|
Mingəcevir şəhər İ
|
səhifə | 1/2 | tarix | 10.04.2022 | ölçüsü | 1,95 Mb. | | #85245 | növü | Dərs |
| Kəndli və ilan (Açıq dərs)
“Kəndli və ilan”
mövzusunda keçəcəyi dərsin
İCMALI
Tarix: 19.04.2014
Sinif: IIb
Mövzu: “Kəndli və ilan”nağılı.
Standart: 2.2.1. Mətni sürətli, ifadəli, şüurlu oxuyur.
2.2.4. Verilmiş atalar sözlərdən mətnin məzmununa uyğununu seçir.
2.2.1. Nağılı oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir.
İnteqrasiya:
Həyat bilgisi: 1.1.1. Varlıq və hadisələri xarakterik əlmətlərə görə fərqləndirir.
Texnologiya : 1.3.3.Sadə tərtibat bacarıqları nümayiş etdirir.
Təsviri incəsənət: 2.2.2.Sadə rəngli təsvirlər yaradır
Məqsəd: 1) “Kəndli və ilan" nağılını ifadəli və şüurlu oxuyur.
2)Verilmiş atalar sözlərdən mətnin məzmununa uyğununu seçir.
3) “Kəndli və ilan” nağılını oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir.
4)”Kəndli və ilan” nağılını varlıq və hadisələrin xarakterik əlamələrinə görə fərqləndirir.
İş forması: Böyük qrupla, kiçik qruplarla.
İş üsulu: Əqli hücum, anlayışın çıxarılması, müzakirə.
Qiymətləndirmə forması: qrup (qiymət cədvəli), fərdi(müşahidə)
Qiymətləndirmə üsulu: Şifahi və yazılı təqdimat
Qiymətləndirmə vasitəsi: Meyar cədvəli, müşahidə vərəqi
Dərsin tipi: induktiv
Resurslar: İKT, işçi vərəqləri, şəkillər, dərslik .
Dərsin gedişi.
Sinfin təşkili:
Gəlin , gəlin uşaqlar
Möcüzə, sirlə dolu
Nağıllar aləmində
Səyahət gözlər bizi
Əvvəlcə salamlaşaq: Salam!
Sonra dərsə başlayaq
Dərsdə iştirak edən şagirdlər haqqında ayın tarixi haqqında
məlumat verilir.
-Diqqət monitora:
Monitorda tarlada işləyən kəndli təsviri verilir?
-Uşaqlar siz səkildə nə görürsünüz?
-Kəndli kimə deyirlər?
-Kənlilər hansı işlər görürlər?
-Bəs bizim şəkildə gördüyümüz kəndli nə edir?
-Bəzən tarlada işləyərkən hansısa canlılara rast gəlirlər?
-Otların arasında hansı canlını görürsünüz?
Şagirdlər sualları cavablandırırlar.
Mövzunun adın elan olunur.
Yenidən monitora diqqət yetirək.
-Gəlin şəkillər əsasında hadisələri əvvəlcədən proqnozlaşdıraq?
Mətinə uyğun ardıcıllıqla verilmiş illüstrasiyalardan itifadə edərək mətindəki hadisələr şagirdlər tərəfindən əvəllcədən proqnozlaşdırılir.
-Uşaqlar kəndli və ilan axırda dost ola bildilərmi?
Dostluq nə vaxt pozulur ?
T ədqiqatın aparılması: Şagirdlər sual-cavab verirlər, fikirlərini söyləyirlər. Şagirdlər şəklillər əsasında 4 qrupa bölünür.
qrupu, qrupu,
qrupu, qrupu.
Hər şagird nağıl qəramanlarının şəkilləri üzrə qrupunu təyin edir.
Qruplar lider seçir, adları haqqında fikir yürüdürlər.
Mətin 4 hissəyə bölünür. Hər hissə qruplar tərəfindən oxunarkən digər qruplar ekspert qrup olaraq qrupun oxuduğu hissəyə aid suallar verərək mövzunu şüurlu oxuduqlarına əmin olurlar. Sonra mövzu bölünmüş hissələr şəklində nəql olunur.
İşçi vərəqləri paylanılır.
Qruplar işlərini təqdim edir.
Digər qruplar da öz fikirlərini bildirir.
Dostları ilə paylaş: |
|
|