|
2013 aatseel conference Program
|
səhifə | 3/4 | tarix | 31.07.2018 | ölçüsü | 83,85 Kb. | | #59701 |
| FRI C-12 Panel: Syntax Papers in Honor of Leonard H. Babby: Predication and Predicators (Lexington Room). Note that this panel is scheduled for two hours: from 1:45-3:45 pm.
Organizer: James Lavine, Bucknell University
Chair: Catherine V. Chvany, Massachusetts Institute of Technology
Panelist: Barbara H. Partee and Vladimir Borschev, University of Massachusetts-Amherst
Title: Lexical-Semantic Factors in the Genitive of Negation
Panelist: John Bowers, Cornell University
Title: Genitive of Negation as Inherent Case
Panelist: John Frederick Bailyn, Stony Brook University
Title: Defending Overt Predicators
Panelist: Stephanie Harves, New York University
Title: TThe Anatomy of a New Possessor in Russian
FRI C-13 : Teaching Less Commonly Taught Slavic Languages (Martha's Vineyard Room - Front)
Organizer: Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair: Christopher Harwood, Columbia University
Panelist: Matthew Dame, University of Southern California
Title: Using Games to Teach Czech Word Order
Panelist: Natalia Dame, University of Southern California
Title:Using Czech Fairy-Tales to Teach Literacy Skills
Panelist: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague
Title: Experiential Language Learning: Teaching Czech to Study Abroad Students in Prague
Panelist: Christian Hilchey, University of Chicago
Title: Intermediate and Advanced Czech Through Večerníček
Panelist: Victorija Lejko-Lacan, UCLA
Title: Teaching BCS Grammar in Context
Panelist: Layne Pierce and Mila Saskova-Pierce, University of Nebraska
Title: Learning Communities
Panelist: Filip Zachoval, Iowa State University
Title:he iPad in a Foreign Language Classroom
Friday, January 4, 4:30-6:30pm (FRI D)
FRI D-1: Advanced Seminar: Contemporary Russian Poetry (Marlborough Room)
Seminar leader: Stephanie Sandler, Harvard University
FRI D-2: Workshop: Breaking Away from Traditional Thinking (Sturbridge Room)
Workshop leader: Serafima Gettys, Lewis University and Iwona Lech, Stanford University
FRI D-3: Workshop: Getting Started in the Digital Humanities (Plymouth Room)
Workshop leaders: Quinn Dombrowski, University of California, Berkeley; Tomas Tasovac, Trinity College; Natalia Ermolaev, Rutgers University; Andriy Danilenko, Pace University; Ronald Frank, Pace University; James West, University of Washington
Friday, January 4, 7:00-9:00pm (FRI E)
FRI E-1: Russian Poetry Reading (Concord Room)
Chair: Sibelan Forrester, Swarthmore College
Featured poets: Katia Kapovich, Irina Mashinski
FRI E-2: Workshop: Intensive Language Instruction (Marlborough Room)
Workshop leader: Thomas Garza, University of Texas-Austin
FRI E-3 Panel: Slavic Sociolinguistics: Language, Culture and Identity (Dedham Room)
Organizer: Program Committee
Chair: George Fowler, Indiana University
Panelist: Andrew Dombrowski, University of Chicago
Title: Linguistic Ecologies of Empire: Russian and Ottoman Perspectives
Panelist: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague
Title: Sociolinguistic Consequences of Migration: A Comparative Study of Migrant, Minority and Foreigner Integration
Panelist: Svitlana Malykhina, University of Massachussetts, Boston
Title:A Pragmatic View of Grammatical Forms
Panelist: Curt Woolhiser, Brandeis University
Title:The Russian Language in Belarus: On the Road to Pluricentricity?
Saturday, January 5, 8:00-10:00am (SAT A)
SAT A-1 Panel: Biblical and Utopian Narratives in Dostoevsky (Dedham Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Katherine Bowers, University of Cambridge
Panelist: Denis Zhernokleyev, Princeton University
Title: The Influence of Pushkin’s “The Station Master: on Dostoevsky’s Humiliated and Insulted: Searching for Moral Depth in Dostoevsky’s “Weak Novel”
Panelist: Holly Myers, Columbia University
Title: How does Myshkin Communicate? The Misstep of “Double Thought” in Dialogue
Panelist: Sarah Ruth Lorenz, University of California - Berkeley
Title: Verisimilitude and the Golden Age in Dostoevsky
Discussant: Katya Jordan, University of Virginia
AV Equipment:
SAT A-2 Panel: Reevaluating Chekhov (Duxbury Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Nina Bond, Columbia University
Panelist: Rodrigo Alves do Nascimento, University of Sao Paulo
Title: Chekhov’s Reception in Brazilian Theater: First Moments (1940-1972)
Panelist: Jenny Kaminer, University of California-Davis
Title: The Burden of Superfluity: Reconsidering Female Heroism in Anton Chekhov’s The Seagull
Panelist: Melissa Miller, University of Wisconsin-Madison
Title: Love at the End of the Century: Chekhov, Zola, and Contemporary Sexual Ideology
SAT A-3 Panel: Poetry Across Centuries (Concord Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Jason Strudler, Princeton University
Panelist: Anastasia Selemeneva, Brown University
Title: Music of Silence: The Creative Potential of Silence in Mandelstam’s Poetics
Panelist: Olga Zaslavsky, Harvard University
Title: Lera Auerbach’s Symphonic Interpretation of Tsvetaeva’s Poem “Novogodnee”
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT A-4 Panel: Russian Modernism and Russian History (Chatham Room)
Organizer: Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
Chair: Lindsay Ceballos, Princeton University
Panelist: Daniel Brooks, University of California-Berkeley
Title: History and the Self in Blok's "Vozmezdie"
Panelist: Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
Title: The Symbolist in the Revolution: Valerii Briusov and the Poetics of History
Panelist: Lina Bernstein, Franklin & Marshall college
Title: The Artist Magda Nachman in the years 1918–1921
SAT A-5 Panel: Contemporary Russian Culture (Nantucket Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Anna Katsnelson, Princeton University
Panelist: Amanda Allan, Northwestern University
Title: The Transcendent Ouroboros: Mamleev’s Aesthetics of the Body
Panelist: Sarah Bishop, Willamette University
Title: Music and Sound in Kama Ginkas’s Комната смеха
Panelist: Julie Hansen, Uppsala University
Title: Putevoditel’ po proshlomu: Literary Depictions of Soviet Childhoods by Grishkovets and Klinau
Panelist: Kirsten Rutsala, University of Oklahoma
Title:My Name is Ivan Solntsev: Personal and Cultural Identity in Andrei Kravchuk’s Ital’ianets
AV Equipment:
SAT A-6 Panel: Russian Theory and Philosophy (Martha's Vineyard Room - Front)
Organizer: Program Committee
Chair: Anindita Banerjee, Cornell University
Panelist: Maria Ivanova, Harvard University
Title: Art of Dissimulation in Ruthenian Thought of the XVIIth Century
Panelist: Alison Annunziata, Columbia University
Title: Light, Liberty, and the Pursuit of Form: Formalism’s Quiet Revolution
Panelist: Tatyana Gershkovich, Harvard University
Title: “Every ‘Why’ Can be Reduced to ‘For What Purpose’”: Vol’fila Debates with the Formalists
Panelist: Kim Soo Hwan, Hankuk University of Foreign Studies
Title: The Russian Perspective on the Notion of the Self: Mikhail Bakhtin’s “Inner speech” and Yuri Lotman’s “Autocommunication”
SAT A-7 Panel: Theories II: Theories of Place: Inscribing the Spaces of Ukrainian and Russian Identity (Martha's Vineyard Room - Back)
Organizer: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Chair: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Panelist: Julie A. Buckler, Harvard University
Title: The Faberge Imperial Eggs: A Geo-Cultural Mapping
Panelist: Polina Rikoun, University of Denver
Title: Narrating the Center: Kiev and Moscow in 16th-century Historiography
Panelist: Rebecca Stanton, Barnard College
Title: The Poetics of Odessa: Tricksters and Looking-Glass Logic
SAT A-8 Roundtable: Breaking Up is Hard to Do: Russian Women in a Post-Soviet World (Sturbridge Room)
Organizer: Amy Singleton Adams, College of the Holy Cross
Chair: Cynthia F. Simmons, Boston College
Panelist: Amy Adams, College of the Holy Cross
Title: The Face of Women in Post-Soviet Advertising
Panelist: Olga Partan, College of the Holy Cross
Title: Post-Soviet Divas: The Case of Anna Netrebko
Panelist: Maria Ignatieva, Ohio State University
Title: Directing Women in Post-Soviet Theater: Volchek, Yanovskaia, and Roshkovan
Panelist: Vera Shevzov, Smith College
Title: Women and the Orthodox Church
AV Equipment:
-
Speakers for presentation projected from a computer
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT A-9 Panel: Jewish Russian in Speech and Writing (Lexington Room)
Organizer: Gabriella Safran, Stanford University
Chair: Barbara Henry, University of Washington
Panelist: Gabriella Safran, Stanford University
Title: Jewish Argumentation as an Element of Russian Revolutionary Rhetoric
Panelist: Lenore Grenoble, University of Chicago
Title: The Sociolinguistics of Variation in Odessan Russian
Panelist: Renee Perelmutter, University of Kansas
Title: The Speakers' Evolving Attitudes towards Israeli Russian: A Sociolinguistic Analysis
Discussant: Robert A. Rothstein, University of Massachusetts - Amherst
SAT A-10 Panel: Responding to Learner Needs (Plymouth Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Anastasia Sorokina, Temple University
Panelist: Alla Kourova, University of Central Florida
Title: Cultural and Inter-cultural Awareness and Their Role in Informing and Enriching Students’ Communicative Competence
Panelist: Beata Gallaher, Swarthmore College, University of Pennsylvania
Title: Directness Level of Complaints of Russian Native Speakers and American L2 Learners of Russian
Panelist: Meghan Murphy-Lee, University of Wisconsin - Milwaukee
Title: The Quality and Quantity of Reader Comprehension Strategies as a Function of Language Proficiency
Panelist: Paulina De Santis, Defense Language Institute
Title: Developing Russian Language Proficiency via L2 Debates
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT A-11 Panel: Efficiency in Teaching Russian: New Forms and Approaches (Marlborough Room)
Organizer: Tatiana Akishina, University of Southern California
Chair: Tatiana Akishina, University of Southern California
Panelist: Daria Shembel, San Diego State University
Title: Online Film Course: Integrating Video and Metadata
Panelist: Oleg Minin, Bard College
Title: The Use of the Online Language Learning Communities and Video-conferencing Software to Enhance the Speaking Ability and Listening Comprehension of Learners of Russian
Panelist: Yuliya Ilchuk, Colgate University
Title: The Use of PRS Clickers in the Russian-Language Classroom
Panelist: Natalia Dame, University of Southern California
Title: Teaching Through Games: Let the Fun Begin
Discussant: Tatiana Akishina, University of Southern California
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT A-12 Roundtable: Development and Analysis of Slavic Learner Corpora (Cape Cod)
Organizer: Program Committee
Chair: Maria Polinsky, Harvard University
Panelist: Ekaterina Rakhilina, Russian Academy of Sciences
Panelist: Vladimir Plungian, Russian Academy of Sciences
Panelist: Victoria Hasko, University of Georgia
Panelist: Mikhail Kopotev, University of Helsinki
Panelist: Anna Alsufieva, Portland State University
Panelist: Olesya Kisselev, Portland State University
Panelist: James Wilson, University of Leeds
Panelist: Xiaofei Lu, Pennsylvania State University
AV Equipment:
-
Set-up for LCD projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
Saturday, January 5, 1:15-3:00pm (SAT B)
SAT B-1 Panel: Golden Age Literature Reinterpreted (Cape Cod Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Olga Partan, College of the Holy Cross
Panelist: J. Douglas Clayton, University of Ottawa
Title: On the Present Calamity of the Russian State: Mirzoev and Pushkin
Panelist: Gennady Denisenko
Title: Ego Mori – Ergo Creo of Vl. Solovyov’s Syzygy: Quality of Author’s Absent “I” in Poems of A. Pushkin
Panelist: John Wright
Title: The Devil is in the Desinences: The Neutering of Pavlova’s Religious Poetry in the 20th Century
SAT B-2 Panel: Freedom and Selfhood in Nineteenth-Century Prose (Nantucket Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Carol Apollonio, Duke University
Panelist: Jenne Powers, Wheelock College
Title: Freedom in the Sentimental Mode: A Reexamination of Two Early Works by Dostoevsky
Panelist: Vadim Shkolnikov, University of Illinois at Chicago
Title: On Dostoevsky, Hegel, and the Impasse of Underground Freedom
Panelist: Alina Wyman, New College of Florida, Division of Humanities
Title: The Nameless Female Other in “The Kreutzer Sonata” and “The Meek One”: Personhood and Otherness in Tolstoy and Dostoevsky
Discussant: Brian Johnson, Swarthmore College
SAT B-3 Panel: Soviet Literature of the Early 30s (Martha's Vineyard Room - Front)
Organizer: Program Committee
Chair: Cassio de Oliveira, Yale University
Panelist: Elise Thorsen, University of Pittsburgh
Title: Aleksei Surkov and Territorial Consciousness in the Soviet Interwar Period
Panelist: Katya Jordan, University of Virginia
Title: Kaverin’s Artist Unknown: An Unrepentant Painter RePainting the World
Panelist: Conor Klamann, Northwestern University
Title: Wrecking on Dostoevsky Street: Erenburg’s The Second Day and the Suicidal Intelligentsia
SAT B-4 Panel: Spectacles of Empire (Dedham Room)
Organizer: Anindita Banerjee, Cornell University
Chair: Rebecca Stanton, Barnard College
Panelist: Ingrid Kleespies, University of Florida
Title: Settlers and Titans: Inhabiting the Russian Frontier in Sergai Aksakov’s A Family Chronicle and Ivan Goncharov’s Frigate Pallas
Panelist: Katya Hokanson, University of Oregon
Title: Ritualizing Empire: Spectacles of Travel in the Periphery
Panelist: Anindita Banerjee, Cornell University
Title: From Imperial Mysticism to Total Art: Encountering Nikolai Roerich through Rabindranath Tagore
Discussant: Anne Dwyer, Pomona College
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT B-5 Panel: Teaching Varlam Shalamov: Interdisciplinary Approaches to a Multidimensional Writer (Plymouth Room)
Organizer: Laura Kline, Wayne State University
Chair: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Panelist: Elena Mikhailik, University of New South Wales, Australia
Title: “Athenian Nights”: Poetry as a Physiological Drive
Panelist: Irina Nekrasova, Samara State Pedagogical University
Title: Специфика художественного времени и художественного пространства в "колымской эпопее" В.Шаламова
Panelist: Laura Kline, Wayne State University
Title: A Time for Trauma: Narrative Time in Shalamov’s Kolyma Tales
Discussant: Val Vinokur, Eugene Lang College / The New School
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT B-6 Panel: Contemporary Russian Media and Politics (Martha's Vineyard Room - Back)
Organizer: Program Committee
Chair: Susanna Weygandt, Princeton University
Panelist: Michael Gorham, University of Florida
Title: Glasnost 2.0 or Cyber Curtain? Webbased Strategies of Political Communication in Contemporary Russia
Panelist: Lauren Lydic
Title: The Chechen Wars, Ramzan Kadyrov, and Chrystal Callahan: Staging Captives in Literature and Life
Panelist: Nikita Nankov
Title: Gorbachev’s Book Perestroika i novoe myshlenie dlia nashei strany i dlia vsego mira as a Dystopian Utopia
SAT B-7 Panel: The Semiotics of Demons in Russian Icons and Literature (Duxbury Room)
Organizer: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
Chair: Sarah Pratt, University of South California
Panelist: Dmitriy Antonov, Russian State University for the Humanities
Title: The Damned Trinity: Hell, the Devil and Judas in Old-Russian Iconography and Narrative Sources
Panelist: Mikhail Maizuls, Russian State University for the Humanities
Title: The gestures of devils in Old Russian iconography: between order and disorder
Panelist: James West, University of Washington
Title: Provincial Family Portraits and the Influence of Hellmouth on the Portraiture of Dogs
Discussant: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SAT B-8 Panel: Contemporary Czech Literature (Sturbridge Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague
Panelist: Kyuchin Kim, Hankuk University of Foreign Studies
Title: “The World is an Absolute Toy to my Absolute Will.” Ladislav Klíma's Egotism, Ludibrionism, and the Underground Culture of Czechoslovakia Under Soviet Rule
Panelist: Christopher Harwood, Columbia University
Title: White Horse, Yellow Dragon: A Twentyfirst Century Czech Literary Mystification
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT B-9 Panel: Syntax Papers in Honor of Leonard H. Babby: Hybrids and Oddities (Quincy Room). Note that this panel is scheduled for two hours: from 1:15-3:15 pm.
Organizer: James Lavine, Bucknell University
Chair: Vrinda Chidambaram, Princeton University
Panelist: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin
Title: You Say ‘Gerund’ and I Say ‘Participle’, You Say ‘Morpholexical’, and I Say ‘Morphosyntactical’ … Let’s Call the Whole Thing Off!
Panelist: Wayles Browne, Cornell University
Title: Participles Come Back to Slovene
Panelist: Asya Pereltsvaig, Stanford University
Title: On Paucal Numerals and Adjectivals in Russian
Panelist: Steven Franks, Indiana University
Title: A Visit to the Old Curiosity Shop: Bare ni in the Russian Universal Concessive Conditional
SAT B-10 Panel: Innovative Approaches to Instruction (Marlborough Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Alla Kourova, University of Central Florida
Panelist: Maia Solovieva, Oberlin College
Title: Interpreting Key Words of Russian Culture through Art
Dostları ilə paylaş: |
|
|