Obsah Úvod História medu



Yüklə 94,44 Kb.
tarix05.06.2018
ölçüsü94,44 Kb.
#47622

Med


Banská Bystrica Michaela Holbová 3,C

2009/2010 Marianna Srniaková 3,C


Obsah

1.Úvod

2.História medu


3.Získavanie medu

3.1 Čo je to med?

3.2 Zloženie medu

3.2.1 Fyzikálne vlastnosti medu

3.2.2 Chemické zloženie medu

4.Druhy medu

4.1 Med kvetový

4.2 Med agátový

4.3 Med repkový

4.4 Med medovicový

4.5 Med zmiešaný

5. Med ako liek

5.1 Liečivé účinky medu

6.Využitie medu

6.1 Med v kozmetike

6.2 Med a potraviny

7. Zaujímavosti

8. Výsledky, zistenia, pozorovania

9. Diskusia

10. Záver

11. Zoznam použitej literatúry

12. Prílohy



1.Úvod

Med je veľmi významnou zložkou , pretože sa využíva v domácnostiach skoro každodenne. Med je nielen chutný, ale má aj priaznivé účinky a pozitívny vplyv na človeka. Už v minulosti bol med veľmi významný a čím ďalej tým viac sa oň ľudia zaujímali a skúmali jeho liečivé účinky. História medu siaha až do Starovekého Egypta a od vtedy sa rozšíril do celého sveta a využíva sa až do dnes. Avšak málo kto má dostatok vedomostí o jeho významných účinkoch a preto sme sa rozhodli spracovať túto tému aby sme oboznámili študentov o jeho významných, nielen liečivých, ale aj upokojujúcich účinkoch. Vybrali sme si túto tému aj kvôli malej informovanosti študentov. Dúfame , že táto naša práca Vás zaujme a zároveň aj poučí o dôležitosti medu v živote človeka.



2.História medu

Medzi najstaršie dôkazy o používaní medu je archeologický objav z mesta Eilos v západnom Švédsku. Hruda živice zmiešaná s medom nesie doteraz odtlačok zubov dieťaťa, ktoré si na tejto pravekej žuvačke pochutnávalo. Vedci určili vek nálezu na 9000 rokov. Med požíval od pradávna mýtickú úctu, pretože bol obostretý mnohými tajomstvami. Do sedemnásteho storočia nevedeli učenci prísť na to ,ako sa vlastne včely rozmnožujú. Včela predstavovala pre kresťanov symbol pracovitosti, čistoty a panenstva. Aj pápež Urban VIII.(1568-1644) si  na svoj erb vybral tri včely. Ešte menej ako o usilovných včelách sa vedelo o pôvode medu. Starovekí Gréci boli presvedčení, že med je starší ako sama Zem, preto ho považovali potravu bohov. Aristoteles veril, že medové kvapky padajú z neba do pozemských kvetov, odkiaľ ich včely vyberajú a nosia do svojich úľov. V Egypte sa včela stala už v prvej dynastii (cca 3200 p.n.l.) symbolom pre "kráľovstvo". Podľa egyptských legiend boli včely žijúcimi slzami boha slnka RA. Med používali Egypťania nielen do jedál a nápojov, ale aj kozmetický prípravok. V 12.storočí p.n.l. obetoval faraón Ramzes III. bohovi zúrodňujúcemu sily Nílu -  Hapimu plných pätnásť ton medu. Kleopatra si kvôli kráse prikladala medovú pleťovú masku. Med sa používal aj ako povzbudzujúci prostriedok pred sexuálnym aktom. U mnohých stredovekých kultúr bol med symbolom plodnosti, preto bol aj obľúbeným svadobným darom. V starovekých kultúrach patril med alebo výrobky z neho k darom, ktoré nesmeli chýbať na oltároch bohov. Včelí med bol  predmetom rôznych mystických rituálnych úkonov a kládol sa aj do hrobov zosnulých. Asi len ťažko by sme našli národ, v ktorého tradíciách by med nehral významnú úlohu. Med používali Vikingovia na posilnenie počas svojich výprav, Rimania pred bojmi, Mayovia, Germáni, Slovania, Kelti, Mojžiš i Mohamed, bájny praotec Čech, starí Číňania, no jednoducho všetky národy histórie. Traduje sa, že i sir Edmund Hillary mal pri svojom výstupe na Mt.Everest v batohu zásobu medu.

Včelári a včelie produkty hrali významnú úlohu uz v starom Egypte. Včelám a ich produktom prikladali liečivé účinky. Najznámejší z týchto produktov je med. Prastaré pamiatky vypovedali mnoho svedectiev o tom , že včelie produkty boli používané na liečebné účely už v najdávnejších dobách a takmer všetkými národmi. V knihe asyrského kráľa Aššurbanirpala (669 - 633 p.n.l.) sa našli pri hlinených tabuľkách pri popise liečiv aj zmienky o mede.

V Starom Egypte

Stará Egyptská legenda hovorí, že včely sú oživené slzou boha slnka RA. V týchto dobách bol med neobyčajne vzácny a drahý a bol určený len privilegovaným osobám. Najstaršou pamiatkou egyptskej medicíny je papyrus Kniha príprav liekov na všetky časti ľudského tela. V tomto lekárskom dokumente napísanom pred 3500rokmi je uvedených veľa receptov, v ktorých je obsadený med ako liek. Med bol tiež súčasť egyptského pohrebného kultu. V mnohých kultúrach staroveku bol med znamením plodnosti. Je tiež známe, že egyptská kráľovná Kleopatra zdokonaľovala svoju pleť pomocou medových masiek.

V Indii a Číne

I v starodávnej indickej medicíne AJUR VEDA (Kniha života) i v zákonoch Manu sa uvádza, že pomocou elixíru a diéty, ktorá obsahuje med a mlieko je možné predĺžiť život človeka na 500a viac rokov. Starovekí Indovia pripisovali medu dôležité a mnohostranné liečivé, profylaktické a posilňujúce vlastnosti. Nimi pomenovaný liek „alternacia“, ktorý dodával človeku radosť a ochraňoval mladosť, sa pripravovali hlavne z medu. Z dávnoveku pochádzajú aj informácie o používaní medu a vosku na liečebné účely v Číne.

 

 V Starom Grécku a Ríme



Najväčší grécky boh Zeus bol ako dieťa chovaný nymfou Melissou medovým nektárom. Hippokrates aplikoval med ako liek proti horúčke. Homér a Euripides odporúčali med pre jeho rozsiahle liečivé účinky. Pythagoras vo svojich spisoch o medicíne tvrdil, že med sa vyznačuje rôznymi liečivými vlastnosťami. Pythagorovi učenci sa živili výlučne vegetariánskou stravou a medom.Hippokrates , najväčší reformátor starovekej medicíny, úspešne používal včelí med pri mnohých onemocneniach a sám ho tiež jedol. Legenda dokonca hovorí, že na hrobe Hippokrata sa usadil roj včiel, ktoré produkovali zvláštny med, ktorý liečil detské ochorenia.Taktiež rímsky učenci sa vo svojich dielach zabývali včelami a včelými produktami. O chove včiel písal Marcus Terrentinus Varro a Vergilius. Včely a med tiež chválili Ovidius a Plinius. Rimania tiež dobre poznali praktické využitie medu a jeho konzervačné účinky. Napríklad čerstvo ulovené ryby nechávali nakladať do medu, aby sa ryby pri prevoze nenakazili.

3.Získavanie medu
K tým základným surovinám, z ktorých med vznikne patria kvetový nektár a medovicová šťava, ktorá pochádza z tráviaceho ústrojenstva vošiek a červov. Tieto látky sa premieňajú pod „dozorom“ včielok, pričom sa z nich odparuje prebytočná voda, a sacharóza sa rozkladá na fruktózu a glukózu.

Aj keď je med veľmi liečivým prírodným produktom, jeho konzumácia sa neodporúča alergikom, ktorí sú citliví na pele. Inak sa konzumácia medu odporúča aj denne, pretože med je bohatým zdrojom vitamínov – A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, avšak aj minerálnych látok, napríklad zinku, sodíku, železa, vápnika a draslíku, a tiež organických kyselín.

Med získavame z medových plástov najbežnejšie vytáčaním. Pred vytočením plást odviečkujeme (odviečkovacou vidličkou, nožom, strojovo a pod.) a vkladáme do medometov rôznej konštrukcie pracujúcich na odstredivom princípe. U nás sa najčastejšie používajú malokapacitné tangenciálne a radiálne medomety, vo veľkých komerčných prevádzkach vo svete sú bežné poloautomatické linky, ako aj paralelno-radiálne medomety. Med možno získavať aj lisovaním, alebo odkvapkaním z plástov. Zvláštnymi spôsobmi finalizácie sú plástikový a pastovaný med. Po vytočení med cedíme cez sériu sít a skladujeme v suchých priestoroch bez prístupu priamych slnečných lúčov. Vhodnými nádobami na uskladnenie a obalmi sú sklo, porcelán, kamenina, plasty a nerez.

3.1.Čo je to med?

Med získava robotnica včely medonosnej (Apis mellifera) z nektáru kvetov, medovice a z iných sladkých štiav rozličných rastlinných orgánov. Potom ho spracúva a enzýmovým štiepením v medovom žalúdku premieňa na med, pričom ho obohacuje niektorými látkami zo svojho organizmu. (Včela - robotnica je schopná vytvárať med aj zo sacharózy obsiahnutej v repnom cukre, ktorú enzymaticky rozkladá na glukózu a fruktózu.) Takto zahustenú tekutinu ukladajú do plástov a nechávajú dozrieť... Farba, vôňa, chuť a konzistencia medu sú rozdielne podľa druhu medonosných rastlín, prípadne podľa dĺžky skladovania.

Je to prírodná sladká hmota prírodného charakteru produkovaná včelami (Apis mellifera) z nektáru rastlín, zo sekrétov živých častí rastlín, alebo z výlučkov hmyzu cicajúceho živé časti rastlín, ktorý včely zbierajú, pretvárajú a obohacujú vlastnými špecifickými látkami, výlučkami svojich žliaz, ukladajú, zahusťujú, uskladňujú a ponechávajú v plástoch, aby vyzrel.

3.2.Zloženie medu

Med je zmes cukrov, vody a iných zložiek. Špecifické zloženie medu závisí najviac od zmesi kvetov navštívených včelami, ktoré med produkovali a líši sa podľa lokality, obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev. Hmotnosť 1 litra medu je asi 1,4 kg. Typické zloženie ukazuje príloha č.1

Med obsahuje v priemere okolo 85 % jednoduchých prírodných cukrov a 15 % vody, ďalej enzýmy, antioxidanty, minerálne látky, stopové prvky, vitamín C a vitamíny skupiny B, dextríny, organické kyseliny - jablčná, vínna, citrónová, aminokyseliny, bielkoviny, peptidy atď.. Med na rozdiel od repného cukru obsahuje jednoduché prírodné cukry vo vyváženom pomere, preto organizmus nezaťažuje. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, skúste sladiť medom namiesto cukrom. Aj kávu možno sladiť medom. Zásadný rozdiel medzi cukrom a medom je, že kryštálový cukor nie je telu prirodzený produkt.
3.2.1. Fyzikálne vlastnosti
Farba - vodojasná až čiernohnedá, vyskytujú sa žlté, zelené a červené odtiene podľa druhu medu.
Aróma: špecifická podľa pôvodu, kvetové medy vôňa po kvetoch, medovicové medy nevýrazná aróma.
Chuť: medovo sladká s príchuťou podľa zdroja znášky.
Konzistencia: tekutá, kašovitá až tuhá, v závislosti od pomeru hlavných cukrov.
Priehľadnosť: priehľadný, mierne až silno opalizujúci.
Špecifická hmotnosť medu: 1,30 - 1,44 (podľa druhu medu, pri 21% obsahu vody)
Naše najbežnejšie druhy medu podľa pôvodu:
Kvetové (nektárové) medy - sú svetlejšie, jednodruhové alebo viacdruhové. Z jednodruhových sú bežné med agátový (bezfarebný až žltkastý, nekryštalizuje), lipový (zlatožltý, číry), slnečnicový (žltý s hrubými kryštálmi), repkový (bledožltý, kryštalizuje na bielu farbu), ďatelinový (žltý, kryštalizuje na suchobielu tuhú látku), malinový (zlatohnedý, aromatický). Z viacdruhových sa vyskytuje napr. ovocný, lúčny med a pod. Medovicové medy majú tmavšie odtiene, z jednodruhových sa vyskytujú med smrekový (tmavočervený) a jedľový (tmavozelený), viacdruhový sa označuje ako med horský alebo lesný.

Zmiešané medy: nektárovomedovicové a medovicovonektárové.



3.2.2.Chemické zloženie

glukóza a fruktóza (cca 1:1): 65 - 75%


voda: 16 - 22%
sacharóza a ďalšie disacharidy: do 10%
polysacharidy: 1%
organické kyseliny: 0,5% jablčnú, vinnú, citrónovú
popoloviny: 0,1 - 0,2%
bielkoviny: 0,1 - 0,2%
vitamíny, minerálne látky, enzýmy: glukozooxidáza, diastáza,invertáza, hormóny: acetylcholín, noradrenalín, adrenalín a vela dalsich dôležitých látok a prvkov., inhibítory, peľ a organické farbivá.

4. Druhy medu

* med kvetový - nektár pozberaný včelami z ovocných stromov a lúk. Obsahuje najvyššie množstvo cenných výživných látok a značný podiel ľahko stráviteľného hroznového a ovocného cukru. Tohto medu sa u nás vyprodukuje najviac, približne 70 percent.

* med agátový má krásnu číru, vodovú farbu, jeho výhodou je, že pomaly kryštalizuje. Keďže Slovensko sa nachádza na severnej hranici výskytu agátových lesov, produkuje sa len v malých množstvách asi 100 200 ton. Má vysoký obsah sacharózy (12 15 percent). Jeho najväčším exportérom je Maďarsko.

* med repkový sa začal rozširovať s rozvojom poľnohospodárskej výroby, keď sa na našich poliach zavádzalo pestovanie repky olejnatej. Repka potrebuje opeľovača a tým je hlavne včela. Tento med obsahuje najnižšie percento sacharózy repného cukru -len-0,7percenta.

* med medovicový robia včely z medovice, ktorú vylučujú vošky parazitujúce na ihličnatých stromoch. Má zelenkastý odtieň, výraznú chuť, ale je ťažšie stráviteľný. Vynikajúco sa osvedčil pri ochoreniach horných ciest dýchacích a je vhodný pre alergikov, pretože obsahuje najmenej peľových zrniek.

* med zmiešaný (tmavý, horský) sa získava z nektáru horských kvetov, najmä malín. Má podobné účinky ako med medovicový.



5. Med ako liek

5.1.Liečivé účinky medu

Rozprávky a legendy pripisujú medu jedinečné výživné vlastnosti a liečivé účinky. Odjakživa bol ospevovaný ako afrodiziakum a elixír mladosti. Med si dodnes zachoval povesť lieku na dýchacie ťažkosti, slúžiaceho najmä na odstraňovanie hlienov. Má aj antiseptické účinky- už starí Gréci a Rimania verili, že med pomáha hojiť rany. Podobne ako cukor údajne pôsobí aj ako dekongestívum ( látka znižujúca prekrvenie) a mierne sedatívum. Sladká medová tekutina podporuje tvorbu slín a tak zvlažuje suchú a podráždenú krčnú sliznicu.

Domáci pomocník pri rozličných chorobách, med, je ozajstným zabijakom baktérií. Na chronický zápal nosových dutín zaberá lepšie ako antibiotiká. Už po tisícročia ľudstvo používa včelie produkty ako potraviny, aj ako lieky z domácej lekárne.

Má bakteriocídne účinky, odoberá bakteriálnym bunkám vodu, ktorá je nevyhnutná pre ich existenciu, pomáha tak pri infekčných ochoreniach dýchacích ciest a pri ošetrovaní popálenín a vredových chorôb kože, uvoľňuje hlieny (najmä med z ihličnatých stromov), čo sa využíva pri liečbe kašľa, zlepšuje chuť do jedla, podporuje tvorbu červených krviniek a tak pomáha pri liečbe chudokrvnosti, jeho hepatoprotektívny účinok pomáha znižovať cholesterol a podporuje tvorbu žlče, tým je prospešný pre správnu funkciu detoxikačných procesov, pomáha pri nespavosti a únave, pohár vody osladený lyžicou medu je výborný uspávací prostriedok a pomáha človeku znovu zaspať po prerušení spánku, pomáha pri chorobách srdca a srdcovo-cievneho systému tým, že znižuje krvný tlak a chráni srdcový sval, pôsobí liečivo pri ochoreniach obličiek a močových ciest, urýchľuje spaľovanie alkoholu, spomaľuje starnutie, podporuje regeneračné procesy, obnovu buniek slizníc a má antioxidačné účinky (obsahuje rastlinné farbivá – karotenoidy, flavonoidy a vitamíny).

Med sa neodporúča konzumovať ľuďom s vysokým krvným tlakom, alergikom a astmatikom. Ľudia chorí na cukrovku ho môžu konzumovať len v malom množstve, po konzultácií s lekárom. Pri ťažšom stupni cukrovky je jeho konzumácia zakázaná.

Med môže obsahovať prírodné rastlinné toxíny. Včely zbierajúce peľ z rododendronov môžu vyrábať jedovatý med, ktorý po požití spôsobí ochrnutie.

Odporúča sa konzumovať denne. Je zdrojom okamžite využiteľnej energie a ďalej

• pôsobí antibioticky a protizápalovo,


• posiľňuje centrálnu nervovú sústavu a psychiku, zlepšuje spánok,
• rýchlo vstrebáva a zlepšuje biologickú dostupnosť látok,
• zlepšuje a prehlbuje spánok
• má veľké využite v cukrovinkárstve a gastronómii a veľa daľších.

6. Využitie medu

6.1. Med v kozmetike

Ženy dávno objavili skrášľujúce účinky medu. Kleopatra si údajne denne pridávala med do kúpeľa.


Včelárky nemajú čas na také medové kúpele, ale zato si vedia z medu pripraviť rozličné krémy, masky a liečivé prípravky. Aj my máme zaužívané postupy na prípravu skrášľujúcich prípravkov.

Každý by sa mal pozerať na med aj z iného pohľadu, nielen ako na sladidlo do čajov, prísadu do receptov, doplnkov pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest atď., ale ako na látku, ktorá nielen naše zdravie udržiava vo forme v zime,  ale pomôže aj ku kráse našej pleti. Hydratačné a zmäkčujúce účinky medu privíta aj naša pleť, ktorá je v zimnom období ešte intenzívnejšie vystavená nežiadúcim vplyvom vonkajšieho prostredia. Jej vysušenie spôsobuje nielen studené zimné počasie, ale aj suchý vzduch vykurovaných priestorov.



Med pokožku osviežuje, ukľudňuje, vyživuje a aj na pleti sa uplatňujú jeho čistiace a antibakteriálne účinky. Regeneruje bunky na jej povrchu, aktivuje krvný obeh v cievach a tým prispieva, aby pokožka bola ešte mäkšia a hladšia. Presvedčiť sa o spomínaných účinkoch môže každý, kto si vyskúša niektorý z nápadov vonkajšej výživy.

6.2.Med a potraviny

Med je špecifický produkt živočíšneho pôvodu, ktorého podstatnou časťou sú produkty rastlín a je zároveň najstaršie sladidlo ľudstva. Je to vlastne sladká látka produkovaná včelami z nektáru rastlín alebo z výlučkov hmyzu, žijúceho na rastlinách. Včely v prírode zbierajú tieto produkty a pretvárajú ich tak, že ich obohacujú o ďalšie špecifické látky (enzýmy a fermenty) zahusťujú ich a uskladňujú do plástov. Nakoľko iba včela je schopná vyprodukovať med, nápisy na obaloch v obchodoch v znení ,,včelí med" , idú nad rámec označovania. Takýto produkt úplne stačí označovať ako MED. Pre úplnosť treba uviesť, že iný ako včelí med nepoznáme, lebo iba včely vedia produkovať med.


   

Pri mede na rozdiel od väčšiny potravín nie je potrebné uvádzať návod na použitie potraviny, to je povinné len vtedy, ak by bez toho návodu bolo možné pripraviť alebo použiť potravinu nesprávnym spôsobom. Rovnako nie je potrebné označovanie zložiek potraviny, keďže legislatíva jasne hovorí, že do medu uvádzaného do obehu alebo do medu použitého v akomkoľvek výrobku určenom na ľudskú spotrebu nemožno pridávať žiadne látky.

Cukry sa v mede nachádzajú v invertovanej forme. Organizmus človeka ich teda môže okamžite vstrebávať. Na rozdiel od cukru nezaťažuje tráviace orgány a obličky. Nie je nijakým tajomstvom, že podávaním čistého hroznového cukru možno rázom zvýšiť nielen fyzickú ale aj psychickú výkonnosť. V mede sa však nachádzajú aj mnohé, zdraviu prospešné látky. Dnes snáď nikto nepochybuje o tom, že med zvyšuje celkovú odolnosť organizmu. Za túto svoju povesť med nevďačí len tradícii a ústnemu podaniu. Chemické rozbory súčasnosti tradované kvality medu plne potvrdzujú. Pre vysoký obsah invertovaných cukrov (60-70%) je med ideálnym zdrojom energie. V takejto podobe sa cukry môžu vstrebávať priamo do krvi a doplniť tak chýbajúcu energiu v svaloch vyčerpaného aj oslabeného organizmu. Pre osoby vykonávajúce ťažkú, fyzicky namáhavú prácu a pre športovcov je med tiež najlepším zdrojom na doplnenie energie.
Med však neprospieva len ťažko pracujúcim ľuďom, ale med je všeobecne známy a odporúčaný aj ako ľahko stráviteľná potrava pre dojčence a malé deti. Keď dostávajú v strave med, dobre priberajú a lepšie odolávajú infekčným chorobám. Predpokladá sa, že vynikajúce účinky medu vyplývajú z vysokého obsahu invertovaného cukru a minerálnych látok, ktoré sa dostávajú do tela jemnučko rozptýlené, z nich treba spomenúť draslík, železo, kobalt, fosfor a kyselinu kremičitú. Ak med prospieva pracujúcim ľuďom a malým deťom, tak niet divu, že táto hodnotná potravina prospieva aj zoslabnutým ľuďom, starnúcim ľuďom, aj rekonvalescentom. Všetci vymenovaní ľudia majú nejakým spôsobom poškodené orgány, ale potrebujú činnosť vnútorných orgánov podporiť. Pri oslabení organizmu, aj pri chorobách treba podporiť činnosť srdca, pečene, obličiek, močového mechúra, tráviaceho traktu, pľúc. Podľa charakteru choroby či prekonanej operácie treba podporiť tvorbu krvi aj nervový systém.
 Med je výborným doplnkom liekov predpísaných lekárom, pretože posilňuje organizmus, prináša úľavu, pôsobí upokojujúco a podporuje tvorbu krvi. Tu sa treba zmieniť aj o hojivých účinkoch medu pri liečení otvorených a aj hnisavých rán. Najviac dôkazov z prvej ruky máme od ruských lekárov, ktorí používali med pri liečení rán počas vojnových i povojnových rokov. Baktericídne inhibíny majú zrejme hlavnú zásluhu na tom, že sa čistia a hoja dokonca aj zašpinené rany, ak sa na ne nanesie vrstva medu. Moderný, stresom vystavený človek iste nepohrdne chutnou maškrtou, ktorá mu dodá síl a upokojí nervovú sústavu. Med na stole prestretom k raňajkám určite raňajky obohatí. Účinky medu sa najlepšie prejavia vtedy, keď sa užíva dlhodobo a v malých množstvách buď natretý na chlieb, alebo len tak, čajovou lyžičkou. Pohár vody osladenej lyžičkou medu je výborný uspávací prostriedok a pomáha človeku znovu usnúť po prerušení spánku. Blahodárne účinky medu spočívajú zrejme v obsahu vitamínov skupiny B.

Zakrátko sa chorý človek upokojil, chcelo sa mu spať a zanedlho bolo možné badať aj ústup kašľa. Prastarý recept - med pomiešaný so šťavou z reďkovky či mrkvy - sa používa dodnes a odporúča sa túto zmes užívať hlavne v zime.


Radi by sme prispeli svojou troškou aj do sporu, či smú med jesť aj diabetici. Hovorí sa, že nie, podľa nás by však odpoveď mala znieť aj áno aj nie. Nie je totiž cukrovkár ako cukrovkár. Rozhoduje vždy stanovisko odborného lekára, jedno je však isté. Med nie je pre diabetika ani zďaleka taký nebezpečný, ako hroznový cukor. Ovocný cukor, a toho obsahuje med až 50%, totiž organizmus spracováva takým spôsobom, že k nemu nepotrebuje inzulín. Diabetici si však med nemusia upierať, ak sú pod trvalou zdravotnou kontrolou, lekár pozná vlastnosti medu a dokonale aj zdravotný stav pacienta. Pokusmi sa totiž dá zistiť, koľko medu pacient znesie bez toho, aby sa mu cukor objavil v moči, alebo aby sa mu zvýšila hladina cukru v krvi. Jedna kávová lyžička medu má nutričnú hodnotu dvoch slepačích vajec. Doporučujeme vyskúšať med ako sladidlo v káve. Výrazne doplňuje jej arómu.

7.Zaujímavosti

Med je ideálnym liekom na alkoholovú opicu


Ideálnymi raňajkami po prehýrenej noci plnej alkoholu je podľa britských chemikov toast s medom. Med totiž dodáva telu potrebné látky, aby sa vyrovnalo s následkami alkoholu. Med na raňajky poskytne telu látky ako fruktóza, sodík - tiež pomáhajú organizmu vyrovnať sa s následkami alkoholovej noci.

Pri žalúdočných ťažkostiach
Odporúča sa piť med so sójovým, resp. mandľovým mlieko. Účinkuje aj pri ochorení čriev a pečene.

Pri silnom kašli
Ak sa kašeľ začne liečiť v začiatočnom štádiu medovým sirupom (3 x denne), choroba rýchlo ustúpi. Sirup: Pokrájanú cibuľu varíme hodinu a do odvaru vychladnutého na 45 °C vmiešame med od včelára, najlepšie lipový.

Medový roztok pri otravách
2 lyžice medu dáme do 2 dl vody a vypijeme každú polhodinu. Pri akútnej otrave treba rýchlo vypiť niekoľko pohárov tohto medového roztoku. Je účinný pri rozličných otravách priemyselnými jedmi, hubami, hadím jedom a podobne. Vysvetľuje sa to tým, že krv otrávených osôb stráca najväčšiu časť glukózy (hroznového cukru), a práve med ju nahrádza. Samozrejme spolupôsobia tu aj ďalšie látky obsiahnuté v mede, a tak chránia pečeň pred zničením. Tento roztok môžeme s úspechom použiť aj ako kúru pri hnačke.

Vonkajšie účinky medu
Med však môžete na liečenie používať nielen zvnútra, ale aj zvonku na rany, na zjemnenie drsných miest na pokožke, na jazvy či ako pleťovú masku. Med je totiž aj antibakteriálnym prostriedkom, preto dobre zaberá nielen na zapálené hrdlo, ale i pri liečení drobných raniek, napríklad aj popraskaných pier.
Skúste kúpeľ ako Kleopatra:
zmiešajte 100 ml smotany s jednou šálkou medu a pridajte do teplého kúpeľa. Vaša pokožka bude jemná a kúpeľ bude nádherným relaxom pre všetky zmysly.

Detoxikačná medová masáž
Informácie o tomto starom prostriedku ľudového liečiteľstva nájdeme v starých ruských prameňoch, no postupne sa z Ukrajiny dostal aj na západ a získava na popularite. Masáže medom pomáhajú nielen pri strese, či chronických ochoreniach, ale účinne detoxikujú prakticky celý organizmus, prekrvujú a oživujú ho. Sú vhodné pri viacerých chorobných stavoch: pri vyčerpaní a slabosti, starobe, napätí, nervových poruchách a stavoch nepokoja. Med pôsobí až do hĺbky tkanív a odstraňuje usadeniny (toxíny), ktoré sa v tele nahromadili. Práve preto je masáž medom vhodná najmä pri civilizačných chorobách, ktoré súvisia s usadzovaním jedov a škodlivín.

Tipy na medové skrášlenie

Pleťový krém:
2 lyžičky kakaového masla zohrejte s 100 g včelieho vosku. Zmes zrieďte podľa potreby olivovým olejom na hmotu, ktorá bude mať krémové zloženie. Krém uchovávajte v chladničke.

Pleťové masky:
Zmiešajte dve lyžičky medu s dvoma lyžičkami smotany. Vymiešajte do hladka a nechajte pôsobiť 20 minút. Medovú masku si môžete urobiť aj tak, že na tvár nanesiete čistý med a necháte tiež dvadsať minút pôsobiť, kým pokožka neprijme všetky živiny. Takéto masky sú vhodné na všetky tipy pleti Ponúkame vám však aj návod na prípravu masky, ktorá je určená špeciálne na suchú pleť. Recept: zmiešajte štyri lyžice bieleho jogurtu s desiatimi rozdrvenými mandľami, štyrmi lyžičkami medu a dvoma lyžičkami oleja (mandľového alebo olivového). Kašičku naneste na tvár a nechajte dvadsať minút pôsobiť.

Pre hodvábne pery:
Na suché a  popraskané pery dobre pôsobí medový balzam. Vytvoríte ho veľmi jednoducho, pery stačí potrieť čistým medom. A snažte sa ho aspoň desať minút z pier nezlízať.

Pleťový peeling:
100 g ovsených vločiek zmiešajte s dvoma lyžičkami medu. Naneste na navlhčenú tvár a dve-tri minúty masírujte pleť krúživými pohybmi.

Telový peeling:
Dostatočné množstvo medu vymiešajte s kvapkou éterického oleja a ovsenými vločkám, prípadne krupičnou múkou. Olej vyberajte podľa nálady a podľa potrieb pokožky. Citrónový olej napríklad pleť zosvetľuje, gaštanový sťahuje rozšírené žilky, tymianový spomaľuje tvorbu kožného mazu. Zmesou pri sprchovaní vydrhnite celé telo. Pokožku potom ošetrite kvalitným telovým mliekom.

Telové mlieko:
Veľa výživy pokožke dodá aj domáce telové mlieko. Jeho príprava je trošku zložitejšia, výsledky na tele však stoja určite za tú námahu. Potrebujte: 1 000 ml olivového, jojobového alebo mandľového oleja , 200 g včelieho vosku, 2 lyžičky propolisového roztoku (kúpite v lekárni). Olej zohrejte na štyridsať stupňov, pridajte vosk a miešajte dohladka. Po odstavení z ohňa pridajte propolis a po vychladnutí dajte stuhnúť do chladničky.

Zábal na ruky:
V miske zmiešajte dve lyžičky medu s jedným vaječným žĺtkom a lyžičkou olivového oleja. Neneste na ruky, navlečte si staré rukavice a nechajte 15 minút pôsobiť. Med výborne ošetrí popraskanú pokožku na rukách.

Zábal na vlasy:
Vaječný žĺtok, 5 lyžičiek medu a lyžičku olivového oleja vymiešajte na hladkú kašičku. Vmasírujte do vlhkých vlasov, zabaľte do igelitu a uteráka a nechajte aspoň dvadsať minút pôsobiť. Vlasy získajú výživu a pekný lesk. 

Medový kúpeľ:
V pol litri horúceho mlieka rozpustite desať lyžíc medu a nalejte do vody do kúpeľa. Relaxujte v ňom tridsať minút . Pokožka za ten  čas nasaje výživné látky, zjemnie a bude pekne žiariť. Voda v kúpeli by však nemala mať viac ako štyridsať stupňov, inak sa zničia výživné látky z medu. Ak chcete mať kúpeľ ešte výživnejší, pridajte do zmesi mlieka medu ešte 250 ml smotany.

Trpíte nespavosťou?
V šálke horúceho mlieka rozpustite lyžičku medu a vypite pred spaním.
Trápia vás tehotenské nevoľnosti?
100 g zázvoru povarte v 250 ml vody  a nechajte jeden deň odstáť. Zlejte cez sitko a pridajte do šťavy 2 lyžičky medu a povarte dve minúty. Zmes sa užíva denne nalačno po jednej lyžičke rozpustenej v pohári minerálky.

Všeliek propolis


Medzi ďalšie produkty včiel patrí aj propolis a materská kašička. Propolis je vlastne zmes včelieho vosku a živíc, ktoré včely zbierajú z rastlín, najmä z kvetných a listových pukov stromov a krov. Má výrazné farmakologické využitie. Napríklad pôsobí protizápalovo, dezinfekčne a podporuje hojenie rán. Pôsobí aj antiviroticky, tlmí bolesť a usmrcuje baktérie. Je vynikajúcim liekom na opary (ak samozrejme) nie je človek na neho alergický, pomáha pri liečbe hemeroidov a využíva sa aj v boji proti paradentóze.

Kašička na srdce


Materská kašička je kŕmna kašička, ktorú vylučujú robotnice včely medonosnej a kŕmia ňou včelí plod a larvy budúcej včelej matky. Tento včelí produkt pomáha pri liečení epilepsie. Krátkodobé užívanie včelej kašičky má pozitívne účinky pri mŕtvici, Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe. Materská kašička má aj výrazné protistresové a antibiotické účinky, zlepšuje činnosť srdca, zvyšuje životnú silu a zlepšuje psychický stav. Takisto zlepšuje využitie vápnika v organizme a tak tlmí rozvoj osteoporózy. Materská kašička sa neodporúča užívať tehotným ženám, deťom a ľuďom, ktorí sú na ňu alergickí.

Vedeli ste, že…


- kombinácia medu s citrónovou šťavou je nielen výborným pomocníkom pri prechladnutí, ale aj pri chorobách srdca, napr. pri nepravidelnosti srdcového rytmu,

-  medovicové medy, teda medy, ktoré sú „zozbierané“ z ihličnatých stromov, pomôžu pri vysokom krvnom tlaku a dokážu ho znížiť. Med totiž obsahuje acetylcholín alebo len cholín, ktorý rozširuje cievy. Tieto medy sa používajú aj pri liečení pacientov s chorými obličkami alebo v prípade chorých na pľúca (TBC),

- osobitnú skupinu tvoria kvetové medy, ktoré sa odporúčajú najmä pre deti a pre ľudí po ťažkých operáciách a úrazoch. O mede je známe, že pomáha pri obnove ľudského tkaniva.

8. Výsledky, zistenia, pozorovania

Naše pozorovania viedli hlavne ku obsahu medu. Podľa zistení rozlišujeme dva druhy, a to obohatený a neobohatený med. Keď je med umelo obohatený fermentovaným peľom, podporí ľudí, ktorí musia zvládať veľké stresy a duševné vypätia, pomôže pacientom po ťažkých vyčerpávajúcich chorobách, po operáciách a úrazoch. Posilní tiež telo po srdcovom infarkte či mozgovej mŕtvici. Niektorí lekári odporúčajú takýto peľom obohatený med aj pacientom trpiacim aterosklerózou, či akútnymi a chronickými ochoreniami pečene.

Používať treba ale kvalitný med, ktorý nie je obohatený medom s problematickou kvalitou. Taký med je síce lacnejší ale spolu s nižšou cenou sa minimalizujú aj liečivé účinky takého pochybného medu, ktorý môže mať negatívne účinky na naše zdravie. Je to niečo podobné ako keď obchodníci rozohrievajú med pri vyšších teplotách, aby zostal trvalo tekutý a nekryštalizoval sa. Potom sa však z neho stane už len sladká kaša bez vône, chute, no najmä liečebných účinkov. Najkvalitnejší med je ten, ktorí po čase kryštalizuje.

Po týždňovom používaní medu na popraskané pery sme zistili jeho priaznivé účinky a zároveň popraskané pery sa zahojili. Taktiež skutočne pomáha pri prechladnutí v spojení s citrónom.



9. Diskusia

Najčastejšie kladené otázky o mede

Ktorý med je kvalitnejší, kvetový alebo lesný?
Kvetové medy majú väčšinou svetlejšiu farbu. Sú ľahko stráviteľné vďaka vyššiemu obsahu glukózy (hroznový cukor) a fruktózy (ovocný cukor) a tým vhodné ako vysoko hodnotný doplnok výživy detí, rekonvalescentov, športovcov a iných. Obsahujú peľové zrná rastlín, na ktorých včely zbierajú nektár a obohacujú med o významné látky prírodného charakteru s povzbudzujúcimi účinkami (rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky). Lesné medy sú spravidla tmavšie, čo spôsobujú rastlinné farbivá obsiahnuté v  miazge drevín. V porovnaní s kvetovými medmi obsahujú väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Výživná hodnota oboch druhov medu je prakticky rovnaká.

Prečo niektoré medy kryštalizujú skôr a iné neskôr?
Kvetové medy kryštalizujú skôr ako medy lesné. Kryštalizácia kvetových medov je spôsobená vyšším obsahom glukózy, ktorá má špecifickú vlastnosť vytvárať kryštály. V lesných medoch je väčšinou vyšší obsah fruktózy a dextrínov a tým majú nižší predpoklad ku kryštalizácii a zostávajú dlhšiu dobu v tekutom stave.

Znamená kryštalizácia medu jeho nižšiu kvalitu, alebo jej porušenie?
Určite nie! Kryštalizácia je prirodzená vlastnosť kvetových i lesných medov. Skryštalizovaný med si uchováva všetky cenné látky a vlastnosti.

Ako je to s kvalitou domáceho medu?
Domáci - tuzemský med je vysoko kvalitný. Vďaka veľmi prísnym hygienickým a veterinárnym opatreniam sa radia naše medy medzi najkvalitnejšie na svete. Najmä kvetový med je vhodný ako veľmi hodnotný doplnok detskej výživy.

Ako dlho môžeme skladovať med?
Med zachováva svoje vlastnosti aj niekoľko rokov pri správnom skladovaní. Je dobrým konzervačným prostriedkom.

Čo je pastovaný med?
Pastovaný med je špeciálne upravený včelí med. Pri tejto úprave je využitá prirodzená vlastnosť kvetových medov - kryštalizácia. Výsledkom je plnohodnotný med pastovej konzistencie, ktorá sa v priebehu času nemení. Med je spracovaný bez zahrievania a bez akýchkoľvek prísad.

10. Záver

Na základe niektorých pokusov sme zistili, že med ma naozaj veľmi priaznivé, či už ide o liečivé, alebo upokojujúce účinky. Vďaka medu dokážeme vyliečiť rôzne rany, opuchy, ale aj depresívne nálady. Med obsahuje totiž endorfíny- hormóny šťastia, ktoré nám prinášajú pozitívne myslenie. Med je aj výbornou pochúťkou, no netreba to s ním preháňať, pretože sa z neho rýchlo priberá. Sme rady, že sme si vybrali med ako našu tému, pretože sme sa oboznámili so zaujímavými poznatkami, o ktorých sme nemali ani tušenie. Je to nenahraditeľná zložka v našom živote. Nie nadarmo sa vraví, že med je živý zázrak. Máloktorá pochutina na svete je taká lahodná a zároveň aj zdravá a liečivá. Preto si med treba vždy vychutnať ,nešetriť ním, no zároveň to s konzumovaním nepreháňať. Veď ako sa vraví , že všetkého veľa škodí.

Ďakujeme za pozornosť, dúfam, že sa Vám náš projekt páčil a informácie, ktoré Vás zaujali a . ktoré ste si zapamätali využijete vo svojom živote.

11. Zoznam použitej literatúry

Kniha: Jedlo ako jed, jedlo ako liek- Alesdair Mc. Whirter

Med v kuchyni

Včelie produkty



www.vcely.sk

www.biomed.sk

www.wikipedia.sk

www.zdravie.sk

www.n-vcelari.sk

12. Prílohy

Typické zloženie medu

Zložka

Obsah

fruktóza

38 %

glukóza

31 %

sacharóza

1 %

iné sacharidy

9 %

voda

17 %

popol

0,17 %
















Yüklə 94,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə