|
Ona tili o’qitish metodikasi 2-sinf o’qish fanidan dars ishlanmasi
|
tarix | 24.08.2023 | ölçüsü | 0,56 Mb. | | #120866 |
| O\'qish darsi ishlanmasi 2-sinf o’qish fanidan dars ishlanmasi Mavzu: Mavzu : Sinfdan tashqari o’qish. ( Kitob haqida maqollar o’rganish) Darsning maqsadi : - 1) ta’limiy maqsad : to’g’ri ravon va ifodali o’qish malakasini takomillashtirish, kiobning yaratilishi, uning inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumot berish;
- 2) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni kitob o’qishga qiziqtirish, uni asrash yo’llarini o’rgatish;
- 3) rivojlantiruvchi maqsad : ravon, to’g’ri va ifodali o’qish malakasini rivojlantirish.
Darsning turi : yangi bilim beruvchi . - Darsning turi : yangi bilim beruvchi .
- Darsning metodi : suhbat metodi .
- Darsning jihozi : darslik, kitoblar ko’rgazmasi, testlar .
Darsning borishi: - O’tgan darsni takrorlash va mustahkamlash maqsadida suhbat uyushtirildi :
- Qadimda kitob qanday asralgan ?
- Hozir Italiyada noyob tarixiy kitoblar qanday asralyapti ? ( Bu ma’lumot oldingi darsda gapirib berilgan bo’ladi : suvning bug’lanishi, suv bosishi natijasida kitoblar nam tortib, mog’orlab ketayotgani uchun uni salafan qog’ozlarga solib, uning ichidagi havo chiqarilib, o’z holida saqlashga erishilyapti . )
a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari) - a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari)
1 – variant . Kim ko’p ertak nomini aytadi ? 2 – variant . Kim ko’p ertak qahramonlari nomini aytadi ? 3 – variant . Kim ko’p hikoyalar nomini aytadi ? - Natijani hisoblash uchun o’qituvchi o’quvchilardan birini yordamga chaqirishi mumkin. Natija hisoblabib, g’oliblar taqdirlanadi.
b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi . - b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi .
3 ta bo’sh partalardan har birining ustiga 1 tadan eskiroq kitob va ularni ta’mirlash uchun yelim, skotch, qaychi qo’yilib, uch o’quvchi taklif etiladi . Ularga vaqt belgilanadi . O’quvchilar esa olqishlab turishadi . G’olib o’quvchilar rag’batlantiriladi. ( Bu o’yinni qatorlararo ham o’tkazish mumkin . ) - 3. Yangi mavzuning bayoni . Kitob haqida quyidagicha suhbat o’tkaziladi :
- 1. Kitoblar qayerda turadi ? ( Kitob javonida .)
- 2. Kitob orqali biz nimalarni egallaymiz ?
- ( Bilimlarni egallaymiz .)
3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .) 3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .) - Bugun sinfdan tashqari o’qish darsida kitob haqidagi maqollar o’rganamiz..
Kitob bilim bulog’i, Kitob bilim bulog’i, O’quvchining o’rtog’i. - 4. Maqolni o’qib, mazmuni tushuntiriladi . O’quvchilardan bilgan maqollari so’raladi . Yaxshi bilgan o’quvchilar rag’batlantiriladi .
- 5. Boshqotirmani yechish :
- Javob : Kitob bilim manbayi .
6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish . 6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish . 7. O’quvchilarning reytingini e’lon qilish .
Dostları ilə paylaş: |
|
|