|
Dars ishlanmasi (konspekt)
|
səhifə | 1/2 | tarix | 01.10.2023 | ölçüsü | 18,54 Kb. | | #125106 |
| 1 sinf u tovush va u u harflari mav
Dars sanasi: Sinf: ______________
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: U tovush va U u harflari.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga U tovushi va U u harflarini o’rgatish, mavzuga oid bilim va ko’nikma hosil qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda odobli bo’lish, kattalarga salom berish ko’nikmalarini shakllantirish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, harf xaltasi, kesma harflar, „Alifbe“ varag’iga moslab ishlangan ko’rgazmali qurol
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
O’quvchilarning maktabga moslashuvini aniqlash
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
U tovushi va U u harflari haqida tushuncha berish
Sinfdan tashqari o’qish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
31 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
U harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
U tovushini talaffuz qildirish
|
Muammoli izlanish
|
6 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3 minut
|
Darsning borishi: 1 Tashkiliy qism.
O’quvchilarni darsga tayyorlash.O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. Sinf tozaligini va navbatchi axborotini tinglash
2 O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
O’tgan darsimizda qaysi tovushni o’rgangan edingiz?
d tovushi bilan tanishgandik
d tovushi qanday tovush?
d tovushi undosh tovush
d harfini harf lentasidan ko’rsating
Daraxt so’zini bo’g’inlarga ajratib yozib bering
Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
O’quvchilardan o’rganilgan harflar so’raladi. “Kim ko’p so’z topadi?” o’yini o’tkaziladi. Bolalar d tovushli so’zlardan aytadilar. Ular topgan so’zlarning ba’zilari kesma harflar yordamida tuzdiriladi.
Dostları ilə paylaş: |
|
|