Serlog Servis Lojistik AYüklə 8,75 Kb.
tarix18.05.2018
ölçüsü8,75 Kb.
#44416


Basın Bülteni

23 Aralık 2013

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) Aspartamın güvenilir olduğunu bir kez daha açıkladı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gerçekleştirdiği aspartam risk değerlendirmesinde, aspartam ve aspartam parçalandığında ortaya çıkan ürünlerin kullanımının tüketim açısından güvenli olduğu sonucuna vardı.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner yaptığı açıklamada “Gıda Güvenliği Derneği olarak uluslararası sağlık ve gıda otoritelerinin bilimsel raporlarına dayanarak bugüne kadar güvenli olduğunu vurguladığımız aspartam, bir kere daha Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA tarafından değerlendirildi. Yapılan risk değerlendirme çalışması sonucunda aspartamın güvenilirliği bir kez daha kanıtlandı.” dedi.

EFSA’nın aspartam risk değerlendirme sonucu

İlk defa bu düzeyde kapsamlı gerçekleştirilen aspartam risk değerlendirmesinde Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) aspartam ve aspartam parçalandığında ortaya çıkan ürünlerin kullanımının insan tüketimi açısından güvenli olduğu sonucuna vardı.

Yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucunda 40 mg/vücut ağırlığı kg/gün şeklindeki mevcut “Kabul Edilebilir Günlük Alım” miktarının (ADI) genel popülasyon için koruyucu olduğu sonucuna varıldı. EFSA sadece genetik olan fenilketonüri hastalığına (PKU*) sahip kişiler için bu limitin geçerli olmadığını ve PKU hastalarının düşük fenilalaninli (proteinlerde bulunan bir amino asit) bir diyet uygulamaları gerektiğini belirtiyor.

Gebelik dönemi ile ilgili olarak yapılan bilimsel değerlendirme sonucu mevcut kabul edilebilir günlük kullanım miktarına maruziyetin (PKU*’dan muzdarip kadınlar haricinde) gelişen fetüs üzerinde hiçbir risk oluşturmadığı sonucuna varıldı.Bilgi için:

Artı Değer 0212 328 34 80

Şulecan Dalbudak Toközlü 0532 731 04 64 sulecan@artideger.org

Bilge Özcebeci 0536 310 28 88 bilge@artideger.org


Editöre bilgi:

*Kalıtsal fenilketonüri (PKU) hastalığı, nadir olarak görülen bir hastalıktır. Bu kişilerin diyetleri ile fenilalanin tüketmemeleri gerekmektedir.
Hasan Amir Sok. Dursoy Iş Merkezi No:4 K:4 D:10 Kızıltoprak-İstanbul

T: 0 216 550 02 23 F: 0 216 550 02 74

URL : www.ggd.org.tr e-posta : ggd@ggd.org.trYüklə 8,75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə