IF Göta, 2.08; 5) Daniel Lennartsson, Örgryte IS, 2.05; 6)
Alexander Håkansson, Umedalens IF, 2.05; 7) Erik Liberg,
Ullevi FK, 2.02; 8) Daniel Falk, IK Lerum FI, 2.02. (12 startande.)
Stav (26/2): 1) Alhaji Jeng, Örgryte IS, 5.55 (5.20/o;
5.25/-; 5.30/-; 5.35/-; 5.40/o; 5.45/-; 5.55/xo; 5.60/---); 2)
Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI, 5.35 (5.10/xxo; 5.15/-;
5.20/-; 5.25/xo; 5.30/-; 5.35/o; 5.40/-; 5.45/xxx); 3) Oscar
Janson, Ullevi FK, 5.30 (5.15/xo; 5.20/-; 5.25/-; 5.30/o;
5.35/-; 5.40/xxx); 4) Deniz Mahshid, Örgryte IS, 4.98; 5)
Rasmus Carlsson, Falu IK, 4.90; 6) Erik Thorstensson,
Spårvägens FK, 4.90; 7) Carl Sténson, Hellas FK, 4.70; 8)
Anders Andreasson, Örgryte IS, 4.70. (12 startande varav 1
blev utan resultat.)
Längd (27/2): 1) Michel Tornéus, Hammarby IF, 7.68 (x;
7.45; 7.41; 7.62; 7.45; 7.68); 2) Adam Chiguer, Huddinge
AIS, 7.33 (x; 7.09; x; 5.52; x; 7.33); 3) David Frykholm,
IF Göta, 7.32 (7.12; x; 7.32; 7.32; 7.29; x); 4) Andreas
Otterling, KFUM Örebro, 7.28; 5) Vuk Djekic, Hässelby SK,
7.18; 6) Hugo Jansson, Glanshammars IF, 7.11; 7) Ritchie
Moba, IFK Tumba, 7.09; 8) Johan Taléus, Eskilstuna FI,
7.04. (15 startande varav 1 blev utan resultat [kval 26/2].)
Tresteg (26/2): 1) Mathias Ström, Örgryte IS, 15.95 (x;
15.92; 15.95; 15.81; -; -); 2) Daniel Lennartsson, Örgryte
IS, 15.77 (x; 15.77; x; x; x; x); 3) Moteba Mohamed,
Alingsås IF, 15.51 (14.87; 14.04; 15.22; 15.10; x; 15.51);
4) Sebastian Ekstrand, Öresund FK, 15.30; 5) Erik Ehrlin,
Ärla IF, 15.11; 6) Mattias Karlsson, Västerås FK, 14.71; 7)
Ousainou Mbye, Örgryte IS, 14.38; 8) Joel Spolén, Örgryte
IS, 13.59. (Samtliga.)
Kula (26/2): 1) Niklas Arrhenius, Spårvägens FK, 19.03
(19.00; 19.03; x; 18.20; 18.02; 18.24); 2) Axel Härstedt,
Malmö AI, 17.46 (16.73; 17.46; x; 17.08; 16.81; x); 3) Daniel
Ståhl, Spårvägens FK, 17.10 (16.23; 16.64; 16.93; 16.81;
16.86; 17.10); 4) Magnus Lohse, Mölndals AIK, 16.36; 5)
Oscar Vestlund, Kils AIK, 15.68; 6) Jonas Meyer, Strömstads
IF, 15.62; 7) Philip Åman, IF Kville, 15.60; 8) Niklas Lindstedt,
Hässelby SK, 15.54. (11 startande.)
Vikt (OBS! Ny vikt: 15,88 kg; 26/2): 1) Mattias Jons,
Hässelby SK, 22.51 (x; 21.52; x; x; 22.51; x); 2) Robert
Alneroth, Gefle IF, 21.09 (20.32; x; 20.41; 20.46; 21.09; x);
3) Markus Johansson, IF Göta, 20.85 (x; 19.09; x; 20.20;
20.85; x); 4) Karl-Erik Ludvigsson, IF Göta, 19.69; 5)
Stefan Kvist, Alvesta FI, 19.34; 6) Daniel Nyman, IFK Växjö,
18.50; 7) Jonas Birgersson, Nyköpings BIS, 17.98; 8) Erik
Romberg, Högby IF, 17.51. (16 startande.)
Sjukamp
(12–13/2): 1) Petter Olson, Malmö AI, 5.671
(60 m 7.13; längd 7.09; kula 13.12; höjd 2.02 / 60 m häck
8.33; stav 4.65; 1000 m 2:46.93); 2) Fabian Rosenquist,
GoIF Tjalve, 5.268 (7.27; 6.88; 12.46; 1.90 / 8.60; 4.25;
2:44.72); 3) Niklas Karlsson, F Bålsta IK, 5.149 (7.40; 6.42;
13.03; 1.81 / 8.52; 4.45; 2:44.99); 4) Rasmus Carlsson,
Falu IK, 5.085 (7.29; 6.58; 12.76; 1.81 / 9.06; 4.65;
2:50.42); 5) Lasse Ohtamaa, Väsby IK, 4.990 (7.38; 6.69;
14.24; 1.75 / 8.73; 3.85; 2:47.97); 6) Rasmus Olofsson,
Hässelby SK, 4.977 (7.32; 6.29; 13.88; 1.81 / 8.66; 4.05;
2:52.09); 7) Adam Björling, GoIF Tjalve, 4.708 (7.57; 6.67;
11.90; 1.78 / 8.93; 3.75; 2:50.36); 8) Henrik Brus, Falu
IK, 4.532 (7.59; 6.03; 9.81; 1.78 / 8.93; 4.45; 3:00.07); 9)
Joakim Andersson, KFUM Örebro, 3.914 (7.69; 6.31; 8.69;
1.63 / 10.19; 3.45; 2:52.83). 2 bröt: Andreas Romin, Gefle
IF, (7.70; 5.53; 11.40; 1.78 / ej start) och Guido Ripke, Gefle
IF, (8.54; 2.79; ej start). (Samtliga.)
4x200 m (27/2): 1) Spårvägens FK lag I 1:27.77 (1 h2; Emil
Zail, Thomas Nikitin, Marvin Tay, Nil de Oliveira); 2) Hässelby
SK 1:28.93 (2 h2; Patrik Sjöö, Daniel Almgren, Niklas Larsson,
Andreas Mokdasi); 3) Huddinge AIS 1:28.99 (3 h2; Alexander
Nordkvist, Oskar Åberg, Anton Nilsson, Robin Nordkvist); 4)
Turebergs FK 1:29.66 (1 h1; Nils-Göran Nilsson, Sebastian
Öberg, Johan Eriksson, Gustav Karnebäck); 5) Bollnäs FIK
1:29.82 (2 h1; Andreas Andersson, Per-Erik Söderqvist, Joel
Groth, Jonathan Waltersson); 6) Spårvägens FK lag II 1:32.13
(3 h2; Carl Hedén, Oscar Johansson, Erik Thorstensson,
André Drummond). (Samtliga.)
Kvinnor inomhus
60 m (26/2): 1) Lena Berntsson, Ullevi FK, 7.39;
2) Caroline Sandsjoe, IF Göta, 7.54; 3) Julia Skugge,
Glanshammars IF, 7.57; 4) Mathilda Hultgren, Ullevi FK,
7.60; 5) Therese Bohlén-Kinn, Ullevi FK, 7.61; 6) Pernilla
Nilsson, IFK Trelleborg, 7.65; 7) Elina Palmquist, IF Göta,
7.65; 8) Susanne Schüssler, IF Göta, 7.76. (21 startande.)
200 m (27/2): 1) Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg, 24.37;
2) Mathilda Hultgren, Ullevi FK, 24.49; 3) Elin Backman, IFK
Helsingborg, 24.80; 4) Erica Pettersson, IF Göta, 25.26. (12
startande.)
400 m (27/2): 1) Josefin Magnusson, Malmö AI, 54.62;
2) Lotta Lindsén, Turebergs FK, 54.84; 3) Frida Persson,
Hammarby IF, 55.20; 4) Vendela Mindelöf, Hässelby SK,
57.83. (8 startande.) Mellantider: 200 m 25.9 Magnusson;
300 m 39.5 Magnusson.
800 m (27/2): 1) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 2:08.70; 2)
Frida Flodström, Turebergs FK, 2:09.41; 3) Elin Moraiti, Falu
IK, 2:10.37; 4) Vendela Mindelöf, Hässelby SK, 2:13.02; 5)
Sara Rönnby, Enhörna IF, 2:13.27; 6) Ida Holm, IK Lerum FI,
2:14.49; 7) Lova Wåhlin, Hammarby IF, 2:16.23; 8) Jennie
Hurkmans, Turebergs FK, 2:17.93. (Samtliga.) Mellantider: 200
m 30.7 Moraiti; 400 m 64.3 Rönnby; 600 m 1:37.3 Moraiti.
1500 m (27/2): 1) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 4:33.07;
2) Matilda Häggström, IF Göta, 4:34.41; 3) Elin Borglund,
Sävedalens AIK, 4:35.71; 4) Malin Liljestedt, Spårvägens
FK, 4:36.51; 5) Meraf Bahta, Hälle IF, 4:36.63; 6) Elina
Johansson, Spårvägens FK, 4:37.38; 7) Maria Westher,
Karlskoga FI, 4:37.42; 8) Louise Wiker, Hässelby SK,
4:40.49; 9) Hanna Bortholomew, FK Studenterna, 4:44.46.
(Samtliga.) Mellantider: 400 m Johansson; 800 m 2:28
Johansson; 1000 m 3:06 Johansson.
3000 m (26/2): 1) Susanne Grimfors, FK Studenterna,
9:33.39; 2) Elin Borglund, Sävedalens AIK, 9:37.89; 3) Malin
Liljestedt, Spårvägens FK, 9:38.62; 4) Louise Wiker, Hässelby
SK, 9:40.56; 5) Madeleine Larsson, Hässelby SK, 9:50.18; 6)
Elina Johansson, Spårvägens FK, 9:54.70; 7) Maria Borglund,
Sävedalens AIK, 9:58.30; 8) Frida Lundén, FK Studenterna,
9:59.07. (13 startande varav 1 bröt.) Mellantider: 1000 m
3:08.7 Grimfors; 2000 m 6:21.4 Grimfors.
60 m häck (27/2): 1) Emma Tuvesson, IFK Helsingborg,
8.29; 2) Ellinore Hallin, IFK Växjö, 8.61; 3) Jessica
Samuelsson, Hässelby SK, 8.68; 4) Elina Palmquist, IF
Göta, 8.75; 5) Isabelle Eurenius, Falu IK, 8.82; 6) Maja
Rogemyr, IF Göta, 8.82; 7) Isabell Englund, Malmö AI, 9.00.
Lisa Linnell, Ljungby FIK, bröt. (18 startande varav 1 bröt
och 1 diskvalificerades.)
Höjd (26/2): 1) Ebba Jungmark, Mölndals AIK, 1.93
(1.81/o; 1.83/o; 1.85/-; 1.87/o; 1.90/o; 1.93/xo; 1.95/xxx);
2) Anna Alexson, Spårvägens FK, 1.81 (1.71/o; 1.75/o;
1.78/o; 1.81/o; 1.83/xxx); 3) Ellen Björklund, IFK Lund, 1.78
(1.71/o; 1.75/o; 1.78/o; 1.81/xxx); 4) Daniella Eriksson,
Västerås FK, 1.75; 5) Evelina Erlandsson, Nyköpings BIS,
och Sofie Skoog, IF Göta, 1.75; 7) Vendela von Corswant,
Mölndals AIK, 1.75; 8) Linda Pewik, Mölndals AIK, 1.71;
9) Jessica Samuelsson, Hässelby SK, 1.67; 10) Kristina
Eriksson, Rånäs 4H, 1.67. (Samtliga.)
Stav (27/2): 1) Malin Dahlström, Ullevi FK, 4.40 (4.10/
xo; 4.15/-; 4.20/-; 4.25/o; 4.40/xxo; 4.55/xxx); 2) Fanny
Berglund, Göteborgs KIK, 4.15 (3.90/o; 3.98/-; 4.04/xxo;
4.10/o; 4.15/o; 4.20/xxx); 3) Alissa Söderberg, Spårvägens
FK, 4.10 (3.70/o; 3.82/xxo; 3.90/-; 3.98/o; 4.04/xo;
4.10/o; 4.15/xxx); 4) Michaela Meijer, Örgryte IS, 4.04; 5)
Madeleine Nilsson, Kvarnsvedens GoIF, 3.82; 6) Terese
Dimblad-Gonzalez, Malmö AI, 3.70; 7) Sara Eriksson, Ullevi
FK, 3.70; 8) Linda Carlsson, IK Ymer, 3.58; 9) Thea Nyberg,
Örgryte IS, 3.40. (Samtliga.)
Längd (26/2, kval samma dag): 1) Khaddi Sagnia, Ullevi
FK, 6.21 (5.87; 5.89; x; 6.10; 4.59; 6.21); 2) Erica Jarder,
Spårvägens FK, 6.20 (6.15; 6.18; 5.85; 6.20; 4.64; 6.20); 3)
Malin Marmbrandt, Västerås FK, 6.01 (x; x; 5.91; 5.87; 5.89;
6.01); 4) Lynn Johnson, Ullevi FK, 5.90; 5) Linda Berntsson,
Mölndals AIK, 5.84; 6) Sofia Lund, Hässelby SK, 5.78; 7)
Kim McCabe, IFK Lund, 5.67; 8) Sofie Sandberg, Gefle IF,
5.67. (21 startande varav 1 blev utan resultat.)
Tresteg (27/2): 1) Khaddi Sagnia, Ullevi FK, 13.34
(13.10; 12.97; 12.97; 13.34; 11.56; 12.87); 2) Lynn
Johnson, Ullevi FK, 12.84 (12.84; x; -; -; -; -); 3) Angelica
Ström, Gefle IF, 12.72 (x; 12.11; 12.47; 12.72; x; 11.94);
4) Anna Alexson, Spårvägens FK, 12.53; 5) Jasmin Sabir,
Hammarby IF, 12.20; 6) Kajsa Levin, Mölndals AIK, 12.19;
7) Sofie Lindesten, Hellas FK, 12.14; 8) Sofia Nilsson, Gefle
IF, 11.95; 9) Louise Arvidsson, Vittsjö GIK, 11.83; 10)
Angelica Engberg, Hässelby SK, 11.55. (Samtliga.)
Kula (26/2): 1) Helena Engman, Riviera FI, 16.32
(15.38; 16.32; x; 16.02; 15.87; x); 2) Catarina Andersson,
Hässelby SK, 15.29 (14.23; 15.08; 15.12; x; 15.29; x); 3)
Jessica Samuelsson, Hässelby SK, 14.48 (14.34; 14.25; x;
14.48; 14.16; x); 4) Anna Wikström, IFK Tumba, 14.16; 5)
Hanna Bengtson, Öresund FK, 13.24; 6) Johanna Larsson,
Filipstads IF, 13.13; 7) Moa Eskilsson, Villstad GIF, 12.89; 8)
Camilla Norr-Ericson, GoIF Tjalve, 12.05. (Samtliga.)
Vikt (OBS! Ny vikt: 9,08 kg; 26/2): 1) Tracey Andersson,
Ullevi FK, 19.80 (x; 17.07; 19.80; 18.85; 19.73; 19.66);
2) Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne FI, 19.41 (17.49; 17.56;
18.03; 18.42; x; 19.41); 3) Eleni Larsson, Huddinge
AIS, 18.37 (x; 17.58; 17.19; 16.41; 17.90; 18.37); 4)
Karolina Pedersen, Ullevi FK, 18.21; 5) Josefin Berg, IF
Göta, 18.03; 6) Emma Johannesson, Ullevi FK, 17.77; 7)
Elinor Forssander, Ullevi FK, 17.27; 8) Karin Engström,
Spårvägens FK, 17.08. (11 startande.)
Femkamp (13/2): 1) Lisa Linnell, Ljungby FIK, 3.971
(60 m häck 8.76; höjd 1.72; kula 11.17; längd 5.66; 800 m
2:23.36); 2) Ellinor Rosenquist, GoIF Tjalve, 3.852 (9.18;
1.69; 11.52; 5.69; 2:25.41); 3) Jasmine Burestam, Huddinge
AIS, 3.706 (9.11; 1.69; 9.83; 5.37; 2:22.02); 4) Jessica
Bloodworth, Tranås AIF, 3.642 (9.21; 1.60; 11.10; 5.17;
2:19.44); 5) Sabina Sandberg, Spårvägens FK, 3.629 (9.35;
1.75; 9.58; 5.55; 2:32.84); 6) Michaela Meijer, Örgryte IS,
3.350 (8.92; 1.48; 9.63; 5.65; 2:39.77); 7) Malin Eriksson,
KFUM Örebro, 3.326 (9.00; 1.57; 10.02; 5.19; 2:40.10); 8)
Mergime Jashari, IK Westmannia, 3.309 (9.32; 1.57; 9.69;
5.41; 2:39.29). (13 startande varav 1 bröt.)
4x200 m (27/2): 1) Spårvägens FK 1:42.66 (1 h2; Anna
Sunneborn, Nuulu Ndivabene, Marie Sönnerfors, Gladys
Bamane); 2) Malmö AI 1:42.81 (1 h1; Wilma Kroon,
Josefin Magnusson, Josefin Sahlström, Isabell Englund);
3) IF Göta 1:43.44 (2 h2; Caroline Sandsjoe, Susanne
Schüssler, Erica Pettersson, Caroline Tegel); 4) Hässelby
SK 1:43.57 (2 h1; Sofia Lund, Louise Martin, Farydah
Inoussa, Angelica Engberg). Hammarby IF bröt (h2; Emma
Fredriksson, Rebecca Högberg, Frida Lüppert Thomsson,
Frida Persson). (Samtliga.)
Mästerskapsstandaret
Omfattar alla senior-SM ute och inne inklusive lagmäster-
skapen. Poängräkning 7, 5, 4, 3, 2, 1 för placeringarna 1–6.
Lagmästerskapen ger dubbla poäng.
Män (102:a): 1) Spårvägens FK 170; 2) Hässelby SK 158;
3) Örgryte IS 101; 4) Malmö AI 76; 5) Hammarby IF 70;
6) Huddinge AIS 47; 7) IF Göta 39; 8) Ullevi FK 28; 9) IFK
Umeå 25; 10) Turebergs FK 23; 11) IFK Helsingborg 22; 12)
Gefle IF och KFUM Örebro 19; 14) IFK Växjö 18; 15) F Bålsta
IK och F Stenungsunds FI 14; 17) FK Studenterna och IFK
Lund 13; 19) Rånäs 4H 11;
20) Hälle IF, Högby IF och Sundsvalls FI 10; 23) Falu
IK och GoIF Tjalve 9; 25) IF Kville 7; 26) Alvesta FI, IFK
Göteborg, Mölndals AIK, Södertälje IF och Västerås LK 5;
31) Alingsås IF, IF Start, IFK Mora, Nedre Soppero IK,
Råby-Rekarne FI och Varbergs GIF 4; 37) Bollnäs FIK, IFK
Lidingö, IK Lerum FI, IK Orient, Kils AIK, Nyköpings BIS,
Team Ultrasweden LK och Öresund FK 3;
45) Björnstorps IF, Eskilstuna FI, IFK Halmstad, SK Bore,
Upsala IF, Väsby IK och Ärla IF 2;
52) Glanshammars IF, IFK Strömsund, IK Ymer, KA 2 IF,
Strömstad LK, Strömstads IF, Sävedalens AIK, Umedalens
IF och Västerås FK 1.
Kvinnor (52:a): 1) Ullevi FK 175; 2) Hässelby SK 129; 3)
Spårvägens FK 110; 4) IF Göta 52,5; 5) IFK Lidingö 42,5; 6)
IFK Växjö 36; 7) Malmö AI 33; 8) Ume FI 28; 9) Hammarby
IF, FK Studenterna och Sävedalens AIK 24;
12) Falu IK 20; 13) Hälle IF och Örgryte IS 19; 15) Gefle
IF, IFK Helsingborg och Västerås FK 18; 18) GoIF Tjalve
17,5; 19) Riviera FI 17; 20) Mölndals AIK 15;
21) IFK Tumba 14; 22) Huddinge AIS och Turebergs FK 12;
24) Ljungby FIK 11; 25) IFK Trelleborg, Råby-Rekarne FI och
Trångsvikens IF 9; 28) Glanshammars IF och Rånäs 4H 8;
30) KA 2 IF och Team Ultrasweden LK 7; 32) IFK Lund, IFK
Umeå, Kvarnsvedens GoIF och Villstad GIF 6; 36) Göteborgs
KIK och Västerås LK 5; 38) IK Akele och Täby IS 4;
40) IFK Halmstad, Tjust Bike o RC och Tranås AIF 3;
43) Enhörna IF, Habo FIF-04, IF Linnéa, KFUM Örebro,
Ludvika FFI och Öresund FK 2; 49) Nyköpings BIS 1,5; 50)
Bromma IF, Filipstads IF, IK Norrköping FI, IK Lerum FI och
Ulricehamns FK 1.
JUNIORER
2011 års JSM-tävlingar: Terräng i Uppsala (Uppsala Slott)
17 april (arr.: Upsala IF), stafetter i Växjö (Värendsvallen)
2–3 juni (arr.: IFK Växjö), mångkamp i Falun (Lugnets IP)
6–7 augusti (arr.: Falu IK) och Stora JSM i Vellinge (Vellinge
IP) 26–28 augusti (arr.: IK Finish, Heleneholms IF, IK
Pallas). Anm.: Även USM-klasserna P17-F17 genomfördes
i Vellinge men redovisas i ungdomsavsnittet.
Åldersklasser: 20–22 år (f. 1989–91) och 18–19 år
(födda 1992–93).
Män 22
100 m (26/8; +1,9): 1) Tom Kling-Baptiste, Huddinge
AIS, 10.48; 2) David Sennung, Ullevi FK, 10.60; 3) Mathias
Dufournier, IF Göta, 10.61; 4) Alexander Brorsson, IFK
Växjö, 10.67; 5) Benjamin Olsson, IFK Helsingborg, 10.70;
6) André Drummond, Spårvägens FK, 10.83. (23 startande.)
200 m (28/8; +1,7): 1) Tom Kling-Baptiste, Huddinge
AIS, 21.03; 2) Alexander Nordkvist, Huddinge AIS, 21.15;
3) Mathias Dufournier, IF Göta, 21.43; 4) Joel Groth,
Bollnäs FIK, 21.76; 5) Patrik Andersson, IF Kville, 22.14; 6)
Morgan Ohlström, IF Göta, 22.20. (15 startande.)
400 m (27/8): 1) Alexander Nordkvist, Huddinge AIS,
47.36; 2) Felix Francois, Örgryte IS, 48.33; 3) Markus
Johansson, Ume FI, 49.64; 4) Tomas Hultgren, Ludvika
FFI, 50.41; 5) Niclas Ragneberg, Trollhättans FIK, 50.67; 6)
Daniel Katuric, Bromma IF, 51.46. (8 startande.)
800 m (28/8): 1) Johan Svensson, Spårvägens FK,
1:50.78; 2) Rickard Gunnarsson, Hässelby SK, 1:51.61;
SM – seniorer inomhus 2011
12