19
Altun qələm – Xalid Xürrəmbəy Səbribəyzadə. “Şəlalə”,
1913.
An. L-n –Linin Anatoli. “Raboçi zaritel”, 1929-1930.
Anar – Anar Rzayev, yazıçı.
Anatollu – Əhməd Səfərov, artist, “Yeni fikir”, 1926.
Anaş Qurbağa – Cəlil Məmmədquluzadə. “Molla
Nəsrəddin”, 1908.
Anaş Qurbağa – Üzeyir Hacıbəyov. “Molla Nəsrəddin”.
AP – Abbas Makulu Pənahi. “Yeni fikir”, 1924-1926.
Araz – Məmməd İbrahimov, şair.
Ararat – Mir Ələkbər Seyidov (Naxçıvandan).
Arvadını boşayan – Əli Azəri. “Molla Nəsrəddin”,1925.
Arı – Dadaş Bünyadzadə, “Arı”, 1910-1911.
Arı bəy – Nəriman Nərimanov. “Həyat”, 1906; “İrşad”, 1907.
“İqbal”, 1913; “Hümmət”, 1917; “Bürhani tərəqqi”.
Arıq – Ağahüseyn Rəsulzadə. “Günəş”,1910; “Yeni həqiqət”,
1911. “Kəndli qəzeti”, 1924.
Arıq – Mirzə Mehdi Ələskərzadə, şair.
A. S. – Abbas Səhhət Mehdizadə. “İqbal”, 1913.
A. S. M. – Ağasəlim Manaflı, “Yeni yol”, “Raboçi artel”.
Asi – Rəhim Şövqi Rzazadə. “Azərbaycan”,1918.
Asi – Abdullabəy Foladov – şair.
Asi – Molla İbrahim Zaman oğlu – şair.
Asim – Müzəffər Nəsirli – şair.
Asif – Mon.Monastrski. “Yeni yol”, 1926-1930.
Asif – Mirhüseyn Lənbərani.
Aslan – Əzim Əzimzadə.
Aslanov – Muxtar Aslanov, “Kirpi”,1952.
Aslanoğlu – Cahangir Məmmədov, “Kirpi”, 1953-1959.
Axsxalı Əhməd Cövdət – Əhməd Pepinov. “Açıq söz”,1915.
Aslanlı M. – Musa Aslanlı, “Azərbaycan kolxozçusu”, 1930-
1935.
Axund – Məmmədsadıq Axundov, “Baku”, 1906.
20
Axundzadə – Mirzə Məmməd Axundov, “Şərqi-Rus”, 1903.
Axund M.P. Molla Məmmədzadə –
Məmmədzadə Ruhulla
“İrşad”.
A-xov – Məmmədsadıx Axundov, “Baku”, 1910-1913.
Arif – Ağahüseyn Təbrizi – şair.
Arif – Mustafa ağa Şıxlınski – şair.
Arif – Hacı Abdulla Təbrizi
– şair.
Axund Molla Tatarqulu –Cəlil Məmmədquluzadə. “Molla
Nəsrəddin”,1907.
Axundoğlu – Əhməd Cavad Axundzadə. “Azərbaycan”,
1920.
Axundoğlu – Ruhulla Axundov. “Bakı ətrafı fəhlə, əsgər və
matros şurasının əxbarı ”, 1918.
Axşamzadə –Cahangir Məmmədov. “Bakı”, 1959.
Axşamzadə –Şakir Abdullayev, “Bakı” , 1958.
Axşamzadə – Şaban Şabanov, “Bakı”, 1958.
A. H. –Ağabala Haşımzadə, “Yeni yol”, 1927.
Açar – Hacı İbrahim Qasımov. “Kəlniyət”, 1912-1913;
“Günəş”, 1910.
Aciz – Xəlifə Məmməd, şair.
Aciz –Camo Cəbrayılbəyli. “Məktəb”, 1916.
Aciz –
Cabbar Əskərzadə, şair.
Aciz – Osman Cüməzadə. “Şəki fəhləsi”.
Aciz –Mirzə Yusif Mərəndi
–şair.
Acizə – Mirzə Yusifxan Mustəşarin qızı, təbrizli şairə.
“Tərəqqi”, 1907.
Aciz – Axund Molla Ələkbər Hacı Əlibaba oğlu – şair.
Acizləri qıdıqlayan – Ələkbər Sabir Tahirzadə. “Bəhlul”, 1907.
Acıqçı – Məşədi Şirəli oğlu Əbdülrəhman, “Tuti”, 1916.
Acıqçı –Asim.
Acıdil –Qurban Mustafayev, “Gənc işçi”, 1923-1926.
Acı dərman – Əli Muradzadə Balaqardaş. “Tuti”, 1915-1917.
Acıdil – Əli Nəzmi Məmmədzadə. “Yeni fikir”, 1924-1927.
21
Aşaş Zeynal – Bayraməli Abbaszadə. “Zənbur”, 1909.
Aşqabad müxbiriniz Həpəndül – Məmalik –
Salman
Əskərov, “Tuti”,1917.
Aşıq Məna – Rəsul Rza, şair, “Kirpi”, 1959.
Aşıq – Cavanşir Əbdül Səmədbəy Zəngilani, “İrşad”, 1908.
Aşıq – Məmmədbəy Cavanşir Behbudbəyoğlu
–şair.
Aşıq – Mirzə Molla Zeynalabdin oğlu –şair.
Aşpaz –Məmməd Hacı Musa oğlu. “Kommunist”, 1923.
B
B. A. – Baxşalı Axundov. “Kommunist”, “Yeni fikir”, 1924-
1937. “Şəki fəhləsi”, 1925.
B. A.T.İ. – Böyükağa Talıblı, “Kommunist”,1921.
B. A.Tı. – Böyükağa Talıblı. “Kommunist”, “Yeni fikir”.
B. A. Talıblı – Böyükağa Talıblı. “Azərbaycan füqərası”, 1920.
“Hürriyyət”, 1918.
B. Adil – Adil Babayev- şair.
B. Q.Səttaroğlu – Balaqədəş Mürşüd Səttaroğlu “Qurtuluş”,
1915.
B. Ə. – Əliabbas Mütəllibzadə. “Kommunist”, 1924.
B. Zeynal –Zeynal Babayev
–müasir jurnalist.
B. Zərdabi – Bəhaəddin Zərdabi, “Kommunist”.1924.
B. Ələkbər – Ələkbər Babayev. “Yeni yol”, 1932-1936.
B. Mürşüd – Balaqədəş Səttaroğlu. “Yeni klub qəzeti”,
“Damğa”, 1924, “Yeni fikir”, 1926.
B.İ. – Bilal İsmayılov. “Yeni yol”,1929.
B. Məmmədzadə – Bəbir Məmmədzadə “Yeni qüvvə”, 1930-
1934.
B. Mirzə oğlu – Zeynal Babayev.
B. N. – Bilqeyis Nəsirli, “Şərq qadını”, 1924-1925.
B. Nəbi – Nəbi (Xəzri) Babayev –şair.
22
B. N. Nəsirli – Yaqub Nəsirli. “Türkmənistan”,
“Zəhmət”,1925.
B. Nüsrət – Nüsrət Bağırov. “Vətən yolunda”,1941-1942.
B. S. –Səid Bəha. “Mirat”, 1910.
B. Səfərov – Bəşir Səfərov. “Həmkarlar ittifaqı”, 1925.
B. Talıblı– Böyükağa Talıblı. “Hürriyyət”,1918, “Şərq qadını”,
1923-1927.
B. Fərman–Fərman Bayramov. “Bakı”, 1964-1965.
B. Fərman–
Fərman Babayev, “Yeni qüvvə”,1932.
B. H. – Üzeyir Hacıbəyov. “İrşad”,1906.
B. Hidayət – Hidayət Bağırov. “Yeni qüvvə”,1932.
B. Cəfər–Cəfər Bağırov. “Pioner işçisi”,1932.
B. Haşımzadə –Bilqeyis Haşımzadə. “Şəki fəhləsi”,1925.
B. Şahtaxtinski– Behbud Şaxtaxtlı, “Nicat”, 1910-1912. “Yeni
İrşad”, 1912.
Babayev Ə. –Ələkbər Babayev, “Yeni yol”. 1932-1936,
“Bolşevik”,1937-1941.
Babayi-əmir –Ələbbas Müznüb Mütəllibzadə. “Babayi-
Əmir”,1915-1916. “Kommunist” 1924-1927. “Molla Nəsrəddin”,
1925-1927.
Baba Nəsim –Əliəbbas Mütəllibzadə. “Babayi-Əmir”, 1915-
1916, “Molla Nəsrəddin”, 1924-1927.
Baba Səfər– Sidqi Məmmədəli Səfərov. “Zənbur”,1919.
Babı– Cəlil Məmmədquluzadə. “Molla Nəsrəddin”.1910.
Bağban– Sabir Tahirzadə, “Molla Nəsrəddin”, 1910.
Bağ Əyyar– Hacı İbrahim Qasımov. “Babayi-Əmir”, 1915.
Bağçasaray şəhər əmanəti məclisindən İsmayıl Mirzə –
İsmayıl Qaspirinski, “Ziya”,1879.
Bazar cücəsi– Ömər Faiq Nemanzadə. “Molla Nəsrəddin”,
1911.
Baqi ehtiram Salman Mümtaz –Salman Mümtaz Əsgərov,
“Kommunist”,1924.
Bayquş– Bədrəddin Seyidzadə, “Tuti”, 1915-1916.