Analýza klubů vyučujících sebeobranu V Brně



Yüklə 259,67 Kb.
səhifə1/8
tarix25.06.2018
ölçüsü259,67 Kb.
#51043
  1   2   3   4   5   6   7   8

MASARYKOVA UNIVERZITA

Fakulta sportovních studií

Katedra gymnastiky a úpolů

Analýza klubů vyučujících sebeobranu v Brně

Bakalářská práce

Vedoucí bakalářské práce: Vypracoval

doc. PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D. Martin Šproch

SEBS

Brno 2012



Poděkování


Děkuji vedoucímu bakalářské práce doc. PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D. za připomínky a cenné rady při zpracování této práce a za vzorné vedení po celou dobu studia.

Prohlašuji, že jsem práci vypracoval samostatně pod vedením vedoucího bakalářské práce a na základě literatury a pramenů uvedených v Seznamu použité literatury.

Souhlasím, aby práce byla uveřejněna v knihovně FSpS MU a zpřístupněna ke studijním účelům.

V Brně dne 26. dubna 2012 __________________

Martin Šproch

OBSAH


5

OBSAH 6

Úvod 7

Cíl práce 8

Metodika práce 8

Teoretická část 9

1.Základní pojmy 9

2.Zákon a sebeobrana 10

3.Pojem „sebeobrana“ 12

3.1 Základní zásady v sebeobranném boji 14



4.Úpoly 15

4.1 Průpravné úpoly 16

4.2 Úpolové sporty 17

4.3 Původ úpolových sportů a bojových umění 18



5.Sebeobrana 23

5.1 Druhy sebeobrany 23

5.2 Sebeobranné situace 24

5.3 Úrovně sebeobrany 24

5.4 Základní zásady v sebeobranném boji 25

5.5 Trénink sebeobrany 26



6.Faktory v sebeobraně 27

6.1 Faktor psychologický 28

6.2 Faktor taktický 29

6.3 Faktor technický 30

6.4 Faktor kondiční 36

II. Praktická část 37

7.Soupis oddílů zabývajících se sebeobranou v Brně: 38

7.1 Kritéria hodnocení klubů 38

7.2 Fightclub 40

7.3 Fit for Fight 42

7.4 Judo SKKP 44

7.5 Krav maga, kapap 46

7.6 Karate klub 48

7.7 Selfdefence 50

7.8 Streetsurvival 52

7.9 Systema 55



Závěr 58

Seznam použité literatury 59

Seznam obrázků 62

Seznam tabulek 62

Seznam příloh 62

Resume 78


Úvod


Potřeba sebeobrany není ve společnosti nic nového, už od začátku lidstva se loupilo, zabíjelo a kradlo, ale míru násilí vždy určovala míra chaosu ve společnosti. Civilizovanost společnosti tedy teoreticky zmenšuje stupeň primitivního násilí. Moderní civilizovaná společnost je založena na sociálně-ekonomickém modelu, kdy lidé vydělávají, aby mohli utrácet. Kdyby se lidé svévolně zabíjeli, nezbude nikoho, kdo by platil daně a živil systém zevnitř.

Aktuální problémy společnosti se s finanční krizí a korupcí promítají i do trestní činnosti. Mediálně narůstá počet případů loupeží a násilných činů. Jeden z faktorů tohoto růstu může být zapříčiněn nedostatkem peněz u Policie ČR, což souvisí s nízkou prevencí a nedostačujícím počtem policistů. Zajímavá myšlenka, která poukazuje na potřebu sebeobrany z jiného úhlu pohledu.

Při průchodu ulicemi města Brna ve večerních hodinách (a nejen v tomto městě) zůstane málokdo ledově klidný. Vždyť násilí ve společnosti vstoupá a nutnost potřeby sebeobranné dovednosti opět roste. Proto oddíly nabízející sebeobranu, zažívají zvýšený zájem.

Obrana je vlastně stejně stará, jako samo lidstvo. V pravěku už tehdejší člověk používal pro svou obranu kameny a klacky. Později lidská rasa vynalezla zbraně, ale základem byl stále boj tváří v tvář. Každé území pro tuto situaci vynalezlo svůj systém boje. Na ostrově Okinawa se museli bránit rolníci proti nájezdů Japonců holýma rukama a z těchto obran vzniklo karate. Dále např. velká Ruská země se bránila útokům ze všech stran a tak musela vymyslet obranný systém, který by se hodil proti každému typu útočníka. Všechna bojová umění nebo úpolové sporty, které přežily dodnes a vyučují se v různých oddílech, byly určeny pro sebeobranu. Některé jsou ovšem výhodnější. Při velkém počtu klubů nabízejících tréninky sebeobrany je těžké pro sebe najít kvalitní přípravu na sebeobranný boj.



Cíl práce


Dnešní konzumní společnost je z hlediska komerce založena na výdělku, což bývá většinou na úkor kvality produktu. Tato věta se dá použít i u oddílů, klubů a společností, které nabízejí kurzy sebeobrany.

V mnoha těchto kurzech se cvičí bojové umění, či nějaký úpolový sport pod záštitou sebeobrany. Málokterý kurz probírá sebeobranu komplexně a myslí na všechny důležité zásady při tréninku. Např. obrana proti útočníkovi musí být dynamická a zničující, proto bychom měli začít trénovat razantně a tvrdě, ale naopak nesmíme zapomenout na právní úpravu sebeobrany a vzpomenout si, že každý čin nese své následky. Cílem mé práce je tedy popsat a kriticky zhodnotit oddíly, které nabízejí cvičení sebeobrany v Brně.


Metodika práce


Při analýze klubů, které propagují sebeobranu v Brně, jsem vycházel z metody sběru dat. Oddíly jsem vyhledával pomocí internetových vyhledávačů, náborových letáčků a hlavně pomocí doporučení instruktorů. Každý oddíl jsem navštívil a zhlédnul jeho trénink, ze kterého byly vypracovány poznatky.

Na konci cvičení byla vždy hlavnímu instruktorovi položena řada připravených otázek. Většina instruktorů nebyla schopna ihned odpovědět na otázky, proto se v mnoha případech z polostrukturovaného rozhovoru staly dotazníky, které byly zaslány zpět vyplněné na emailovou adresu. Odpovědi z rozhovorů a vyplněné dotazníky posloužily jako podklad k vypracování přehledu o klubu. V přehledu byl každý klub obodován pomocí 14 kritérii, podle čehož byl také ohodnocen.


Teoretická část

1.Základní pojmy


Než se začneme zabývat obsahem práce, měli bychom si objasnit základní pojmy, které se budou prolínat celou prací. Vysvětlíme si, co to jsou úpoly, úpolové sporty, bojové umění a bojové sporty.

Úpoly jsou pohybové aktivity zacílené na fyzické či kontaktní překonání partnera. Jedná se o aktivity pracující s kontaktem. V úpolech jsou zařazeny i specifická cvičení, která jsou přímou průpravou na kontaktní překonání partnera. Název úpoly vznikl v roce 1871 zásluhou Miroslava Tyrše. Třídil soustavu tělesných cvičení, v nichž zvláštní skupinou byly úpoly. Definoval je jako řadu cvičení (bez i se zbraní), při kterých přemáháme odpor živé síly soupeře. Zařadil zde zápasení, box, šerm seknutím a šerm bodnutím.

Úpolové sporty jsou proti úpolům ucelené systémy, které mají jasně daná svá pravidla, podle kterých se liší. Jsou to např. box, zápas, muai thai.

Bojová umění jsou také ucelené systémy se svými specifickými pravidly. Jedná se zejména o pohybové systémy, které se vyvinuly ze staršího způsobu boje a jsou součástí životní cesty. Do bojových umění patří např. kjúdžucu, kjúbadžucu, šerm.

Bojová umění a úpolové sporty jsou dvě množiny, které se navzájem prolínají. Do společné množiny patří džudo, karate, aikido. Bojové sporty jsou nesprávný název pro tyto systémy, které přebrala společnost. [18, 19]

Obrázek . Prostorové vztahy bojových umění a úpolových sportů (podle Reguliho 2005)


Yüklə 259,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə