Mavzu Hashoratlar olami



Yüklə 37,59 Kb.
tarix23.12.2023
ölçüsü37,59 Kb.
#155010
Hashorotlar olAMI DARS ISHLANMA 2-SINF


Darsning texnologik xaritasi

Mavzu

Hashoratlar olami

Darsning maqsadlari
Tarbiyaviy
Ta’limiy



O’quvchilarga hasharotlar, ularning turlari va tabiatdagi ahamiyati haqida ma’lumot berish.
Tabiatni asrab –avaylash, hashoratlarga ozor bermaslikka o’rgatish.

Dars turi
Darsning jihozi
Darsning metodi
Baholash

Yangi bilim beruvchi
Interfaol metodlar
Atrofimizdagi olam. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining
2-sinfi uchun darslik. T.: Cho’lpon nashriyoti. 2012. 25-27 betlar darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar, test savollari.
Reyting tizimida

Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajarilayotgan ishlar mazmuni

Metodi

Vaqt

1-bosqich

Salomlashish Davomatni aniqlash
O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

Savol-javob

3-minut

2-bosqich
Uy vazifalarini ko’rib chiqish

Mavzuga oid savollar beriladi

Savol-javob, suhbat

6-minut

3-bosqish
Yangi mavzuni o’zlashtirish

Mavzu haqida tushuncha beriladi.

Klaster, tushuntirish

20-minut

4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash

O’quvchilar bilan ”Kim ko’p biladi”, ”Zanjir”, ”Topishmoq ayt topamiz” didaktik o’yinlarini o’tkazish

Didaktik o’yinlar

11-minut

5-bosqich
Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish

Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish

Suhbat, tushuntirish

3-minut

6-bosqich
Bilimlarni nazorat qilish va baholash

Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

Savol-javob

2-minut



Mavzu: HASHAROTLAR HAYOTI
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga hasharotlar haqida ma’lumot berish.
b) Tarbiyaviy maqsad: Tabiatni asrab –avaylashga o’rgatish.
Tashkiliy qism:a) Salomlashish b) Davomatni aniqlash
c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
Darsning shiori: Zehn qo’ysan ilmga,
Bilim tomar dilinga .
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli: Interfaol metodlar
Darsning jihozi: Atrofimizdagi olam. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining
2-sinfi uchun darslik. T.: Cho’lpon nashriyoti. 2012. 25-27 betlar darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar ,test savollari.
Darsning blok – sxemasi :
1.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 5. ”Kim ko’p biladi” o’yini.
2.Hashorotlar hayoti haqida ma’lumot. 6.”Zanjir” didaktik o’yini.
3.”Klaster” metodi. 7.”Topishmoq ayt topamiz” o’yini. 4.Quvnoq daqiqa. 8. Dars yakuni.
Darsning borish:
O’qituvchi: Atrofimizdagi olam fani nimani o’rgatuvchi fan?
O’quvchilar: Tabiatni o’rgatuvchi fan. m
O’qituvchi: Biz o’tgan dars qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
O’quvchilar: Ijtimoiy foydali mehnat mavzusini.
O’qituvchi: Qanday ijtimoiy mehnat turlarini bilasiz?
O’quvchilar: Sinf xonasini tozalash, bog’dagi meva va sabzavotlarni terish, yerlarni yumshatish, hazonlarni yig’ish kabilar.
O’qituvchi: Bugungi yangi mavzumiz “Hasharotlar hayoti” . Men matnni o’qib beraman, diqqat bilan tinglang.
Hasharotlarning asosiy belgisi nima ekan?





O’qituvchi:
Foydali va zararli hasharotlani ajratib olamiz.


Quvnoq daqiqa: “Top-top topishmoq”
1. Qishda bir joyda,
Yozda ming joyda.
2. Bir kulrang buzog’im bor,
Uydagilar ham bezor.
Bozorga olib borsam,
Topilmaydi xaridor.
3. Qanoti bor qoni yo’q,
Tuxum qo’yar soni yo’q.
4. Oyog’i bor uzun-uzun,
Ilon ko’rsa bir zum.

Bo’sh o’tirma boshqotir: Suratdagi predmetlarning bosh harflarini qo’yib chiqsangiz, foydali hashoratlardan birining nomi kelib chiqadi.






















1.
2. 3. 4.


5. 6. 7.


Yangi mavzuni mustahkamlash:
1. Hashoratlarning asosiy belgisini ayting.
2. Zararli hashoratlarga misollar ayting.
3. Ipak qurti qanday hashorat?
4. Qaysi shashoratlar to’da-to’da bo’lib yashaydi?
5. Xonqizining foydali tomonlarini ayting.
6. Kapalak tabiatda qanday vazifani bajaradi?
7. Chumolilarning vazifalari.
8. Asalari asal yig’ishdan tashqari yana qanday vazifani bajaradi?

Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi va ballari e’lon qilinadi.


Uyga vazifa. Chumolilarni kuzatish va chumoli uyasining tashqi ko’rinishining rasmini chizish.
Yüklə 37,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə