@dars_ishlanma_yangi
O’zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vazirligi
viloyati xalq ta’limi boshqarmasi
tumani
xalq ta’lim bo’limida qarashli
-sonli maktab boshlang’ich sinf o’qituvchisi
ning
1-sinf fanidan
“ Mm harfi va Mm tovushi” mavzusi asosida yozgan
Dars sanasi: Sinf:
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: M tovushi va Mm harfi bilan tanishtirish. Dars maqsadi:
ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzuni tushuntirish, Mm harfi ishtirok etgan so’z va bo’g’inlarni o’qishga o’rgatish,
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, nutqini o’stirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on, Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish.
O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga
tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2
minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniql
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Ii harflari ishtirok
etgan bo’g’in va so’zlarni o’qish
|
Savol-javob
|
3
minut
|
3-bosqich Yangi
|
Mm harfi bilan
|
Tushuntirish,
|
30
|
mavzu bayoni
|
tanishtirish, rasm asosida matn yaratishga
o’rgatish, Mm harfi ishtirok etgan so’zlarni o’qishga o’rgatish
|
izlanish savol-javob
|
minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Mm harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
m tovushini
talaffuz qildirish, o’qitish
|
Muammoli izlanish
|
7
minut
|
5-bosqich
rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki
hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3
minut
|
I Darsning borishi:
Darsni tashkil etish. O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish.
II O’tgan mavzuni so’rash:
-Qaysi tovush bilan tanishgan edik?
I tovushi bilan boshlanadigan so’zlarni bilasizmi?
I tovushini qanday talaffuz qilamiz? Cho’zib talaffuz qilsak,unli tovushmi, yoki undosh?
Bo’ginlar jadvalidan so’zlar hosil qilamiz In Nina ona non
O’quvchilar:Qo’limi z ko’ksimizda, Assalomu laykum.
O’qituvchi: Qalam tutgan nozikkina Qo’lingizdan o’rgilay.
Mehr bilan boqib turgan
Ko’zingizdan o’rgilay.
Sizni juda sog’inaman Tongni iliq kutaman. Meni moyday erituvchi So’zingizdan o’rgilay.
Vaalaykum assalom bolajonlarim. Hamma sog’mi omonmi,
Darsga hamma tayyormi? O’quvchilar: Biz hammamiz omonmiz
Darsga doim tayyormiz.
O’qituvchi: Unday bo’lsa,’’birlashgan o’zar , birlashmagan to’zar’’ deganlaridek hammamiz birgalashib alifbe darsimizni boshlaymiz
Har narsadan habarchi Sinfda kim navbatchi? Navbatchi axboroti tinglanadi.
Ma’naviyat daqiqasida o’quvchilar bilan yashayotgan yurti to’g’risida savol- javob o’tkaziladi.
Biz qaysi yurtda yashaymiz ? O’zbekistonda 2.O’zbekistonning poytaxti qayer? -Toshkent
O’zbekistonning prezidenti kim? Shavkat Miromonovich Mirziyoyev
Biz yashayotgan viloyatning nomi nima? -Namangan
O’tilgan mavzuni takrorlash va mustahkamlash.
Endi o’quvchilar biz o’tilgan harflarni bir eslab
olaylikchi.O’tilgan harflar: o, n, a, i, harflarini o’quvchilar talaffuz qilishadi va shu harflar bilan boshlanuvchi so’zlar ayttiriladi. Masalan:
Biz o’tgan darsda mana shu harflardan qaysi biri
bilan tanishgan edik. - I i tovushi va I i harflari bilan tanishgan edik.
Birgalashib “ so’z top “ o’yni o’tkazilishini o’qituvchi aytadi.
Hamda i harfiga oid so’zlar topishni aytadi. O’quvchilar quyidagi so’zlarni topadilar.
Bola bog’cha, Bino,bedana, Beshik,bodring.
O’qituvchi stolida kesma bo’g’inlar turgan bo’ladi: la, bo, bi, lim, bo, li bo. Shu bo’g’inlar asosida o’quvchilar so’z tuzadilar: bo-la, bo-bo, bi-lim-li va o’qiydilar.
Darslikdagi uyga vazifa qilib berilgan sahifa o’qitiladi. Rasm asosida tuzilgan matnni va tez aytishni o’quvchilardan so’raladi.
Faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
So`ng o`qituvchi: so`zlarning tagida qanday rasmlarni ko`ryapsiz deb so`raydi. O`quvchilar kalit, kaptar, kapalakni ko`rayotganliklarini aytadilar. Ularning nomlarini o`qituvchi
katakchalarga joylashtiradi. (o’qituvchi xattaxtaga katakchalarni chizib qo`ygan bo’ladi. )
Yangi mavzu bayoni
Rasm asosida yangi mavzuni boshlaymiz. Mushuk qanday hayvon, uni nima uchun uyda parvarish qilamiz. “ So’z top” o’yinini o’ynaymiz . O’quvchilarni rag’batlantirib boraman.
Rasm asosida o’gzaki matn yaratamiz. Mm tovushini talaffuz qildiraman. Darslikdagi rasmlar orqali tushunchalar beraman va so’rayman. . O`quvchilarning bilimini mustahkamlash uchun ularni o’qitib chiqaman.
ma nom O-mi-na ma-na ni -ma Na-i-ma
Yangi mavzuni mustahkamlash
Harflar kassasidan va bo’g’inlar jadvalidan yangi so’zlar hosil qilish va o’qish
min nima Ii tovushi unlimi yoki undosh tovush?
Bo’g’inlarni o’qitaman.
Hamma yaxshi biladi: Metro qayerda, M harfi bor.
Qo'lma-qo'l bo'lib turdik Va ular M.ga o'xshaydi.
O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
Mavzuni o’rganib kelish
Dostları ilə paylaş: |