ODLAR YURDU UNİVERSİTETİ
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr
olunmuş
“Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış”
beynəlxalq elmi-praktiki konfransın
PROQRAMI
2 - 3 may
Bakı - 2013
TƏŞKİLATÇILAR:
Odlar Yurdu Universiteti (Azərbaycan)
Qafqaz Beynəlxalq Universiteti (Gürcüstan)
TƏŞKİLAT KOMİTƏSİNİN HƏMSƏDRLƏRİ:
Prof. Əhməd Vəliyev,
Odlar Yurdu Universitetinin rektoru (Azərbaycan)
Prof. Kaxaber Kordzaia,
Qafqaz Beynəlxalq Universitetinin rektoru (Gürcüstan).
TƏŞKİLAT KOMİTƏSİNİN ÜZVLƏRİ:
f.r.e.d., prof. Əhməd Vəliyev Təşkilat Komitəsinin sədri- Rektor
h.e.d., prof. Samir Vəliyev sədr müavini- Tədris və akademik proqramlar üzrə I prorektor
t.e.d., prof. Tərlan Abdullayev-Elmi işlər üzrə prorektor
f.r.e.d., prof. Ruslan Sədirxano- Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor
i.e.ü.f.d. Munir Vəliyev- Maliyyə işləri üzrə prorektor
h.e.ü.f.d., prof. Heydər Qəmbərov- Prorektor, Rektor aparatının rəhbəri
i.e.d., prof. Əziz Ələkbərov- İqtisadiyyat və menecment kafedrasının müdiri
f.e.d.,prof. Osman Musayev- Jurnalistika, dil və ədəbiyyat kafedrasının müdir müavini
r.e.ü.f.d., prof.Ələkbər Mehdiyev- Riyaziyyat, informatika və texniki fənlər kafedrasının müdir
müavini
dos.Zəbərxan Əliyev - İctimai və sosial fənlər kafedrasının müdiri
b.e.ü.f.d., prof. Könül Zeynallı- Bioloji və ekoloji fənlər kafedrasının müdiri
Tofiq Məmmədov-Bioloji və ekoloji fənlər kafedrasının professoru, AMEA-nın müxbir üzvü
Ayna Nəcəfova- Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri
BİOLOGİYA VƏ EKOLOGİYA BÖLMƏSİ
Sədr:
b.e.ü.f.d., prof. Könül Zeynallı
Katib: Tamella Kərimova
1.
Abbasova Sevinc: Narkotikə, siqaretə, alkoqola yox deyək!
(Odlar Yurdu Universiteti)
2.
Yolçiyeva Simuzər: Ekoloji amillərin sağlamlığa təsiri. Environmental factors affecting
health
(Bakı Ali Neft Məktəbi)
3.
Nuriyeva Ülviyyə: Stem cell research in the development of molecular biology.
Изучение стволовых клеток в развитии молекулярной биологии.
(Odlar Yurdu Universiteti)
4.
Qədirova Ceyran:Şagirdlərdə ekoloji -etik dəyərlərin formalaşması
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
5.
Şirinzadə Ulya:Влияние группы крови на человека
(Bakı Dövlət Universiteti)
6.
İsrafilova Könül: Molekulyar biologiyanın inkişafında kök hüceyrələrinin öyrənilməsi
(Odlar Yurdu Universiteti)
7.
Suvarov Nurlan: “Evolasya “ yalnız texnologiyaya aiddir
( Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
8.
Allahverənova Lalə: Ağır metalların insan sağlamlığına təsiri
(Odlar Yurdu Universiteti)
9.
Qocayev Anar: Кинетические параметры некоторых ингибиторов ксантиноксидазы
(Bakı Dövlət Universiteti)
10.
Əliyeva Çinarə: Влияние групп крови на жизнедеятельность человека
(Odlar Yurdu Universiteti)
11.
Kərimova Nərgiz: Ekoloji amillərin insan saglamlığına təsiri
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
12.
Cavadov Qənimət: Erkən yaşlardan ekoloji tərbiyənin formalaşdırılması
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
13.
Quliyeva Cənubə: Ədviyyat növləri və onların insan həyatında rolu
(Odlar Yurdu Universiteti)
14.
İsmayılova Ruhanə: Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş
ərazilərində ekoloji vəziyyət
15.
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialı)Səfərov Əşrəf: Tibbi müayinə
kartı sisteminin araşdırılması və tətbiqi
(Qafqaz Universiteti)
16.
Beydullayeva Lalə: Ekskursiyaların təşkilində şagirdlərin ekoloji tərbiyəsi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
17.
Nəsirov Tural: Erkən yaşlardan ekoloji tərbiyənin formalaşdırılması
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
18.
Eyvazova Şəhla: Xəzər dənizinin müasir ekoloji vəziyyəti
(Odlar Yurdu Universiteti)
19.
Abdullayev Səlahəddin:Проблемы и перспективы развития электронной торговли в
Азербайджане
(Azərbaycan Texnologiya Universiteti)
20.
Abasova Tünzalə:Embriologiya elminin (fərdi inkişafın biologiyası elminin) inkişaf
tarixi.
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
21.
Həsənli Reyhan: Davamlı insan inkişafında ekoloji təhlükəsizlik
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialı)
22.
Yusifli Kamran: Molekulyar biologiyanın inkişafında kök hüceyrələrin rolu
(Bakı Dövlət Universiteti)
23.
Zülfüqarova Natavan: Qlobal ekoloji problemlər
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
24.
Rüstəmova Fəxridəxanım: Erkən yaşlardan ekoloji tərbiyənin formalaşdırılması
(Odlar Yurdu Universitetinin)
25.
Abasov Valeh: Gəlin təbiəti biz də düşünək,O, özü hər şeyi düşünən kimi
( Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
26.
Xanhüseynov Rüstəm: Erkən yaşlardan ekoloji tərbiyənin formalaşdırılması
(Polis Akademiyası)
27.
Yusifova Mətanət:Təmiz hava sağlamlıq deməkdir
(Bakı Qızlar Universiteti)
28.
Quliyeva Nuranə: Müstəqil Azərbaycan Respublikası ağ ölümlə mübarizə aparır
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialı)
29.
Rəsulova Afət: Роль мультимедийных средств в обучении биологии.
( Odlar Yurdu Universiteti)
30.
Axundova Jalə: Atmosferin çirklənməsinin mənbələri və çiçəklənməsinin qarşısının
alınması tədbirləri
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
31.
İsayeva Lamiyə: Ekoloji amillər haqqında
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
32.
Fidayeva Pərvanə: Ekologiya və insan sağlamlığı
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
33.
Nəsrullayeva Mələk: Ekologiyaya insan qayğısı, ürək ağrısı
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
34.
Paşazadə Türkan: Meşələr- təbiətin oksigen mənbəyidir
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
35.
İmanova Günay: Ekoloji problemlərlə üz-üzə: Bizi nələr gözləyir
(Odlar Yurdu Universiteti)
HÜQUQ VƏ BEYNƏLXALQ MÜNASİBƏTLƏR BÖLMƏSİ
Sədr: prof. Heydər Qəmbərov
Katib: Eldar Cəfərov
1.
Babanlı Yəhya(dissertant): Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpası
və xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması prosesi
(Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının A.A.Bakıxanov Tarix İnstitutu)
2.
Ağamaliyeva Aynur (magistr): ABŞ-ın Azərbaycan-Ermənistan, Dağlıq Qarabağ
münaqişəsinə münasibəti
(Bakı Avrasiya Universiteti)
3.
Ağasənli Şəbnəm: Azərbaycan və qloballaşma
(Bakı Slavyan Universiteti)
4.
Bağırova Aysel(magistr):Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasındakı enerji siyasəti
(Azərbaycan Dillər Universiteti)
5.
Cəmaləddinova Çinarə: Qloballaşma və milli şüur
(Bakı Slavyan Universiteti )
6.
Əhmədova Fatimə: Alternativlərdən biri yoxsa vazkeçilməz müttəfiq?
(Bakı Dövlət Universiteti)
7.
Məmmədzadə Azər: Ответственность за посягательства на свободу совести и иные
основы светскости государства по уголовному законодательству Азербайджанской
Республики
(Bakı Slavyan Universiteti )
8.
Hacıyeva Gülnarə: Milli maraq və onun xarici siyasətə təsiri
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Qazax filialı)
9.
Həsənova Məltəm: Milli maraq və onun xarici siyasətə təsiri
(Bakı Avrasiya Universiteti)
10.
Həziyev Zamin:Azərbaycanın xarici siyasətində “Dağlıq Qarabağ” problemi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
11.
İbadzadə Gülnar: Azərbaycanın xarici siyasəti: prioritetlər və reallıqlar
(Odlar Yurdu Universiteti )
12.
Sadaylı İsa: Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişənin nizamlanmasına dair
danışıqlarda yanaşmalar və taktiki üsullar
(Sumqayıt Dövlət Universiteti)
13.
Məcidov Elşən: Analysis of foreign policy of Azerbaijan
(Azərbaycan dillər Universiteti)
14.
Mehrəliyeva Aytən: Azərbaycanın xarici siyasətində “Dağlıq Qarabağ” problemi
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
15.
Məmmədova Şəbnəm: Dövlətin müstəqilliyinin və ərazi bütövlünün qorunması və onun
beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığının təmin olunması
(Bakı Dövlət Universiteti)
16.
Qəhrəmansoy
Nərmin
:
Avropa enerji siyasəti və Azərbaycan
(Bakı Dövlət Universiteti)
17.
Muradlı Polad: Milli maraq və onun xarici siyasətə təsiri
(Bakı Dövlət Universiteti)
18.
Poladxanlı Ülviyyə
:
Azərbaycanın xarici siyasətində "Dağlıq Qarabağ" problemi
(
Odlar Yurdu Universiteti
)
19.
İsmayılova Selcan: Milli maraq və onun xarici siyasətə təsir
(Bakı Dövlət Universiteti)
20.
Səlimli Fatimə: Azərbaycanın xarici siyasətində “Dağlıq Qarabağ” problemi
(Bakı Avrasiya Universiteti)
21.
Süleyman Turxan: Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamlanmasına dair
danışıqlarda yanaşmalar və taktiki üsullar
(Bakı Dövlət Universiteti)
22.
Əliyev Vüsal (magistr): Xəzər – Qara Dəniz regionunda ABŞ-ın geosiyasi maraqları
(Bakı Avrasiya Universiteti)
23.
Piriyeva Durna: Azərbaycanın xarici siyasətində “Dağlıq Qarabağ” problemi
(Odlar Yurdu Universiteti)
24.
Səfərli Aygül: Milli maraq və onun xarici siyasətə təsiri
(Odlar Yurdu Universiteti)
HUMANİTAR VƏ FİLOLOGİYA BÖLMƏSİ
Sədr: dos. Zəbərxan Əliyev
Katib: Natavan Atamoğlanova
1.
Abuşova Vəfa: Mürəkkəb sintatik bütöv və əlaqələndirici vasitələr
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
2.
Nəcəfova Ayna: Heydər Əliyev və gənclər siyasəti
(Odlar Yurdu Universiteti)
3.
Şahbazlı Fərid: Media və cəmiyyət problemləri
(Odlar Yurdu Universiteti)
4.
Ms. Nino Gonierashvili: Main Aspects of Modern Social Media in Georgia
(Caucasus International University)
5.
Aslanova Zümrüd: Dil və Mədəniyyət
(Bakı Slavyan Universiteti )
6.
Xudaşlı Ataş: Onomastik tədqiqatlar
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
7.
Süleymanova Aytən: Klassik türk ədəbiyyatının hikmət şairi
Yusuf Nabi
(Qafqaz Universiteti)
8.
Abdullazadə Günel: Qloballaşan cəmiyyət və gənclərin əxlaq – mənəvi dəyərlərinin
qorunması
(Bakı Dövlət Universiteti)
9.
Aslanlı Səbinə: Azərbaycanın görkəmli dövlət xadimi
(Odlar Yurdu Universiteti)
10.
Babayeva Aygül:Yəhya Kamal Beyatlının “Süleymaniyədə bayram sabahı şeirinin təhlili
(Qafqaz Universiteti)
11.
Cavadova Fidan: Azərbaycan mədəniyyətinin kommunikasiyada rolu
(Bakı Slavyan Universiteti)
12.
Bəhramov Elvin: Seyid Əzim Şirvaninin lirikasında məhəbbət və ictimai fəlsəfi
məzmunlu şeirləri əsas yaradıcılıq ünsürü kimi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
13.
Abdurahmanova Fatma: Obyektiv və qrammatik zaman
(Bakı Avrasiya Universiteti)
14.
Mirzəzadə Aynaz: Media and social problems
(Bakı Ali Neft Məktəbi)
15.
Cəlilova Çinarə: Azərbaycan dilində ləqəblər (Şəki rayonunun materialları əsasında)
(Bakı Slavyan Universiteti )
16.
Fəxrəddinov Vahid: Heydər Əliyev dövrümüzün mahir natiqi kimi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Quba filialı)
17.
Əlibəyli Cəmilə: “Kitabi – Dədə qorqud”da təkrirlər (dəqiqləşdirici və səs təqlidi təkrirlər
əsasında)
(Bakı Slavyan Universiteti)
18.
Həsənova Türkan: Heydər Əliyev və Azərbaycan mətbuatı
(Odlar Yurdu Universiteti)
19.
Əlili Aygün: Müraciət formaları
(Bakı Slavyan Universiteti)
20.
Məhəmmədli Kamil: Azərbaycan mətbuat tarixinin öyrənilməsinə yeni baxış
"Azərbaycan"﴾1918-1920﴿qəzetinin nəşri tarixi
(Bakı Avrasiya Universiteti)
21.
Nəzərova Gülnar: “Gənclər bizim gələcəyimizdir”.Ümummmili liderimiz Heydər Əliyev
(Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti)
22.
Hümbətova Ləman: Müəllim-şagird münasibətləri pedaqoji prosesin tərkib hissəsi kimi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
23.
Əliyeva Nərgiz: Şaquli hərəkət fellərinin iştirakı ilə düzələn sabit söz birləşmələri
(Bakı Slavyan Universiteti)
24.
Hüseynova Natəvan: Azərbaycanda diffamasiyanın dərki haqqında
(Bakı Avrasiya Universiteti)
25.
İmanova Fəridə: Azərbaycan və türk dünyasının zirvəsi –Heydər Əliyev
(Odlar Yurdu Universiteti)
26.
Məmmədəliyeva Leyla: Müstəqillik dövründə Anar publisistikasında Heydər Əliyev
obrazı
(Azərbaycan Universiteti)
27.
Pirimova Leyla: Bütün zamanların fəthi və fatehi
(Qafqaz Universiteti)
28.
Həsənova Maya: Zövq və müasir gənclik
(Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti)
29.
Məmmədli Toğrul: Yeni media və ənənəvi media
(Bakı Slavyan Universiteti)
30.
Quliyeva Səltənət: Sabir yaradıcılığında təqlidi sözlərdən istifadə
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
31.
Xəlilov Taleh: XX əsrin əvvəllərində Naxçıvanda müəllim kadrlarının hazırlığı və
maarifçiliyin inkişafında onların rolu
(Naxçıvan Dövlət Universiteti)
32.
Pənahov Eyvaz: Azərbaycan mətbuat tarixinin öyrənilməsinə yeni baxış
(Odlar Yurdu Universiteti)
33.
Musayev Ramin:
Bəzi arxaik fellərin semantik xüsusiyyətləri
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
34.
Nağıyeva Məsumə: Ərəb baharı hadisələri dünya mətbuatında
(Bakı Avrasiya Universiteti)
35.
Dadaşova Şəhla: Media və cəmiyyət problemləri
(Odlar Yurdu Universiteti)
36.
Nəbiyeva Aynur: Şəbəkə tənqidinin bəzi məsələləri
(Bakı Slavyan Universiteti)
37.
Əhmədova Nərmin: Azərbaycan mətbuatında peşə modeli
(Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti)
38.
Hudulova Möminə: Azərbaycan mətbuat tarixinin öyrənilməsinə yeni baxış
(Odlar Yurdu Universiteti)
39.
Hüseynova Nərminə: Ailədə doğulan,cəmiyyətdə böyüyən Gender bərabərsizliyi
pedoqoji problem kimi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
40.
Nuriyeva Şəbnəm: Azərbaycan 2020; gələcəyə baxış
(Odlar Yurdu Universiteti)
41.
Ömərov Sənan: Azərbaycan dilinin inkişaf tarixində görkəmli şəxsiyyətlərin rolu və
Heydər Əliyev fenomeni
(Bakı Slavyan Universiteti)
42.
Sədirəddinli Səbinə: Qəbələ ərazisinin tarixi abidələri və onların öyrənilməsi tarixindən
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
43.
Atabayev Şəhriya: Türkiyə mətbuatında qəzet-ədəbiyyat münasibətləri
(Qafqaz Universiteti)
44.
Quliyev Təvəkkül: Heydər Əliyev XX əsr Azərbaycan tarixinin yaradıcısıdır
(Odlar Yurdu Universiteti)
45.
Bəbişov Sənan: Realilər, leksik-semantik xüsusiyyətləri və tərcüməsi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Mingəçevir filialı)
46.
Mirzəyev Zamin: Müasir Azərbaycan təhsili və onun inkişaf istiqamətləri
(Gəncə Dövlət Universitet)
47.
Hüseynova Leyla: Медиа и проблемы общества
(Bakı Slavyan Universiteti)
48.
İbayeva Günel: Azərbaycan dialektlərində ismin hal kateqoriyası
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
49.
Метревели Элизавета: Гонзо-журналистика по данным еженедельных изданий в
Грузии
(Beynəlxalq Qafqaz Universiteti, Gürcüstan)
50.
Əliyev Eyvaz: Azərbaycanda muzeylərin təkmilləşməsində Heydər Əliyevin rolu
(Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universiteti)
51.
Xəlilova Aynur: M.Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərində felin əmr forması
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
52.
İsmayılova Aybəniz: Dünyanın dil mənzərəsinin lingvistik təhlili
(Odlar Yurdu Universiteti)
53.
Lalə Amurəhmədova: «in» sözönü tələb edən fellərlə düzələn frazeoloji birləşmələr və
onların azərbaycan dilində qarşılığı
(Odlar Yurdu Universiteti)
54.
Kərimova Nərmin: Azərbaycan Dövlətinin banisi
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialı)
55.
Hüseynova Siratel: Особенности характера и его влияние на выбор профессии
мужчинами и женщинами
(Odlar Yurdu Universiteti)
56.
Vəliyeva Aysel: Təhsilimizin müdrik qayğıkeşı-Ümummilli lider H.Əliyev
(Odlar Yurdu Universiteti)
57.
Şərifova Xəyalə: Heydər Əliyevin Azərbaycan demokratiyasında rolu
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialı)
58.
İmanova Gülyanə: Tarixdə erməni saxtakarlığı
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
59.
Əliyev Şöhrət: Tarixi olduğu kimi qəbul etmək, dərk etmək və olduğu kimi
qiymətləndirmək lazımdır
(Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası)
İQTİSADİYYAT BÖLMƏSİ
Sədr: i.e.d., prof. Əziz Ələkbərov
Katib: Fidan Əsgərova
1.
Adilova Novruzə (dissertant) :Роль малого предпринимательства в решении
проблемзанятости
(Odlar Yurdu Universiteti)
2.
Aqşin Əliyev (dissertant) : Azərbaycanda kənd təsərrüfatının istehsal və resurs
potensialından istifadə vəziyyətinin təhlili
(Odlar Yurdu Universiteti)
3.
Mirzəyeva Təranə (doktorant) : “Heydər Əliyev- Müstəqilliiyimiz Əbədidir” kitabinda
neftə dair ilkin məlumatlar
(Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası)
4.
Vahidzadə Günay (magistr): Rəqabətdə üstünlüyün əldə edilməsində insan sərmayəsinin
önəmi
(Qafqaz Universiteti )
5.
Məcidova Əminə (magistr): Актуальность создания логистических структур на
авиапредприятиях Азербайджана
(Milli Aviasiya Akademiyası)
6.
Babayeva Fəridə: Azərbaycanın pul- kredit siyasəti
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
7.
Əliyev Tural: İqtisadi sistem və iqtisadi inkişaf modeli
(Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti)
8.
Camiyev Elxan: Beynəlxalq şirkətlərin Azərbaycanda qeyri-neft sektorunda yerinin
öyrənilməsi
(Odlar Yurdu Universiteti )
9.
Nəcəfquliyeva
Həqiqət:
Bakı -Tbilisi-Ceyhan Neft Kəmərinin Azərbaycan
Respublikasının iqtisadi inkişafındakı rolu
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
10.
Göyüşova Fəridə: Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafında işgüzar etikanın vacibliyi
(Odlar Yurdu Universiteti)
11.
Hümbətov Samir: Azərbaycanın regional, beynəlxalq layihələrdə yeri və rolu
(Azərbaycan Dillər Universiteti)
12.
Mustafazadə Tural: Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyi və onun həlli yolları
(Mingəçevir Politexnik İnstitutu)
13.
Günel Məlik:Мерчандайзинг–как средство маркетинговых коммуникаций
(Azərbaycan Texnologiya Universiteti)
14.
Maniyeva Günel: Мировой финансовый рынок и глобализасия
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
15.
İsmayılova Ləman: Müasir Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Azərbaycan modeli
(Odlar Yurdu Universiteti)
16.
Mansurova Leyla: Розничная торговля как конкурентная сфера бизнеса
(Azərbaycan Texnologiya Universiteti)
17.
Nuriyeva Şəbnəm: TRASEKA proqramının BİM-in inkişafında rolu
(Odlar Yurdu Universiteti)
18.
Nehmətov Nadir: İqtisadi inkişafın Azərbaycan modelinin əsas xüsusiyyətləri
(Mingəçevir Politexnik İnstitutu)
19.
Soltanlı Çinarə: Azərbaycanda sığorta sisteminin müasir vəziyyətinin təhlili
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
20.
Rzayev Bəhruz (doktorant) :2013- cü ildə dünya iqtisadiyyatında yaranmış makroiqtisadi
vəziyyət
(Odlar Yurdu Universiteti)
21.
Usubova Aysel: Büdcə xərclərinin sosial-iqtisadi inkişafda rolu
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
22.
Abdullayeva Arzu : Müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Azərbaycan modeli
(Bakı Slavyan Universiteti)
23.
İsayeva Safura: Движение груза вдоль нити в поле сил тяжести
(Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı)
24.
Xəlilova Səma: Основные направления анализа объёмов инвестиционной
деятельности
(Odlar Yurdu Universiteti)
25.
Əhmədov Rüfət: Бюджетная политика Азербайджана в современных условиях
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
26.
İmanova Nüşabə: Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyi və onun həlli məsələləri
(Azərbaycan Turizm İnstitutu
27.
İsmayılova Aysel: Азербайджанская модель экономического развития независимого
Азербайджана
(Bakı Slavyan Universiteti)
28.
Məmmədli Samir: Qeyri-neft sektorunun Beynəlxalq Maliyyə münasibətlərinə təsiri
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
29.
Paşayev Elvin (magistr ): Azərbaycan innovasiya yolunda
(Qafqaz Universiteti)
RİYAZİYYAT, İNFORMATİKA VƏ TEXNİKİ ELMLƏR BÖLMƏSİ
Sədr: r.e.ü.f.d.,prof. Ələkbər Mehdiyev
Katib: İlham Cəbrayılov
1.
Məmmədova Nigar: İstehsal sahələrinin iqtisadiyyatının riyazi metod və
modelləşdirilməsində ikili məsələnin iqtisadi izahı
(Odlar Yurdu Universiteti)
2.
Abbasova Nərmin: Qraflar haqqında bəzi anlayışlar
(Odlar Yurdu Universiteti )
3.
Bəbişov Sənan: Ali təhsilin İKT əsaslı innovativ inkişafında Ali təhsilin informatlaşması
pedoqoji innovasiyaların nüvəsidi.
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Mingəçevir filialı)
4.
Səfərova Əfaqət: İbtidai siniflərin riyaziyyat dərsliklərində qrafik təsvirlərin qoyuluşu
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
5.
Əhmədova Nəzakət:Parametrdən asılı inteqralın diferensiallanması və düsturunun isbatı
(Odlar Yurdu Universiteti)
6.
İsmayılov Elçin (magistr): Müasir kompüter texnologiyalarının vasitəsilə biliklərin
yoxlanılması və qiymətləndirilməsi (VTS-TEST)
(Sumqayıt Dövlət Universiteti)
7.
Əlizadə Elmar: Lokal kompüter şəbəkələrinin yaradılması
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
8.
Əhmədova Əsmər: Komputer qrafikasının növləri(rast,vektor,fraktal)
(Odlar Yurdu Universiteti)
9.
Həmidova Günel: İnformasiyanın təhlükəsizliyinin bəzi məsələləri
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
10.
Hikmət Heydərov: Diferensial tənliklərin həll edilmə üsulları. Sərhəd məsəsləsində λ
məxsusi ədədinin üçqat olduğunun MAPLE proqramı vasitəsilə göstərilməsi.
(Qafqaz Universiteti)
11.
Məmmədquliyeva Əsmət: Heydar Aliyev is a founder of oil and gas strategy in
Azerbaijan
(Odlar Yurdu Universiteti)
12.
Məmmədov Rəhman: Prosessorların işləmə tezliklərinin artırılma yolları
(Odlar Yurdu Universiteti)
13.
Məmmədov Süleyman:Paskal üçbucağının tarixi haqqında
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filiali)
14.
Məmmədova Leyla: Orta ümumtəhsil məktəblərinin VIII siniflərində “ Kompyuterin
riyazi əsasları” bölməsinin Power Point proqramı vasitəsilə öyrədilməsi metodikası
15.
Mərdanova Sevinc: Intellektual sistemlər
(Odlar Yurdu Universiteti)
16.
Mirvari Nurlu: Elektron mühit və elektron əxlaq
(Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti)
17.
Muradova Həlimə (magistr): Müasir İnformasiya texnologiyalarının elementləri və onun
orta məktəbdə informatika kursunun təlimində tətbiqi
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti )
18.
Orucov Azər: Üç ölkə arasındakı ticarət əlaqələrinin modeli.
(Odlar Yurdu Universiteti)
19.
Qasımova Rəhiməxanım: İnformasiya və komunukasiya texnologiyaları qlobal sürətdə
birləşməsindən hər kəsin faydalanması
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
20.
Alışlı Səbinə: İnteqral oblastın additiv funksiyası kimi və oblasta görə
diferensiallama
(Odlar Yurdu Universiteti)
21.
Məmmədov Süleyman: Paskal üçbucağının tarixi haqqında
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
22.
Talıbov Tural: Mingəçevir Politexnik İnstitutunda İKT-nin rolu və inkişafı
(Mingəçevir Politexnik İnstitutu)
23.
Allahverdiyev Turan: Bucaqlara aid bəzi xassələr
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
24.
Xəlilov Mübariz: Aktiv nüvənin realizə olunması prinsipləri
(Bakı Dövlət Universiteti)
25.
Yunisli Tural: Paylanmış informasiya sistemlərimdə yeni informasiya texnologiyaları
(Bakı Dövlət Universiteti)
26.
Zeynalov Zeynalabdin: Tranzaksiyalar və verilənlər bazasının tamlığı
(Bakı Dövlət Universiteti)
27.
Quliyeva Kəmalə
: Современные компьютерные игры и чувство агрессии у игроков
(Odlar Yurdu Universiteti)
28.
Səlimzadə Fidan: Необходимость бурения горизонтальных и наклонных скважин и
наклонного профиля
(Bakı Ali Neft Məktəbi )
29.
Hidayətzadə Həcər: Neft-Qaz quyularının qazma üsulları
(Bakı Ali Neft Məktəbi )
30.
Adilov Rəvan: Müasir texnologiyaların təhsil prosesində tətbiqi
(Bakı Ali Neft Məktəbi )
31.
Orucova Xədicə: İKT-nin inkişafı, tətbiqi və ondan istifadənin əhəmiyyəti
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı)
32.
İbadlı Gülnar (magistr) :Həndəsi fiqurlar və modellərin qurulmasında Google SketchUp
tətbiqi proqramından istifadə
(Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti)
XARİCİ DİLLƏR BÖLMƏSİ
Sədr: Nərminə Vəliyevə
Katib: Ülviyyə Nəsirova
1.
Allahverdiyeva Mehmanə (magistr):Tərcümə transformasiya vasitəsi kimi
(Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti)
2.
Bəbişov Sənan: Tərcümə anlayışı və Azərbaycanın digər ölkələrlə mədəni- ədəbi əlaqələrdə
tərcümənin rolu
(Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Mingəçevir filialı)
3.
Bilalova Gülnar (magistr): Müasir ingilis dilində artikl problemi
(Bakı Avrasiya Universiteti)
4.
Cahangirli Təbərrük (magistr) :İngilis və Azərbaycan dillərində söz sırası
(Bakı Avrasiya Universiteti)
5.
Cəbrayılov Qubad (magistr): Türk Dilinin Kirli Sözlərə Yönəlməsi
(Qafqaz Universiteti)
6.
Əliyeva Adilə: The role of the foreign languages in modern time as a communication tool.
(Bakı Qızlar Universiteti)
7.
Əliyeva Nigar: İngilis dilinin qloballaşması və Azərbaycan tarixi
(Bakı Slavyan Universiteti)
8.
Həsənova Səma: İngilis dilinin müasir dövrdə rolu (the role of English in the modern world)
(Bakı Qızlar Universiteti)
9.
Hümbətova Könül
:
Функция иностранных языков в современной жизни
(Bakı İslam Universiteti)
10.
Əsədova
İlkanə:
İngilis və Azərbaycan dillərində cümlədə söz sırasının müqayisəli təhlili
(
Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı filialı
)
11.
Amurəhmədova Lalə: «in» sözönü tələb edən fellərlə düzələn frazeoloji birləşmələr və
onların Azərbaycan dilində qarşılığı
(Odlar Yurdu Universiteti)
12.
Mansurova İranə
:
Qloballaşma şəraitində dillər və dinlər arası dialoq
(Bakı İslam Universiteti)
13.
Məhərrəmova Gülnar (magistr): Cümlə semantikasının propozisional aspekti
(Bakı Avrasiya Universiteti)
14.
Qəhrəmanova Röya (magistr): Müasir ingilis dilində feli sifət tərkiblərinə dair
(Bakı Avrasiya Universiteti)
15.
Sadıqlı Ayşən (magistr): Azərbaycan dilinə Heydər Əliyev qayğısı
(Bakı Dövlət Universiteti)
16.
Saliyeva Hədiyyə (magistr): Xarici dillərin ünsiyyət vasitəsi kimi müasir dövrdə rolu
(Odlar Yurdu Universiteti)
17.
Nəbiyeva Şəfiqə (magistr): Xarici dillərin ünsiyyət vasitəsi kimi müasir dövrdə rolu
(Odlar Yurdu Universiteti)
18.
İsmayılov Şamil: Xarici dillərin ünsiyyət vasitəsi kimi müasir dövrdə rolu
(Azərbaycan Turizm İnstitutu)
19.
Süleymanlı Türkan: Dil və Qloballaşma
(Mingəçevir Politexnik İnstitutu)
20.
Fətullayeva Xanım: Atalar sözləri və məsəllərin tərcüməsi zamanı ortaya çıxan çətinliklər
(Qafqaz Universiteti)
21.
Tarıverdiyeva Nərgiz: Language and globalization
(Bakı Ali Neft Məktəbi)
Dostları ilə paylaş: |