Maanteeametilt Eesti koolidele tasuta noorte riskikäitumise ennetamise koolitus „Georgi ja Kaspari lugu“ Koolituse eesmärkYüklə 8,27 Kb.
tarix29.09.2018
ölçüsü8,27 Kb.


Maanteeametilt Eesti koolidele tasuta noorte riskikäitumise ennetamise koolitus „Georgi ja Kaspari lugu
Koolituse eesmärk

  • Aidata kaasa liikluses vigasaanute ja hukkunute arvu vähendamisele koolinoorte seas;

  • Toetada riikliku õppekava elluviimisel läbivat teemat „Tervis ja ohutus“ kolmandas ja neljandas kooliastmes.


Koolituse läbiviijad

Koolitusi tellitakse kahes keeles. Eestikeelsete loengute pidaja on õppefilmide autor Märt Treier (OÜ T-Kaaslane). Venekeelsete loengute pidaja on Vitali Nester, OÜ Vinest juhatuse liige, Maanteeameti kauaaegne töötaja ja tänane partner. Koolitaja lepib valmisolekut avaldanud kooliga kokku aja, koha ja tehnilised tingimused.


Toimumise aeg: jaanuar – detsembri esimene dekaad 2017. Koolituse maksimaalse efektiivsuse huvides soovitab koolituse läbiviija planeerida koolitus kevadesse.
Sihtgrupp (suurus, vanus jne): üldhariduskoolide 9. klasside õpilased. Auditooriumi suurus minimaalselt 40, maksimaalselt kuni 110, vastavalt klassikomplektidele ja auditooriumi istekohtade võimalustele. Piirarvude täitmiseks võib väiksem kool kaasata ka veidi nooremaid ja vanemaid õpilasi, samuti võib kaaluda mitme kooli peale ühist vaatamist.
Koolituse pikkus: 90 -110 minutit vahepausideta.
Käsitletavad teemad ja nende tutvustus

Seadusandlus, vastutus, noorte unistused, põrkumine reaalsusega, ahvatlused ja neist sündinud rumalused. Seos väärtegu-tagajärg. Noorte peamised liiklusriskid: joobes juhtimine, oma võimete ülehindamine, vähene sõidukogemus, turvavarustuse puudumine, vajadus teiste ees „silma paista“.


Kasutatav metoodika. Märt Treieri poolt tõestisündinud lugude põhjal valminud ja eelmistel hooaegadel koolides suure huviga vastu võetud dokfilmide näitamine, kommentaaride andmine ja selle käigus arutelu noortega.
Dokfilmi „Kaspar“ kirjeldus: 10 a tagasi, vaid 17-aastasena sattus oma kodukohas halva kuulsuse omandanud Järvamaa noormees Kaspar autoavariisse, mis viis ta nädalateks koomasse. Sõbrad olid tarvitanud alkoholi ning koos mindi autoga sõitma. Kaspar teab, et ta ei olnud selles õnnetuses otseselt süüdi, kuna istus kõrvalistmel, kuid õnnetuse asjaolud jäid lõpuni uurimata. Aga tema on nüüd aheldatud ratastooli. Tema pooleldi halvatud keha ei kuula enam kuigi hästi sõna ning halvimal juhul jääb ratastool teda eluteel igavesti saatma. Tagantjärele kahetsemisest ei ole enam kasu ja Kaspar püüab end ise aidata nii palju kui võimalik. Küllap edeneks mõnigi asi kiiremini kui oleks inimesi, kellega rõõme ja muresid jagada. Aga just neid ei ole kusagilt võtta. On vaid saatusekaaslased, kes isegi oma eluga vangis, kes ratastoolis, kes voodis. Neidki näeb haruharva. Päevad lähevad, kell tiksub, mõistlikke asjatoimetusi on vähe. Iga sündmus, mis toob ellu vaheldust, ootab Kaspar õhinal.

Oleks neid kordi vaid rohkem…Nüüd tuleb lihtsalt vaid leppida, sest kahetsemine tõesti enam ei aita.

Dokfilmi „Georg“tutvutus: Mingi hetkeni on palju rumalused talutavad. Ent milline jälg jääb selle noore inimese hinge, kes sõidab joobespäi oma sõbra surnuks otse tema sünnipäeval? Aivo on tavaline noormees, Georg oli tavaline noormees. Kord aasta varem hoiatas saatus neid mõlemaid - nende neli ühist sõpra hukkusid liiklusõnnetuses, kuid hoiatust ei võetud tõsiselt. Ka Georgi enam ei ole. Aivo püüab aga kogu ülejäänud elu elada teadmisega, et just tema võttis sõbralt võimaluse kogeda kõike seda, midaarmastavad vanemad oma pojale tahtsid. See süütunne on karistus kogu eluks. Et mõista inimeste valu, tuleb seda näha lähedalt, sellele otse silma vaadates. Et mõnigi saatuslik rumalus jääks tegemata.


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə