Berlin ve çarsilari cografya



Yüklə 445 b.
tarix14.05.2018
ölçüsü445 b.
#43562


BERLIN VE ÇARSILARI




Cografya

 • Berlin'in doğudan-batıya uzunluğu 45 km'dir ve güneyden kuzeye ise 38 km'dir. Şehrin yüzölçümü 892 km²'yi bulur. Berlin eyaleti, tek komşusu Brandenburg eyaletiyle çevrilidir. Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıktadır.

 • Berlin'in çoğrafi oluşumu buzul çağının etkisiyle belirlenmiştir. Almanya'nın başkenti, Teltow ve Barnim yaylaları arasında kalır. 20 bin yıl önce Berlin'in etrafı dev buzullarla çevriliydi, bunların 18 bin yıl önce erimesiyle Berlin'in coğrafyası oluşmuştur.

 • Berlin'den iki önemli ırmak geçmektedir. Bunlar Spree ve Havel'dir. Spree ırmağı doğudan batıya doğru akmaktadır. Irmak daha sonra, batıdaki Spandau ilçesindeki Havel ırmağıyla birleşir. Havel ırmağı ise güneyden kuzeye Tegeler See ve Großer Wannsee göllerinden geçerek akar.



BERLIN

 • Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir.

 • II. Dünya Savaş’ı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibariyle 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961'den 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan "Utanç duvarı" adı da verilmiştir



BERLIN DUVARI



Berliner Dom (Berlin Katedrali)

 • Berlin’in en önemli Protestan kilisesi olan Berliner Dom, 15. Yy yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören kilise yapılan restorasyonların ardından 1993 yılında tekrar açılmıştır.



Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche (Yıkık Kilise)

 • Bir protestan kilisesi olan Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Batı Berlin’in simgesi halindedir. 1895 senesinde halka açılan kilise, 1943 senesinde bir bombardıman sırasında büyük hasar görüyor ve hasar görmüş hali ile günümüze kadar gelmiş.



Europa-Center

 • Devasa bir bina olan Europa-Center, 1960’larda en gözde mekanlar arasındaymış. Popülerliğini hala koruyan bina günümüzde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofislere ev sahipliği yapıyor. Binanın önünde ise Dünya Çeşme’si bulunuyor. Ayrıca binanın tepesinde ise Mercedes logosu dikkat çekici bir görünüm veriyor.



Kurfürstendamm

 • Kurfürstendamm semti Berlin’de kısaca Ku’damm olarak anılıyor. İsmini semtten alan Ku’damm’ın ana caddesi ise Berlin’in Champs-Élysées’sidir. Oteller, lüks mağazalar ve restoranların bulunduğu cadde çınar ağaçlarıyla süslüdür.



Judisches Museum (Yahudi Müzesi)

 • 2011 yılında açılan müze, Yahudilerin Almanya’daki 2 bin yıllık geçmişlerine ait çeşitli bilgi ve belgelerin sergilendiği bir müzedir. Tarihsel ve kültürel pek çok şeyi görme imkanınızın olacağı müze aynı zamanda mimari açıdan da harika bir görünüme sahiptir. Giriş yer altı kapılarında yapılırken; müzeye kuşbakışı baktığınızda ise binanın zikzak şekle sahip olduğunu görebilirsiniz.



Checkpoint Charlie

 • Soğuk savaş yıllarından Berlin’e kalan en çarpıcı hatıra olan Checkpoint Charlie, eskiden Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş kapısıydı. Günümüzde bu noktada bir müze bulunuyor. Museum Haus am Checkpoint Charlie müzesinde soğuk savaş zamanında Doğu’dan Batı Berlin’e kaçmaya çalışanların hikayelerini bulabilirsiniz.



Pariser Platz (Pariser Meydanı)

 • Tarihi Brandenburg Kapısı’nın ve Unter Den Linden Bulvarı arasında bulunan meydanın ismi eskiden Viereck imiş. 1814’de Napolyon’un devrilmesi ile zafer anısına ismi Pariser olmuştur. Bu meydanda pek çok önemli bina bulunmaktadır. Berlin’in bölünüp birleşmesinin simgesi Brandenburg Kapısı, Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli Hotel Adlon Kempinski , cam cephesiyle ünlü Berlin Sanat Akademisi (Akademie der Künste) ve Kennedy ailesine dair dokümanların sergilendiği Kennedy Müzesi (Museum the Kennedys) Pariser Meydanı’nda bulunmaktadır.



Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)

 • 2 yüzyıllık tarihi ile Brandenburg Kapısı, Unter Den Linden ile Ebertstraße’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Barış simgesi olarak tasarlanan kapı, 2. Dünya savaşında tahribata uğramış ve tekrar restore edilmiş. Her iki yanında 6’şar olmak üzere 12 dorik kolonu bulunan Brandenburg Kapısı’nın üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli vardır. Roma zafer tanrıçası Victoria dört atlı bir savaş arabasını sürerken görüldüğü heykel ihtişamlı görüntüsü ile turistlerin ilgisini çeken yapılar arasındadır.



Kurfürstendamm (Ku’dam)

 • Kurfürstendamm 1542'de bir yol olarak Berliner Stadtschloss'dan Jagdschloss Grunewald'a kadar yapıldı ve Brandenburg seçmeni II. Joachim'in atla ulaşımını sağlayan bir yol olarak ilk defa kullanıldı. Yolun hakkında adsız ilk yazıllı kanıt 1685'te mühendis La Vigne'nin „Plan géométral de Berlin et des environs“ belegesinde bulunuyor. 100 sene sonra Friedrich Wilhelm Carl von Schmettau tarafından hazırlanan bir kart üstünde „Churfürsten Damm“ adı ilk defa geçiyor. 5 Şubat 1873 tarihinde Otto von Bismarck konseye gönderdiği bir mektupta ihtişamlı bir caddenin yapılması için istekte bulundu ve bu istek kabul gördü. 2 Haziran 1875'de caddenin genişliğinin 53 metre olmasını kararlaştırdı ve 1882'de Ernst Werner von Siemens tarafından tasarlanan ilk troleybüs Elektromote bu caddede denendi. 1886 senesinde caddenin yapımı bitti ve bulvarın gelişimi böylece başladı. 1886 senesi Kurfürstendamm'ın doğumu olarak biliniyor.

 • I. Dünya Savaşı'na kadar Kurfürstendamm hızlı bir şekilde bir yerleşim bölgesinden, eğlence, alışveriş ve kültürel bir merkeze dönüştü. Cadde, Café des Westens ve lunaparkıyla Unter den Linden caddesine rakip olmaya başladı.

 • 1935'de antisemitizm sonucu "Kurfürstendamm Olayları" oluştu. Nazi Almanyasının kısıtlamaları da bulvarda birçok değişime yol açtı. 1936 senesinde oynanan olimpiyatlar'da cadde insanlar için toplanma noktası oldu ama Nazi ideolojisine ters düşmesiyle sebebiyle bulvardaki bazı yerler kapatıldı. Yahudi katliamlarının başlamasıyla caddenin ruhu komple kayboldu, çünkü Yahudiler bulvarın gelişimi için yoğun çaba sarfetmişlerdi.

 • II. Dünya Savaşı'nda cadde Müttefik Devletler'in hava saldırısı sonucu büyük hasar gördü ve savaştan sonra yeniden yapılmaya başlandı. Kurfürstendamm bu sefer "Batı"'nın yüzü oldu ve soğuk savaş sırasında batılı ülkelerinin ekonomik gücünü gösteren sembol haline geldi. Berlin'in 1948'de bölünmesiyle bulvar Batı Berlin'in iş merkezi olmaya başladı ve cadde üzerinde Berlin Zoologischer Garten Garı yapıldı.

 • Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla Ku'damm'ın önemi azalmaya başladı. Almanya Federal Cumhuriyeti'nin özellikle Mitte'ye önem vermesi City-West için büyük bir darbe oldu. Postdamer Platz, Friedrichstraße, Alexanderplatz gibi merkezlerle mücadele etmek zorunda kalan Ku'damm günümüzde eğlence merkezinden çok bir alışveriş bulvarına dönüştü.

 • 2011 yılında uluslararası sanat projesi United Buddy Bears kapsamındaki ayı heykelleri bu caddede sergilendi.































Hardenbergstraße













KREUZBERG MEYDANI









ERTUNC GUDUK 2012516024

 • TEŞEKKÜRLER..





Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə