1 Teorie regulace trhu práce



Yüklə 1,97 Mb.
səhifə1/11
tarix20.09.2018
ölçüsü1,97 Mb.
#69911
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Masarykova univerzita

Ekonomicko správní fakulta

Studijní obor: Hospodářská politika

Regulace trhu práce

v České republice

Labour Market Regulation in the Czech Republic

Diplomová práce

Vedoucí diplomové práce: Autor:

Ing. Petr Musil Bc. Miriam Kučerová

Brno, duben 2007



Masarykova univerzita

Ekonomicko-správní fakulta

Katedra ekonomie

Akademický rok 2005/2006


ZADÁNÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE




Pro: Miriam Kučerovou
Obor: Hospodářská politika

Název tématu (česky): Regulace trhu práce v České republice

Název tématu (anglicky): Labour Market Regulation in the Czech Republic



Z á s a d y p r o v y p r a c o v á n í :
Cíl práce:

Cílem diplomové práce bude provést analýzu regulace českého trhu práce a zjistit vztah míry regulace pracovního trhu a míry nezaměstnanosti. Dále bude provedeno srovnání s vybranými státy Evropské Unie


Postup práce a použité metody:

Při zpracování tématu bude využito ukazatelů míry a kvality regulace a nezaměstnanosti.

K naplnění daného cíle bude použito matematických a statistických metod, dále metody

komparace, dedukce a analýzy.


Rozsah grafických prací: dle pokynů vedoucího práce
Rozsah práce bez příloh: 60–70 stran

Seznam odborné literatury:

[1]. BEACH, W.W. – MILES, M.A.: Explaining the Factors of the Index of Economic

Freedom. Heritage Foundation. Dostupné na: http://www.heritage.org
[2]. NICOLETTI, G. – SCARAPETTA, S.: Regulation, Productivity and Growth: OECD

Evidence. Economic Policy No. 36. 2003.


[3]. EUROSTAT: Taxation in the EU-25. Eurostat news releas No. 15/2005. Dostupné na:

http://www.europa.eu.int/comm/eurostat.


[4]. WORLD BANK: Doing business in 2005 – Removing Obstacles to Growth. The

World Bank, the International Finance Corporation and Oxford University Press

Copublication, Washington 2005.


Vedoucí diplomové práce: Ing. Petr Musil
Datum zadání diplomové práce: 10. 3. 2006

Datum odevzdání diplomové práce: 11. 5. 2007

…………………………………… …………………………………………



vedoucí katedry děkan


V Brně dne: 10. 3. 2006

Jméno a příjmení autora: Miriam Kučerová

Název diplomové práce: Regulace trhu práce v České republice

Název v angličtině: Labour Market Regulation in the Czech Republic

Katedra: Ekonomie

Vedoucí diplomové práce: Ing. Petr Musil

Rok obhajoby: 2007


Anotace:

Tématem diplomové práce je regulace českého trhu práce se zaměřením na vliv regulace na nezaměstnanost. V teoretické části je charakterizovány formy regulace a způsoby jejího měření. Praktická část je zaměřena na analýzu vztahu regulace trhu práce a nezaměstnanosti a testování závislosti těchto dvou veličin. Testy jsou prováděny na datech z České republiky a dalších zemí Evropské Unie s využitím matematicko-statistického programu.



Annotation:

The theme of this thesis is the Czech labour market regulation with focus on its influence on unemployment. In the theoretical part are characterized forms of regulation and methods of its measuring. The practical part is focused on the analysis of the relationship of the labour market regulation and the unemployment and testing of the dependence of these two quantities. Tests are performed on the data of Czech republic and other countries of European Union with the aid of the mathematical and statistical program.



Klíčová slova:

Česká republika, Evropská Unie, trh práce, regulace, nezaměstnanost, legislativní ochrana zaměstnanosti, kolektivní vyjednávání, odbory, minimální mzda, podpora v nezaměstnanosti



Keywords:

Czech republic, European Union, labour market, regulation, unemployment, employment protection legislation, collective bargaining, labour unions, minimum wage, unemployment benefit


PROHLÁŠENÍ

Prohlašuji, že jsem diplomovou práci vypracovala samostatně pod vedením Ing. Petra Musila a uvedla v seznamu literatury všechny použité literární a odborné zdroje.



V Brně dne 23.4.2007

vlastnoruční podpis autora


PODĚKOVÁNÍ

Na tomto místě bych chtěla poděkovat Ing. Petru Musilovi za cenné připomínky a rady, kterými přispěl k vypracování této diplomové práce. Také bych chtěla poděkovat Ing. Danielu Němcovi za odborné rady v praktické části.



Obsah

ZADÁNÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE 2

Obsah 7

úvod 7

1 Teorie regulace trhu práce 9

2 Regulace českého trhu práce 31

3 Vztah nezaměstnanosti a regulace trhů PRÁce zemí Evropské Unie 55

ZÁVĚR 76

pOUŽITÁ LITERATURA 78

seznam tabulek 83

seznam grafů 84



úvod

Trh práce je jedním z trhů výrobních faktorů, do kterého stát zasahuje nemalou měrou. Jako jeden z argumentů ve prospěch zásahů státu je poukazováno na sociální tvrdosti, které trh práce produkuje. Lidé, kteří vstupují na trh práce, jsou vybaveni různými schopnostmi, dovednostmi a vzděláním. Dalšími faktory, které mohou ovlivnit postavení člověka na trhu práce, jsou pohlaví, věk a v krajním případě také národnost. Na základě těchto skutečností, které většinou nejsou jedincem přímo ovlivnitelné, pak dochází k zvýhodňování jedněch skupin obyvatelstva na úkor druhých.

Jako skupiny, které mají na trhu práce znevýhodněnou pozici, jsou označováni především absolventi, handicapovaní lidé, lidé v předdůchodovém věku a lidé s nízkým dosaženým vzděláním. Tyto skupiny se stát snaží různými způsoby chránit a umožnit jim tak rovné podmínky a přístup k zaměstnání. Ne vždy je však dobře míněný úmysl korunován úspěchem a regulace se může minout účinkem. Bariéry lze vždy nějak obejít a zdánlivě výhodná opatření, která mají pracovníkům pomoci, jim často mohou naopak uškodit.

Jedním z důsledků regulace může být menší ochota zaměstnavatelů přijímat absolventy pramenící ze zákonné povinnosti uzavřít s těmito smlouvu na dobu neurčitou. Tříměsíční zkušební doba totiž ne vždy prověří pracovníkovy schopnosti a dovednosti. Ke stejnému závěru pak vede rozhodování zaměstnavatele, zda najmout handicapovaného člověka vzhledem k zákonné povinnosti nalézt mu nové zaměstnání v případě propuštění. Pokud se podíváme na skupinu lidí s nižším vzděláním, můžeme konstatovat, že díky minimální mzdě, která ne vždy odpovídá jejich produktivitě, mají tito lidé také problém s nalezením zaměstnání. Naopak také může docházet k tomu, že zaměstnavatel vyplácí pouze minimální mzdu i tam, kde je produktivita vyšší. V kombinaci s relativně vysokými podporami v nezaměstnanosti pak dochází ke ztrátě motivace těchto skupin aktivně si hledat zaměstnání.

Náplní diplomové práce je charakteristika regulace trhu práce a jejího důsledku na nezaměstnanost. V první části je kladen důraz na teoretické poznatky, které jsou nezbytné pro pozdější analýzu. Zvýšená pozornost je pak přikládána regulaci trhu práce v České republice, prezentované zejména zákoníkem práce a zákonem o zaměstnanosti. Čtenář bude obeznámen s postoji různých autorů, které nejsou zcela jednotné a v mnoha aspektech se liší. Ve druhé části pak budou tyto postoje konfrontovány se statistickými výsledky. Vzhledem k nedostatku dat a relativně nízké proměnlivosti regulace v čase, je obtížné provádět analýzy v rámci jedné země, proto se zaměřím na zkoumání tohoto vztahu v rámci EU.

Cílem diplomové práce je tedy prozkoumat vztah regulace trhu práce a nezaměstnanosti resp. potvrdit či vyvrátit negativní vliv regulace na nezaměstnanost. Tento vztah bude testován pomocí regresní a korelační analýzy na základě empirických dat a ukazatelů regulace trhu práce. Ukazatele se týkají zejména legislativní ochrany zaměstnanosti, kolektivního vyjednávání a systému podpor v nezaměstnanosti a minimálních mezd.

Mnoho ekonomů zastává názor, že pro „správné“ fungování trhu práce je potřeba jakási vyšší moc, která bude usměrňovat zaměstnavatele na jedné straně a zaměstnance na straně druhé. Pokusím se tedy zhodnotit důsledky, které s sebou toto „svazování rukou“ nese a, vzhledem k již výše zmíněným skutečnostem, ověřit hypotézu o pozitivní závislosti mezi mírou regulace a mírou nezaměstnanosti.


Yüklə 1,97 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə