SVENSKA JUNIORMÄSTARE
I en del fall har särspel om svensk juniormästare spelats på annan ort än den angivna SM-orten.
Åren 1951-54 spelades JSM ej på SM-orten.
1949 Eskilstuna Å Westman
1950 Kristianstad Sven-Erik Palmkvist
1951 Stockholm Sven Asker
1952 Göteborg Åke Olsson
1953 Eskilstuna Yngve Nelson
1954 Gävle Hans Brodén
1955 Södertälje Staffan Eriksson
1956 Borås Ralph Halleröd
1957 Stockholm Hans-Ove Hålén
1958 Växjö Ove Kinnmark
1959 Västerås Börje Jansson
1960 Kiruna K G Dahl
1961 Avesta Lars Esselius
1962 Örnsköldsvik Rune Litsberger
1963 Karlskrona Lars Gösta Cederquist
1964 Göteborg Jan Sibe
1965 Falköping Lennart Liljedahl
1966 Malmö Gert Svensson
1967 Stockholm Axel Ornstein
1968 Norrköping Anders Wirgren
1969 Sundsvall Jaan Eslon
1970 Nässjö Konstanty Kaiszauri
1971 Eskilstuna Anders Larsson
1972 Skellefteå Roland Ekström
1973 Bollnäs Caspar Carleson
1974 Lund Anders Wengholm
1975 Göteborg Dan Cramling
1976 Motala Gösta Svenn
1977 Stockholm Michael Wiedenkeller
1978 Degerfors Anders Lundin
1979 Borås Göran Marklund
1980 Luleå Peter Fransson
1981 Ystad Ferdinand Hellers
1982 Gävle Hans Jonsson
1983 Karlskrona Per Thorén
1984 Linköping Richard Wessman
1985 Uppsala Rikard Winsnes
1986 Malmö Richard Wessman
1987 Stockholm Pontus Sjödahl
1988 Norrköping Per Vernersson
1989 Sundsvall Jonas Barkhagen
1990 Göteborg Anton Åberg
1991 Helsingborg Johan Hellsten
1992 Borlänge Johan Eriksson
1993 Lindesberg Mikael Jonsson
1994 Haparanda Erik Hedman
1995 Borlänge Erik Malmstig
1996 Lidköping Dennis Rylander
1997 Stockholm Joel Åkesson
1998 Ronneby Anders Olsson
1999 Lidköping Dennis Rylander
2000 Örebro Anders Olsson
SVENSKA JUNIORMÄSTARE I ÖPPNA KLASSEN
(Segrare i öppna juniormästerskapet, ÖJSM)
1976 Nässjö Carl-Magnus Björk
1977 Göteborg Peter Silins
1978 Sjöbo Håkan Tjärnemo
1979 Linköping Magnus Fäldt
1980 Kungsbacka Stefan Winge
1981 Malmö Michael Claesson
1982 Norrköping Stellan Brynell
1983 Sundsvall Robert Bator
1984 Göteborg Claes-Göran Lindholm
1985 Markaryd Ari Ziegler
1986 Motala Kari Rinne
1987 Växjö Peter Laveryd
1988 Helsingborg Thomas Denecke
1989 Karlstad Christian Jepson
1990 Malmö Johan Eriksson
1991 Malmö Stefan Solbrand
1992 Växjö Mikael Jonsson
1993 Malmö Anders Bäcklund
1994 Avesta Mattias Nilsson
1995 Sollentuna Alexei Chernuschevich
1996 Härnösand Johan Upmark
1997 Visby Anders Olsson
sen 1998 har tävlingen ej spelats
SVENSKA KADETTMÄSTARE
1985 Uppsala Teodor Hellborg
1986 Malmö Stefan Solbrand
1987 Stockholm Anders Burman
1988 Norrköping Mikael Jonsson
1989 Sundsvall Michael Wiander
1990 Göteborg Erik Hedman
1991 Helsingborg Martin Nilsson
1992 Borlänge Johan Upmark
1993 Lindesberg Robert Wikström
1994 Haparanda Tommy Andersson
1995 Borlänge Björn Lundberg
1996 Lidköping Jonas Morin
1997 Stockholm Nissim Laksman
1998 Ronneby Fredrik Holmberg
1999 Lidköping Ulf Hammar
2000 Örebro Erik Jacobsson
SVENSKA MINIORMÄSTARE
1999 Lidköping Anton Frisk Kockum
2000 Örebro Drazen Dragicevic
SVENSKA VETERANMÄSTARE
1975 Göteborg Karl Y Johannesson
1976 Motala Gösta Carlsson
1977 Stockholm Karl Erland Gannholm
1978 Degerfors Bengt Ekenberg
1979 Borås Bengt Ekenberg
1980 Luleå Åke Boman
1981 Ystad Åke Boman
1982 Gävle Sven Kristoffersson
1983 Karlskrona Karl Erland Gannholm
1984 Linköping Eric Friberg
1985 Uppsala Alvar Johnsson
1986 Malmö Sture Nyman
1987 Stockholm Karl Erland Gannholm
1988 Norrköping Stig Lundholm
1989 Sundsvall Anders Sahl
1990 Göteborg Sture Nyman
1991 Helsingborg Bengt Andersson
1992 Borlänge Bengt Andersson
1993 Lindesberg Bengt Andersson
1994 Haparanda Bengt Andersson
1995 Borlänge Bengt Andersson
1996 Lidköping Bengt Andersson
1997 Stockholm Bengt Andersson
1998 Ronneby Rolf Lundquist
1999 Lidköping Bengt Andersson
2000 Örebro Berndt Söderborg
SVENSKA SNABBSCHACKSMÄSTARE
(Segrare i Snabb-SM. Från och med 1993 är tävlingen öppen för utländska deltagare.)
1969 Stockholm Rolf Martens
1970 Stockholm Jerzy Lewi
1971 Stockholm Ingemar Vulcan
1972 Stockholm Lennart Liljedahl
1973 Stockholm Börje Jansson
1974 Göteborg Dan Uddenfeldt
1975 Stockholm Harry Schüssler
1976 Stockholm Harry Schüssler
1977 Ystad Per-Inge Helmertz
1978 Sandviken Nils-Gustaf Renman
1979 Kristianstad Harry Schüssler
1980 Stockholm Roland Ekström
1981 Borås Christer Bergström
1982 Hofors Christer Bergström
1983 Umeå Robert Bator
1984 Stockholm Jonny Hector
1985 Växjö Rolf Lekander
1986 Östersund Christer Bergström
1987 Markaryd Lars Karlsson
1988 ---
1989 Helsingborg Ferdinand Hellers
1990 Helsingborg Bengt Svensson
1991 ---
1992 ---
1993 Helsingborg Klaus Berg (Danmark)
1994 Avesta Bengt Lindberg
1995 Sollentuna Johan Hellsten
1996 Härnösand Emil Hermansson
1997 Visby Jan-Olov Lind
sedan 1998 har tävlingen ej spelats
|