Prospektüs+ İç/Dış Ambalaj etiketiYüklə 19,17 Kb.
tarix02.03.2018
ölçüsü19,17 Kb.
#28815

Prospektüs
Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

MAKROTON

Oral Çözelti Tozu

Veteriner Vitamin+Mineral

BİLEŞİMİ


MAKROTON Oral Çözelti Tozu, esmer - kahverenkli, akışkan nitelikli ve homojen görünümlü ince partiküllerden oluşan bir tozdur ve her 100 g tozda;
Vitamin A 1.250.000 I.U.

D3 Vitamini 250.000 I.U.

E vitamini 1.000 mg

Kobalt (Organik şelat) %0.5

Bakır (Organik şelat) %5

Demir (Organik şelat) %7

Mangan (Organik şelat) %5

Çinko (Organik şelat) % 5

Selenyum %5

Mannan oligosakkarit %20

Canlı Maya Hücresi %20

(Saccharomyces cerevisiae 1026 suşu)FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ


Makroton Oral Çözelti Toz, buzağı, kuzu ve oğlaklar ile besi sığırlarında çoğul iz mineral ve vitamin gereksinmesinin karşılanması, yüksek düzeyde verimliliğin güvenceye alınması, immun sistemin desteklenmesi ve vücut direncinin artırılmasında ve stres durumlarında çok yönlü destekleyici sağaltım amacıyla kullanılan başlıca önemli organik iz mineraller, vitaminler, zenginleştirilmiş canlı maya hücresi kompleksi ile doğal bir probiyotiğin dengeli ve uyumlu bir kombinasyonu esasına göre geliştirilmiş çok amaçlı bir üründür.
Makroton Oral Çözelti Toz, biyoyararlanım etkinliği artırılmış başlıca 6 çeşit iz mineral, yağda çözünen vitaminler, zenginleştirilmiş canlı maya hücresi kompleksi ile doğal bir probiyotiğin dengeli ve uyumlu bir kombinasyonu esasına dayanır. Ürün formülasyonunda yer alan iz minerallerden bakır, çinko, kobalt, manganez ve selenyum gibi temel iz elementler evcil hayvanlarda sağlıklı büyüme ve gelişme, iskelet, kas ve epitel doku bütünlüğünün korunması, bağışıklık, üreme, metabolik olaylar ve çok yönlü verimlilik bakımından belirleyici öneme sahiptirler.
Makroton Oral Çözelti Toz, minerallerin organik bir taşıyıcıya bağlanmış halde olan ve çok yüksek oranlarda biyorarlanım etkinliği sağlayan organik kompleks şekilleri seçilmiştir. Bakır, demir, çinko, kobalt, mangan ve selenyum gibi hayvan besleme yönünden önemli başlıca iz minerallerin metiyonin ve lizin gibi aminoasitler ile, proteinlerin küçük birimlerini oluşturan peptidlere şelasyon olayı ile bağlanması suretiyle hazırlanırlar. Hayvanların sindirim kanalında bulunan serbest ve iyonize haldeki iz mineraller, biyolojik zarları geçemediklerinden, yeterli boyutlarda emilebilmeleri için, aminoasitler ve peptidlere bağlanarak elektrik yükünden yoksun noniyonize şekle dönüşmeleri gerekir. Belirtilen nedenle de elementer veya inorganik tuzlar halinde olan iz minerallerin sindirim kanalından emilmeleri çok düşüktür. Oysa, organik kompleks halinde bulunan iz mineraller, önceden organik bir taşıyıcıya bağlanmış halde olduklarından, biyolojik yönden daha etkin haldedirler, biyolojik zarları kolaylıkla geçebildiklerinden, hayvanlar tarafından kolaylıkla değerlendirilebilirler. Ürün formülasyonu, yüksek yoğunluklarda A, D ve E vitaminleriyle desteklenmiştir. Böylece, hızla büyüme ve gelişme aşamasında olan ya da yoğun şekilde yetiştirilen hayvanlarda iskelet ve kas sistemlerinin dengeli ve uyumlu bir şekilde gelişmesi, epitel doku bütünlüğü korunması sağlanmıştır.

Makroton Oral Çözelti Toz’un formülasyonunda yer alan canlı maya hücresi, çok seçkin bir maya suşu olan Saccharomyces cerevisiae’nın 1026 numaralı suşundan oluşur. Yeni doğanlar, çok genç ruminantlar ve besi sığırlarına yeterli sürece ve miktarlarda verildiğinde hayvanların sindirim sistemi mikroflorasını destekler ve olumlu yönde geliştirir. Ruminal etkinliğin gelişmesi aşamasında katı yeme geçiş sürecini kısaltır. Besi sığırlarında rumenin yararlı florasını destekleyip geliştirerek yemin sindirilebilirliğinı, etkinliğinin ve canlı ağırlık kazancını artırır. Makroton Oral Çözelti Toz’un diğer bir aktif maddesini oluşturan manan oligosakkarit maddesi, maya hücresi duvarının dış kısmından elde edilerek, yararlı biyolojik etkileri yönünden ileri derecede arıtılmış olan tümüyle organik biyolojik maddedir. Besin değeri olan hayvanlarda enerji ve protein üretimi artışı ile hayvanın immun sistemini desteklenmesi ve modüle edici etkinlikleriyle seçkinleştir.

KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR


Yeni doğanlar da dahil, buzağı, kuzu ve oğlaklar ile besi sığırlarında hızla büyüyüp gelişme için gerekli olan çoğul iz mineral ve vitamin gereksinmesinin karşılanması; çoğul iz mineral ve vitamin desteğinin güvenceye

alınması; yeni doğanlar ve çok genç hayvanlarda yararlı sindirim sistemi mikroflorasını hızla oluşturularak sağlıklı büyüme ve gelişmenin hızlandırılması; süt emenlerde ve ruminal etkinliğe geçiş aşamasında rumen mikroflorası uyarılarak genç ruminantlarda katı yeme geçiş aşamasının kısaltılması; kas ve iskelet sisteminin dengeli ve uyumlu bir şekilde gelişmesinin sağlanması, epitel doku bütünlüğünün korunması; mineral eksikliklerinden kaynaklanan metabolik bozuklukların düzeltilmesi; aşırı soğuk, sıcak, taşıma, gürültü, aşılama, ve stres olgularının önlenmesi ve sakıncasızca atlatılması; özellikle buzağı ishalleri olmak üzere, çeşitli enterik hastalıklarla birleşen sindirim sistemi bozukluklarının hızla düzeltilmesi; hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması; besi sığırlarında rumende selüloz-hemiselülozu parçalayan bakteri florasını çoğaltarak yemin sindirilebilirliğinin ve yem etkinliğinin iyileştirilmesi sağaltımı amaçlarıyla kullanılır.


UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;


Makroton Oral Çözelti Toz, kuzu, buzağı ve oğlaklar ile besi sığırlarında günde bir kez olmak üzere; içme

sularına, süte veya süt ikamelerine katılarak içirilmek suretiyle uygulanır.

Buzağı, kuzu ve oğlaklarda: İki haftalığa kadar olan buzağılara 5 g/gün, 20 baş kuzu ve oğlağa 5 g/gün; 2

haftalık ile 1 aylık arasındaki buzağılara 8 g/gün, 20 baş kuzu ve oğlağa 10 g/gün; 1 aylıktan daha büyük

buzağılara 10/gün, 20 baş kuzu ve oğlağa 15g/gün dozlarında sürekli olarak verilir.

Besi sığırlarında: Besi süresince ayda 5 günden az olmamak üzere, 5g/50 kg canlı ağırlık hesabıyla bir miktar

su içerisinde bulamaç haline getirilmek suretiyle içirilir.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT

Aşırı dozda kullanıldığında, A vitamini vücutta birikerek, iskelet anormallikleri, spontan kemik kırılmaları ve yaygın nitelikli iç kanamalara neden olabilir. Aşırı yüksek dozda Vitamin D3’ün sığırlarda, anoreksi, ruminasyon hareketlerinin azalması, ventriküler sistol, bradikardiye neden olduğu bildirilmiştir. MAKROTON’un sürekli ve aşırı yüksek dozda verilmesi akut ve kronik zehirlenmelere ve ölüme kadar giden metabolik hastalıklar sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, ilaç kullanımı durdurulur. Semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanır.
GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI


İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.) et ve süt için “0” gündür.
GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.


MUHAFAZA ŞARTLARI VE Raf Ömrü

Oda sıcaklığında kuru ve temiz bir ortamda saklanmalıdır. Ambalajı açılmadan raf ömrü 24 aydır.


TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ


Karton kutu içerisinde 100 g’lık beyaz plastik şişe – 250 g ve 1000 g’lık beyaz plastik şişelerde arz edilmektedir.
SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesiyle eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır. (VHR)


PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 17.02.2014
GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİH VE NO:

04.09.2003-12/049


PAZARLAMA İZİN SAHİBİ

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul   Tel: 0212 692 92 92 Fax: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr

ÜRETİM YERİ


DAMLA İlaç ve Kimya San.Tic.Ltd. Şti. Keyap çarşı sitesi E2 Blok No:81 Y.Dudullu 34775 Ümraniye/İSTANBUL

Tel: 0216 420 95 73 Faks: 0216 420 38 82
Yüklə 19,17 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə