaki iyonizen radyasyonun atılması için otomatik fan sistemiyle sürekli havalandırılması sağlanır.

5.6.Birimin günlük temizlik, atıkların toplanması ve taşınması işlemleri temizlik görevlileri tarafından yapılır.

5.7.Birimde oluşan arızaların giderilmesi için birim sorumlusu tarafından “Bakım/Onarım/Kalibrasyon İstek Formu” düzenlenerek teknik hizmetlere bildirilir.

5.8. Klinikte biten sarf malzemeler “Taşınır İstek Fişi” ile taşınır kayıt ve kontrol yetkilisinden talep edilir.

6. REFERANS DOKÜMANLAR

6.1. TAŞINIR İSTEK FİŞİ

6.2. TEKRARLANAN İŞLEM KAYIT FORMU

6.3. TEMİZLİK KONTROL FORMU

6.4. BAKIM/ONARIM/KALİBRASYON İSTEK FORMUHazırlayan


Kontrol Eden

Kal. Yön. Direkt.Onaylayan

Dekan


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə