ANDIJON DAVLAT UNIVERSITETI
”TARIX’’
FAKULTETI TALABASI
MINAVVAROV BAHODIRXONNING
BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Mavzusi: Qadimgi Misr
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Qadimgi Misrning qo`shni xalqlar bilan munosabati,Misr fir`avnlarining istilochilik yurishlari va ularning natijalari haqida ma`lumot berish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarda o’zga xalqlar tarixiga qiziqish uyg`otish, ular bilan o`z tarixini taqqoslashga o`rgatish
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarda o`rganilganlardan to`g`ri xulosa chiqarish ko`nikmasini rivojlantirish.
Kompetensiyalar: O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasini shakllantirish. Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasini rivojlantirish Tarixiy manba va adabiyotlar bilan ishlash kompetensiyasini shakllantirish.
Dars turi: aralash
Dars uslubi: og`zaki, yozma
Dars usuli: test, “Kichik ma`ruza, “Kim chaqqon” o`yini, savol-javob
Dars jihozi: darslik,xaritalar,tarqatma materiallar,testlar.
Darsning texnologik xaritasi:
T/R
|
Bo’limlar
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
2
|
O`tgan mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
15 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
5
|
O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.
|
10 daqiqa
|
6
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Jami
|
45 daqiqa
|
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
O`quvchilar bilan salomlashish, davomadni aniqlash, darsga jalb qilish, sinfda ishchi muhitini yaratish, dunyoda va O`zbekistonda yuz bergan muhim yangiliklardan qisqacha xabarlar berish.
II. Uy vazifasini tekshirish:
1.Qachondan boshlab misrliklar Nil daryosi qirg'oqlaridagi yerlarni o'zlashtira boshlaganlar?
A.mil. aw. 2-mingyillik boshi B.mil. aw. 3-mingyillik boshi
C.mil. aw. 4-mingyillik boshi D.mil. aw. 5-mingyillik boshi
2.Qadimgi Misrda hunarmandlarning qancha kasb-korlari bo'lgan?
A. 30 dan ortiq. B. 30 ga yaqin. C.20 ga yaqin D.20 dan ziyod
3.Nil daryosi qadimdan ... dengiziga quyilardi.
A.Egey dengizga B.Arabiston dengizga C.O'rtayer dengizga D.Qizil dengizga
Dostları ilə paylaş: |