Fosil Yakıt Bağımsızlığında Danimarka’nın YoluYüklə 10,91 Kb.
tarix30.12.2017
ölçüsü10,91 Kb.
#18344

Fosil Yakıt Bağımsızlığında Danimarka’nın Stratejisi
Yazar: Tom Baird, Uluslararası Enerji Ajansı iletişim danışmanı ve yazar

Tercüme: İhsan Kavşat


Danimarka bir yandan yerel temiz enerji planını korurken diğer yandan altı ay sürecek AB başkanlık döneminde “Yeşil Araştırması ve Yeşil İş Sahaları” konularına öncelik vermektedir. Bırakınız rakip partiler arasındaki fikir birliği oluşturmayı aynı parti içindeki politikacılar arasında bile bunu yapmak yeteri derecede zorluk göstermektedir. Politik anlaşmazlıklardan ekonomik baskılara kadar her şey, yapılan anlaşmalardan hükümetleri hükümet değişikliğinden sonra vazgeçirebilmekte veya vazgeçirmektedir.
2050 yılına kadar fosil yakıtlara bağımlı olmaktan kurtulma şeklindeki ülke politikacılarının kararlı ve istekli olarak fikir birliğine vardığı uzun vadeli milli enerji hedefinde olan Danimarka da ise durum böyle değildir. Ayrıntılı olarak hazırlanmış olan “Enerji Stratejisi 2050”1 belgesinde Danimarka’nın bu hedefe ulaşması için gerekli politikalar sıralanmıştır. Belgedeki faaliyetlerden birine göre 2020 yılına kadar ulaştırma sektöründe bir taraftan biyoyakıtların kullanımı hızla artırılırken yenilenebilir enerjinin payının %10 seviyesine çıkarılması için elektrikli arabaların kullanımı teşvik edilmektedir.
Politik Fikir Birliği Yoluyla Gelişme
Kieran McNamara, IEA ülke etütleri bölüm uzmanı, bir ülke için kalın çizgilerle belirtilmiş bu nevi hedefler koymanın kolay olduğunu ancak, bunların ayrıntılı ve iyi düşünülmüş planlarla desteklenmesi gerektiğini savunmakta ve Danimarka’nın gelecek kırk yıl için hazırladığı stratejik planda bunu sağladığını söylemektedir.
Gözlemlerine göre, strateji belgesinde fosil yakıtlardan bağımsızlıkla neyin ifade edildiği konusunda bir anlayış ve geçiş dönemiyle ilgili şeffaf prensipler bulunmaktadır. Hükümetin belirlediği bu hedefler üzerinde geniş bir mutabakatın olduğunu gösteren bu açıklık önemli olmaktadır. Belge kısa-orta vadede nelerin yapılacağını vurgulaması ve zaman içinde değişen teknolojiye uyum gösteren esnek yapısıyla uygulanabilir bir görünüme sahiptir. Ayrıca, alınacak tedbirler ve yapılacak girişimler de planda işaret edilmektedir. McNamara “Hükümetler kesiksiz ilerleme imkânını engelleyen ortak bir enerji politika zemini bulmakta çoğu zaman zorluk çekerler” demektedir. Ancak Danimarkalı politikacılar 1909 yılından günümüze hiçbir zaman tek parti iktidarı olmadığı için uzlaşmacıdırlar ve genellikle kısa vadeli politik değişimler nedeniyle meydana gelebilecek engellemelere karşı açık ve uzun vadeli bir bakış açısıyla yaklaşırlar.
Danimarka Enerji Ajansı’nda Devlet Bakan Yardımcısı Hans Jorgen Koch konu üzerinde parlamentoda geniş bir fikir birliği oluştuğunu ve fosil yakıtlardan uzaklaşmak gerektiği konusunda politikacıların ikna olduğunu söylemektedir. 2007 yılında hükümet Danimarka’nın enerji ve iklim politikalarındaki uzak görüşlülüğüyle ülkenin bir düşük karbon toplumu olması gerektiğini beyan etmiştir. Bu yaklaşım 2050 yılına kadar fosil yakıtların kullanımdan kalkacağı bir plan belgesine dönüşmüştür. Eylül 2011’de gelen yeni hükümet bu stratejik plana bütünüyle sahip çıkmıştır. Bu konunun arkasında sadece politikacılar yoktur. Planı kritik edenler Enerji Stratejisi 2050’nin Danimarka için büyük bir maliyet getireceğini söylemektedir. Yapılan tahminler hane halkı başına 40 yıl süreyle günde 1 Euro olacağını göstermektedir. Birçok Danimarkalı bunu bir sigorta poliçesi olarak ödemeye hazırdır. Sosyal sınıf farklarının yüksek olmadığı Danimarka’da insanlar neyin önemli olduğu neyin olmadığı konusunda öngörü ve ortak değerleri kolayca oluşturmaktadır.
Danimarkalılar Avrupa’yı Daha Yeşil Yapıya Dönmeye Zorluyorlar
Danimarka’nın enerji stratejisi sadece bir milli istek olmakla kalmayacaktır. Hele Thorning-Schmidt, ülkenin ilk kadın başbakanı, AB’nin Ocak 2012’de başlayan 6 ay süreli dönem başkanlığına gelişi nedeniyle yaptığı konuşmada bu konuya açıkça değinmiştir. Konuşmasında dönem içinde ele alacağı dört ana konudan birinin yeşil bir Avrupa’nın oluşması için çalışmak olduğunu belirtmiştir.
AB’nin enerji ve iklim konularında heyecan verici politikalar geliştirdiğini, küresel sahnede lider olduğunu ancak, bu durumu korumak ve başkalarını yüreklendirmek için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji gibi konularda yeni girişimlere ihtiyaç bulunduğunu belirtmektedir. Bayan Schmidt sözlerini şöyle tamamlamaktadır; “Gelecekte Avrupa yeşil konusunda araştırmalar ve yeşil alanında işlerin merkezi olmak için başkanlığım döneminde çok sıkı bir çalışma sergileyecektir.” Danimarka’nın AB Başkanlık dönemi içinde “Birliğin Enerji Stratejisi 2020” ve “Enerji Yol Haritası 2050” dâhil Konsey’in bakacağı enerjiyle ilgili bir dizi dosya bulunmaktadır. Başbakan’ın konuşması 2009’da Kopenhagen’da ev sahipliğini yaptığı Birleşmiş Milletler İklim değişikliği Konferansı’nda Danimarka’nın çıkan gür sesinin uluslar arası müzakerelerde AB hedef ve stratejileri doğrultusunda rolünü oynarken de etkili bir biçimde devam edeceğini göstermektedir.

1 http://www.kemin.dk/Documents/Klima- og Energipolitik/Energy Strategy 2050 web.pdf

Yüklə 10,91 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə