FBT
lav l r
175
lav 9
M lumat sisteml ri v ya sa lamlı ın t dqiqi üçün ideal v minimal
m lumat toplumunun, FBT-ın ehtimal edil n t l bl ri
B d n funksiyaları v
strukturları
Bölm v kod
T snifat blokları v kateqoriyaları
Görm qabiliyy ti 2
b210-b220 Görm qabiliyy ti v onunla ba lı
funksiyalar
E itm qabiliyy ti 2
b230-b240 E itm qabiliyy ti v vestibulyar
funksiyalar
Nitq 3
b310-b340
S s v nitq funksiyaları
H zm etm 5
b510-b535
H zm etm sisteminin funksiyaları
Ekskretor funksiyalar
6
b610-b630
Sidik ifrazatı funksiyaları
Fertillik 6
b640-b670
Cinsi
v reproduktiv funksiyalar
Cinsi f allıq 6
b640 Cinsi
funksiyalar
D ri v eyb c rlik 8
b810-830 D ri v ona aid olan strukturlar
T n ffüs 4
b440-b460
T n ffüs sisteminin funksiyaları
A rı 2
b280
A rı
Affekt* 1
b152-b180
Xüsusi
qli funksiyalar
Yuxu 1
b134
Qlobal
qli funksiyalar
F allıq 1
b130
Qlobal
qli funksiyalar
Hiss etm * 1
b140,
b144,
b164
Diqq t, yadda v yüks k s viyy li qli
funksiyalar
F allıq v i tirak
Ünsiyy t 3
d310-d345
Ünsiyy t zamanı m lumatın
m nims nilm si v düz ldilm si
Sür tl h r k t etm
qabiliyy ti*
4 d450-d465
Yerim v h r k t etm
C ldlik 4
d430-d445
Obyektl rin da ınması, yerd yi m si v
manipulsyasiya edilm si
Özün xidm t* 5
d510-d570
Özün xidm t
Adi f aliyy t* 6
v 8
M i t h yatı; H yatın sas sah l ri
xsiyy tl rarası
qar ılıqlı münasib tl r
7 d370-d770
Xüsusi
xsiyy tl rarası qar ılıqlı
münasib tl r
ctimai f aliyy t 9
D910-d930
C miyy td h yat, ictimai v v t nda
h yata
______________________
* Minimal toplu üçün t klif olunub
lav l r
FBT
176
lav 10
Minn tdarlıq
FBT-nin yaranması dünyanın müxt lif hiss l rind n olan çox sayda insanların s rf etdikl ri
qüvv v enerjil rin sasında beyn lxalq m kda lı ı v geni d st yi say sind mümkün
olmu dur. Burada hamıya ayrı-ayrılıqda t
kkür etm yin ç tin oldu unu n z r alaraq, a a ıda
aparıcı m rk zl r, t kilatlar v bir sıra i tirakçılar göst rilib.
FBT-nin hazırlanmasında ÜST il
m kda lıq etmi m rk zl r
Avstraliya
Australian Institute of Health and Welfare, GPO Box 570, Canberra
ACT 2601, Australia. Contact: Ros Madden.
Böyük Britaniya
National Health System Information Authority, Coding and
Classification, Woodgate, Loughborough, Leics LE112TG, United
Kingdom. Contacts: Ann Harding, Jane Millar.
Kanada
Canadian Institute for Health Information, 377 Dalhousie Street, Suite
200, Ottawa, Ontario KIN9N8, Canada. Contact: Helen Whittome.
Hollandiya
National Institute for Public Health and the Environment, Department
of Public Health Forecasting, Antonie van Leeuwenhoeklaan 9, P.O.
Box 1, 3720 BA Bilthoven, The Netherlands. Contacts: Willem M.
Hirs, Marijke W. de Kleijn-de Vrankrijker.
imal dövl tl ri
Department of Public Health and Caring Sciences, Uppsala Science
Park, SE 75185 Uppsala, Sweden. Contact: Björn Smedby.
AB
National Center for Health Statistics, Room 1100, 6525 Belcrest
Road, Hyattsville MD 20782, USA. Contact: Paul J. Placek.
Fransa
Centre Technique National d’Etudes et de Recherches sur les
Handicaps et les Inadaptations (CTNERHI), 236 bis, rue de Tolbiac,
75013 Paris, France. Contact: Marc Maudinet.
Yaponiya
Japan College of Social Work, 3-1-30 Takeoka, Kiyose-city, Tokyo
204-8555, Japan. Contact: Hisao Sato.
çi qruplar
International Task Force on Mental Health and Addictive, Behavioural, Cognitive, and
Developmental Aspects of ICIDH, Chair: Cille Kennedy, Office of Disability, Aging and Long-
Term Care Policy, Office of the Assistant Secretary for Planning and Evaluation, Department of
Health and Human Services, 200 Independence Avenue, SW, Room 424E, Washington, DC
20201, USA. Co-Chair: Karen Ritchie.
Children and Youth Task Force, Chair: Rune J. Simeonsson, Professor of Education, Frank Porter
Graham Child Development Center, CB # 8185, University of North Carolina, Chapel Hill, NC
27599-8185, USA. Co-Chair: Matilde Leonardi.
Environmental Factors Task Force, Chair: Rachel Hurst, 11 Belgrave Road, London SW1V 1RB,
England. Co-Chair: Janice Miller.
FBT
lav l r
177
Birg i tirakçılar
La Red de Habla Hispana en Discapacidades (The Spanish Network). Coordinator : José Luis
Vázquez-Barquero, Unidad de Investigacion en Psiquiatria Clinical y Social Hospital
Universitario “Marques de Valdecilla”, Avda. Valdecilla s/n, Santander 39008, Spain.
Council of Europe Committee of Experts for the Application of ICIDH, Council of Europe, F-
67075, Strasbourg, France. Contact: Lauri Sivonen.
Qeyri-hökum t t kilatları
American Psychological Association, 750 First Street, N.E., Washington, DC 20002-4242, USA.
Contacts: Geoffrey M. Reed, Jane B. Lux.
Disabled Peoples International, 11 Belgrave Road, London SW1V 1RB, England. Contact:
Rachel Hurst.
European Disability Forum, Square Ambiorix, 32 Bte 2/A, B-1000, Bruxelles, Belgium. Contact:
Frank Mulcahy.
European Regional Council for the World Federation of Mental Health (ERCWFM), Blvd Clovis
N.7, 1000 Brussels, Belgium. Contact: John Henderson.
Inclusion International, 13D Chemin de Levant, F-01210, Ferney-Voltaire, France. Contact:
Nancy Breitenbach.
Rehabilitation International, 25E. 21st Street, New York, NY 10010, USA. Contact: Judith
Hollenweger, Chairman, RI Education Commission, Institute of Special Education, University of
Zurich, Hirschengraben 48, 8001 Zurich, Switzerland.
M sl h tçil r
ÜST-na d v t edilmi v yenid n baxı prosesind
v zsiz xidm t göst rmi m sl h tçil r
a a ıda t qdim edilib.
Elizabeth Badley
Jerome Bickenbach
Nick Glozier
Judith Hollenweger
Cille Kennedy
Jane Millar
Janice Miller
Jürgen Rehm
Robin Room
lav l r
FBT
178
Angela Roberts
Michael F. Schuntermann
Robert Trotter II
David Thompson (editorial consultant)
ÜST-nin r smi dill rin t rcüm
FBT-na baxı prosesi bir çox dill rd aparılıb, i çi dil ingilis dili olub. Baxı ın ayrılmaz hiss si
t rcüm v linqvistik qiym tl ndirm dir. A a ıda ÜST-nın r smi dill rin t rcüm ni, onun
linqvistik qiym tl ndirilm si v redakt sini h yata keçir n
xsl rin siyahısı t qdim olunub.
Dig r dill r olan t rcum l ri ÜST-nin r smi saytında
http://www.who.int/classification/icf
tapmaq olar.
r b
T rcüm v linqvistik qiym tl ndirm :
Adel Chaker, Ridha Limem, Najeh Daly, Hayet Baachaoui, Amor Haji, Mohamed Daly, Jamil
Taktak, Saïda Douki
Redakt WHO/EMRO:
Kassem sara, M. Haytham Al Khayat, Abdel Aziz Saleh
spaniya
T rcüm v linqvistik qiym tl ndirm v redakt :
J.L. Vázquez-Barquero (Co-ordinator), Ana Díez Ruiz, Luis Gaite Pindado, Ana Gómez Silió,
Sara Herrera Castanedo, Marta Uriarte Ituiño, Elena Vázquez Bourgon Armando Vázquez, M
a
del Consuelo Crespo, Ana M
a
Fossatti Pons, Benjamin Vicente, Pedro Rioseco, Sergio Aguilar
Gaxiola, Carmen Lara Muñoz, M
a
Elena Medina Mora, M
a
Esther Araujo Bazán, Carlos Castillo-
Salgado, Roberto Becker, Margaret Hazlewood (
,
La Red de Habla Hispana en Discapacidades WHO/
)
Çin
T rcüm v linqvistik qiym tl ndirm :
Qiu Zhuoying (koordinator), Hong Dong, Zhao Shuying, Li Jing, Zhang Aimin, Wu Xianguang
Redakt :
Dong Jingwu, Zhou Xianon Y.C. Chong (
,
WHO/WPRO)
Rusiya
T rcüm v linqvistik qiym tl ndirm :
.
(koordinator),
.
,
.
,
.
,
.
,
.
FBT
lav l r
179
Redakt :
.
,
.
(
,
-
,
.
)
Fransa
T rcüm v linqvistik qiym tl ndirm :
Pierre Lewalle (WHO Geneva)
Redakt :
Catherine Barral, Janice Miller (
,
)
lav l r
FBT
180
Baxı prosesinin dig r i tirakçılarının siyahısı
Avstraliya
Gavin Andrews
Robyne Burridge
Ching Choi
Prem K. Chopra
Jeremy Couper
Elisabeth Davis
Maree Dyson
Rhonda Galbally
Louise Golley
Tim Griffin
Simon Haskell
Angela Hewson
Tracie Hogan
Richard Madden
Helen McAuley
Trevor Parmenter
Mark Pattison
Tony M. Pinzone
Kate Senior
Catherine Sykes
John Taplin
John Walsh
Avstriya
Gerhard S. Barolin
Klemens Fheodoroff
Christiane Meyer-Bornsen
Argentina
Liliana Lissi
Martha Adela Mazas
Miguela Pico
Ignacio Saenz
Erm nistan
Armen Sargsyan
Belçika
Françoise Jan
Catherine Mollman
J. Stevens
A. Tricot
Braziliya
Cassia Maria Buchalla
E. d’Arrigo Busnello
Ricardo Halpern
Fabio Gomes
Ruy Laurenti
Macarıstan
Lajos Kullmann
Vyetnam
Nguyen Duc Truyen
Almaniya
Helmi Böse-Younes
Horst Dilling
Thomas Ewert
Kurt Maurer
Jürgen Rehm
H.M. Schian
Michael F. Schuntermann
Ute Siebel
Gerold Stucki
Yunanıstan
Venos Mavreas
Danimarka
Terkel Andersen
Aksel Bertelsen
Tora Haraldsen Dahl
Marianne Engberg
Annette Flensborg
Ane Fink
Per Fink
Lise From
Jette Haugbølle
Stig Langvad
Lars von der Lieth
Kurt Møller
Claus Vinther Nielsen
Freddy Nielsen
Kamilla Rothe Nissen
Gunnar Schiøler
Anne Sloth
Susan Tetler
Selena Forchhammer
Thønnings
Eva Wæhrens
Brita Øhlenschlæger
Misir
Mohammed El-Banna
Zimbabve
Jennifer Jelsma
Dorcas Madzivire
Gillian Marks
Jennifer Muderedzi
Useh Ushotanefe
srail
Joseph Yahav
Hindistan
Javed Abidi
Samir Guha-Roy
K.S. Jacob
Sunanda Koli
S. Murthy
D.M. Naidu
Hemraj Pal
K. Sekar
K.S. Shaji
Shobha Srinath
T.N. Srinivasan
R. Thara
ndoneziya
Augustina Hendriarti
ordaniya
Abdulla S.T. El-Naggar
Ziad Subeih
ran ( slam Respublikası)
Mohamed M.R. Mourad
spaniya
Alvaro Bilbao Bilbao
Encarnación Blanco Egido
Rosa Bravo Rodriguez
Maria José Cabo González
Marta Cano Fernández
Laura Cardenal Villalba
Ana Diez Ruiz
Luis Gaite Pindado
María García José
Ana Gómez Silió
Andres Herran Gómez
Sara Herrera Castanedo
Ismael Lastra Martinez
Marta Uriarte Ituiño
Elena Vázquez Bourgon
Antonio León Aguado Díaz
Carmen Albeza Contreras
María Angeles Aldana
Berberano
Federico Alonso Trujillo
Carmen Alvarez Arbesú
Jesus Artal Simon
Enrique Baca Baldomero
Julio Bobes García
Antonio Bueno Alcántara
Tomás Castillo Arenal
Valentín Corces Pando
Maria Teresa Crespo Abelleira
Roberto Cruz Hernández
José Armando De
Vierno Amigo
Manuel Desviat Muñoz
Ana María Díaz García
María José Eizmendi Apellaniz
Antonio Fernández Moral
Manuel A. Franco Martin
Luis Gaite Pinadado
María Mar García Amigo
José Giner-Ubago
Gregorio Gómez- Jarabo
FBT
lav l r
181
José Manuel Gorospe Arocena
Juana Maria
Hernández Rodríguez
Carmen Leal Cercos
Marcelino López Alvarez
Juan José Lopez-Ibor
Ana María López Trenco
Francisco Margallo Polo
Monica Martín Gil
Miguel Martín Zurimendi
Manuel J. Martínez
Cardeña Juan Carlos
Miangolarra Page
Rosa M. Montiliu Valls
Teresa Orihuela Villamerial
Sandra Ortega Mera
Gracia Parquiña Fernández
Rafael Peñalver Castellano
Jesusa Pertejo
María Francisca
Peydro de Moya
Juan Rafael Prieto Lucena
Miguel Querejeta González
Miquel Roca Bennasar
Francisco Rodríguez Pulido
Luis Salvador Carulla
María Vicenta
Sánchez de la Cruz
Francisco Torres González
María Triquell Manuel
José Luis Vázquez-Barquero
Miguel A. Verdugo Alonso
Carlos Villaro Díaz-Jiménez
taliya
Emilio Alari
Alberto Albanese
Renzo Andrich
A. Andrigo
Andrea Arrigo
Marco Barbolini
Maurizio Bejor
Giulio Borgnolo
Gabriella Borri
Carlo Caltagirone
Felicia Carletto
Carla Colombo
Francesca Cretti
Maria Cufersin
Marta Dao
Mario D’Amico
Simona Della Bianca
Paolo Di Benedetto
Angela Di Lorenzo
Nadia Di Monte
Vittoria Dieni
Antonio Federico
Francesco Fera
Carlo Francescutti
Francesca Fratello
Franco Galletti
Federica Galli
Rosalia Gasparotto
Maria Teresa Gattesco
Alessandro
Giacomazzi
Tullio Giorgini
Elena Giraudo
Lucia Granzini
Elena Grosso
V. Groppo
Vincenzo Guidetti
Paolo Guzzon
Leo Giulio Iona
Vladimir Kosic
Matilde Leonardi
Fulvia Loik
Mariangela Macan
Alessandra Manassero
Domenico Manco
Santina Mancuso
Roberto Marcovich
Andrea Martinuzzi
Anna Rosa Melodia
Rosetta Mussari
Cristiana Muzzi
Ugo Nocentini
Emanuela Nogherotto
Roberta Orreti
Lorenzo Panella
Maria Procopio
Leandro Provinciali
Alda Pellegri
Barbara Reggiori
Marina Sala
Giorgio Sandrini
Antonio Schindler
Elena Sinforiani
Stefano Schierano
Roberto Sicurelli
Francesco Talarico
Gariella Tavoschi
Christiana Tiddia
Walter Tomazzoli
Corrado Tosetto
Sergio Ujcich
Maria Rosa Valsecchi
Irene Vernero
Kanada
Hugh Anton
J. Arboleda-Florez
Denise Avard
Elizabeth Badley
Caroline Bergeron
Hélène Bergeron
Jerome Bickenbach
Andra Blanchet
Maurice Blouin
Mario Bolduc
(deceased)
Lucie Brosseau
T.S. Callanan
Lindsay Campbell
Anne Carswell
Jacques Cats
L.S. Cherry
René Cloutier
Albert Cook
Jacques Côté
Marcel Côté
Cheryl Cott
Aileen Davis
Henry Enns
Gail Finkel
Christine Fitzerald
Patrick Fougeyrollas
Adele Furrie
Linda Garcia
Yhetta Gold
Betty Havens
Anne Hébert
Peter Henderson
Lynn Jongbloed
Faith Kaplan
Ronald Kaplan
Lee Kirby
Catherine Lachance
Jocelyne Lacroix
Renée Langlois
Mary Law
Lucie Lemieux-
Brassard
Annette Majnemer
Rose Martini
Raoul Martin-Blouin
Mary Ann McColl
Joan McComas
Barbara McElgunn
Janice Miller
Louise Ogilvie
Luc Noreau
Diane Richler
Laurie Ringaert
Kathia Roy
Patricia Sisco
Denise Smith
Ginette St Michel
Debra Stewart
Luz Elvira Vallejo
Echeverri
Michael Wolfson
Sharon Wood-
Dauphinee
Nancy Young
Peter Wass
Colleen Watters
Çin
Zhang Aimin
lav l r
FBT
182
Mary Chu Manlai
Hong Dong
Leung Kwokfai
Karen Ngai Ling
Wu Xuanguong
Qiu Zhuoying
Zhao Shuying
Li Jing
Tang Xiaoquan
Li Jianjun
Ding Buotan
Zhuo Dahong
Nan Dengkun
Zhou Xiaonan
Kolumbiya
Martha Aristabal
Gomez
Kot-d‘ vuar
B. Claver
Kuba
Pedro Valdéz Sosa
Jesús Saiz Sánchez
Frank Morales
Aguilera
Küveyt
Adnan Al Eidan
Abdul Aziz Khalaf
Karam
Latviya
Maris Baltins
Valda Biedrina
Aldis Dudins
Lolita Cibule
Janis Misins
Jautrite Karashkevica
Mara Ozola
Aivars Vetra
Livan
Elie Karam
Litva
Albinas Bagdonas
Lüksemburq
Charles Pull
M. De Smedt
Pascale Straus
Madaqaskar
Caromène
Ratomahenina
Raymond
Malaziya
Sandiyao Sebestian
Malta
Joe M. Pace
M rake
Aziza Bennani
Meksika
Juan Alberto
Alcantara
Jorge Caraveo
Anduaga
Maria Eugenia
Antunez
Fernando R. Jiménez
Albarran
Gloria Martinez
Carrera
Maria-Elena Medina Mora
Carmen E. Lara Muñoz
Nigeriya
Sola Akinbiyi
John Morakinyo
A.O. Odejide
Olayinka Omigbodun
Hollandiya
T. van Achterberg
Jaap van den Berg
A. Bloemhof
Y. M. van der Brug
R.D. de Boer
J.T.P. Bonte
J.W. Brandsma
W.H.E. Buntinx
J.P.M. Diederiks
M.J. Driesse
Silvia van Duuren-Kristen
C.M.A. Frederiks
J.C. Gerritse
José Geurts
G. Gladines
K.A. Gorter
R.J. de Haan
J. Halbertsma
E.J. van der Haring
F.G. Hellema
C.H. Hens-Versteeg
Y.F. Heerkens
Y. Heijnen
W.M. Hirs
H.W. Hoek
D. van Hoeken
N. Hoeymans
C. van Hof
G.R.M. van Hoof
M. Hopman-Rock
A. Kap
E.J. Karel
Zoltan E. Kenessey
M.C.O. Kersten
M.W. de Kleijn-de
Vrankrijker
M.M.Y. de Klerk
M. Koenen
J.W. Koten
D.W. Kraijer
T. Kraakman
Guuss Lankhorst
W.A.L. van Leeuwen
P. Looijestein
H. Meinardi
W. van Minnen
A.E. Monteny
I. Oen
Wil Ooijendijk
W.J. den Ouden
R.J.M. Perenboom
A. Persoon
J.J. v.d. Plaats
M. Poolmans
F.J. Prinsze
C.D. van Ravensberg
K. Reynders
K. Riet-van Hoof
G. Roodbol
G.L. Schut
B. Stoelinga
M.M.L. Swart
L. Taal
H. Ten Napel
B. Treffers
J. Verhoef
A. Vermeer
J.J.G.M. Verwer
W. Vink
M. Welle Donker
Dirk Wiersma
J.P. Wilken
P.A. van Woudenberg
P.H.M. Wouters
P. Zanstra
Nikaraqua
Elizabeth Aguilar
Angel Bonilla Serrano
Ivette Castillo
Héctor Collado
Hernández
Josefa Conrado
Brenda Espinoza
Ma. Félix Gontol
Mirian Gutiérrez
Rosa Gutiérrez
Carlos Guzmán
Luis Jara
FBT
lav l r
183
Raúl Jarquin
Norman Lanzas
José R. Leiva
Rafaela Marenco
Ma. Alejandra
Martínez
Marlon Méndez
Mercedes Mendoza
Ma. José Moreno
Alejandra Narváez
Amilkar Obando
Dulce Ma. Olivas
Rosa E. Orellana
Yelba Rosa Orozco
Mirian Ortiz Alvarado
Amanda Pastrana
Marbely Picado
Susana Rappaciolli
Esterlina Reyes
Franklin Rivera
Leda Ma. Rodríguez
Humberto Román
Yemira Sequeira
Ivonne Tijerino
Ena Liz Torrez
Rene Urbina
Luis Velásquez
Norveç
Kjetil Bjorlo
Torbjorg Hostad
Kjersti Vik
Nina Vollestad
Margret Grotle
Soukup
Sigrid Ostensjo
Birl mi
r b
mirliyi
Sheika Jamila Bint Al-Qassimi
Pakistan
S. Khan
Malik H. Mubbashar
Khalid Saeed
Peru
Maria Esther Araujo Bazon
Carlos Bejar Vargas
Carmen Cifuentes Granados
Roxana Cock Huaman
Lily Pinguz Vergara
Andriana Rebaza Flores
Nelly Roncal Velazco
Fernando Urcia Fernández
Rosa Zavallos Piedra
Koreya Respublikası
Ack-Seop Lee
Rusiya
Vladimir N. Blondin
Aleksey A. Galianov
Zoya D. Golubeva
I.Y. Gurovich
Mikhail V. Korobov
Alexander V. Kvashin
Pavel A. Makkaveysky
Sergey A. Matveev
N. Mazaeva
Vladimir K. Ovtcharov
S.V. Polubinskaya
Anna G. Ryabokon
Vladimir Y. Ryasnyanky
Alexander V. Shabrov
Georgy D. Shostka
Svetlana I. Stolyarova
Sergei Tsirkin
Yuri M. Xomarov
Alexander Y. Zemtchekov
Rumıniya
Radu Vrasti
Salvador
Jorge Alberto Alcarón
Patricia Tovar de Canizalez
Slovakiya
Andreeja Fatur-Videtec
Böyük Britaniya Birl mi
Krallı ı v
imali rlandiya
Simone Aspis
Allan Colver
Edna Conlan
John E. Cooper
A. John Fox
Nick Glozier
Ann Harding
Rachel Hurst
Rachel Jenkins
Howard Meltzer
Jane Millar
Peter Mittler
Martin Prince
Angela Roberts
G. Stewart
Wendy Thome
Andrew Walker
Brian Williams
Amerika Birl mi
tatları
Harvey Abrams
Myron J. Adams
Michelle Adler
Sergio A. Aguilor-
Gaxiola
Barbara Altman
Alicia Amate
William Anthony
Susan Spear Basset
Frederica Barrows
Mark Battista
Robert Battjes
Barbara Beck
Karin Behe
Cynthia D. Belar
J.G. Benedict
Stanley Berent
Linas Bieliauskas
Karen Blair
F. Bloch
Felicia Hill Briggs
Edward P. Burke
Larry Burt
Dostları ilə paylaş: |