|
 Dars ishlanmasi darsni boshqarish modeli
|
səhifə | 1/3 | tarix | 23.05.2022 | ölçüsü | 3,63 Mb. | | #87745 |
| 1-sinf Sher va sichqon dars ishlanma Strategik menejment 3-mavzu, Strategik menejment 3-mavzu, Strategik menejment 3-mavzu, Strategik menejment 3-mavzu, Mustaqil ish Statistika (Shohijahon Usmonjonov), FIZIKA FANINING MEXANIKA BO\'LIMIGA DOIR KEYS, Test, 53ccb90da8ffb, 5-7 yoshli bolalarni monologik nutqini rivojlantrish metodikasi, Klub ish rejasi, kurs ishi O`chirilmasinAbdulaziz Isaboyev, xurboyeva robiyaxon, 44545454545454, Nurillo KGES
Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumanidagi 9-umum ta'lim maktabining boshlang'ich sinf o'qituvchisi
Yusupova Gavhar ning
O’qish fanidan “ Sher va sichqon ertagi” mavzusida
bir soatlik ochiq
DARS ISHLANMASI
DARSNI BOSHQARISH MODELI
№
|
Dars boshqichlari
|
Vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
2
|
O’quvchilarni darsning maqsadi va borish tartibi bilan tanishtirish
|
2 daqiqa
|
3
|
Guruhlarga topshiriqlar orqali o’tilgan mavzuni so’rash
|
10 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni o’zlashtirishga tayyorgarlik ko’rish
|
2 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzu bayoni
|
15 daqiqa
|
6
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
7
|
Yakunlash va baholash
|
2 daqiqa
|
8
|
Uy vazifasini berish
|
2 daqiqa
|
Mavzuning texnologik xaritasi
Ish bosqichlari va vaqti
|
Faoliyat
|
O’qituvchi
|
O’quvchi
|
1-bosqich. O’quv mashg’ulotiga kirish
( 2 daqiqa)
|
1.1Mavzuning nomi, maqsad va kutiliyotgan natijalarini yetkazadi. Mashg’ulot rejasi bilan tanishtiradi.
1.2. O’quv mashg’uloti qoidalari va o’quv ishlarini baholash mezonlarini tanishtiradi.
|
Tinglaydilar
|
2-bosqich.
O’tilganlarni takrorlash.
( 10 daqiqa)
|
2.1.Bo’lim yuzasidan takrorlash, boshqotirma va rebuslar bilan ishlash
2.2 Tezkor savol-javoblar, xulosalash
|
Tezkor savol-javoblar orqali o’quvchilar bilimlarini mustahkamlaydilar, rebus va boshqotirma ishlaydilar
|
3-bosqich
Yangi mavzu bilan tanishtirish
(14 daqiqa)
|
3.1. .”Sher va sichqon” ertagi haqida tushuncha berish.
3.2. “Ertak bilag’oni” didaktik o’yini, boshqotirma
|
Tinglaydilar, tomosha qiladilar, bajaradilar
|
4- bosqich
Mavzuni mustahkamlash.
(13 daqiqa)
|
4.1. Yangi mavzuni mustahkamlaydi.
4.2. “O’ylab ko’r” o’yini, “Hamkorlokda qayta hikoyalash” mashqi o’tkaziladi.
|
Guruhlarda ishlaydilar, taqdimot
qiladilar
|
5- bosqich.
Dars yakuni.
( 6 daqiqa)
|
5.1. Test topshiriqlari.
5.2. O’quvchilar ishlarini baholaydi.
5.3. Uyga vazifa beradi.
|
O’z-o’zini baholashni
o’tkazadilar. Savol beradilar,
eshitadilar.
|
Sinf: 1
S
Mavzu :
“Sher Va Sichqon” ertagi
ana:
Darsning maqsadi:
а) Ta'limiy maqsad: O'quvchilarni “Sher va sichqon” ertagi mazmuni bilan tanishtirish, ertak qahramonlari haqida ma’lumot
berish, ertakdan xulosa chiqarishga o’rgatis
b) tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga do’st orttirish, do’stlikni qadriga yetish, vafodorlik, o’zaro hurmat tuyg’usini sigdirish,hayvonlarni asrashga, ularni sevishga o’rgatish;
c) rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarning nutq boyligini o’stirish, fikr doirasini kengaytirish, rasm asosida hikoyalash
malakalarini rivojlantirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish.
Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi
Dars metodi: savol-javob, suhbat, boshqotirma, “Hamkorlikda qayta hikoyalash” mashqi, “Ertaklar bilag’oni”, “Davom ettir” o’yinlari
D ars jihozi: darslik, mavzu asosida ishlangan rasm, yumshoq o’yinchoq, tarqatma materiallar, videolavha, multimediya ilovalari
I. Darsning borishi:
Tashkiliy qism
Salomlashish, navbatchi axboroti tinglanadi.
O'quvchilarning darsga tayyorgarliklarini ta'minlash.
Ularni guruhlarga ajratish:
1-guruh; “Bilimdonlar”
2-guruh: “Zukkolar”
3-guruh: “Quvnoqlar”
Dars “Milliy istiqlol g’oyasi” faniga bog’lanadi.
D
ars shiori:
A’lo o’qiymiz har dam,
Kelajakga boramiz ildam.
O’qituvchi: Hamma quvnoq sog’lommi?
Darsimizga tayyormi?
O’quvchilar: Biz quvnoq sog’lommiz
Darsingizga tayyormiz
O’qituvchi: Biz kimmiz?
O’quvchilar: Barkamol avlod
Shioromiz:
Biz barkamol o’ktam avlodmiz
“Kelajagi buyuk davlatmiz”
(Prezidentimizning “Chet tillarni o’rganish” to’g’risidagi farmonini amalda bajariish).
O’qtuvchi o’quvchilardan hafta kunlarini ingliz tilida so’raydi:
Monday – Dushanba Tuesday – Seshanba
Wednesday – Chorshanba Thursday – Payshanba
Friday – Juma Saturday – Shanba Sunday – Yakshanba
II. Uyga bergan vazifani so’rash
Savollarga javob yozganliklarini daftarlaridan o’qitib tekshirish.
Kitobni qanday asrash kerak?
Avaz qanday niyat qildi?
Kompyuter qanday vazifalarni bajaradi?
Quyon musobaqada nima uchun yengildi?
Boshqotirma.
Katakchalarni to’g’ri to’ldirsangiz, ilm manbayiga oid so’z kelib chiqadi.
Rebus.
Rebusni yechsangiz, kitob haqidagi hikmatli gap kelib chiqadi.
Boshqotirma.
O’quvchiga maktabni topib borishiga yordam bering.
Dostları ilə paylaş: |
|
|