Osmi razred. V prihodnjem šolskem letu bomo tako izvajali pouk neobveznih izbirnih predmetov V , , , in razredu



Yüklə 28,88 Kb.
tarix04.12.2017
ölçüsü28,88 Kb.
#13882

znak barvni skupni


Spoštovani starši in učenci!

V šolskem letu 2015/2016 nadaljujemo s postopnim uvajanjem neobveznih izbirnih predmetov (NIP): angleščino v prvi, drugi tuji jezik, računalništvo, umetnost v peti, drugi tuji jezik pa v osmi razred. V prihodnjem šolskem letu bomo tako izvajali pouk neobveznih izbirnih predmetov v 1., 4., 5., 7. in 8. razredu.


Neobvezni izbirni predmeti učencem omogočajo, da poglobijo in razširijo znanje predmetnih področij, ki jih zanimajo. To je priložnost, da učenci del predmetnika izberejo po svojih željah, pri tem pa upoštevajo svoja nagnjenja in sposobnosti.

Neobvezne izbirne predmete učenec izbere ali pa se za njih ne odloči.

Učne skupine za pouk NIP organizira šola samostojno, skladno s predpisanimi normativi. Učenec, ki izbere poleg obveznih tudi neobvezni izbirni predmet, ga mora obiskovati do konca pouka v tekočem šolskem letu. Pouk NIP se izvaja po eno uro tedensko, razen pouka tujega jezika, ki se izvaja dve uri tedensko. Učenec prostovoljno izbere do dve uri NIP.

Za učence, ki se bodo odločili, da bodo obiskovali neobvezni izbirni predmet, bo obiskovanje pouka obvezno (odsotnost bo potrebno opravičiti), prav tako bo ocena neobveznega izbirnega predmeta enakovredna ostalim.

Izbrani NIP se lahko nadaljujejo v naslednjih letih ali pa učenec izbere druge predmete.

Pomembno je, da učenci dobro premislijo, katere neobvezne izbirne predmete bodo obiskovali v prihodnjem šolskem letu. Če se želite še podrobneje seznaniti s cilji in vsebinami posameznih NIP, si lahko na spletnih straneh Ministrstva za šolstvo in šport (http://www.mss.gov.si/) preberete učne načrte za vsakega od njih.

Na osnovi prijav bomo oblikovali skupine neobveznih izbirnih predmetov za naslednje šolsko leto, vendar bomo izvajali le tiste izbirne predmete, za katere bo prijavljeno zadostno število učencev v skladu z veljavno zakonodajo.


O izbiri bodo učenci in starši pisno obveščeni pred koncem šolskega leta.

Na začetku šolskega leta imajo učenci do 4. 9. 2015 čas za popravek svoje izbire. V tem primeru se lahko vključijo v skupino, kjer je še prostor in je izbira usklajena z njihovim urnikom. Da ne bodo obiskovali neobveznega izbirnega predmeta, pa se lahko odločijo samo v primeru, da se skupina glede na normative še vedno lahko izvaja.

V nadaljevanju so predstavljeni predmeti, ki jih ponujamo na izbiro za šolsko leto 2015/2016.

Erika Kovač, pomočnica ravnateljice



PREDSTAVITEV NEOBVEZNIH IZBIRNIH PREDMETOV
FRANCOŠČINA – neobvezni izbirni predmet za 4. in 5. razred

4. razred: 70 ur

5. razred: 70 ur
Francoščina je neobvezni izbirni predmet v 4. in 5. razredu. Z učenjem lahko učenec začne že v okviru interesnih dejavnosti od prvega do tretjega razreda ter nadgradi znanje z izbiro francoščine v četrtem razredu, kasneje pa z obveznim izbirnim predmetom v 7., 8., in 9. razredu.
Francoščina je pomemben svetovni jezik. Govorijo ga na mnogih območjih tudi izven Francije in je diplomatski jezik. Ima pomembno vlogo v mnogih organizacijah (v organih Evropske unije, Svetu Evrope, mednarodnih sodiščih, Združenih narodih, OECD in drugje).
Pouk temelji na igri in aktivnostih, s katerimi na otroku prijeten način približamo jezik, ki se odraslim pogosto zdi težek. Naučili se bomo, kako komunicirati v izbranih vsakodnevnih situacijah, spoznali bomo značilnosti francoske kulture in s tem bolj razumeli svet okoli nas.
V pouk bomo vključevali igro, pesmi in interaktivne vsebine. Načrtujemo tudi obisk Francije.
Učenci pri pouku izdelujejo osebno mapo, ki jo sestavljajo izdelki, s pomočjo katerih pridobivajo nova znanja.

Pripravil: Andrej Gajšek


UMETNOST – neobvezni izbirni predmet za 4. in 5. razred

4. razred: 35 ur

5. razred: 35 ur
Pri neobveznem izbirnem predmetu umetnost učenci obravnavajo načrtovane vsebine prek ustvarjanja kulturno-umetniških del (npr. ustvarjanje gledališke, lutkovne predstave, filma, plesne, folklorne postavitve, muzikala, literarnega, glasbenega dogodka, likovne razstave). Učenci z izkušenjskim učenjem pridobijo elementarne izkušnje skozi umetnost, kar je podlaga za ponotranjenje in razumevanje vrhunske umetnosti (vzgoja poslušalcev, gledalcev in bodočih izvajalcev vrhunske umetnosti, vzgoja za kakovostno preživljanje prostega časa). Tako je učenčeva ustvarjalnost temeljni pogoj za oblikovanje in nastajanje vrhunske ustvarjalnosti in umetnosti. Učenci z ustvarjanjem izražajo in spoznavajo sebe v odnosu do okolja ter pri tem osebnostno rastejo (razvoj učenčeve samozavesti, samopodobe, osebnostne in nacionalne identitete).

Predmet je enoleten in se izvaja v četrtem, petem ali šestem razredu osnovne šole oziroma je projektno zasnovan, pri čemer učitelj v sodelovanju z učenci vsako leto na novo izbere tematiko in vsebine za uresničevanje ciljev predmeta. Učitelj skupaj z učenci uresničujejo zastavljene cilje selektivno glede na sposobnosti, spretnosti, motivacijo, interese in predznanja učencev.

Operativni cilji in vsebine predmeta umetnost se prepletajo na naslednjih področjih: film, folklorna dejavnost, glasbena ustvarjalnost, gledališka dejavnost (drama, lutke), likovna ustvarjalnost, literarna ustvarjalnost, ples in šolske produkcije, dogodki, proslave. Vsebine se medpredmetno povezujejo tudi z rednim učnim programom v posameznih razredih.

Pri predmetu umetnost se učenčevo znanje ocenjuje s številčnimi ocenami glede na opredeljene cilje in standarde v učnem načrtu. Ocenjuje se npr. učenčeve ustne odgovore, likovne, glasbene, praktične in druge izdelke, projektno delo, nastope učencev, videoinštalacije, poimenovanja, komentarje, napovedovanje, dopolnjevanje, igro vlog in druge dejavnosti. Ocenjevanje pri predmetu umetnost ni poudarjeno, da ne vpliva na učenčev ustvarjalni presežek. Pri učencih se spodbuja (ohranja) njihovo lastno ustvarjalnost pri kritičnem dojemanju sveta.

Dosedanje izkušnje pri izvajanja predmeta kažejo, da učenci z veseljem in zadovoljstvom obiskujejo učne ure neobveznega izbirnega predmeta UMETNOST.

Pripravil:Tomaž Jurca


RAČUNALNIŠTVO – neobvezen izbirni predmet v 4. in 5. razredu

4. razred: 35 ur

5. razred: 35 ur
Digitalna pismenost je dandanes sicer zaželena in potrebna, ni pa zadostna za modernega človeka, saj ne ponuja intelektualnih izzivov, ki jih potrebujejo učenci, da bi postali uspešni posamezniki v tehnološko razviti družbi. Potrebno je poznati tudi ozadje delovanja informacijsko-komunikacijske tehnologije. Poznati je potrebno računalniške koncepte in metode, znati problem razdeliti na manjše probleme, poenostavljati in modelirati. Ta znanja bodo učenci imeli možnost pridobivati pri neobveznem izbirnem predmetu računalništvo.

Pri neobveznem izbirnem predmetu računalništvo učenci:

  • pridobivajo znanja, potrebna za celo življenje,

  • razvijajo sodobnemu življenju prilagojen način razmišljanja,

  • spoznavajo strategije reševanja problemov,

  • razvijajo sposobnost sodelovanja v skupini,

  • razvijajo kreativnost, ustvarjalnost, natančnost in logično razmišljanje,

  • krepijo pozitivno samopodobo,

  • izdelujejo igrice, zgodbe, animacije …

  • računalnik uporabljajo na aktiven in ustvarjalen način in ne le za »izgubljanje časa«.


Neobvezni izbirni predmet Računalništvo – 4. r

Vsebina:

  • reševanje problemov,

  • algoritmi,

  • programi.


Neobvezni izbirni predmet Računalništvo – 5. r

Vsebina:

  • reševanje problemov,

  • algoritmi,

  • programi,

  • podatki,

  • komunikacija in storitve.


Učenci bodo preko šole pridobili svoj elektronski naslov in prostor na Arnesovem strežniku. Vsak predmet ima svojo spletno učilnico, kjer so objavljeni vsi potrebni učni materiali in kjer lahko učenec kadarkoli redno spremlja svoj napredek in ocene.

Pripravil: Slavko Žust




ITALIJANŠČINA – neobvezni izbirni predmet za 4, 5. 7. in 8. razred

4. razred: 70 ur

5. razred: 70 ur

7. razred: 70 ur

8. razred: 70 ur
Učenec se v pouk neobveznega izbirnega predmeta italijanščina vključi prostovoljno in ga obiskuje dvakrat na teden. Ko se vključi, ga mora obiskovati do konca pouka v tekočem šolskem letu. Znanje učencev ocenjujemo s številčnimi ocenami.

Učne vsebine in cilji



  • Razumevanje najbolj pogostih navodil pri pouku, zelo preprostega opisa osebe (ime, starost); opis predmetov (npr. v učilnici) in kratka sporočila (npr. voščilo, pozdrav, preprosta vprašanja).




  • Razumevanje pogostih poimenovanj (npr. šolski predmeti, dnevi v tednu) in navodil pri pouku.




  • Iskanje določene informacije (npr. urnik šolskih dejavnosti).




  • Pozdravljanje, zahvala, črkovanje svojega imena, priimka in naslova.




  • Odgovarjanje na vprašanja (npr. Koliko je ura? Kam si namenjen?),

postavljanje preprostih vprašanj (npr. Kaj rad ješ? Kateri šport ti je všeč?).

  • Predstavljanje sebe in drugih (ime, kraj bivanja, starost, telefonska številka itd.), opis svojega doma, hišnih ljubljenčkov, aktivnosti v prostem času.




  • Poznavanje vsakodnevnih opravil (kuhanje, vzdrževanje hiše, vrta itd.), prehranjevanje, igra, šport, hobiji.

Pripravila: Lara Rebrica



text

Yüklə 28,88 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə